Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Bezpieczeństwo na budowie - jak bezpiecznie zorganizować prace budowlane?

Bezpieczeństwo na budowie domu - o czym pamiętać?

Bezpieczeństwo na budowie domu to temat szczególnie ważny. Wypadki śmiertelne oraz te z uszkodzeniami ciała, to niestety zbyt częsty widok, aby przejść obok tej sprawy obojętnie. Sprawdź, kto odpowiada za bezpieczeństwo na placu budowy oraz o czym Ty jako inwestor musisz pamiętać.

Jak przygotować plac budowy do bezpiecznego funkcjonowania zgodnie z przepisami?

Wybrałeś właśnie swój wymarzony projekt domu, kupiłeś działkę i znalazłeś ekipę budowlaną. Wydaje Ci się więc, że nic nie stoi na przeszkodzie, aby ruszyć z budową. Niestety, nie tak szybko. Jako inwestor, odpowiadasz za bezpieczeństwo na placu budowy, do momentu aż nie wybierzesz kierownika budowy. Jeszcze przed rozpoczęciem prac, powinieneś więc zapewnić projekt budowlany, opracować plan bezpieczeństwa oraz zatrudnić kierownika.

BHP na budowie rozporządzenie

Przepisy BHP na budowie określają trzy ważne dokumenty. Jest nim kodeks pracy, w którym zawarte są wszystkie zasady organizacji miejsca pracy, Rozporządzenie ministra infrastruktury w sprawie bezpieczeństwa i higieny pracy w czasie wykonywania robót budowlanych – Dz.U. z 2003 r., nr 47, poz. 401 oraz Rozporządzenie Ministra infrastruktury w sprawie dotyczącej bezpieczeństwa i ochrony zdrowia, oraz planu bezpieczeństwa i ochrony zdrowia – Dz.U. z 2003 r., nr 120, poz. 1126.

Jednak BHP na budowie to nie tylko rozporządzenia. Od osób przebywających na placu budowy, wymaga się przede wszystkim znajomości zasad i bezpieczeństwa pracy oraz stałego używanie środków ochrony. Do pracy powinny zostać dopuszczone tylko te osoby, które mają odpowiednie kwalifikacje oraz ważne badania lekarskie.

Jak wynika z raportu Głównego Urzędu Statystycznego, w okresie od stycznia do września 2019 roku, odnotowano prawie 53 tys. wypadków w miejscu pracy, z tego 3 tys. dotyczyło prac na budowie. Wśród nich odnotowano 36 wypadków śmiertelnych. Niestety liczba ta może być stanowczo zaniżona, ponieważ pracodawcy często nie zgłaszają wszystkich przypadków.

Prawidłowa organizacja placu budowy leży więc nie tylko w interesie samego inwestora, ale przede wszystkim pracowników. Teren, na którym odbywają się prace, powinien być odpowiednio zabezpieczony oraz oznakowany np. za pomocą tablic ostrzegawczych.

Nie bez znaczenia jest też wysokość ogrodzenia terenu budowy, które powinno być nie niższe niż na 1,5 metra wysokości. Jeśli dodatkowo istnieje ryzyko, że z budowy mogą spadać materiały budowlane czy też narzędzia, wtedy ogrodzenie powinno zostać ustawione w odległości minimum 1/10 wysokości budynku.

Zgodnie z przepisami BHP plac budowy powinien mieć również wyznaczone miejsce, w którym będą składowane materiały, posiadać pomieszczenie sanitarne i socjalne oraz mieć zapewnioną łączność telefoniczną czy też dostęp do energii elektrycznej i wody.

Dowiedz się więcej: Jakie są formalności związane z budową domu?

ofe-5847238-70518 w-70518

Kto odpowiada za bezpieczeństwo na budowie domu?

Pracodawca odpowiada przede wszystkim za bezpieczeństwo pracy w przedsiębiorstwie budowlanym, a kto odpowiada za bezpieczeństwo na budowie?

Zgodnie z prawem budowlanym za bezpieczeństwo w miejscu wykonywania robót budowlanych, odpowiada kierownik budowy. Powinien on zostać wybrany przez inwestora lub wykonawcę generalnego, w zależności od warunków budowy. Kierownikiem nie może jednak zostać każda przypadkowa osoba. Musi ona przede wszystkim wykazać się odpowiednimi uprawnieniami oraz, co ważniejsze, figurować na liście Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa.

Warto wiedzieć: Uczestnicy procesu budowlanego

Jak zapewnić bezpieczeństwo pracowników na budowie domu?

Osoby pracujące na placu budowy powinny zostać specjalnie przeszkolone oraz zapoznane z zasadami bezpieczeństwa i ochrony pracy. Dodatkowo muszą regularnie stosować środki ochrony osobistej takie jak: obuwie ochronne, nauszniki, rękawice czy specjalne ubranie chroniące skórę. Pracownicy powinni być też poddawani wstępnym i okresowym badaniom lekarskim.

Na bezpieczeństwo pracowników ma również duży wpływ stan maszyn oraz innych urządzeń technicznych. Szczególnie rusztowania oraz przyrządy do pracy na wysokości powinny spełniać wszystkie wymagania dotyczące bezpieczeństwa.

Jak bezpiecznie zbudować dom? Krok po kroku

Bezpieczna budowa domu to przede wszystkim budowa zgodna z przepisami. Dostosowując się do prawa budowlanego oraz zasad dotyczących bezpieczeństwa i higieny pracy, w znaczny sposób minimalizujemy ryzyko jakiegokolwiek wypadku. Zobacz, jak bezpiecznie zbudować dom.

  1. Zacznij od projektu budowlanego, zatrudnienia kierownika budowy oraz opracowaniu plany bezpieczeństwa i ochrony zdrowia.
  2. Przed wpuszczeniem na plac budowy ekipy budowlanej, sprawdź, czy pracownicy posiadają ważne badania lekarskie oraz przeszli wymagane szkolenia BHP.
  3. Zadbaj o odpowiednie ogrodzenie terenu. Pamiętaj, że ogrodzenie powinno mieć wysokość nie mniejszą niż 1,5 m.
  4. Wyznacz strefy niebezpieczne. Są to wszystkie miejsca, gdzie istnieje prawdopodobieństwo, spadania przedmiotów lub inne, w których występuje zagrożenia dla zdrowia lub życia ludzi.
  5. Sprawdź drogi wewnętrzne. Powinny one zostać utwardzone oraz utrzymane we właściwym stanie technicznym.
  6. Doprowadź potrzebną energię elektryczną. Projektem i realizacją powinna zająć się osoba posiadająca odpowiednie uprawnienia.
  7. Zabezpiecz materiały przed ewentualną kradzieżą lub zniszczeniami. Pamiętaj też o zasadach przechowywania materiałów budowlanych — np. cement przechowuj w workach, materiały metalowe w magazynach zamkniętych, a suche farby z dala od promieniowania słonecznego.

To może Cię zainteresować: Ubezpieczenie domu w budowie – ile kosztuje i czy warto się na nie zdecydować?

Jak ochronić materiały budowlane przed kradzieżą i zniszczeniami?

Składowanie materiałów budowlanych powinno się odbywać w miejscu do tego przeznaczonym. Najlepiej, aby nie opierały się one o budynki, ani płoty czy słupy, a te kupowane w pudełkach, należy przechowywać w taki sposób, w jakim zostały dostarczone przez producenta.

Niezależnie od tego, w jaki sposób będziemy przechowywać materiały budowlane, powinniśmy oprócz własnego bezpieczeństwa, zabezpieczyć się również przed ewentualną kradzieżą. Do dyspozycji mamy kilka możliwości, jednak największą skuteczność osiągniemy wtedy, kiedy wdrożymy kilka z nich równocześnie.

Przede wszystkim warto pamiętać o oświetleniu. Dobre lampy zewnętrzne z czujnikami ruchu, mogą odstraszyć złodziei, którzy mogą obawiać się, że zostaną zauważeni. Dodatkowo warto pomyśleć o profesjonalnej ochronie. Jest to kosztowna opcja, ale warto o niej pomyśleć, zwłaszcza gdy na placu budowy składujemy dobrej jakości materiały. Tańszą opcją są kamery i foto pułapki na złodziei.

Nowe technologie mocno idą do przodu, dzięki czemu bez trudu możesz znaleźć specjalne kamery przystosowane do montażu na dworze, odporne na niekorzystne czynniki atmosferyczne. Dbając o ochronę własnego mienia, nie należy zapominać o tzw. monitoringu sąsiedzkim. Dobre relacje z przyszłymi sąsiadami, mogą nam zapewnić względny spokój i pewność, że zawsze ktoś spojrzy na naszą działkę, w sytuacji, gdy nikogo na niej nie będzie.

Zobacz także: Jakie koszty pociągnie za sobą budowa domu?

Bezpieczeństwo na budowie domu — o czym trzeba pamiętać?

Bezpieczeństwo na budowie to bardzo ważny i złożony temat. Planując budowę naszego domu, powinniśmy pamiętać nie tylko o prawidłowym ogrodzeniu obszaru, na którym będą wykonywane prace, ale również o odpowiednim zabezpieczeniu materiałów oraz bezpieczeństwie maszyn i urządzeń technicznych.

Bezpieczeństwo pracy na budowie powinno być zapewnione przez inwestora lub kierownika budowy, a pracownicy przebywający na terenie budowy powinni zostać odpowiednio przeszkoleni oraz zabezpieczeni.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

Formalności budowlane
Czym jest system e-CRUB
24.08.2023 r. Wojciech Rynkowski

Czym jest system e-CRUB i jakie jest jego znaczenie w procesie budowlanym?

Postępujący proces cyfryzacji w naszym kraju obejmuje również branżę budowlan...

Formalności budowlane
projekt budowlany zamienny
27.03.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest projekt budowlany zamienny i kiedy jest potrzebny?

Zamienny projekt budowlany pozwala na doprowadzenie budowy do stanu zgodnego z prawem w przypadku, w którym dopuściłeś się...

Formalności budowlane
Budowa domu kooperatywa mieszkaniowa
23.02.2023 r. Marta Kaleta-Domaradzka

Budowa domu a kooperatywa mieszkaniowa – szereg korzyści. Zobacz, co czeka na budujących od 1 marca 2023

1 marca 2023 r. wejdą w życie przepisy ustawy o kooperatywach mieszkaniowych...

Formalności budowlane
Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?
14.02.2023 r. Wojciech Rynkowski

Dom na zgłoszenie czy dom z pozwoleniem na budowę?

Każdy, kto zaczyna budowę, staje nie tylko przed wyborem, jaki dom będzie stawiał, ale też, według jakich procedur będzie...

REKLAMA
Zamknij