Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Mur oporowy – co to jest i jak zbudować mur oporowy?

Mur oporowy – co to jest i jak go zbudować?

Mur oporowy to konstrukcja, która najczęściej stosowana jest w ogrodach piętrowych. Pełni zarówno funkcję użytkową, jak i estetyczną. Warto rozważyć jego budowę również, gdy na Twojej działce znajdują się skarpy lub występuje pochyłość terenu. W ten sposób zabezpieczysz wybrane miejsca przed osuwaniem się ziemi. Sprawdź, jak i z czego zbudować mur oporowy. A także dowiedz się, kiedy może okazać się niezbędny na Twojej posesji!

Projekt domu, na który się zdecydowałeś uwzględnia także imponujący, piętrowy ogród? A może zdecydowałeś się na budowę na dość nietypowym terenie o nierównym kształcie? W takim razie możliwe, że konieczne będzie wykonanie zabezpieczenia przed osuwającym się gruntem. Odpowiedzią na Twoje potrzeby może okazać mur oporowy. Co to jest i jak go wykonać?

Mur oporowy – co to jest?

Co to jest mur oporowy? Mur oporowy to konstrukcja zaprojektowana i skonstruowana tak, aby wytrzymać nacisk boczny gruntu lub zatrzymywać materiały gruntowe. Nacisk boczny może być spowodowany wypełnieniem ziemią, ciśnieniem cieczy, piaskiem i innymi ziarnistymi materiałami. Istnieją różne typy konstrukcji murów oporowych, które są wykorzystywane do wielu celów. Należy do nich m.in. ściana grawitacyjna, wzmocniona ściana oporowa czy też ściana oporowa wspornikowa.

Mury oporowe stanowią podporę dla terenu, w którym kąt spoczynku gleby jest przekroczony i w przeciwnym razie zapadłby się w bardziej naturalną formę. Główną cechą muru oporowego jest wytrzymałość na nacisk wywierany przez zatrzymany materiał.

Główne zastosowania ścian oporowych to zapobieganie erozji gleby, tworzenie rabat użytkowych na stromym terenie oraz zapewnienie dekoracyjnych lub funkcjonalnych elementów krajobrazu. Budowę muru oporowego warto zatem rozważyć, gdy zależy Ci na ogrodzie piętrowym, który będzie zachwycać estetyką i różnorodnością. Jeśli jednak nie masz możliwości wykonania takiego układu, pomyśl o ogrodzie wertykalnym. Jego wygląd może okazać się równie atrakcyjny.

Mur oporowy – gdzie się sprawdzi?

Mury oporowe często znajdują się w miejscach, w których potrzebne jest dodatkowe wsparcie, aby zapobiec przesuwaniu się ziemi w dół w wyniku erozji. Jego najważniejsza funkcja to walka z grawitacją. Z tego też względu mur oporowy zazwyczaj znajduje się w ogrodzie, a jeszcze częściej przy skarpie.

Ozdobny mur oporowy w ogrodzie może całkowicie odmienić jego charakter. Nierzadko znajduje się on także przy tarasie, zwłaszcza gdy jest on umiejscowiony na wybrzuszonym terenie.

Mur oporowy

Sprawdź: Ogród na skarpie - co warto wiedzieć?

Mur oporowy – czy potrzebne jest pozwolenie na jego budowę?

Musisz wiedzieć, że budowa muru oporowego bez pozwolenia nie jest obecnie możliwa. Zgodnie z prawem budowlanym w 2021 roku mur oporowy to konstrukcja, na której budowę musisz mieć formalne pozwolenie (art. 29 ust. 1 pkt 23 p.b.). Nie ma także znaczenia jego odległość od granicy działki. W praktyce oznacza to, że musisz przejść niemal te same kroki prawne, co w przypadku budowy domu.

Mur oporowy – z czego go zbudować?

Mur oporowy wykonany może zostać z różnych materiałów. Wśród nich wymienia się najczęściej bloki betonowe, drewno czy cegły. To nie jedyne dostępne opcje. Z czego zbudować mur oporowy, aby być pewnym jego trwałości? Poniżej przedstawiamy kilka, wybranych propozycji.

Mur oporowy L z elementów prefabrykowanych

Mur oporowy L-ka to inaczej mówiąc mur oporowy z bloczków betonowych. Jakie zalety ma taki wybór? Przede wszystkim zapewnia niższe koszty w porównaniu z tradycyjnymi technologiami. Ponadto, budowa nie wymaga użycia ciężkich sprzętów, gdyż waga bloczków betonowych nie jest duża. Sam ich montaż również nie powinien sprawić dużego problemu. 

Mur oporowy z gabionów

Gabion przyjmuje postać prostopadłościennego kosza wykonanego z prętów i siatki stalowej. Główna zaleta wynikająca z budowy muru oporowego z tego materiału to przepuszczalność wody i odporność na działanie czynników atmosferycznych, a zwłaszcza mrozu. Co ciekawe, ich trwałość jest zbliżona do murów oporowych wykonanych z żelbetu.

Mur oporowy z pustaków szalunkowych

Mur oporowy z pustaków szalunkowych wygląda atrakcyjnie dzięki ozdobnej fudze, a przy tym jest łatwy do wzniesienia. Wynika to z faktu, iż ściana nie wymaga spoin poziomych i pionowych. Ten wybór okaże się ekonomiczny, dlatego warto po niego sięgnąć, gdy nie dysponujesz dużym budżetem.

Mur oporowy z kamienia

Ta najdroższa opcja ściany oporowej jest również zwykle uważana za najbardziej atrakcyjną. Mur oporowy z kamienia naturalnego wyróżnia ciekawa estetyka, może zmienić szare kąty w zachęcające, intrygujące lokum. Do dyspozycji masz różne możliwości. Zalicza się do nich m.in. mur oporowy z granitu czy też mur oporowy z piaskowca. Jeśli zależy Ci na naturalnym efekcie wizualnym, który wpasuje się w Twój ogród, to postaw na mur oporowy z kamienia polnego.

Mur oporowy z podkładów kolejowych

Mur oporowy z podkładów kolejowych to kolejna z możliwości, na którą możesz się zdecydować. Aby mógł wykazać się odpowiednią trwałością, konieczne będzie zaimpregnowanie drewna. Ten wybór także nie powinien przesadnie obciążyć budżetu.

Mur oporowy z drewna

Zazwyczaj ściany drewniane są najtańszą konstrukcją ściany oporowej. Należy jednak pamiętać, że ściany drewniane mogą nie wytrzymać tak długo, jak inne opcje ścian oporowych, ponieważ wilgoć w glebie może osłabić drewno.

Mur oporowy

Zobacz także: Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?

Jak zbudować mur oporowy krok po kroku?

Nieprawidłowo zainstalowane ściany oporowe mogą wybrzuszać się, pękać lub wychylać. Właśnie dlatego ważna jest szczególna uważność podczas budowy. Jeśli nie masz w tej dziedzinie doświadczenie, to lepiej pozostaw to zadanie doświadczonym fachowcom.

Krok 1. Wykonaj projekt muru oporowego

Przemyśl najpierw, gdzie ma znaleźć się mur oporowy, a także z jakiego materiału chcesz go wykonać. Określ mniej więcej jego długość, a także kształt.

Krok 2. Wypoziomuj ziemię pod mur oporowy

Zmierz i rozłóż położenie swojej ściany oporowej na placu budowy. Użyj łopaty, aby wyrównać obszar, w którym zostanie zbudowany mur oporowy. Zdarza się, że konieczne będzie wykonanie głębszych wykopów - zwłaszcza, gdy teren jest bardzo nierówny. Efektem powinna być płaska równa i zwarta powierzchnia, na której spocznie dolny rząd bloków muru oporowego. Największą stabilność zapewni porowata podstawa.

Krok 3. Ustaw rządki muru oporowego

Umieść pierwszy blok w warstwie bazowej  (zacznij od końca jednej ze ścian). Dociśnij go mocno, a następnie użyj poziomicy, aby sprawdzić czy znajduje się w dobrej pozycji. Połóż następny sąsiedni blok i ponownie użyj poziomicy, aby upewnić się, że jest idealnie wyrównany z pierwszym blokiem. Wyrównywanie między blokami w pierwszym rzędzie jest może okazać się najbardziej znaczące. Dlaczego? Ewentualne błędy na tym etapie będą rzutować na całą konstrukcję.

Jaką wysokość powinien mieć mur oporowy? To zależy. Przeważnie przekracza ona nieco ponad 2-2,5 metra.

Krok 4. Zabezpiecz mur oporowy

Gdy ściana osiągnie pełną wysokość, przestrzeń za nią ostrożnie wypełnij piaskiem lub żwirem. Do tego celu użyj porowatego materiału. Dzięki niemu woda szybciej odpłynie i nie będzie się gromadzić w jednym miejscu. Zmniejszy to siłę wywieraną na ścianę podczas gwałtownych opadów deszczu.

To może Cię zainteresować: Jak ciekawie zaaranżować mały ogród?

Ile kosztuje budowa muru oporowego?

Budowa muru oporowego nie jest tania. Możesz nieco zaoszczędzić decydując się przystępny cenowo materiał i jego samodzielnie wykonania. Z czego zrobisz najtańszy mur oporowy? Niedrogie będą zwłaszcza elementy prefabrykowane - pustaki lub bloczki z barwionego betonu.

A jaka jest cena muru oporowego? Podaje się ją w przeliczeniu na metr kwadratowy. W zależności od materiału może on kosztować od 100 do nawet 250 złotych za m2. Górna granica cenowo dotyczy muru oporowego z cegły grafitowej.

Pamiętaj, że budowa muru oporowego wymaga uzyskania pozwolenia. W innym przypadku może zostać uznana za samowolę budowlaną, co może nawet zakończyć się nakazem rozbiórki. Przemyśl dokładnie projekt muru oporowego i zastanów się, którego materiału użyć. Jeśli nie jesteś pewien, skorzystaj z porady fachowca.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...

Ogród i Taras
Lakierobejca – jaką wybrać i jak malować nią drewno?
10 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lakierobejca – jaką wybrać i jak malować drewno lakierobejcą?

Lakierobejca to prosty sposób na zabezpieczenie drewnianej powierzchni. Jest...

Ogród i Taras
Wertykulacja trawnika
31 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertyk...

Ogród i Taras
Lazura do drewna
27 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lazura do drewna – co to jest, gdzie ją stosować i jak wybrać najlepszą lazurę do drewna?

Lazura do drewna nie tylko tworzy na jego powierzchni elastyczną powłokę ochr...

Ogród i Taras
Powierzchnia biologicznie czynna
18 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Powierzchnia biologicznie czynna – co to jest i jak obliczyć powierzchnię biologicznie czynną?

Powierzchnia biologicznie czynna to pojęcie, które w aktach prawnych określa...

Ogród i Taras
Lakierobejca – jaką wybrać i jak malować nią drewno?
10 sierpnia 2021 r. Diana Pidlesetska

Lakierobejca – jaką wybrać i jak malować drewno lakierobejcą?

Lakierobejca to prosty sposób na zabezpieczenie drewnianej powierzchni. Jest...