Wybierz swój prezent do projektu 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ogrodzenie akustyczne – co to jest i kiedy warto je zastosować?

Ogrodzenie akustyczne

Ogrodzenie akustyczne, nazywane inaczej płotem akustycznym czy ogrodzeniem dźwiękochłonnym, z reguły powstaje w miejscach, gdzie do domu dociera hałas, np. z dróg i trakcji kolejowych. Na ogół powstaje ono z PCW wypełnionego wełną mineralną, ale może też być zrobione z drewna czy z żywych krzewów.

Ogrodzenie domu nie musi być elementem projektu domu, ale powinno z nim korespondować. Jeśli na przykład wybierasz dom nowoczesny, o prostych liniach, to nie za bardzo będą do niego pasować kuty, fantazyjny płot i brama. Powinno ono stanowić solidny i trwały element, a przy tym chroniący przed wzrokiem niepowołanych osób czy wścibskich sąsiadów. Ma zabezpieczać Twoją działkę i dom przed szkodliwym wpływem czynników zewnętrznych, w tym hałasu.

Sprawdź, o czym powinieneś wiedzieć, wybierając płot czy inny typ ogrodzenia akustycznego, które będzie skutecznie blokowało maksimum niepożądanych dźwięków.

Co to jest ogrodzenie akustyczne?

O ekranach akustycznych najczęściej mówi się w kontekście budowania dróg i autostrad. Na odcinkach, gdzie takie trasy przebiegają dosyć blisko zabudowań, wzdłuż drogi stawiane są wysokie ekrany akustyczne, których zadaniem jest niwelowanie hałasu docierającego do gospodarstw domowych. Takie ekrany spotykane są również wzdłuż linii trakcji kolejowej czy tramwajowej.

Trudno oczekiwać, aby te same ekrany były stosowane w roli akustycznego ogrodzenia. Do tego celu służą zupełnie inne rozwiązania. Mogą to być płoty akustyczne, które z jednej strony będą estetycznym ogrodzeniem Twojej działki, a z drugiej będą znakomicie pełniły funkcję ekranów dźwiękochłonnych.

O ogrodzeniu akustycznym lub płocie o podobnym charakterze można mówić w przypadku ogrodzeń mających formę pochłaniających dźwięki paneli, które na ogół robione są z wysokiej jakości materiałów PCV, pokrytych dodatkowo perforowaną nakładką, przez co są o wiele bardziej estetyczne na zewnątrz.

W środku z kolei płoty akustyczne są wypełnione specjalnym materiałem, który skutecznie eliminować dźwięk. Dlatego takie ogrodzenia są w stanie pochłaniać, odbijać i uginać fale dźwiękowe oraz redukować poziom hałasu nawet o 25 decybeli (dB).

Płot akustyczny – kiedy warto go zastosować?

Masz działkę budowlaną w pobliżu głównych arterii miejskich? Niedaleko biegną tory kolejowe czy tramwajowe? A może po prostu z różnych innych powodów w Twoim domu panuje harmider docierający z zewnątrz?

W każdym z takich przypadków zastanów się nad możliwością zastosowania ekranu akustycznego. Ogrodzenie w postaci estetycznego, a przy tym funkcjonalnego płotu akustycznego przyda się, jeśli Twój dom znajduje się w okolicy stale narażonej na oddziaływanie hałasu.

Wymogi ochrony środowiska wskazują, że w komfortowym akustycznie miejscu poziom hałasu nie przekracza w ciągu dnia 50 dB, a nocą 40 dB. Tymczasem samochody lub motocykle mogą generować hałas nawet dwukrotnie wyższy – 80-90 dB.

Wiadomo, że domy nie są usytuowane bezpośrednio wzdłuż autostrady, ale w pewnej odległości od niej. Niemniej docierać do nich może w dzień hałas rzędu 60-65 dB, w nocy zaś nieco mniejszy – rzędu 50-55 dB. W takich miejscach naturalnie należy przedsięwziąć określone kroki, by niwelować hałas i negatywne skutki mieszkania w takim miejscu. Dzięki płotom akustycznym, czyli ogrodzeniom dźwiękochłonnym, jest to możliwe.

Płot drewniany – rodzaje, ceny i instrukcja budowy ogrodzenia drewnianego

ofe-5847238-70035 w-70035

Jak zrobić ogrodzenie akustyczne?

Jeśli poziom hałasu docierającego do Twojego mieszkania jest wysoki, powinieneś zainwestować w ogrodzenie akustyczne do domu. Ważne jest, aby skutecznie niwelowało ono niepożądane dźwięki. Pytanie jednak, jak zrobić ogrodzenie akustyczne. Możesz zdecydować się na gotowe ogrodzenie dźwiękochłonne i wznieść je wokół swojej działki.

Najczęściej wykorzystywane są do tego celu perforowane profile PCW, wypełniane wewnątrz warstwą wełny mineralnej. Jak zrobić ekran akustyczny z wykorzystaniem takich materiałów?

Wystarczy mocować panele na słupkach ogrodzeniowych, wsuwając je od góry w specjalne prowadnice. Przez otwory w panelach fale akustyczne docierają do wełny mineralnej, gdzie są pochłaniane.

Podczas montażu paneli akustycznych na słupach trzeba zadbać o solidność wykonania ogrodzenia dźwiękochłonnego. Słupki te mocuje się najczęściej w stopach fundamentowych, które powinieneś wkopać w grunt na głębokość co najmniej 80-100 cm.

Na dole ogrodzenia możesz zrobić estetyczną podmurówkę z betonu lub z wykorzystaniem cegieł klinkierowych. Najlepiej nie dopuszczaj do sytuacji, w której panele akustyczne z tworzywa sztucznego będą mocowane w kontakcie bezpośrednio z gruntem. Szczeliny, które w ten sposób się pojawiają, obniżają parametry izolacyjności akustycznej całego ogrodzenia.

Płoty akustyczne – z jakiego materiału mogą być wykonane?

Najczęściej płoty akustyczne wykonane są z tworzywa sztucznego PVC, które jest wyjątkowo wytrzymałe. To perforowane profile PCW, które mogą mieć wypełnienie pochłaniające dźwięki. To materiał mający wiele cennych cech użytkowych, ponieważ jest on:

  • niepalny;
  • odporny na wilgoć;
  • odporny na grzyby;
  • odporny na korozję.

Na panele akustyczne i ogrodzenie dźwiękochłonne nadają się materiały zdolne do pochłaniania i odbijania fal drgań akustycznych. Przy ich użyciu będziesz w o wiele mniejszym stopniu odbierać bodźce dźwiękowe dobiegające z okolicy, np. z dróg szybkiego ruchu czy z autostrad znajdujących się w stosunkowo niewielkiej odległości od Twojego domu.

W charakterze materiału na płoty akustyczne sprawdzają się również:

  • drewno twarde (w większym stopniu) lub miękkie;
  • rośliny i krzewy niskopienne i wysokopienne;
  • stal w połączeniu z listwami drewnianymi;
  • cegła.

Wypełnieniem ogrodzenia dźwiękochłonnego może być wełna mineralna, która jest jednym z najlepszych izolatorów akustycznych i termicznych. W jej składzie znajdują się miliony bardzo cienkich włókien szklanych lub włókien skalnych oddzielonych od siebie powietrzem. Wełna mineralna pochłania drgania fal akustycznych i cechuje się najwyższym współczynnikiem pochłaniania dźwięku wśród dostępnych materiałów budowlanych.

Panele akustyczne na ogrodzenie wykonane z PCW wypełnionego wełną mineralną mogą pochłaniać nawet do 25 dB hałasu.

Możesz zdecydować się też na ogrodzenie dźwiękochłonne zrobione z paneli komorowych z poliwęglanu, podzielonych pionowymi przegrodami wypełnionymi powietrzem. W tym wypadku to ono pełni funkcję izolatora. Grubość panelu wynosi od 4 do 5,5 cm, a panel pozwala na obniżenie przenikania niepożądanych dźwięków o 18 dB – nieco mniej niż ogrodzenie z PCW wypełnionego wełną mineralną.

Jakie rośliny wzdłuż ogrodzenia posadzić, aby wyciszyć ogród od ulicy?

Ogrodzenie akustyczne – cena

Z pewnością każdego inwestora, który planuje budowę płotu akustycznego, interesuje koszt jego wykonania. Ile kosztuje ekran akustyczny?

Cena uzależniona jest od koloru, wykończenia, a także materiału, z jakiego jest on wykonany. Na przykład płot akustyczny zbudowany z pojedynczych paneli z wełną mineralną powstaje z przęseł np. o wymiarach 180 × 213 cm, które łącznie tworzą ogrodzenie akustyczne. Cena pojedynczego panelu wynosi 1500-1850 zł, a do tego trzeba doliczyć jeszcze koszt nabycia słupków do montażu w cenie 150-200 zł za sztukę.

Jakie są wady i zalety płotów akustycznych?

Podstawową funkcją płotów akustycznych jest niwelowanie negatywnych odczuć związanych z hałasem. Ich zaletą jest wysoka izolacyjność akustyczna, ale nie jest ona jedynym atutem ogrodzenia akustycznego.

Wielu jego posiadaczy wskazuje, że taki rodzaj płotu uatrakcyjnia przydomowy ogród lub stanowi część architektury krajobrazu na działce. Wszystko dzięki nakładkom dekoracyjnym, wykończeniowym, które całkowicie zmieniają wygląd ogrodzeń akustycznych.

Odporność na wiele różnych, zewnętrznych czynników, w tym pogodowych, niepalność i brak ryzyka korodowania sprawiają, że ogrodzenie akustyczne będzie trwałym płotem, który możesz wznieść wokół swojego domu i samej działki.

Nie musisz przy tym zatrudniać fachowców – łatwy montaż wielu modeli płotów akustycznych sprawia, że możesz je połączyć samodzielnie, bez konieczności wykorzystania w tym celu łączników.

Dobrze wykonane ogrodzenie akustyczne działa w ten sposób, że dociera do niego fala dźwiękowa, która ulega częściowo odbiciu, pochłonięciu i ugięciu, przez co za płotem, czyli na Twojej działce i w domu, powstaje strefa cienia akustycznego, gdzie hałas jest w mniejszym stopniu odczuwany.

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Ogrodzenie akustyczne – co jeszcze warto wiedzieć?

Przy wyborze ogrodzenia akustycznego powinieneś zwrócić uwagę na izolacyjność akustyczną produktu, która informuje o tym, czy płot skutecznie będzie blokował dźwięki z zewnątrz. Owa izolacyjność odpowiada za ilość energii akustycznej, która może przenikać przez ogrodzenie.

Ważnym czynnikiem jest też współczynnik pochłaniania dźwięku. Informuje on o ilości energii akustycznej, która jest w stanie odbić się od powierzchni panelu i ponownie zostać skierowana w stronę źródła hałasu.

Dopasuj materiał wykonania płotu akustycznego, jego rozmiar i estetykę tak, by z jednej strony takie ogrodzenie zapewniało Tobie i domownikom skuteczną ochronę przed hałasem, a z drugiej pasowało do działki czy stylu architektonicznego domu. Inny płot będzie odpowiedni do obiektu nowoczesnego, a inny do domu w stylu angielskim

Co ciekawe, bariery akustyczne zmniejszają poziom hałasu docierającego z zewnątrz, ale dają skuteczną izolację fal gruntowych przymrozków. Ciepło wchłanianie jest do panelu, gdy panele są skierowane na wschód lub południe, podczas gdy fale dźwiękowe rozpraszane są we wszystkich kierunkach.

Panele akustyczne skutecznie tłumią hałas, jeśli są odpowiednio wysokie. Właściwie przyjmuje się, że im płot jest wyższy, tym lepiej dla parametrów izolacyjności akustycznej. Ważna jest też jego grubość, ponieważ im jest większa, tym wyższy jest wskaźnik pochłaniania dźwięku.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów

Nowości w tej kategorii

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia modułowe
09.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować ogrodzenie modułowe, aby było stabilne i spełniało swoje zadania?

Ogrodzenia modułowe sprawdzają się, gdy inwestorowi zależy na szybkim zaznacz...

Ogrodzenie i bramy
Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?
03.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?

Siatka cieniująca na ogrodzenie to ciekawa alternatywa pomiędzy ażurowym płotem a pełnym ogrodzeniem. Nie zmniejsza optycz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
04.07.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenia modułowe
09.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować ogrodzenie modułowe, aby było stabilne i spełniało swoje zadania?

Ogrodzenia modułowe sprawdzają się, gdy inwestorowi zależy na szybkim zaznacz...

Ogrodzenie i bramy
Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?
03.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać najlepszą siatkę cieniującą na ogrodzenie?

Siatka cieniująca na ogrodzenie to ciekawa alternatywa pomiędzy ażurowym płotem a pełnym ogrodzeniem. Nie zmniejsza optycz...

Ogrodzenie i bramy
Ogrodzenie betonowe
04.07.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie są zalety ogrodzenia betonowego i ile kosztuje montaż ogrodzenia z betonu?

Solidne i zapewniające maksimum prywatności – takie właśnie jest ogrodzenie b...

REKLAMA
Zamknij