Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Odpowietrzanie kanalizacji w domu. Dlaczego odpowietrzenie kanału sanitarnego jest ważne?

Odpowietrzanie kanalizacji w domu

System wodno-kanalizacyjny składa się z wielu połączonych ze sobą naczyń i rur. Dla prawidłowego działania wymaga odpowietrzania kanalizacji w domu. Pozwoli ono na zachowanie odpowiedniego poziomu ciśnienia, co umożliwi właściwe działanie. Zobacz, z jaką częstotliwością trzeba wykonywać zadania polegające na odpowietrzeniu kanalizacji ponad dach. Jest to o tyle ważne, że okresowa wentylacja, napowietrzanie i odpowietrzanie umożliwi sprawne działanie całego systemu kanalizacji.

W zdecydowanej większości przypadków kanalizacja w domach jednorodzinnych działa z wykorzystaniem siły grawitacyjnej. Pod wpływem własnego ciężaru ścieki spływają w dół do sieci kanalizacyjnej, przydomowej oczyszczalni ścieków lub po prostu szamba. Pamiętaj, że kanalizacja jest systemem połączonych naczyń i rur. Aby poprawnie funkcjonowała, musi w niej panować odpowiednie ciśnienie.

Stąd też konieczne będzie odpowietrzenie kanalizacji w domu. W jaki sposób? Sprawdź, dlaczego odpowietrzenie kanału sanitarnego ma tak duże znaczenie i co się stanie, jeśli się tego nie podejmiesz.

Dlaczego odpowietrzenie kanalizacji jest istotne dla prawidłowego funkcjonowania systemu?

Gdyby w rurach kanalizacyjnych nie było dostępu do powietrza, kanalizacja nie mogłaby właściwie działać. Jeśli zabrakłoby go w pionach sanitarnych, wówczas podczas korzystania z urządzeń sanitarnych, między innymi w trakcie spuszczania wody w toalecie, pojawiałoby się podciśnienie. Skutkiem tego byłoby wyssanie wody znajdującej się w zamknięciu wodnym – w syfonie wanny lub umywalki.

Kolejną niekorzystną kwestią jest dostawanie się nieprzyjemnych gazów z kanałów. Co istotne, są one niebezpieczne dla ludzi i zwierząt.

Aby do takich sytuacji w ogóle nie dochodziło w Twoim domu, zadbaj o prawidłową wentylację i odpowietrzanie kanalizacji. Odpowietrzanie kanalizacji w domu polega na wyprowadzaniu, najczęściej ponad powierzchnię dachu, powietrza z rur. Na dachu tych powinna znaleźć się rura wywiewna, nazywana również wywiewką lub kominkiem odpowietrzającym.

Element ten pozwala na odpowietrzenie kanału sanitarnego w domu. Do instalacji kanalizacyjnej przedostaje się wówczas powietrze, a z drugiej strony wywiewka umożliwia odprowadzenie do atmosfery gazów kanałowych.

Czy musimy zadbać o odpowietrzenie kanalizacji w swojej instalacji?

Wiemy już, że odpowietrzenie kanalizacji w domu pozwala na jej poprawne działanie, bez ryzyka rozprzestrzeniania się w domu nieprzyjemnych zapachów i szkodliwych gazów. Czy odpowietrzenie kanalizacji jest jednak konieczne? Czy mamy obowiązek jego wykonania?

W świetle obowiązującego prawa wewnętrzna sieć przewodów kanalizacyjnych powinna być zaprojektowana i wykonana na podstawie obowiązujących norm europejskich i polskich. Pod pewnymi warunkami nie jest prawnie wymagane wyprowadzenie ponad dach wszystkich przewodów wentylujących piony kanalizacyjne.

Ile kosztuje przydomowa oczyszczalnia ścieków? Kiedy warto ją rozważyć?

ofe-5847238-70010 w-70010

Jak wykonać odpowietrzenie kanalizacji?

To bardzo ważne, by rura wywiewna odprowadzająca gazy kanalizacyjne i pozwalająca na odpowietrzenie pionu kanalizacyjnego znalazła się powyżej górnej krawędzi okien, również tych połaciowych. Nie możesz w dowolny sposób jej umieścić na dachu. Zgodnie z Warunkami Technicznymi, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wywiewka musi znaleźć się w odległości nie mniejszej niż 4 m od okien. Odległość ta mierzona jest w poziomie.

Wywiewka powinna być zabezpieczona przed zanieczyszczeniami, ptakami czy gromadzeniem się w niej deszczu i śniegu. Jej przekrój poprzeczny powinien wynosić co najmniej tyle, co średnica pionu.

Kolejną ważną kwestią przy instalacji rury wywiewnej jest to, że powinna ona wystawać ponad pokrycie dachowe na co najmniej:

  • 50 cm na dachu stromym, a przy małym spadku połaci dachowej nawet więcej;
  • 1 m na dachu płaskim.

To powinno zabezpieczyć ją przed zatkaniem śniegiem w okresie zimowym.

W domach o kilku pionach kanalizacyjnych najczęściej nie montuje się tyle wywiewek, ile jest pionów. Każda rura na dachu jest miejscem potencjalnych przecieków i mostków termicznych, dlatego odpowietrzenie kanalizacji w domu nie będzie na ogół uwzględniało zbyt wiele wywiewek.

Najlepiej wykonać je na najbardziej eksploatowanych pionach, np. łazienkowym. Możliwe jest też wykonanie odpowietrzenia zbiorczego kanalizacji, np. na pionie łazienkowym i kuchennym łącznie, jeśli nie są one od siebie zbyt oddalone. Zadbaj wówczas o to, by rura wywiewna miała odpowiednio większy przekrój.

Jeśli na danym pionie nie ma zakończenia w postaci wywiewki, wówczas montuje się na ich końcach zawory napowietrzające.

Odpowietrzanie kanalizacji w kominie

Przewodów wentylujących do kanalizacji pod żadnym pozorem nie można prowadzić do zwykłych kominów wentylacyjnych. Musisz wiedzieć, jakie byłyby skutki odpowietrzenia kanalizacji przez komin. Gorąca para wylatująca przez odpowietrznik w takiej sytuacji skraplałaby się na ściankach kanału, a w takich warunkach pojawiłyby się bardzo szybko grzyby i pleśń na ścianach wokół. Z tego względu nie wykonuje się odpowietrzenia kanalizacji do komina.

Jaką rurę wybrać i zamontować do odpowietrzenia kanalizacji?

Na potrzeby odpowietrzenia kanału sanitarnego możesz wybrać odpowiednie wywiewki. Tych zaś na rynku jest wiele. Jak wyprowadzić odpowietrzenie kanalizacji ponad linię dachu? Możesz to zrobić z wykorzystaniem wywiewek o różnych kolorach i kształtach, które mogą być wykonane z:

  • blachy,
  • tworzyw sztucznych,
  • materiałów ceramicznych.

Jeśli wykonujesz odpowietrzenie kanalizacji, jaka rura powinna być zastosowana? Jeszcze kilka lat temu wywiewki wykonywane były właściwie tylko z blachy stalowej ocynkowanej lub z żeliwa. Teraz jest inaczej i są one produkowane z materiałów wskazanych powyżej.

Czym jest przyłącze wodociągowe? Formalności i koszty związane z doprowadzeniem wody do domu

wywiewka do odpowietrzania kanalizacji

Jak wygląda odpowietrzanie kanalizacji w domu parterowym?

W domu parterowym – o ile, rzecz jasna, chcesz mieć w nim łazienkę czy kuchnię – kanalizacja również musi być zastosowana. Każde urządzenie sanitarne musi być podpięte do pionu kanalizacyjnego. W domach jednorodzinnych parterowych może go jednak nie być. Jak wówczas funkcjonuje kanalizacja? Jak zrobić odpowietrzenie kanalizacji w domu parterowym?

W takim przypadku prowadzi się zbiorcze i pojedyncze rury kanalizacyjne. W najwyższym punkcie zbiorczej rury kanalizacyjnej wykonuje się dodatkowe odgałęzienie. Wyprowadzane powinno być z daleka od miejsc, w których przebywają ludzie. To właśnie w takim miejscu będzie realizowane odpowietrzenie kanału sanitarnego w domu parterowym.

Z reguły dodatkowe odgałęzienie zbiorczej rury kanalizacyjnej, które odpowiada za odpowietrzenie rur, wypuszczane jest ponad dach budynku. Najlepiej wykończyć je wywiewką odpowietrzającą.

Odpowietrzenie szamba w domu. Jak to zrobić?

Jeśli w obrębie Twojej działki lub w bezpośredniej okolicy nie ma kanalizacji miejskiej czy gminnej, musisz samodzielnie zapewnić sobie odprowadzanie ścieków. Można to zrobić z wykorzystaniem szamba betonowego lub szamba plastikowego (to już zależne od gruntu, w którym będzie osadzone). Musisz wiedzieć przy tym, że tak jak istnieje potrzeba odpowietrzania rur kanalizacyjnych, tak trzeba też wykonać odpowietrzenie szamba w domu. Jak to zrobić?

Wentylacja szamba polega na wykorzystaniu wywiewek kanalizacyjnych, które powinny wystawać ponad powierzchnię dachu. Są one koniecznością, ponieważ w przeciwnym wypadku w wyniku podciśnienia wytworzonego w szambie ścieki nie będą do niego normalnie dopływać z instalacji kanalizacyjnej w domu.

Musisz zadbać o poprawne wykonanie odpowietrzenia kanalizacji z szambem – potrzebne jest wentylowanie dwukierunkowe zbiornika, w postaci nawiewu i wywiewu. Do nawiewu, inaczej zasysania powietrza z zewnątrz, wykorzystywana jest najczęściej wywiewka o średnicy 110-160 mm i wysokości co najmniej pół metra. Montowana jest na pokrywie szamba.

Z kolei wywiew powinien odbywać się przez piony kanalizacyjne, które zakończone są wywiewką ponad dachem budynku.

Ile kosztuje wywóz szamba? Cena za rok 2023

Jak zadbać dodatkowo o odpowiednią wentylację i napowietrzenie instalacji?

Wspominaliśmy już o tym, że piony kanalizacyjne nie zawsze są zakończone wywiewką z uwagi na niebezpieczeństwo powstawania przecieków w pokryciu dachowym. Można je wykończyć zaworem napowietrzającym.

Napowietrzenie kanalizacji polega na tym, że powietrze napływa do całej instalacji, ale jednocześnie zawór nie pozwala na wypływ gazów kanałowych z pionu do pomieszczeń. Z tego względu odpowietrznik do kanalizacji może być instalowany wewnątrz domu. Najczęściej montaż odbywa się w pozycji pionowej na końcu pionu, pod stropem najwyższej kondygnacji budynku, na nieużytkowym strychu pod kalenicą.

Nawet w przypadku domów parterowych istnieje możliwość umieszczenia tego rodzaju zaworu na parterze – posłuży do tego pomieszczenie techniczne. Ważne jest, by zawór napowietrzający w takiej sytuacji znajdował się co najmniej 10 cm powyżej jego syfonu. Zawór nie powinien być szczelnie zabudowany – musi mieć dostęp do powietrza, by spełniał swoje zadanie.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij