Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Wasze ulubione ❤️ projekty 🏠 teraz z rabatem do -20%🚀 

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Wertykulacja trawnika – kiedy warto przeprowadzić wertykulację trawnika i jak to zrobić?

Wertykulacja trawnika

Jeśli trawa w Twoim ogrodzie nie wygląda na zdrową, musisz nauczyć się wertykulować trawnik. Na szczęście nie jest to trudne ani czasochłonne zadanie, a przy tym zazwyczaj wystarczy je przeprowadzić raz w roku. Ale co to właściwie jest wertykulacja i na czym polega? Sprawdź, jak prawidłowo wertykulować trawnik.

Wybrałeś projekt domu z ogrodem? W takim razie musisz teraz nauczyć się odpowiednio dbać o Twój trawnik. Samo koszenie to nie wszystko. Niezbędna będzie jeszcze jego wertykulacja. Co musisz o niej wiedzieć?

Wertykulacja trawnika - co to jest?

Co to jest wertykulacja trawnika? Wertykulacja trawnika jest procesem pielęgnacyjnym, który stosuje się w celu usunięcia nadmiernej ilości filcu, czyli splątanych części obumarłych roślin i mchu, a także resztek liści czy patyków.

Krótko mówiąc, wertykulacja usuwa filc, który w przeciwnym razie uniemożliwi dobry wzrost gęstej trawy. Jeśli nie dokonasz wertykulacji, zanieczyszczenia będą się gromadzić i prowadzić także do innych problemów, przez co trawnik w Twoim ogrodzie nie będzie wyglądał tak atrakcyjnie, jakbyś tego chciał.

Wertykulacja trawnika - na czym polega?

Na czym polega wertykulacja trawnika? Wertykulację wykonuje się za pomocą ręcznego lub mechanicznego wertykulatora do trawnika, który posiada regulowane obrotowe stalowe ostrza. Wynikają one filc bez niszczenia zdrowej trawy. W niektórych przypadkach mogą nawet penetrować glebę pod powierzchnią, aby poprawić napowietrzenie i jakość korzeni traw.

Co daje wertykulacja trawnika? Pozwala trawie lepiej rosnąć i zapewnia jej atrakcyjniejszy wygląd. Jednocześnie chroni korony traw przed uszkodzeniami i chorobami. Działa również jako bariera zapobiegająca utracie wilgoci przez glebę w wyniku parowania. W taki sam sposób jak nanoszenie ściółki na rabaty kwiatowe.

Dowiedz się więcej: Trawa z rolki — cena oraz wady i zalety układania trawy z rolki w ogrodzie

Wertykulacja trawnika - kiedy warto ją przeprowadzić?

Zbyt duża ilość nagromadzonego filcu na trawniku sprawi, że Twoja trawa będzie wyczuwalnie gąbczasta, co możesz sprawdzić chociażby podczas chodzenia po niej. Gdy spojrzysz na boki swojej murawy, powinieneś zobaczyć warstwę o grubości 0,5-1 cm. Taka wysokość oznacza, że wertykulacja jest konieczna.

Możesz także pobrać próbkę rdzenia z trawnika, aby ocenić grubość strzechy i zobaczyć, jak intensywnie trawnik wymaga wertykulacji.

Jak często wertykulować trawnik? Jeśli chodzi o częstotliwość, zwykle wystarczy raz w roku lub częściej, jeśli trawnik jest w złym stanie z dużą ilością mchu. Wertykulacja trawnika może odbić się na trawie i korzeniach, dlatego zawsze należy zachować ostrożność.

Niewskazana jest wertykulacja trawnika po deszczu. Zabieg należy przeprowadzać na suchym podłożu.

Wertykulacja trawnika ogrodowego

Termin wertykulacji trawnika

Kiedy najlepiej przeprowadzić wertykulację trawnika? Co będzie lepszym wyborem: wertykulacja trawnika jesienią czy wiosną? Idealny czas na wertykulację trawnika może się różnić w zależności od lokalizacji i pogody, ale najlepiej, gdy wzrost trawy jest najbardziej obfity.

Idealnie wertykulację należy przeprowadzić późnym latem i wczesną jesienią, ponieważ zapewnia to lepsze wyniki pod względem jej regeneracji. Zalecane jest zwłaszcza przeprowadzanie wertykulacji od połowy sierpnia do października, ponieważ ciepło i wilgoć występujące jesienią w glebie pomogą trawnikowi szybciej się zregenerować.

Możesz również wertykulować swój trawnik wiosną, ale prace te powinny być lekkie, ponieważ miesiące letnie mogą być szkodliwe, jeśli jest szczególnie gorąco i sucho. Taka pogoda osłabia rosnącą trawę, co wpływa negatywnie na jej wygląd.

Wertykulacji nie należy wykonywać zimą. Przeprowadzenie wertykulacji o tej porze roku może skutkować uszkodzeniem trawnika.

Sprawdź: Jak wykonać wiosenne porządki w ogrodzie?

Wertykulacja czy aeracja trawnika - co najpierw należy wykonać?

Na kilka tygodni przed planowanym spulchnianiem trawnik należy potraktować środkiem przeciw rozwojowi mchu, aby nie rozprzestrzenić zarodników mchu podczas wertykulacji. Zacznij od skoszenia trawnika z nisko ustawioną kosiarką – około 2 cm. Ręczne spulchnianie trawnika za pomocą sprężynowych grabi jest jak najbardziej możliwe. Zrób to jednak delikatnie i pamiętaj, aby zostawić trochę strzechy, ponieważ zapewnia ona ochronę roślin.

Zanim jeszcze przejdziesz do koszenia możesz wykonać aerację trawnika, która polega na  nakłuwaniu darni – od 8 do 10 cm w głąb podłoża. Zabieg ten wpływa na zmianę struktury gleby. Dlaczego ma to znaczenie? Jeśli na trawniku znajdują się wybrzuszenia, możesz spowodować uszkodzenia w tych obszarach, nawet jeśli tylko lekko grabisz lub wertykulujesz.

Jeśli nie podejmiesz działań w celu usunięcia nierówności, te uszkodzenia będą nieuniknione i prawdopodobnie typowe dla większości trawników. Aeracja pomoże się ich pozbyć i jednocześnie dostarczy tlenu w głąb trawnika.

Wertykulacja trawnika w ogrodzie

Jak wykonać wertykulację trawnika?

Na kilka tygodni przed planowanym użyciem wertykulatora sprawdź trawnik pod kątem rosnącego mchu. Musisz się go pozbyć, zanim przejdziesz do dalszych prac. Warto użyć preparatu, który uniemożliwi jego dalszy wzrost. Rozprowadź go na swoim trawniku zgodnie z instrukcją. Jest to bardzo ważny krok, ponieważ nie chcesz roznosić w powietrzu zarodników żywego mchu po całym ogrodzie za pomocą wertykulatora, zachęcając tym samym do epidemii mchu.

Gdy masz pewność, że mech obumarł (powinien być czarny lub brązowy i suchy), skoś trawnik w suchy dzień, używając kosiarki. Wybierz niskie ustawienia pracy.

Kiedy trawa jest już skoszona, możesz przejść do wertykulacji trawnika. Zacznij od spulchniania trawnika na wysokim ustawieniu i kilkakrotnie przejdź po powierzchni. Następnie powtórz proces pod różnymi kątami, ale zmniejsz dotkliwość ustawień przy każdym przejściu. Zastosuj wierzchnią ziemię i nasiona trawy, aby zakończyć proces wertykulacji.

Jesienią wystarczą dwa takie przejazdy. Wiosną można wykonać ich nieco więcej, szczególnie jeśli trawnik jest w naprawdę złym stanie.

Warto wiedzieć: Pielęgnacja trawnika w ciągu roku - od czego zacząć?

Wertykulacja trawnika - jak głęboko?

Wertykulacja nie powinna być wykonywana zbyt głęboko, w innym przypadku struktura roślin może zostać wówczas uszkodzona. Jak głęboko wertykulować trawnik, aby zachować jego dobry wygląd? Wertykulację można przeprowadzić w pionie do nawet 30 mm głębokości.

Jakich narzędzi warto użyć do wertykulacji trawnika?

To zależy od rozmiaru trwanika. Małe trawniki można wertykulować ręcznie za pomocą sprężynowych grabi, ale może to być dość męczące i nie daje tak dobrych wyników jak wertykulator mechaniczny. Z pewnością proces wertykulacji okaże się o wiele łatwiejszy dzięki profesjonalnym wertykulatorom. Dostępne są one w wielu wariantach, od prostych kołowych maszyn przypominających kosiarki, aż po modele napędzane benzyną, których koszt może wynieść nawet ok.1500 złotych.

Wertykulacja trawnika wiosną

Jak powinna wyglądać prawidłowa pielęgnacja trawnika?

Po wertykulacji trawnik będzie potrzebował dobrego nawozu, aby przyspieszyć jego wzrost i wspomóc regenerację. Używaj nawozu trawnikowego dostosowanego do konkretnej pory roku i postępuj zgodnie z instrukcjami producenta. Jeśli wertykulacja pozostawiła puste lub cienkie plamy, możesz chcieć ponownie obsiać te obszary. Jest to łatwe do zrobienia i poprawi wygląd Twojego trawnika.

Prawidłowa pielęgnacja trawnika sprowadza się również do jego regularnego koszenia. Unikaj jednak koszenia w deszczową pogodę lub bezpośrednio po deszczu.

Przeczytaj też: Nawadnianie ogrodu – jak zaplanować i wykonać system nawadniania ogrodu?

Ile kosztuje wertykulacja trawnika?

Jaka jest cena wertykulacji trawnika? Jeśli wykonujesz ją samodzielnie i do tego celu używasz jedynie grabi, to przeprowadzisz ja niemal za darmo. W innym przypadku konieczny będzie zakup wertykulatora mechanicznego. Taki sprzęt dostępny jest już od 300 złotych. Droższe modele kosztują ok 1000-1300 złotych i poradzą już sobie z niemałą posesją.

A co jeśli chcesz zlecić prace pielęgnacyjne w ogrodzie? Ile kosztuje wertykulacja trawnika wykonana przez specjalistę? Koszt waha się od 0,5-1,5 zł za m2. Wiele zależy zatem od tego, jak duży jest Twój ogród i ile wynosi jego powierzchnia biologicznie czynna.

Co należy zrobić po wertykulacji trawnika?

Twój trawnik po przeprowadzonej wertykulacji nie zachęca wyglądem? Nie martw się, niesamowicie szybko się zregeneruje i będzie wyglądał znacznie lepiej. Szybkość regeneracji trawnika może się różnić w zależności od warunków pogodowych i początkowej jakości trawnika. Każda ścięta strzecha powinna zostać usunięta – to dobry kompost, co jest dodatkowym bonusem!

Inne zabiegi na trawniku mogą być wykonywane w tym samym czasie, w tym: napowietrzanie, dosiewanie i posypywanie piaskiem, które pomagają w regeneracji.

Wertykulacja trawnika to zabieg pielęgnacyjny, który przynosi wiele korzyści. Przede wszystkim usuwa szkodliwe poziomy filcu, a tym samym pozwala wodzie dotrzeć do gleby. Wertykulacja umożliwia również dotarcie składników odżywczych do roślin trawiastych oraz zmniejsza prawdopodobieństwo przyszłych problemów z mchem. Jest zatem mnóstwo powodów, aby ją przeprowadzić.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe
Okna
Szyby zespolone
Finanse i koszty
Jak sfinansować budowę domu modułowego kredytem hipotecznym?
Projekt domu
Domy prefabrykowane betonowe

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Ogród zimowy
11 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest ogród zimowy, ile kosztuje i jak go urządzić?

Jeśli często organizujesz dla swoich gości i domowników spotkania pod gołym niebem, z pewnością wiesz, że kapryśna aura po...

Ogród i Taras
Ogród deszczowy
28 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest ogród deszczowy i jak go zaprojektować?

Ogród deszczowy – brzmi intrygująco? Mimo że samo sformułowanie wielu osobom kojarzy się z tropikalnymi lasami deszczowymi...

Ogród i Taras
Skalniak w ogrodzie
26 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak zaaranżować nowoczesny skalniak w ogrodzie? Pomysły na ogród skalny

Skalniak w ogrodzie warto rozważyć przynajmniej z kilku powodów. Niewątpliwie...

Ogród i Taras
Przedogródek
15 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak urządzić nowoczesny przedogródek? Co możemy w nim posadzić?

Przedogródek to przestrzeń łącząca to, co publiczne, z obszarem prywatnym. Je...

Ogród i Taras
Ogród zimowy
11 maja 2022 r. Adrianna Bartusik

Co to jest ogród zimowy, ile kosztuje i jak go urządzić?

Jeśli często organizujesz dla swoich gości i domowników spotkania pod gołym niebem, z pewnością wiesz, że kapryśna aura po...

Ogród i Taras
Ogród deszczowy
28 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Czym jest ogród deszczowy i jak go zaprojektować?

Ogród deszczowy – brzmi intrygująco? Mimo że samo sformułowanie wielu osobom kojarzy się z tropikalnymi lasami deszczowymi...

Ogród i Taras
Skalniak w ogrodzie
26 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak zaaranżować nowoczesny skalniak w ogrodzie? Pomysły na ogród skalny

Skalniak w ogrodzie warto rozważyć przynajmniej z kilku powodów. Niewątpliwie...

Ogród i Taras
Przedogródek
15 kwietnia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak urządzić nowoczesny przedogródek? Co możemy w nim posadzić?

Przedogródek to przestrzeń łącząca to, co publiczne, z obszarem prywatnym. Je...