Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Odpowietrzanie kanalizacji w domu. Dlaczego odpowietrzenie kanału sanitarnego jest ważne?

Odpowietrzanie kanalizacji w domu

System wodno-kanalizacyjny składa się z wielu połączonych ze sobą naczyń i rur. Dla prawidłowego działania wymaga odpowietrzania kanalizacji w domu. Pozwoli ono na zachowanie odpowiedniego poziomu ciśnienia, co umożliwi właściwe działanie. Zobacz, z jaką częstotliwością trzeba wykonywać zadania polegające na odpowietrzeniu kanalizacji ponad dach. Jest to o tyle ważne, że okresowa wentylacja, napowietrzanie i odpowietrzanie umożliwi sprawne działanie całego systemu kanalizacji.

W zdecydowanej większości przypadków kanalizacja w domach jednorodzinnych działa z wykorzystaniem siły grawitacyjnej. Pod wpływem własnego ciężaru ścieki spływają w dół do sieci kanalizacyjnej, przydomowej oczyszczalni ścieków lub po prostu szamba. Pamiętaj, że kanalizacja jest systemem połączonych naczyń i rur. Aby poprawnie funkcjonowała, musi w niej panować odpowiednie ciśnienie.

Stąd też konieczne będzie odpowietrzenie kanalizacji w domu. W jaki sposób? Sprawdź, dlaczego odpowietrzenie kanału sanitarnego ma tak duże znaczenie i co się stanie, jeśli się tego nie podejmiesz.

Dlaczego odpowietrzenie kanalizacji jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania systemu?

Gdyby w rurach kanalizacyjnych nie było dostępu do powietrza, kanalizacja nie mogłaby właściwie działać. Jeśli zabrakłoby go w pionach sanitarnych, wówczas podczas korzystania z urządzeń sanitarnych, między innymi w trakcie spuszczania wody w toalecie, pojawiałoby się podciśnienie. Skutkiem tego byłoby wyssanie wody znajdującej się w zamknięciu wodnym – w syfonie wanny lub umywalki.

Kolejną niekorzystną kwestią jest dostawanie się nieprzyjemnych gazów z kanałów. Co istotne, są one niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Aby do takich sytuacji w ogóle nie dochodziło w Twoim domu, zadbaj o prawidłową wentylację i odpowietrzanie kanalizacji. Odpowietrzanie kanalizacji w domu polega na wyprowadzaniu, najczęściej ponad powierzchnię dachu, powietrza z rur. Na dachu tych powinna znaleźć się rura wywiewna, nazywana również wywiewką lub kominkiem odpowietrzającym.

Element ten pozwala na odpowietrzenie kanału sanitarnego w domu. Do instalacji kanalizacyjnej przedostaje się wówczas powietrze, a z drugiej strony wywiewka umożliwia odprowadzenie do atmosfery gazów kanałowych.

Czy musimy zadbać o odpowietrzenie kanalizacji w swojej instalacji?

Wiemy już, że odpowietrzenie kanalizacji w domu pozwala na jej poprawne działanie, bez ryzyka rozprzestrzeniania się w domu nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych gazów. Czy odpowietrzenie kanalizacji jest jednak konieczne? Czy mamy obowiązek jego wykonania?

W świetle obowiązującego prawa wewnętrzna sieć przewodów kanalizacyjnych powinna być zaprojektowana i wykonana na podstawie obowiązujących norm europejskich i polskich. Pod pewnymi warunkami nie jest prawnie wymagane wyprowadzenie ponad dach wszystkich przewodów wentylujących piony kanalizacyjne.

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? Kiedy warto ją rozważyć?

ofe-5847238-70010 w-70010

Jak wykonać odpowietrzenie kanalizacji?

To bardzo ważne, by rura wywiewna odprowadzająca gazy kanalizacyjne i pozwalająca na odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego znalazła się powyżej górnej krawędzi okien, również tych połaciowych. Nie możesz w dowolny sposób jej umieścić na dachu. Zgodnie z Warunkami Technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wywiewka musi znaleźć się w odległości nie mniejszej niż 4 m od okien. Odległość ta mierzona jest w poziomie.

Wywiewka powinna być zabezpieczona przed zanieczyszczeniami, ptakami czy gromadzeniem się w niej deszczu i śniegu. Jej przekrój poprzeczny powinien wynosić co najmniej tyle, co średnica pionu.

Kolejną ważną kwestią przy instalacji rury wywiewnej jest to, że powinna ona wystawać ponad pokrycie dachowe na co najmniej:

  • 50 cm na dachu stromym, a przy małym spadku połaci dachowej nawet więcej;
  • 1 m na dachu płaskim.

To powinno zabezpieczyć ją przed zatkaniem śniegiem w okresie zimowym.

W domach o kilku pionach kanalizacyjnych najczęściej nie montuje się tyle wywiewek, ile jest pionów. Każda rura na dachu jest miejscem potencjalnych przecieków i mostków termicznych, dlatego odpowietrzenie kanalizacji w domu nie będzie na ogół uwzględniało zbyt wiele wywiewek.

Najlepiej wykonać je na najbardziej eksploatowanych pionach, np. łazienkowym. Możliwe jest też wykonanie odpowietrzenia zbiorczego kanalizacji, np. na pionie łazienkowym i kuchennym łącznie, jeśli nie są one od siebie zbyt oddalone. Zadbaj wówczas o to, by rura wywiewna miała odpowiednio większy przekrój.

Jeśli na danym pionie nie ma zakończenia w postaci wywiewki, wówczas montuje się na ich końcach zawory napowietrzające.

Odpowietrzanie kanalizacji w kominie

Przewodów wentylujących do kanalizacji pod żadnym pozorem nie można prowadzić do zwykłych kominów wentylacyjnych. Musisz wiedzieć, jakie byłyby skutki odpowietrzenia kanalizacji przez komin. Gorąca para wylatująca przez odpowietrznik w takiej sytuacji skraplałaby się na ściankach kanału, a w takich warunkach pojawiłyby się bardzo szybko grzyby i pleśń na ścianach wokół. Z tego względu nie wykonuje się odpowietrzenia kanalizacji do komina.

Jaką rurę wybrać i zamontować do odpowietrzenia kanalizacji?

Na potrzeby odpowietrzenia kanału sanitarnego możesz wybrać odpowiednie wywiewki. Tych zaś na rynku jest wiele. Jak wyprowadzić odpowietrzenie kanalizacji ponad linię dachu? Możesz to zrobić z wykorzystaniem wywiewek o różnych kolorach i kształtach, które mogą być wykonane z:

  • blachy,
  • tworzyw sztucznych,
  • materiałów ceramicznych.

Jeśli wykonujesz odpowietrzenie kanalizacji, jaka rura powinna być zastosowana? Jeszcze kilka lat temu wywiewki wykonywane były właściwie tylko z blachy stalowej ocynkowanej lub z żeliwa. Teraz jest inaczej i są one produkowane z materiałów wskazanych powyżej.

Czym jest przyłącze wodociągowe? Formalności i koszty związane z doprowadzeniem wody do domu

wywiewka do odpowietrzania kanalizacji

Jak wygląda odpowietrzanie kanalizacji w domu parterowym?

W domu parterowym – o ile, rzecz jasna, chcesz mieć w nim łazienkę czy kuchnię – kanalizacja również musi być zastosowana. Każde urządzenie sanitarne musi być podpięte do pionu kanalizacyjnego. W domach jednorodzinnych parterowych może go jednak nie być. Jak wówczas funkcjonuje kanalizacja? Jak zrobić odpowietrzenie kanalizacji w domu parterowym?

W takim przypadku prowadzi się zbiorcze i pojedyncze rury kanalizacyjne. W najwyższym punkcie zbiorczej rury kanalizacyjnej wykonuje się dodatkowe odgałęzienie. Wyprowadzane powinno być z daleka od miejsc, w których przebywają ludzie. To właśnie w takim miejscu będzie realizowane odpowietrzenie kanału sanitarnego w domu parterowym.

Z reguły dodatkowe odgałęzienie zbiorczej rury kanalizacyjnej, które odpowiada za odpowietrzenie rur, wypuszczane jest ponad dach budynku. Najlepiej wykończyć je wywiewką odpowietrzającą.

Odpowietrzenie szamba w domu. Jak to zrobić?

Jeśli w obrębie Twojej działki lub w bezpośredniej okolicy nie ma kanalizacji miejskiej czy gminnej, musisz samodzielnie zapewnić sobie odprowadzanie ścieków. Można to zrobić z wykorzystaniem szamba betonowego lub szamba plastikowego (to już zależne od gruntu, w którym będzie osadzone). Musisz wiedzieć przy tym, że tak jak istnieje potrzeba odpowietrzania rur kanalizacyjnych, tak trzeba też wykonać odpowietrzenie szamba w domu. Jak to zrobić?

Wentylacja szamba polega na wykorzystaniu wywiewek kanalizacyjnych, które powinny wystawać ponad powierzchnię dachu. Są one koniecznością, ponieważ w przeciwnym wypadku w wyniku podciśnienia wytworzonego w szambie ścieki nie będą do niego normalnie dopływać z instalacji kanalizacyjnej w domu.

Musisz zadbać o poprawne wykonanie odpowietrzenia kanalizacji z szambem – potrzebne jest wentylowanie dwukierunkowe zbiornika, w postaci nawiewu i wywiewu. Do nawiewu, inaczej zasysania powietrza z zewnątrz, wykorzystywana jest najczęściej wywiewka o średnicy 110-160 mm i wysokości co najmniej pół metra. Montowana jest na pokrywie szamba.

Z kolei wywiew powinien odbywać się przez piony kanalizacyjne, które zakończone są wywiewką ponad dachem budynku.

Ile kosztuje wywóz szamba? Cena za rok 2023

Jak zadbać dodatkowo o odpowiednią wentylację i napowietrzenie instalacji?

Wspominaliśmy już o tym, że piony kanalizacyjne nie zawsze są zakończone wywiewką z uwagi na niebezpieczeństwo powstawania przecieków w pokryciu dachowym. Można je wykończyć zaworem napowietrzającym.

Napowietrzenie kanalizacji polega na tym, że powietrze napływa do całej instalacji, ale jednocześnie zawór nie pozwala na wypływ gazów kanałowych z pionu do pomieszczeń. Z tego względu odpowietrznik do kanalizacji może być instalowany wewnątrz domu. Najczęściej montaż odbywa się w pozycji pionowej na końcu pionu, pod stropem najwyższej kondygnacji budynku, na nieużytkowym strychu pod kalenicą.

Nawet w przypadku domów parterowych istnieje możliwość umieszczenia tego rodzaju zaworu na parterze – posłuży do tego pomieszczenie techniczne. Ważne jest, by zawór napowietrzający w takiej sytuacji znajdował się co najmniej 10 cm powyżej jego syfonu. Zawór nie powinien być szczelnie zabudowany – musi mieć dostęp do powietrza, by spełniał swoje zadanie.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij