Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak zbudować mur oporowy i w jaki sposób go wykończyć?

Mur oporowy

Mur oporowy łączy funkcję dekoracyjną i praktyczne zastosowanie. Dzięki niemu zwiększysz stabilność terenu działki, zabezpieczając pochyłości bądź skarpę przed gwałtownym osunięciem. Przy okazji urozmaicisz istniejącą aranżację ogrodu. Sprawdź, czy na budowę muru oporowego potrzebujesz pozwolenia. Z jakich materiałów najlepiej go zbudować i na co zwrócić uwagę w trakcie wznoszenia konstrukcji? Skorzystaj z naszych podpowiedzi.

Czym jest mur oporowy?

Zacznijmy od doprecyzowania, co to jest mur oporowy, gdyż okazuje się, że pojęcie bywa stosowane nieprawidłowo. Zgodnie z przepisami prawa budowlanego, to konstrukcja zapobiegająca osuwaniu się gruntu – zarówno naturalnych skarp, jak i sztucznie stworzonych nasypów, w które może być wzbogacona aranżacja ogrodu. Co istotne, całość kwalifikuje się jako budowlę, czyli element niebędący budynkiem lub małą architekturą.

Mur oporowy bywa wykonany z różnych materiałów i w kilku wariantach, w zależności od przewidzianego zastosowania. Do tej kategorii należą między innymi ściany wspornikowe, czyli konstrukcje zagłębione w podłożu, których zadaniem jest podtrzymanie gruntu. Kolejny typ murów to kamienne lub betonowe mury grawitacyjne, zwane masywnymi. Na uwagę zasługują także konstrukcje złożone – skomponowane z różnych elementów, kątowe i kątowo-żebrowe.

Gdzie zazwyczaj sprawdza się mur oporowy?

Kiedy powinniśmy rozważyć mur oporowy? Tego rodzaju konstrukcje znajdują szerokie zastosowanie w budownictwie drogowym, przemysłowym oraz prywatnym. W ostatnim przypadku wykorzystuje się mur oporowy na granicy działki w celu podtrzymania korpusu ziemnego i uniknięcia osuwania się wyżej położonego gruntu na niższy teren.

Murek oporowy w ogrodzie może zostać wykorzystany również do zabezpieczenia tarasu lub miejsca parkingowego, a także do wykreowania skalniaków.

Czym jest niwelacja terenu i czy wymaga pozwolenia na budowę?

Czy na mur oporowy potrzebne jest pozwolenie na budowę?

Czy na mur oporowy potrzebne jest pozwolenie? Wiele osób jest zaskoczonych, gdy okazuje się, że w przypadku budowli takich jak mur oporowy pozwolenie na budowę jest konieczne. Ze względu na jego podobieństwo do elementów małej architektury niektórzy uważają, że formalności można ominąć, w efekcie czego powstają samowole budowlane.

Przykładem może być dekoracyjny oporowy mur z gabionów – pozwolenie nadal jest konieczne, gdyż konstrukcja realizuje funkcję oporową.

W przypadku muru oporowego przepisy odnoszą się także do dodatkowych kwestii. Do jakiej wysokości mur oporowy postawimy bez pozwolenia? Okazuje się, że samodzielnie można wybudować konstrukcję o wysokości maksymalnej 1,2 metra. Powyżej tych parametrów projektem powinna zająć się osoba z odpowiednimi uprawnieniami, gdyż wyliczyć trzeba wartość naporu gruntu, a następnie dostosować do niego grubość ścian i głębokość fundamentów.

Czy można wybudować mur oporowy w granicy działki? Budowa nie może w żaden sposób wpływać na sąsiedni teren, zaś utrudnienia na linii mur oporowy a sąsiad są niedopuszczalne. Konstrukcja nie może powodować osuwania się terenu, zniszczyć ogrodzenia ani zmieniać kierunku spływu wód opadowych na sąsiednią działkę. Przy murze oporowym zgoda sąsiada nie jest jednak konieczna.

Jakie są kary za postawienie muru oporowego bez pozwolenia?

Wzniesienie muru oporowego bez pozwolenia oznacza naruszenie przepisów, co z kolei przekłada się na poważne konsekwencje.

W pierwszej kolejności zgodnie z art. 48 Prawa budowlanego, skutkiem jest nakaz rozbiórki nielegalnie wzniesionej budowli. Dodatkowa kara za mur oporowy zbudowany bez pozwolenia to konsekwencje finansowe. Teoretycznie ich wysokość przekracza milion złotych, jednak w praktyce kwota jest niższa. Możliwe jest również uiszczenie opłaty legalizacyjnej.

ofe-5847238-70004 w-70004

Ile kosztuje mur oporowy?

W przypadku muru oporowego cena za m2 nie należy do najniższych, choć możesz nieco zaoszczędzić, wybierając tańsze materiały. Jaki jest najtańszy mur oporowy? Warto wykorzystać prefabrykaty, czyli pustaki lub bloczki betonowe. W przypadku muru oporowego z bloczków betonowych cena wynosi 50-75 zł/m2

  • Tani mur oporowy to także rozwiązanie z drewna, choć jeśli zdecydujesz się na gatunki egzotyczne, z pewnością budżet na przedsięwzięcie musi być większy. Do najdroższych należą mury z kamienia naturalnego oraz z cegły grafitowej – tu za m2 zapłacisz nawet 300-600 zł.
  • W razie wyboru muru oporowego L z elementów prefabrykowanych cena za 1 element o szerokości 99 cm wyniesie 350-500 zł.
  • Mur z kamienia można wykonać w cenie od 200 do 600 zł za 1 m2, w zależności od rodzaju wybranego materiału, np. grafitu czy piaskowca.
  • Mur oporowy z pustaków szalunkowych można postawić w cenie od 100 zł za m2. Oczywiście chodzi tu jedynie o ceny materiału. Należy do tego doliczyć jeszcze koszt robocizny.

Pamiętaj także o dodatkowych kosztach postawienia muru oporowego. Cena robocizny przedstawia się w następujący sposób: najczęściej za metr bieżący wykonanej pracy ze sprzętem i szalunkami zapłacisz ok. 800-1200 zł, choć ostateczne kwoty różnią się w zależności od regionu kraju. Jeśli nie dopilnujesz formalności, musisz uwzględnić także opłatę legalizacyjną za mur oporowy – to i tak łagodniejsze konsekwencje niż nakaz rozbiórki i konieczność opłacenia kar.

Wiercenie studni w 2023: cena za wykonanie i aktualny cennik wiercenia studni głębinowych

Z czego zrobić tani mur oporowy? Prefabrykat w kształcie litery L

Najtańszy i najwygodniejszy w postawieniu będzie mur oporowy elka. Cena uzależniona będzie tu od kosztu zakupu poszczególnych elementów o charakterystycznym kształcie przywodzącym na myśl literę L. W poniższej tabeli umieściliśmy ceny zakupu pojedynczych elementów na mur oporowy elka.

Element muru oporowego

Orientacyjna cena

Mur oporowy L 40 cm

200 zł

Mur oporowy L 100 cm

350-550 zł

Mur oporowy L 180 cm

1250 zł

Mur oporowy L 200 cm

1400 zł

Mur oporowy L 300 cm

1600 zł

Mur oporowy L 500 cm

2200 zł

Z jakiego innego materiału najlepiej zbudować mur oporowy?

Z czego mur oporowy najlepiej wykonać, aby spełniał swoją funkcję i pozostał solidny przez długi czas? Wiele zależy od zastosowania przewidzianego dla konstrukcji. W najprostszych wariantach zabezpieczeniem jest sam ciężar muru, w bardziej zaawansowanych używa się zbrojeń, kotew i wsporników.

Poniżej znajdziesz kilka często spotykanych opcji.

Mur oporowy z bloczków betonowych

Murek oporowy z bloczków betonowych cieszy się dużą popularnością ze względu na swoją trwałość i szerokie możliwości aranżacyjne. Elementy są na tyle plastyczne, że bez problemu uformujesz je w niemal dowolne kształty, na przykład łukowe układy. Idealnie sprawdzą się przy budowie wysokich budowli.

Masz również możliwość estetycznego wykończenia muru oporowego betonowego poprzez zastosowanie dekoracyjnych okładzin. Dużym zainteresowaniem cieszą się struktury imitujące kamień – co ważne, wykorzystany do budowy muru oporowego beton architektoniczny jest znacznie tańszy niż kamienne elementy.

Mur oporowy z gabionów

Świetny pomysł stanowią gabiony jako mur oporowy. Są wytrzymałe i estetyczne. Wykazują również zadowalającą odporność na wpływ czynników atmosferycznych oraz przepuszczalność wody. Jako wypełnienie najczęściej wykorzystuje się kamień.

Mur oporowy z gabionów, w odróżnieniu od innych konstrukcji, pozwala również na daleko idące modyfikacje już po zakończeniu prac. Bez problemu uzupełnisz wypełnienie, zastąpisz pierwotne nowym lub nawet przesuniesz całą konstrukcję.

Mur oporowy z kamienia

Bardzo trwały i elegancki jest mur oporowy z kamienia, choć ta konstrukcja należy również do najdroższych. Koszty można nieco obniżyć, sięgając po bardziej ekonomiczne rodzaje kamienia – mimo to musisz jednak liczyć się ze sporym wydatkiem.

Twardy, mrozoodporny i wytrzymały na ścieranie jest mur oporowy z granitu. Bardzo efektownie prezentują się konstrukcje z bazaltu, gdyż skała ta ma przeważnie czarne zabarwienie. Specjalne polerowanie nadaje elementom właściwości antypoślizgowe. Nieco tańszy i łatwy w obróbce jest piaskowiec, trzeba jednak liczyć się z większą podatnością na ścieranie i obciążenia mechaniczne.

Sprawdź nasze projekty ogrodzeń!

Projekty ogrodzeń

Mur oporowy z pustaków szalunkowych

Mur oporowy z pustaków szalunkowych jest łatwy do wzniesienia i prezentuje się atrakcyjnie dzięki ozdobnej fudze. Poszczególne elementy są lekkie, a budowana ściana nie wymaga spoin pionowych i poziomych. Koszty realizacji nie będą wysokie, dlatego warto wybrać tę opcję, gdy nie dysponujesz dużym budżetem.

Pustaki szalunkowe są mrozo- i wodoodporne, jednak od spodu warto zastosować hydroizolację zwiększającą bezpieczeństwo. Później wystarczy gotowy mur otynkować i dowolnie pomalować.

Mur oporowy z gazonów

Spora grupa inwestorów decyduje się również na mur oporowy z gazonów, czyli elementów powstających na bazie betonu i keramzytobetonu. Zaletą takich konstrukcji jest możliwość wypełnienia ich materiałem w różnych kolorach. Ważne, aby gazony miały odpowiedni ciężar – to on przekłada się na stabilność i wytrzymałość całej budowli.

Gazony stwarzają spore możliwości aranżacyjne. Można zestawiać je ściśle lub pozostawić między nimi prześwity. Najważniejsze, by każdy kolejny rząd montować, przesuwając go w głąb skarpy, a nie bezpośrednio jeden pod drugim.

Mur oporowy drewniany

Dobrym pomysłem do ogrodowych aranżacji są naturalne materiały, czego przykład stanowi murek oporowy z drewna. Najbardziej wytrzymałe będą gatunki egzotyczne, niewymagające zabiegów pielęgnacyjnych i impregnacji, na przykład drewno teakowe. Są one jednak dużo droższe, dlatego w wariancie ekonomicznym z powodzeniem wykorzystuje się krajowy dąb, modrzew czy akację.

Drewniane mury oporowe sprawdzą się przy niezbyt wysokich i średnio stromych skarpach, w przypadku których siła naporu nie jest duża. Aby uzyskać większą stabilność, elementy łączy się specjalnymi klamrami ze stali nierdzewnej.

Mur oporowy z palisady

Szczególnym wariantem muru drewnianego jest mur oporowy z palisady, czyli konstrukcja wykonana z palików o różnej średnicy i długości. Przeważnie wykorzystywane są elementy z gatunków iglastych ze względu na łatwą obróbkę i wytrzymałość, jaką powinien wykazywać gotowy mur oporowy. Palisada tego rodzaju jest najłatwiejszym do wykonania elementem oporowym.

Sprawdź: jak zagospodarować nowoczesną skarpę w ogrodzie?

mur oporowy w trakcie konstrukcji

Polecamy także inne nasze artykuły:

Jak wykonać mur oporowy? Instrukcja krok po kroku

Jak zrobić mur oporowy? Mniejsze konstrukcje możesz wykonać samodzielnie, jeśli jednak wysokość całości ma przekroczyć 1,2 metra, konieczne jest zaangażowanie osoby z uprawnieniami. Przed rozpoczęciem działań trzeba bowiem wykonać obliczenia – w przeciwnym razie mur może zacząć pękać, wybrzuszać się lub przechylać.

Jak wykonać mur oporowy samodzielnie? O jakich czynnościach musisz pamiętać, by zapewnić odpowiednie parametry muru oporowego? Montaż krok po kroku powinien przebiegać następująco:

  • Wykonanie projektu

Przemyśl, gdzie usytuować mur oporowy, jaki powinien być jego kształt, wysokość oraz długość.

  • Wypoziomuj ziemię

Wyrównaj obszar, na którym zamierzasz zbudować mur oporowy. W niektórych przypadkach wykup będzie głębszy – zwłaszcza gdy teren jest bardzo nierówny. Musisz uzyskać płaską, równą i zwartą powierzchnię, na której znajdzie się dolny rząd elementów muru oporowego.

  • Zbuduj narożniki i dolną warstwę muru

Wznoszenie muru oporowego rozpocznij od zbudowania narożników, a następnie ułóż dolną warstwę. Najlepiej wykorzystać większe elementy. Pamiętaj, że inaczej konstruuje się murki z pustaków, inaczej zaś – betonowe.

  • Ułóż kolejne rzędy

Ułóż i dociśnij kolejne rzędy muru oporowego, a następnie użyj poziomnicy, by sprawdzić poprawność układu. Wyrównywanie między blokami w pierwszym rzędzie może okazać się najbardziej znaczące, gdyż ewentualne pomyłki rzutują na całą konstrukcję.

  • Zabezpiecz konstrukcję

Gdy mur osiągnie właściwą wysokość, przestrzeń za nim wypełnij piaskiem, żwirem lub innym porowatym materiałem. Umożliwi on szybki odpływ wody, zmniejszając tym samym siłę wywieraną na ścianę podczas gwałtownych opadów deszczu.

Czym najlepiej obłożyć mur oporowy?

Czym obłożyć murek oporowy, aby prezentował się efektownie? Możliwości masz sporo: wszystko zależy od efektu, jaki chcesz uzyskać, oraz charakteru aranżacji ogrodowej. Godne rozważenia są wspomniane już wyżej okładziny kamienne lub imitujące kamień różnego typu

Do dyspozycji masz także szeroką gamę łupków, drewno, a nawet farby do murów oporowych z betonu. Możesz dowolnie łączyć materiały i w ten sposób uzyskać oryginalny, niepowtarzalny efekt.

Dowiedz się: jak zaaranżować mały ogród?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Różne typy żarówek LED. Zobacz, jak dopasować je do swoich potrzeb
Sponsorowane
Czym jest dom zeroenergetyczny i jak sprawić, aby Twój takim był?
Sponsorowane
Różne typy żarówek LED. Zobacz, jak dopasować je do swoich potrzeb
Sponsorowane
Czym jest dom zeroenergetyczny i jak sprawić, aby Twój takim był?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?

Koszenie trawy to w teorii zadanie proste, którego może podjąć się każdy. Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyk...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?

Koszenie trawy to w teorii zadanie proste, którego może podjąć się każdy. Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyk...

REKLAMA
Zamknij