Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Podkręcamy letnie rabaty🌞 -20% na projekty domów, -25% na nowości😎

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Palisada betonowa – jak wybrać odpowiednią palisadę do ogrodu?

Palisada betonowa – jak wybrać odpowiednią palisadę do ogrodu?

Palisada betonowa to najpopularniejszy obecnie rodzaj obrzeży, który stosuje się w przydomowych ogrodach np. do odgradzania rabatek i trawników. Wykonane z betonu palisady wyróżniają się fantazyjnymi kształtami, są bardzo trwałe i jednocześnie dość tanie, dlatego wygrywają ze swoimi odpowiednikami z drewna czy plastiku. Sprawdź, jakie zastosowanie może mieć palisada ogrodowa betonowa, a także jak wybrać odpowiedni jej rodzaj w zależności od przeznaczenia.

Palisada betonowa – po co się ją stosuje?

Bez względu na to, jaki projekt domu wybierzesz, zagospodarowanie terenu wokół niego wymaga zastosowania różnych materiałów i elementów architektury ogrodowej. Jednym z nich jest palisada betonowa, która przyda Ci się do aranżacji przydomowego ogrodu oraz podwórka.

Słowo „palisada” odnosi się do rodzaju ogrodzenia zbudowanego z zaostrzonych u góry pali drewnianych. Takie konstrukcje były dawniej wznoszone w celach obronnych, dzisiaj natomiast ich miniaturowe wersje zdobią nasze ogrody.

W ogrodnictwie palisadami nazywamy więc niskie murki, składające się z pionowych elementów osadzanych blisko siebie w ziemi. Mogą być one wykonane z różnych materiałów: kamienia, drewna, plastiku, a także z betonu.

Palisada betonowa cieszy się dzisiaj największą popularnością, ponieważ jest niedroga, bardzo estetyczna, a przede wszystkim solidna i trwała. Dostępna jest w wielu wariantach pod względem kształtu i koloru, dlatego można ją łatwo dopasować do kostki brukowej, która wciąż jest najchętniej wybieranym materiałem do budowy ścieżek i podjazdów na posesjach.

Palisada betonowa

Możliwości zastosowania palisady betonowej w ogrodzie są bardzo szerokie. Najczęściej wykorzystuje się ją do:

  • oddzielenia poszczególnych fragmentów ogrodu np. ogródka warzywnego od terenu rekreacyjnego,
  • tworzenia obrzeży trawników, rabat kwiatowych i oczek wodnych – pozwala to uniknąć niekontrolowanego rozrastania się roślin,
  • tworzenia obrzeży ścieżek ogrodowych, chodników i podjazdów,
  • budowy donic ogrodowych,
  • umocnienia skarp w ogrodach wielopoziomowych (palisada pełni w tym przypadku funkcję murku oporowego),
  • budowy schodów ogrodowych.

Palisada betonowa – jak dopasować ją do stylu ogrodu?

Palisada betonowa pełni funkcje nie tylko praktyczne, ale też estetyczne, dlatego ważne jest, by dopasować ją do stylu ogrodu i pozostałych elementów architektury ogrodowej.

Wybierając materiał, warto zwrócić uwagę na jego kolor, kształt i sposób wykończenia.

Najprościej dopasować palisadę do kostki brukowej lub betonowej zastosowanej na posesji. Można tutaj wybrać materiał o tym samym odcieniu lub wręcz przeciwnie, w kontrastującym kolorze. Bardzo estetycznie wyglądają np. ścieżki wykonane z jasnych elementów wykończone ciemniejszą palisadą.

W nowoczesnych ogrodach najczęściej stosuje się betonowe palisady w formie prostopadłościanów, w jednolitym kolorze szarym lub czarnym, o gładkim wykończeniu powierzchni. Takie obrzeża wyglądają elegancko i minimalistycznie.

W ogrodach angielskich, które mają bardziej romantyczny charakter, sprawdzi się palisada ogrodowa betonowa o okrągłym lub bardziej fantazyjnym kształcie. Dzięki niej można podkreślić kolorowe rabaty kwiatowe i oczka wodne.

Z kolei do ogrodów wiejskich warto wybrać obrzeża betonowe stylizowane na drewniane palisady. Do złudzenia przypominają one surowe paliki z drewna, jednak mają właściwości betonu, a więc są trwałe i nie wymagają konserwacji jak elementy drewniane.

W ogrodach w starym stylu sprawdzi się także palisada betonowa imitująca obrzeże kamienne. Z wyglądu przypomina naturalne kamienie, jednak jest znacznie tańsza.

Polecamy także: Ogród japoński – jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Palisada ogrodowa betonowa – rodzaje

W sprzedaży dostępne są przeróżne rodzaje obrzeży palisadowych z betonu, dlatego każdy z łatwością dopasuje je do stylistyki ogrodu, czy kostki brukowej. Do najpopularniejszych modeli należą:

  • palisada betonowa kwadratowa – składają się na nią słupki, które w przekroju mają formę kwadratu; można je wykorzystać do wykończenia chodników i ścieżek, a także jako obrzeże trawnika,
  • palisada betonowa prostokątna – jest szersza od kwadratowej, doskonale nadaje się do budowy donic ogrodowych, a także do wzmocnienia skarp,
  • palisada betonowa okrągła i półokrągła (księżycowa) – sprawdza się szczególnie do budowy obrzeży w formie łuków np. wokół owalnych rabat kwiatowych, a także tworzenia donic ogrodowych.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, palisady z betonu mogą mieć różne wykończenie – mogą być idealnie gładkie, chropowate, albo przypominać kamienne łupki lub drewniane paliki.

Palisada betonowa może być wysoka lub niska – w sprzedaży dostępne są elementy o wysokości od około 30 do 150 cm.

Palisada betonowa – czym należy się kierować podczas wyboru?

Palisadę betonową należy wybrać przede wszystkim pod kątem jej zastosowania. Dopiero potem należy wziąć pod uwagę jej estetykę, czyli kształt, kolor i sposób wykończenia.

Warto więc wiedzieć, że wygląd materiały ma wpływ na jego cenę. Najtańsza będzie palisada betonowa w naturalnym kolorze i standardowym wykończeniu. Za barwione elementy oraz stylizowane na inny materiał (np. kamień lub drewno) trzeba zapłacić nawet kilkukrotnie więcej.

Palisada betonowa cena – ile kosztuje?

Palisada betonowa sprzedawana jest na sztuki – mogą być to pojedyncze słupki lub gotowe obrzeża składające się z kilku połączonych ze sobą elementów.

Najtańsza jest palisada betonowa 30 cm – jej cena wynosi od 5 do 8 zł za pojedynczy element. Obrzeże składające się z kilku słupków o tej wysokości i długości około 30 cm kosztuje natomiast 12-14 zł.

Więcej trzeba zapłacić za wyższe elementy np. cena palisady betonowej 60-80 cm wynosi około 20-35 zł, natomiast tej o wysokości 100-120 cm może wynieść nawet 50-65 zł.

Koszt obrzeży podwyższa głównie specjalny sposób wykończenia i barwienie materiału. Nie zależy on natomiast od kształtu słupków – cena palisady betonowej okrągłej jest podobna jak kwadratowej lub prostokątnej.

Palisada ogrodowa betonowa – jak wybrać odpowiedni wymiar?

Najważniejszym kryterium wyboru palisady powinna być jej wysokość. Do wyboru są materiały o wysokości: 30 cm, 40 cm, 50 cm, 60 cm, 80 cm, 100 cm, 120 cm oraz 150 cm. Niektórzy producenci dostarczają także palisady na wymiar. Jeśli chodzi o szerokość, to np. palisada betonowa okrągła ma najczęściej średnicę około 10-11 cm.

Do tworzenia obrzeży ścieżek, chodników, czy rabat kwiatowych sprawdzą się niższe elementy, mające wysokość do około 30-50 cm.

Wysoka palisada betonowa (minimum 60 cm) przydaje się do budowy murków oporowych przy wzniesieniach na terenie ogrodu, czy budowy donic ogrodowych. Najwyższa palisada betonowa o wysokości 100-150 cm najczęściej potrzebna jest przy projektach domów na skarpie do wzmocnienia terenu wokół budynku w celu jego zabezpieczenia przed osuwaniem się gruntu.

Przeczytaj: Ogród na skarpie - co warto wiedzieć?

Palisada betonowa kwadratowa – jakie ma zastosowanie w ogrodzie?

Kwadratowa palisada betonowa cieszy się największą popularnością i powoli wypiera stosowaną powszechnie jeszcze wiele lat temu palisadę okrągłą. Kwadratowe słupki dzięki swojej prostej i minimalistycznej formie lepiej wpisują się bowiem w modny nowoczesny styl aranżacji ogrodu wokół domu. Ułatwiają rozplanowanie zieleni na posesji w sposób uporządkowany i symetryczny.

Doskonale nadają się m.in. do wykończenia ścieżki wyłożonej kostką brukową, wysokiej obudowy tarasu i schodów, budowy murków oporowych wokół skarpy, a także estetycznego oddzielenia fragmentów ogrodu. Świetnie prezentują się wzniesione z nich donice, w których można wyeksponować wyjątkowe okazy krzewów i kwiatów.

Palisada betonowa – jak ją montować? Krok po kroku

Palisada betonowa jest dość prosta w montażu, choć dużo tutaj zależy od rodzaju podłoża. Słupki należy bowiem osadzić w gruncie na głębokości sięgającej około 1/3 wysokości elementów. Jeśli podłoże jest podmokłe lub gliniaste, konieczne jest wykonanie drenażu.

Palisada betonowa - montaż

Jak montować palisadę betonową? Należy przede wszystkim wykopać dół o odpowiedniej głębokości i szerokości, który trzeba podbudować warstwą żwiru i następnie zalać chudym betonem. W takim fundamencie osadza się palisadę, uważając, by poszczególne elementy dokładnie stykały się ze sobą u podstawy.

Pod tym względem najłatwiejsza w montażu jest palisada betonowa kwadratowa, nieco więcej pracy natomiast wymagają elementy okrągłe, które trudniej ułożyć w idealnie proste obrzeże. Warto tutaj wspomóc się poziomicą i sznurkiem do wyznaczenia linii lub łuku, wzdłuż którego będzie się montowało kolejne elementy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ściany, sufity, tynki
Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny? Teraz nie musisz wybierać!
Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
Ściany, sufity, tynki
Tynk gipsowy czy cementowo-wapienny? Teraz nie musisz wybierać!
Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
28 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?

Palenie śmieci w domowym piecu lub na posesji powoduje emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a więc szkodzi zarówno...

Ogród i Taras
Czy wolno palić liście w ogrodzie? Jak wyglądają zapisy prawne?
21 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Czy wolno palić liście w ogrodzie? Co na ten temat mówią polskie przepisy?

Palenie liści w ogrodzie jesienią lub wiosną było kiedyś powszechną praktyką....

Ogród i Taras
Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku
20 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku

Cenisz urok tradycyjnego drewnianego tarasu, ale perspektywa pielęgnacji takiej powierzchni wydaje się już zdecydowanie mn...

Ogród i Taras
Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?
9 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?

Beton może posłużyć do wykonania tarasu, ozdobienia ścian w salonie czy wykończenia nawierzchni wokół domu. Kompozyt ten j...

Ogród i Taras
Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?
28 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Palenie śmieci: gdzie zgłosić palenie odpadów przez sąsiada?

Palenie śmieci w domowym piecu lub na posesji powoduje emisję szkodliwych substancji do atmosfery, a więc szkodzi zarówno...

Ogród i Taras
Czy wolno palić liście w ogrodzie? Jak wyglądają zapisy prawne?
21 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Czy wolno palić liście w ogrodzie? Co na ten temat mówią polskie przepisy?

Palenie liści w ogrodzie jesienią lub wiosną było kiedyś powszechną praktyką....

Ogród i Taras
Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku
20 czerwca 2022 r. Diana Sulyma

Jak zrobić taras z deski kompozytowej? Krok po kroku

Cenisz urok tradycyjnego drewnianego tarasu, ale perspektywa pielęgnacji takiej powierzchni wydaje się już zdecydowanie mn...

Ogród i Taras
Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?
9 czerwca 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak wybrać najlepszy impregnat do betonu?

Beton może posłużyć do wykonania tarasu, ozdobienia ścian w salonie czy wykończenia nawierzchni wokół domu. Kompozyt ten j...