Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

🎅🏻Prezent od Mikołaja? Projekty taniej nawet -1 000 zł 🎅🏻

Skontaktuj się z nami - pracujemy od poniedziałku do piątku (8.00-21.00) i w soboty (9.00-17.00)

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Ile kosztuje wywóz szamba? Cena za rok 2022

Ile kosztuje wywóz szamba? Cena za rok 2022

Regularny wywóz nieczystości z przydomowego zbiornika i utrzymanie instalacji w dobrym stanie technicznym należą do obowiązków każdego posiadacza szamba. Oznacza to, że takie rozwiązanie generuje pewne stałe koszty, które – podobnie jak inne aspekty utrzymania nieruchomości – w ostatnich kilku miesiącach wzrosły. Ile kosztuje wywóz szamba w 2022 roku? Od czego uzależnione są niewątpliwie dostrzegalne różnice w cenach?

Zdarza się, że wykonanie przyłącza do sieci kanalizacyjnej nie jest możliwe ze względów technicznych lub byłoby zbyt kosztowne. Wówczas rozwiązaniem staje się instalacja wykorzystująca szambo betonowe, szambo plastikowe lub – znacznie rzadszy koncept – przydomowa oczyszczalnia ścieków. Wariantem pośrednim jest szambo ekologiczne. Tym razem zajmiemy się najbardziej tradycyjną opcją.

Na koszt wywozu szamba wpływa szereg zmiennych: począwszy od parametrów zbiornika, na jego lokalizacji i nawyków domowników skończywszy. W przypadku wywozu szamba cena jest uzależniona również od specyfiki konkretnej miejscowości. Bardzo ważne, by wziąć pod uwagę te względy, gdyż – mimo że projekt szamba zwykle otrzymuje się wraz z projektem domu – szczegóły mają znaczenie.

Ewentualne zaniedbania i nieszczelności mogą spowodować, że nieczystości wydostaną się poza zbiornik, wpływając negatywnie na teren i wody gruntowe. Zbiornik powinien mieć zatem odpowiednio dobraną pojemność, dzięki czemu nie tylko zminimalizujesz ryzyko jego przepełnienia, ale także zmniejszysz częstotliwość wywożenia ścieków. Tym samym wpłyniesz na to, ile kosztuje wywóz szamba w skali roku.

Co wpływa na cennik wywozu szamba?

Koszty wywozu szamba są uzależnione od kilku czynników, przede wszystkim od pojemności zbiornika. Im większy on będzie, tym rzadsza konieczność wywozu nieczystości, jednak więcej zapłacisz za pojedynczy wynajem pojazdu asenizacyjnego. Mniejszy, jednokomorowy zbiornik oznacza niższą cenę wywozu szamba, ale częstszy wywóz.

Która wersja jest opłacalna, jeśli weźmiemy pod uwagę przy wywozie szamba cennik w przeliczeniu na m3? Zazwyczaj bardziej ekonomiczny okazuje się rzadszy wywóz z większych zbiorników. Zdarza się także, że firmy świadczące wywóz szamba doliczają dodatkowe opłaty za dojazd, co dodatkowo wpływa na te różnice.

Z tego względu małe zbiorniki o pojemności do 8 m3 są wykorzystywane głównie w obiektach o niewielkiej intensywności użytkowania i przy domkach letniskowych. W domach jednorodzinnych lepiej postawić na zbiorniki dwukomorowe – nieco droższe w wykonaniu, ale opłacalne w dłuższej perspektywie.

Jeżeli przy opróżnianiu szamba cena w skali roku okazuje się mocno obciążająca dla domowego budżetu, warto przemyśleć inwestycję z rozwiązania alternatywne, na przykład wspomnianą już wyżej przydomową oczyszczalnię ścieków. Wprawdzie koszt przedsięwzięcia nie jest niski, ale za to jednorazowy i można go zmniejszyć dofinansowaniem.

Czy szambo plastikowane jest korzystniejsze niż pozostałe opcje?

szambiarka jadąca wywieźć szambo

Ile kosztuje wywóz szamba w 2022 roku?

Ile kosztuje wywóz szamba do oczyszczalni? Zacznijmy od tego, że tego rodzaju usługę mogą wykonywać jedynie przedsiębiorcy posiadający zezwolenie na prowadzenie działalności w zakresie opróżniania zbiorników bezodpływowych i transportu nieczystości ciekłych. Z roku na rok ich cenniki wskazują coraz wyższe kwoty. Ile kosztuje wywóz szamba w 2022 roku?

W poniższej tabeli znajdują się uśrednione kwoty w przeliczeniu na m3, w poszczególnych województwach. 

Wywóz szamba – cena za m3 (w przypadku pojazdu o pojemności 5 m3)

Wywóz szamba – cena za m3 (w przypadku pojazdu o pojemności 10 m3)

dolnośląskie

225 – 245 zł

350 – 387 zł

kujawsko-pomorskie

207 – 225 zł

350 – 375 zł

lubelskie

207 – 225 zł

350 – 365 zł

lubuskie

200 – 223 zł

350 – 380 zł

łódzkie

207 – 231 zł

365 – 395 zł

małopolskie

215 – 230 zł

350 – 385 zł

mazowieckie

207 – 255 zł

350 – 450 zł

opolskie

207 – 220 zł

350 – 365 zł

podkarpackie

207 – 231 zł

350 – 380 zł

podlaskie

191 – 213 zł

350 – 365 zł

pomorskie

207 – 230 zł

357 – 380 zł

śląskie

207 – 248 zł

350 – 386 zł

świętokrzyskie

207 – 220 zł

335 – 357 zł

warmińsko-mazurskie

208 – 230 zł

357 – 380 zł

wielkopolskie

215 – 230 zł

357 – 386 zł

zachodniopomorskie

207 – 230 zł

357 – 380 zł

Skąd biorą się wyszczególnione wyżej „widełki” i różnice w tym, ile się płaci za wywóz szamba w poszczególnych województwach? Wszystko zależy od tego, o jakiej miejscowości mówimy. Przeważnie w obrębie miasta koszty są nieco niższe niż na terenach podmiejskich, gdyż dalej położone lokalizacje oznaczają dodatkowy wydatek na dojazd dla firmy świadczącej usługę wywozu nieczystości.

Nie ulega natomiast wątpliwości, że koszty wywozu szamba nieustannie rosną. Jeszcze trzy lata temu płaciliśmy do 300 zł za jednorazowy przyjazd. Na chwilę obecną te wartości są przekroczone o kilka procent. Roczny koszt eksploatacji szamba to wydatek kilku tysięcy złotych.

Poznaj zalety i wady przydomowego szamba ekologicznego

pokrywy od zbiorników na szambo

Jak często należy wywozić szambo, by koszty były najmniejsze?

Nie istnieje żadna odgórna norma, która wskazywałaby, jak często należy wywozić szambo, jednak warto wziąć pod uwagę względy praktyczne i ekonomiczne. Oczywistą sprawą jest fakt, że im większy zbiornik, tym rzadziej trzeba to robić – właśnie dlatego małe pojemności wymagają częstszych interwencji niż szambo 10 m3. Jak często trzeba planować wybieranie szamba?

Aby uniknąć zbyt długiego przetrzymywania ścieków, można przyjąć, że opróżnianie szamba powinno odbywać się raz na 3 – 4 tygodnie. Po pierwsze, po tym czasie nieczystości zaczynają fermentować, co niekiedy może generować nieprzyjemny zapach. Po drugie, zapobiegniesz w ten sposób gromadzeniu się w zbiorniku niebezpiecznego metanu. Po trzecie zaś, unikniesz ryzyka przepełnienia.

Nigdy nie czekaj z wywózką do ostatniego momentu, by ścieki nie wydostały się poza zbiornik. Warto co jakiś czas sprawdzać stan szamba lub zainstalować odpowiednie czujniki, które będą informowały o zbliżającym się przepełnieniu.

Oczywiście, odstępy czasowe 3-4 tygodni mają charakter orientacyjny. Wiele zależy od wielkości zbiornika i zużycia wody. Zdarza się przecież, że w pewnych miesiącach wody odprowadzonej do zbiornika jest więcej, a w innych – mniej.

Czy potrzebujesz pozwolenia wodnoprawnego, bo postawić szambo?

Jakie są kary za nieposiadanie rachunków za wywóz szamba?

Jeszcze kilka lat temu nikt nie weryfikował, co dzieje się ze ściekami ze zbiornika. W efekcie znaczna część betonowych szamb była nieszczelna, a ich zawartość trafiała do gleby, zanieczyszczając środowisko i wody gruntowe. Inni traktowali ścieki jako sposób na nawożenie pól. Obecnie istnieją przepisy, za sprawą których takie sytuacje są niedopuszczalne.

Każdy posiadacz zbiornika bezodpływowego musi zawrzeć umowę dotyczącą jego opróżniania z firmą świadczącą usługi wypompowania szamba oraz transportowania nieczystości, a także przedstawić rachunki za regularny wywóz szamba.

Organ kontrolujący może natomiast taką dokumentację zweryfikować, a w razie odmowy posiadaczowi grozi kara za brak rachunków za wywóz szamba. Zgodnie z art. 10 ust. 2 Ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach za brak umowy z firmą asenizacyjną lub brak rachunków potwierdzających wywóz nieczystości grozi mandat w wysokości 500 zł. Jeśli sprawa zostanie skierowana do sądu, można otrzymać karę grzywny do 5 000 zł.

Karalne jest także wylewanie nieczystości ciekłych pochodzących z terenu nieruchomości. Jaka jest kara za wylewanie szamba na własną posesję, do przydrożnego rowu, na pole lub w innej strefie? To wykroczenie zagrożone grzywną do 5 000 zł.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ogród i Taras
Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?
Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
10.11.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?
Ogród i Taras
Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?
Drzwi i bramy
Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?
10.11.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak uszczelnić drzwi zewnętrzne?

Ogrzewanie
Jak odpowietrzyć ogrzewanie podłogowe?

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?
08.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?

Bożonarodzeniowe drzewko jest tradycyjnym elementem wystroju polskich domów w...

Ogród i Taras
Jak zrobić domowy kompostownik na kilka sposobów?
30.08.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak zrobić domowy kompostownik na kilka sposobów?

Chcesz wydajnie i ekologicznie zadbać o swój przydomowy ogródek? Dobrym rozwiązaniem może okazać się kompostownik ogrodowy...

Ogród i Taras
Czy płot lamelowy będzie dobrym wyborem?
16.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować płot lamelowy i czy warto się na niego zdecydować?

Lekki, ponadczasowy i estetyczny – takimi przymiotnikami można określić płot...

Ogród i Taras
Jak stworzyć ogród w stylu angielskim?
12.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim?

Nieskrępowany, pozornie chaotyczny, a jednak z wyrazistą myślą przewodnią… Ogród angielski to przestrzeń, w której liczy s...

Ogród i Taras
Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?
08.12.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak dbać o choinkę w doniczce w domu? Czy możemy ją potem przesadzić?

Bożonarodzeniowe drzewko jest tradycyjnym elementem wystroju polskich domów w...

Ogród i Taras
Jak zrobić domowy kompostownik na kilka sposobów?
30.08.2022 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak zrobić domowy kompostownik na kilka sposobów?

Chcesz wydajnie i ekologicznie zadbać o swój przydomowy ogródek? Dobrym rozwiązaniem może okazać się kompostownik ogrodowy...

Ogród i Taras
Czy płot lamelowy będzie dobrym wyborem?
16.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zamontować płot lamelowy i czy warto się na niego zdecydować?

Lekki, ponadczasowy i estetyczny – takimi przymiotnikami można określić płot...

Ogród i Taras
Jak stworzyć ogród w stylu angielskim?
12.08.2022 r. Jan Susmaga

Jak zaaranżować ogród w stylu angielskim?

Nieskrępowany, pozornie chaotyczny, a jednak z wyrazistą myślą przewodnią… Ogród angielski to przestrzeń, w której liczy s...