Projekty nawet -500 zł 🌞

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Palisada betonowa – jak wybrać odpowiednią palisadę do ogrodu?

Palisada betonowa – jak wybrać odpowiednią palisadę do ogrodu?

Palisada betonowa to najpopularniejszy obecnie rodzaj obrzeży, który stosuje się w przydomowych ogrodach np. do odgradzania rabatek i trawników. Wykonane z betonu palisady wyróżniają się fantazyjnymi kształtami, są bardzo trwałe i jednocześnie dość tanie, dlatego wygrywają ze swoimi odpowiednikami z drewna czy plastiku. Sprawdź, jakie zastosowanie może mieć palisada ogrodowa betonowa, a także jak wybrać odpowiedni jej rodzaj w zależności od przeznaczenia.

Palisada betonowa – po co się ją stosuje?

Bez względu na to, jaki projekt domu wybierzesz, zagospodarowanie terenu wokół niego wymaga zastosowania różnych materiałów i elementów architektury ogrodowej. Jednym z nich jest palisada betonowa, która przyda Ci się do aranżacji przydomowego ogrodu oraz podwórka.

Słowo „palisada” odnosi się do rodzaju ogrodzenia zbudowanego z zaostrzonych u góry pali drewnianych. Takie konstrukcje były dawniej wznoszone w celach obronnych, dzisiaj natomiast ich miniaturowe wersje zdobią nasze ogrody.

W ogrodnictwie palisadami nazywamy więc niskie murki, składające się z pionowych elementów osadzanych blisko siebie w ziemi. Mogą być one wykonane z różnych materiałów: kamienia, drewna, plastiku, a także z betonu.

Palisada betonowa cieszy się dzisiaj największą popularnością, ponieważ jest niedroga, bardzo estetyczna, a przede wszystkim solidna i trwała. Dostępna jest w wielu wariantach pod względem kształtu i koloru, dlatego można ją łatwo dopasować do kostki brukowej, która wciąż jest najchętniej wybieranym materiałem do budowy ścieżek i podjazdów na posesjach.

Palisada betonowa

Możliwości zastosowania palisady betonowej w ogrodzie są bardzo szerokie. Najczęściej wykorzystuje się ją do:

  • oddzielenia poszczególnych fragmentów ogrodu np. ogródka warzywnego od terenu rekreacyjnego,
  • tworzenia obrzeży trawników, rabat kwiatowych i oczek wodnych – pozwala to uniknąć niekontrolowanego rozrastania się roślin,
  • tworzenia obrzeży ścieżek ogrodowych, chodników i podjazdów,
  • budowy donic ogrodowych,
  • umocnienia skarp w ogrodach wielopoziomowych (palisada pełni w tym przypadku funkcję murku oporowego),
  • budowy schodów ogrodowych.

Palisada betonowa – jak dopasować ją do stylu ogrodu?

Palisada betonowa pełni funkcje nie tylko praktyczne, ale też estetyczne, dlatego ważne jest, by dopasować ją do stylu ogrodu i pozostałych elementów architektury ogrodowej.

Wybierając materiał, warto zwrócić uwagę na jego kolor, kształt i sposób wykończenia.

Najprościej dopasować palisadę do kostki brukowej lub betonowej zastosowanej na posesji. Można tutaj wybrać materiał o tym samym odcieniu lub wręcz przeciwnie, w kontrastującym kolorze. Bardzo estetycznie wyglądają np. ścieżki wykonane z jasnych elementów wykończone ciemniejszą palisadą.

W nowoczesnych ogrodach najczęściej stosuje się betonowe palisady w formie prostopadłościanów, w jednolitym kolorze szarym lub czarnym, o gładkim wykończeniu powierzchni. Takie obrzeża wyglądają elegancko i minimalistycznie.

W ogrodach angielskich, które mają bardziej romantyczny charakter, sprawdzi się palisada ogrodowa betonowa o okrągłym lub bardziej fantazyjnym kształcie. Dzięki niej można podkreślić kolorowe rabaty kwiatowe i oczka wodne.

Z kolei do ogrodów wiejskich warto wybrać obrzeża betonowe stylizowane na drewniane palisady. Do złudzenia przypominają one surowe paliki z drewna, jednak mają właściwości betonu, a więc są trwałe i nie wymagają konserwacji jak elementy drewniane.

W ogrodach w starym stylu sprawdzi się także palisada betonowa imitująca obrzeże kamienne. Z wyglądu przypomina naturalne kamienie, jednak jest znacznie tańsza.

Polecamy także: Ogród japoński – jak urządzić ogród w stylu japońskim?

Palisada ogrodowa betonowa – rodzaje

W sprzedaży dostępne są przeróżne rodzaje obrzeży palisadowych z betonu, dlatego każdy z łatwością dopasuje je do stylistyki ogrodu, czy kostki brukowej. Do najpopularniejszych modeli należą:

  • palisada betonowa kwadratowa – składają się na nią słupki, które w przekroju mają formę kwadratu; można je wykorzystać do wykończenia chodników i ścieżek, a także jako obrzeże trawnika,
  • palisada betonowa prostokątna – jest szersza od kwadratowej, doskonale nadaje się do budowy donic ogrodowych, a także do wzmocnienia skarp,
  • palisada betonowa okrągła i półokrągła (księżycowa) – sprawdza się szczególnie do budowy obrzeży w formie łuków np. wokół owalnych rabat kwiatowych, a także tworzenia donic ogrodowych.

Tak jak wspomnieliśmy wyżej, palisady z betonu mogą mieć różne wykończenie – mogą być idealnie gładkie, chropowate, albo przypominać kamienne łupki lub drewniane paliki.

Palisada betonowa może być wysoka lub niska – w sprzedaży dostępne są elementy o wysokości od około 30 do 150 cm.

Palisada betonowa – czym należy się kierować podczas wyboru?

Palisadę betonową należy wybrać przede wszystkim pod kątem jej zastosowania. Dopiero potem należy wziąć pod uwagę jej estetykę, czyli kształt, kolor i sposób wykończenia.

Warto więc wiedzieć, że wygląd materiały ma wpływ na jego cenę. Najtańsza będzie palisada betonowa w naturalnym kolorze i standardowym wykończeniu. Za barwione elementy oraz stylizowane na inny materiał (np. kamień lub drewno) trzeba zapłacić nawet kilkukrotnie więcej.

Palisada betonowa cena – ile kosztuje?

Palisada betonowa sprzedawana jest na sztuki – mogą być to pojedyncze słupki lub gotowe obrzeża składające się z kilku połączonych ze sobą elementów.

Najtańsza jest palisada betonowa 30 cm – jej cena wynosi od 5 do 8 zł za pojedynczy element. Obrzeże składające się z kilku słupków o tej wysokości i długości około 30 cm kosztuje natomiast 12-14 zł.

Więcej trzeba zapłacić za wyższe elementy np. cena palisady betonowej 60-80 cm wynosi około 20-35 zł, natomiast tej o wysokości 100-120 cm może wynieść nawet 50-65 zł.

Koszt obrzeży podwyższa głównie specjalny sposób wykończenia i barwienie materiału. Nie zależy on natomiast od kształtu słupków – cena palisady betonowej okrągłej jest podobna jak kwadratowej lub prostokątnej.

Palisada ogrodowa betonowa – jak wybrać odpowiedni wymiar?

Najważniejszym kryterium wyboru palisady powinna być jej wysokość. Do wyboru są materiały o wysokości: 30 cm, 40 cm, 50 cm, 60 cm, 80 cm, 100 cm, 120 cm oraz 150 cm. Niektórzy producenci dostarczają także palisady na wymiar. Jeśli chodzi o szerokość, to np. palisada betonowa okrągła ma najczęściej średnicę około 10-11 cm.

Do tworzenia obrzeży ścieżek, chodników, czy rabat kwiatowych sprawdzą się niższe elementy, mające wysokość do około 30-50 cm.

Wysoka palisada betonowa (minimum 60 cm) przydaje się do budowy murków oporowych przy wzniesieniach na terenie ogrodu, czy budowy donic ogrodowych. Najwyższa palisada betonowa o wysokości 100-150 cm najczęściej potrzebna jest przy projektach domów na skarpie do wzmocnienia terenu wokół budynku w celu jego zabezpieczenia przed osuwaniem się gruntu.

Przeczytaj: Ogród na skarpie - co warto wiedzieć?

Palisada betonowa kwadratowa – jakie ma zastosowanie w ogrodzie?

Kwadratowa palisada betonowa cieszy się największą popularnością i powoli wypiera stosowaną powszechnie jeszcze wiele lat temu palisadę okrągłą. Kwadratowe słupki dzięki swojej prostej i minimalistycznej formie lepiej wpisują się bowiem w modny nowoczesny styl aranżacji ogrodu wokół domu. Ułatwiają rozplanowanie zieleni na posesji w sposób uporządkowany i symetryczny.

Doskonale nadają się m.in. do wykończenia ścieżki wyłożonej kostką brukową, wysokiej obudowy tarasu i schodów, budowy murków oporowych wokół skarpy, a także estetycznego oddzielenia fragmentów ogrodu. Świetnie prezentują się wzniesione z nich donice, w których można wyeksponować wyjątkowe okazy krzewów i kwiatów.

Palisada betonowa – jak ją montować? Krok po kroku

Palisada betonowa jest dość prosta w montażu, choć dużo tutaj zależy od rodzaju podłoża. Słupki należy bowiem osadzić w gruncie na głębokości sięgającej około 1/3 wysokości elementów. Jeśli podłoże jest podmokłe lub gliniaste, konieczne jest wykonanie drenażu.

Palisada betonowa - montaż

Jak montować palisadę betonową? Należy przede wszystkim wykopać dół o odpowiedniej głębokości i szerokości, który trzeba podbudować warstwą żwiru i następnie zalać chudym betonem. W takim fundamencie osadza się palisadę, uważając, by poszczególne elementy dokładnie stykały się ze sobą u podstawy.

Pod tym względem najłatwiejsza w montażu jest palisada betonowa kwadratowa, nieco więcej pracy natomiast wymagają elementy okrągłe, które trudniej ułożyć w idealnie proste obrzeże. Warto tutaj wspomóc się poziomicą i sznurkiem do wyznaczenia linii lub łuku, wzdłuż którego będzie się montowało kolejne elementy.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Jak urządzić domowy warzywnik?
12.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić domowy warzywnik?

Sponsorowane
Jak lazura wpływa na wygląd i trwałość drewna na zewnątrz?
Sponsorowane
Jak urządzić domowy warzywnik?
12.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić domowy warzywnik?

Sponsorowane
Jak lazura wpływa na wygląd i trwałość drewna na zewnątrz?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij