Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Siatka ogrodzeniowa – cena, wymiary i montaż siatki ogrodzeniowej

Siatka ogrodzeniowa

Siatka ogrodzeniowa to sprawdzony sposób na tanie i funkcjonalne ogrodzenie. Z jego pomocą otoczysz ogródek, działkę budowlaną czy szkółkę leśną. W sklepach znajdziesz różne typy siatki ogrodowej, które różnią się między sobą materiałem, sposobem wykonania oraz wytrzymałością. Które modele sprawdzą się najlepiej? Podpowiadamy!

Siatka ogrodzeniowa – dlaczego warto ją stosować?

Siatka ogrodzeniowa to tani, trwały i łatwy w montażu sposób na ogrodzenie domu i jego terenu, zanim jeszcze zostanie na nim zrealizowany projekt domu. Być może nie jest tak wytrzymała, jak płot metalowy, jednak świetnie sprawdzi się do odgrodzenia ogródka kwiatowego lub zaznaczenia obszaru działki rekreacyjnej.

Płot z siatki ogrodzeniowej być może też nie chroni tak skutecznie przed złodziejami, jednak jest wystarczający, aby zabezpieczyć ogródek przed zwierzętami.

Siatka ogrodzeniowa poza wytyczaniem granic działki może być również wykorzystywana w mniej popularny sposób:

 • jako ochrona na placu budowy, 
 • do odgrodzenia balkonu, aby uniknąć ucieczki zwierząt domowych, 
 • jako zabezpieczenie rzeczy transportowanych na przyczepie, 
 • do ochrony drzew owocowych przed ptakami.

Siatka ogrodzeniowa – ile kosztuje?

Każdy inwestor stara się o to, aby dostępna dla niego była tania siatka ogrodzeniowa. Najtaniej jednak nie zawsze oznacza najlepiej. Sprawdzając ceny, pamiętaj o tym, że siatka ogrodzeniowa może być naliczana jako cena za rolkę lub jako cena za metr:

 • siatka ogrodzeniowa powlekana – cena około 200 zł za 15 mb,
 • siatka ogrodzeniowa leśna – cena około 150 zł za 50 mb,
 • siatka ogrodzeniowa plastikowa – cena około 80 zł za 10 mb,
 • siatka ogrodzeniowa ocynkowana 150 cm – cena około 180 zł za 10 mb.

Siatka ogrodzeniowa

Rodzaje siatek ogrodzeniowych

W sklepach budowlanych oraz ogrodniczych znajdziesz szeroki wybór różnych typów siatek. Przed wyjściem na zakupy warto się więc zorientować, jakie masz opcje.

Ze względu na rodzaj materiału, z jakiego zrobiona jest siatka, do wyboru jest dostępna:

 • siatka ogrodzeniowa metalowa (siatka stalowa ogrodzeniowa) – najtańsza, dodatkowo niezabezpieczona, a przez to narażona na niekorzystne działanie warunków atmosferycznych; siatka ogrodzeniowa stalowa sprawdzi się jako ogrodzenie tymczasowe;
 • siatka ogrodzeniowa powlekana – jej druty wykonane są z metalu, ale są dodatkowo obleczone warstwą PCV; jest odporna na działanie wilgoci, nieuszkodzona nie koroduje oraz jest zabezpieczona przed uszkodzeniami mechanicznymi; jej minusem jest nieestetyczny wygląd po pojawieniu się ubytków;
 • siatka ogrodzeniowa ocynkowana – siatka ogrodzeniowa ocynkowana pokryta jest cienką warstwą cynku, która przylega do metalowych powierzchni; niestety nie jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej; rdzewieje wyłącznie w miejscu bardzo głębokich zarysowań.
 • siatka ogrodzeniowa plastikowa – siatka plastikowa ogrodzeniowa niestety nie jest tak wytrzymała i trwała, jak siatka z metalu – z tego względu sprawdzi się głównie do wytyczania granic ogródka lub zabezpieczenia drzewek – nie będzie odpowiednia do grodzenia posesji; jej niewątpliwą zaletą jest jednak niska cena.

Warto wiedzieć! Najtrwalsza będzie siatka ogrodzeniowa ocynkowana, dodatkowo obleczona PCV. Jej zaletą jest nie tylko wysoka wytrzymałość, ale również możliwość doboru koloru pasującego do Twoich preferencji oraz wyglądu posesji.

Jak zapobiegać korozji? Sprawdź skuteczne sposoby na korozję bramy i ogrodzenia

Drugi podział opiera się na typie konstrukcji siatki. Do wyboru są dwie popularne opcje:

 • siatka ogrodzeniowa zgrzewana – siatka zgrzewana ogrodzeniowa zrobiona jest ze zgrzewanych drutów, dzięki czemu cechuje ją wysoka sztywność; taką siatkę stosunkowo łatwo naciągnąć nawet bez pomocy drugiej osoby – nie są też potrzebne naciągi; inwestorzy chętnie wybierają ten typ również ze względu na wysokie walory estetyczne;
 • siatka ogrodzeniowa pleciona – siatka pleciona wykonana jest z drutów plecionych, które nie są ze sobą połączone na stałe – nie ma więc tak wysokiej sztywności, jak siatka zgrzewana; jej naciąganie może być problematyczne, ponieważ siatkę trzeba wzmocnić w trzech miejscach drutami naciągowymi; minusem siatki jest niższa estetyka – plusem natomiast trochę niższa cena.

Specyficznym typem siatki jest siatka ogrodzeniowa leśna. Ma ona kwadratowe, dość duże otwory. Często wykorzystywana jest do grodzenia szkółek leśnych – stąd też jej nazwa. Z powodzeniem możesz jednak wykorzystać ją również do ogrodzenia działki letniskowej, upraw sadowniczych lub placu budowy. Siatki takie są łatwe w montażu i nie wymagają konserwacji.

Alternatywą dla powyższych propozycji może być siatka ogrodzeniowa panelowa. Coraz częściej wypiera ona tradycyjne siatki. Decydują się na nią szczególnie inwestorzy, którzy szukają rozwiązania, jakie sprawdzi się przez lata. Ze względu na wyższe koszty raczej nie powinno się go bowiem traktować jako rozwiązanie tymczasowe.

Ogrodzenie panelowe:

 • jest bardziej odporne na korozję, 
 • jest bardziej wytrzymałe, 
 • jest łatwiejsze w montażu, 
 • wyróżnia się wysokimi walorami estetycznymi, 
 • jest dostępne w wersji ocynkowanej i lakierowanej proszkowo.

Ogrodzenie panelowe – jak zamontować płot panelowy?

Siatka ogrodzeniowa zielona

Siatka ogrodzeniowa – wymiary i parametry

Jak duża powinna być siatka ogrodzeniowa? Wymiary zależne są od Twoich potrzeb i funkcjonalności ogrodzenia. Najistotniejszy wymiar to wysokość siatki. Jeśli chcesz tylko ogrodzić ogródek, aby wytyczyć wizualnie jego obszar, wystarczy Ci niższa siatka, taka jak siatka ogrodzeniowa 70 cm lub siatka ogrodzeniowa plastikowa 80 cm.

Jeśli chcesz ogrodzić działkę użytkową i zabezpieczyć ją przed złodziejami czy odrodzić się od sąsiadów, zdecydowanie lepsza będzie wyższa siatka. Sprawdzić może się:

 • siatka ogrodzeniowa 100 cm, 
 • siatka ogrodzeniowa 120 cm, 
 • siatka ogrodzeniowa powlekana 125 cm, 
 • siatka ogrodzeniowa 1,5 m (siatka ogrodzeniowa powlekana 150 cm lub siatka ogrodzeniowa antracytowa 150 cm).

Jeśli ogrodzenie ma być tylko prowizoryczne i tymczasowe, ocynkowana siatka ogrodzeniowa 150 cm lub siatka ogrodzeniowa powlekana 100 cm mogą się nie opłacać. W takim przypadku najlepszym wyjściem będzie najzwyklejsza metalowa siatka ogrodzeniowa 1 m.

Poza wysokością płotu weź też pod uwagę grubość drutu. Najczęściej wybierane opcje pod względem grubości to:

 • siatka ogrodzeniowa ocynkowana 3 mm, 
 • siatka ogrodzeniowa 4 mm.

Porównując siatki, zwróć też uwagę na wielkość oczek oraz ilość metrów bieżących w rolce. Żeby nie przepłacać, wcześniej powinieneś więc zmierzyć obwód grodzonego terenu.

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Jak wybrać siatkę ogrodzeniową?

Wiesz już, czy lepsza będzie siatka ogrodzeniowa pleciona, czy zgrzewana oraz czy warto decydować się na siatkę ogrodzeniową typu panele. Wybierając siatkę ogrodzeniową, powinieneś zwrócić uwagę nie tylko na jej parametry i na materiał, z którego jest wykonana, ale również na dodatkowe funkcje.

Jeśli ogrodzenie ma stać stosunkowo długo, ważne, aby dobrze się prezentowało. W takiej sytuacji dobrym rozwiązaniem będzie siatka ozdobna ogrodzeniowa. Ma ona bardziej fantazyjne kształty niż tradycyjny model. W tym rodzaju dostępna jest zarówno siatka ogrodzeniowa gruba, jak i wizualnie lżejsze modele.

Jeżeli natomiast bardzo zależy Ci na poczuciu prywatności, spodobać może Ci się siatka maskująca ogrodzeniowa. Taka siatka ogrodzeniowa maskująca ma bardzo drobne oczka, dzięki temu wydaje się, że tworzy spójną strukturę, przez którą trudno spojrzeć do środka. Taka drobna siatka ogrodzeniowa to też dobry wybór, jeśli chcesz, aby służyła Ci przed dłuższy czas. Znajdziesz ją również pod nazwą siatka ogrodzeniowa plastikowa gęsta.

Jak wykonać montaż siatki ogrodzeniowej?

Kiedy wiesz już, jaka siatka ogrodzeniowa będzie najlepsza, czas na montaż. Nie jest to trudne zadanie, jednak w przypadku niektórych modeli możesz potrzebować dodatkowych rąk do pomocy.

Siatka ogrodzeniowa – krok po kroku:

 1. Przygotowanie – na początku określ wymiary terenu oraz ustal odległości pomiędzy kolejnymi słupkami, a także uprzątnij teren z krzaków, drzewek oraz śmieci, które mogłyby przeszkadzać w wytyczeniu granicy ogrodzenia;
 2. Zakup materiały – poza siatką będziesz potrzebować słupków oraz betonu na podmurówkę;
 3. Wykonaj podmurówkę – wykop dół na fundamenty o głębokości około 80-120 cm, wykonaj szalunek, ustaw słupki w odpowiednich miejscach i wylej beton; przed związaniem betonu sprawdź, czy pion słupków jest zachowany; przykryj beton folią izolacyjną i poczekaj około 3-4 dni, aż wyschnie;
 4. Zamocuj elementy naciągowe – w trzech miejscach przymocuj drut naciągowy, a na jego wysokości również napinacz oraz opaskę mocującą ze śrubą i oczkiem; drut mocuj od dołu, przekładaj przez kolejne oczka i dobrze dokręć śrubę napinającą;
 5. Zamontuj siatkę ogrodzeniową – zaczynając od słupka początkowego, przełóż pręt naprężający, a następnie siatkę przez pręt; rozciągnij siatkę i mocuj po kolei do każdego słupka;
 6. Sprawdź poziom naprężenia siatki – przymocuj siatkę do drutu naprężającego za pomocą drutu do zaplatania.

Ogrodzenie gabionowe – cena, montaż i zalety gabionów w ogrodzie

Jak naprawić siatkę ogrodzeniową?

Sposób naprawy siatki powinien być dopasowany do typu uszkodzenia. Z jakimi problemami możesz się spotkać?

Obwisła siatka

To problem typowy dla właścicieli dużych czworonogów, które lubią przeskakiwać przez ogrodzenie siatki. Jeśli Cię dotyczy, skorzystaj z napinaczy. Jeśli siatka nie ma napinaczy, zwisające części powinno się odpiąć od słupków, naprężyć i zamocować jeszcze raz. Najlepiej poprosić przy tym o pomoc dwie inne osoby.

Dziura w siatce ogrodowej

Jeśli w siatce pojawiła się niewielka dziura, do jej naprawy wystarczy kawałek drutu oraz kombinerki. Jeżeli jednak dziura jest znacznych rozmiarów, lepiej wymienić całą siatkę. Jest to istotne z punktu widzenia zarówno estetyki, jak i skomplikowania procesu prac.

Zardzewiała siatka 

Po kilku latach na siatce ogrodzeniowej może pojawić się rdza. W takiej sytuacji pomocna będzie wiertarka z odpowiednim zakończeniem lub odrdzewiacz w płynie. Po usunięciu rdzy warto dodatkowo zabezpieczyć siatkę ogrodzeniową – na przykład farbą wykończeniową lub podkładową.

Siatka ogrodzeniowa

Kolory siatki ogrodzeniowej – czy mają znaczenie?

Kolorystyka ogrodzenia ma znacznie tak naprawdę tylko ze względów estetycznych. Powinieneś dobrać ją według własnych preferencji.

Do wyboru są:

 • siatka ogrodzeniowa zielona,
 • siatka ogrodzeniowa czarna,
 • siatka ogrodzeniowa szara,
 • siatka ogrodzeniowa antracytowa.

Czarna siatka ogrodzeniowa powlekana będzie bardzo dobrze widoczna i łatwiej dopasuje się do wyglądu działki. Uniwersalne rozwiązanie to również zielona siatka plastikowa ogrodzeniowa PCV.

Płot drewniany – rodzaje, ceny i instrukcja budowy ogrodzenia drewnianego

Wady i zalety siatki ogrodzeniowej

Zanim zdecydujesz się na zakup siatki ogrodzeniowej, podsumuj wady i zalety takiego rozwiązania!

Zalety siatki ogrodzeniowej Wady siatki ogrodzeniowej
 • niska cena;
 • różne rodzaje siatki do wyboru;
 • stosunkowo łatwy montaż;
 • brak konieczności konserwowania siatki;
 • elastyczność, która pozwala dopasować siatkę nawet przy nierównym podłożu.
 • niska wytrzymałość na uszkodzenia;
 • wysoka przezroczystość – nie oddziela wizualnie od sąsiadów;
 • ograniczony wybór kształtów oczek;
 • mniejsza wartość pod względem estetyki.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia modułowe
09.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować ogrodzenie modułowe, aby było stabilne i spełniało swoje zadania?

Ogrodzenia modułowe sprawdzają się, gdy inwestorowi zależy na szybkim zaznacz...

Ogrodzenie i bramy
Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?
03.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?

Siatka cieniująca na ogrodzenie to ciekawa alternatywa pomiędzy ażurowym płotem a pełnym ogrodzeniem. Nie zmniejsza optycz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
04.07.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia modułowe
09.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować ogrodzenie modułowe, aby było stabilne i spełniało swoje zadania?

Ogrodzenia modułowe sprawdzają się, gdy inwestorowi zależy na szybkim zaznacz...

Ogrodzenie i bramy
Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?
03.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?

Siatka cieniująca na ogrodzenie to ciekawa alternatywa pomiędzy ażurowym płotem a pełnym ogrodzeniem. Nie zmniejsza optycz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
04.07.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

REKLAMA
Zamknij