Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jaką moc instalacji fotowoltaicznej wybrać? Ile będzie nas kosztowała?

Jaką moc instalacji fotowoltaicznej wybrać?

Własna instalacja fotowoltaiczna to rozwiązanie, które pozwala produkować prąd i uniezależnić się tym samym od sieci energetycznej. Brak rachunków za prąd i dbałość o środowisko to kolejne zalety takiego rozwiązania. Jeśli jednak instalacja fotowoltaiczna ma pokryć zapotrzebowanie konkretnego gospodarstwa domowego na prąd, trzeba dobrze dopasować jej moc. W jaki sposób dokonać takiej analizy? Jaka instalacja fotowoltaiczna będzie dla nas najlepsza, tak byśmy nie musieli ani przepłacać, ani dopłacać? I w końcu – ile kosztuje instalacja fotowoltaiczna o konkretnej mocy?

Jaka instalacja fotowoltaiczna nada się do naszego domu? Kryteria

Jak działa instalacja fotowoltaiczna? Składa się z takich elementów jak panele, które montuje się na dachu lub gruncie, a także inwerter, którego zadaniem jest przekształcenie prądu stałego w zmienny. Ze względu na to, że w ten sposób można wytworzyć prąd na własny użytek, rozwiązanie to jest chętnie wybierane nie tylko przez właścicieli domów, ale także gospodarstw rolnych oraz przedsiębiorców.

Czy jednak fotowoltaika się opłaca? Odpowiedni dobór mocy paneli fotowoltaicznych ma kluczowe znaczenie, jeżeli chodzi o montaż całej instalacji. Najlepszą opcją jest taka, że ilość prądu wytworzona w ciągu roku zaspokaja wszystkie bieżące potrzeby danego gospodarstwa domowego.

Niewielkie nadwyżki, które wyprodukuje nasza instalacja, można oddać do zakładu energetycznego. Z drugiej strony, jeśli instalacja wyprodukuje za mało prądu, resztę musimy pobrać z elektrowni i oczywiście za niego zapłacić. Jaka instalacja fotowoltaiczna będzie więc najlepsza? Jak poszczególne czynniki wpływają na koszt instalacji fotowoltaicznej?

  • Najważniejszą kwestią jest dokonanie analizy wysokości rachunków za prąd. Przyjmuje się, że instalacja fotowoltaiczna o mocy 1 kW wytwarza 1000 kWh energii elektrycznej rocznie.  Do swoich wyliczeń najlepiej jest jednak dodać pewną nadwyżkę – z biegiem czasu moc paneli fotowoltaicznych spada. Określa się, że największy spadek efektywności przypada na pierwszy rok pracy instalacji i wynosi 2–3%. Jednak to nie wszystko – przy wyborze instalacji pod uwagę trzeba wziąć jeszcze inne czynniki.
  • Istotne jest między innymi zorientowanie paneli w odpowiednią stronę – za optymalny uznaje się montaż fotowoltaiki na stronie południowej, która zapewnia stały dostęp do słońca. Jeśli chcemy założyć panele w miejscach zacienionych lub skierowanych w inną stronę, musimy zwiększyć zakładaną moc, by pokryć zapotrzebowanie na prąd.
  • Na efektywność instalacji przełoży się także nachylenie połaci dachowej. Przyjmuje się, że najlepsze jest to wynoszące 35 stopni. Dach o większym nachyleniu będzie dawał lepsze wyniki z systemu fotowoltaicznego w okresie zimowym, gdy słońce jest nisko nad horyzontem. Z kolei panele na dachu o mniejszym nachyleniu będą efektywniejsze latem. Jednak w ciągu całego roku najbardziej optymalny jest właśnie kąt 35 stopni.

Na to, ile prądu wyprodukuje nasza instalacja fotowoltaiczna, wpływa także poprawność jej wykonania. Znaczenie ma tu między innymi dobór odpowiedniej średnicy przewodów, ich fachowe podłączenie czy izolacja.

Trzeba też pamiętać, że od rodzaju modułów fotowoltaicznych będzie zależeć też to, jaką powierzchnię dachu zajmą. Szacunkowo panel o mocy 300 W w odpowiednich warunkach może wyprodukować 300 Wh energii. Wtedy 10 paneli wystarczy, by zaspokoić potrzeby energetyczne gospodarstwa domowego na poziomie 3000 kWh.

Przed montażem instalacji najlepiej jest obliczyć powierzchnię dachu zwróconą w stronę południową, by móc przeanalizować, ile modułów  się na nim zmieści i ile energii dzięki nim uzyskamy. To, jaką powierzchnię dachu zajmą panele, zależeć będzie też od ich rodzaju – moduły o większej mocy zajmą mniej miejsca. W zależności od wielkości instalacji i wybranych paneli różna będzie jej końcowa cena.

Czy ogrzewanie domu fotowoltaiką jest możliwe?

Ile prądu wyprodukuje instalacja fotowoltaiczna o konkretnej mocy?

Inwestorzy, którzy decydują się na montaż  np. instalacji fotowoltaicznej 5 kW, zadają pytanie – ile prądu wyprodukuje elektrownia. Poniżej prezentujemy szacunkową roczną produkcję prądu dla instalacji fotowoltaicznej 3 kW, 5 kW, 8 kW i innych.

Wielkości przyjęto dla gospodarstw położonych w środkowej Polsce. W obliczeniach wzięte są pod uwagę dachy o spadku 40%, na których zamontowane są systemy. Warto też wiedzieć, że podana roczna produkcja prądu oparta jest na optymalnych warunkach – inne wartości uzyskamy, gdy na przykład w danym roku będzie więcej dni słonecznych.

Dlatego na pytanie, ile prądu wyprodukuje elektrownia z instalacji fotowoltaicznej 6 kW lub o każdej innej mocy, trzeba zawsze odpowiadać, mając na uwadze pewne odchylenia – zarówno na plus, jak i na minus.

Moc instalacji

Roczna produkcja prądu

3 kW

3.041,24 kWh

4 kW

4.054,99 kWh

5 kW

5.068,74 kWh

6 kW

6.082,49 kWh

8 kW

8.109,98 kWh

10 kW

10.137,48 kWh

Jak widać, w optymalnych warunkach instalacja fotowoltaiczna 8 kW pokryje zapotrzebowanie na poziomie około 8000 kWh rocznie.

Planując montaż systemu fotowoltaicznego, warto też wiedzieć, w jakim przypadku sprawdzą się najlepiej panele o konkretnej mocy. I tak np. małe, dwu- lub trzyosobowe rodziny, w których prąd zużywany jest do podstawowych celów – zapewnienie oświetlenia, rozrywki, praca na komputerze – mogą zdecydować się na instalacje o najmniejszej mocy – 2 kW czy 3 kW.

Z kolei system o mocy 5 kW czy 6 kW spełni zapotrzebowanie na prąd większej rodziny – 4-6-osobowej. Taka instalacja zaspokoi też potrzeby energetyczne gospodarstw, w których zużycie prądu jest wyższe między innymi ze względu na zastosowane dodatkowe urządzenia, jak domowa klimatyzacja czy sprzęt kuchenny zasilany energią elektryczną.

Zestawy fotowoltaiczne o większej mocy – 8 kW czy 10 kW – przeznaczone są dla dużych gospodarstw domowych, w których roczne zużycie energii jest znaczne. Ilość prądu wyprodukowanego przez instalację o mocy 10 kW zaspokoi też potrzeby gospodarstwa rolnego.

fachowiec montujący fotowoltaikę na dachu

Ceny instalacji fotowoltaicznych o danej mocy wraz z montażem

Każdy inwestor zastanawia się, jaka będzie cena z montażem instalacji fotowoltaicznej 5 kW, 6 kW czy innej odpowiadającej potrzebom konkretnego gospodarstwa domowego. Poniżej podajemy uśrednione ceny dla instalacji o konkretnej mocy. W podanych kosztach uwzględniony jest 8% podatek VAT.

Cena z montażem instalacji fotowoltaicznej 3 kW czy kW dotyczy paneli najpopularniejszych – montowanych na dachu. Inwestorzy, którzy chcieliby montować instalację na gruncie, do ceny mogą doliczyć nawet 15%.

Moc instalacji

Cena z montażem

2 kW

10 000–12 000 zł

3 kW

17 000–21 000 zł

4 kW

18 000–25 000 zł

5 kW

22 000–28 000 zł

6 kW

26 000–31 750 zł

7 kW

27 000–35 000 zł

8 kW

25 000–38 200 zł

10 kW

32 500–48 500 zł

Na kompleksową usługę składa się kilka czynności. Wykonawca przeprowadzi najpierw wizję lokalną i ustali najlepsze parametry instalacji dla konkretnego gospodarstwa domowego. Następnie przygotuje indywidualny projekt instalacji, zamontuje wszystkie jej elementy (wraz z uziemieniem) i uruchomi. Przeszkoli też inwestorów oraz zgłosi instalację do operatora sieci dystrybucyjnej.

Cena z montażem instalacji fotowoltaicznej 4 kW lub o innej optymalnej mocy będzie więc wyższa o kilka tysięcy złotych niż bez usługi montażu.

Ostateczna cena z montażem instalacji fotowoltaicznej 6 kW czy o innej mocy będzie zależeć od kilku czynników. Trzeba pamiętać, że na końcowy koszt wpływa kilka kwestii, w tym między innymi:

  • parametry podzespołów – cenę kształtuje przede wszystkim marka, jakość, gwarancja. Koszt może się tu różnić nawet o kilka tysięcy złotych. Wszystko zależy od rodzaju wybranych paneli czy falowników;
  • warunki montażu – wykonawca będzie brał pod uwagę chociażby odległość instalacji od miejsca przyłączenia, kształt dachu (za montaż na dachu o nietypowym kształcie zapłacimy więcej), stopień zacienienia.

Co zrobić, aby cena z montażem instalacji 10 kW, 8 kW czy o każdej innej mocy była mniejsza? Przede wszystkim rozwiązaniem będą tu rozmaite dofinansowania. Osoby fizyczne mogą skorzystać z programu Mój Prąd lub Czyste Powietrze. Do rolników z kolei skierowano program Agroenergia.

Istnieją też programy dofinansowujące instalacje, z których mogą skorzystać przedsiębiorcy czy zarządcy budynków wielorodzinnych. Dzięki dotacjom cena z montażem instalacji fotowoltaicznej 8 kW czy o mniejszej mocy będzie znacznie niższa.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij