Jak usunąć mech z kostki brukowej?
Jak usunąć mech z kostki, aby przestał co chwila powracać? To pytanie zadaje sobie wielu właścicieli posesji, na której znajduje się kostka brukowa. Wyrastający spod niej mech wygląda nieestetycznie i często stanowi prawdziwą zmorę, tym bardziej że rośnie dość szybko. Co zrobić, aby co chwila go nie wyrywać? Sprawdź, jak usunąć mech i wykwity z kostki brukowej.
Zdecydowałeś się na projekt domu? Znaczna większość rodzin posiada przynajmniej jeden samochód, stąd też popularność takich rozwiązań jak domy parterowe z garażem. Integralną częścią takiego projektu będzie zatem podjazd. Kostka brukowa jest bardzo popularnym materiałem wykorzystywanym przy jego budowie, zresztą nie bez przyczyny – jest solidna i trwała, można również zaaranżować ją w estetyczne wzory, podnosząc wizualną jakość całości. Zdarza się jednak, że z czasem porasta mchem, co nieco z jej estetyki ujmuje. Co zrobić, aby tego uniknąć?
Dlaczego mech pojawia się na kostce brukowej?
Mech na kostce brukowej to częsty widok. Skąd właściwie się tam bierze? Najczęściej przyczyną jego występowania jest zacienienie oraz wilgoć. Mech, jak również wykwity i tego typu roślinność, pojawia się w miejscach, gdzie zazwyczaj przez większość dnia nie dociera słońce. Ponadto kostkę brukową często czyścimy po prostu wodą, która na niej pozostaje przez pewien czas i stąd właśnie wilgoć.
To nie wszystko. Porastające kostkę brukową wykwity są również efektem przemian wodorotlenowych, dlatego też nierzadko mogą zacząć pojawiać się dopiero po przeprowadzonym remoncie.
Kiedy tylko zauważysz, że na kostce występuje mech, musisz zacząć działać. Inaczej w szybkim tempie się rozrośnie i pozbyć się go na dobre będzie o wiele trudniej. Jak usunąć mech z kostki brukowej?
Jak usunąć mech z kostki brukowej? Domowe sposoby
Jest kilka sposobów, za pomocą których możemy usunąć mech i inne wykwity z kostki brukowej na stałe. Sposoby te można podzielić na domowe i profesjonalne. Te drugie przeważnie przynoszą lepszy efekt, nic jednak nie stoi na przeszkodzie, aby najpierw sięgnąć po środki, które każdy z nas na pewno trzyma w kuchni lub w łazience.
Należy mieć jednak na względzie, że niektóre metody należy powtarzać, dla uzyskania najlepszego efektu. Sprawdź zatem, jak skutecznie usunąć mech z kostki.
Mechaniczne usuwanie mchu na kostce brukowej
Zadajesz sobie pytanie, jak usunąć mech i chwasty z kostki brukowej? Świetne efekty zapewnia mechaniczne usuwanie mchu z kostki. Co to dokładnie oznacza? Przeważnie konieczność sięgnięcia po grabie, choć w przypadku większych kępek roślin mech można usuwać także ręcznie.
Na co należy zwrócić szczególną uwagę? Najważniejsze jest wyrywanie roślin wraz z korzeniami, w innym wypadku potrafią one szybko odrosnąć. W różnych sklepach z akcesoriami do ogrodu i domu można kupić specjalne narzędzia z wygiętymi, metalowymi częściami, które pomogą nam usunąć niechciane rośliny z kostki brukowej.
Które z nich wybrać? Najlepiej te, które posiadają wygodną rączkę, ale również niewielkie i zagięte ząbki. Taka budowa sprawia, że grabie z łatwością dotrą pomiędzy szczeliny kostki, by wydobyć roślinę wraz z korzeniami.
Mechaniczne usuwanie trawy z kostki brukowej ma sens w momencie, kiedy rosną one pojedynczo i w małych ilościach. Gdy jest ich dużo, ten sposób może się nie sprawdzić. Co wtedy?
Skutecznym i dobrym rozwiązaniem może okazać się użycie palnika gazowego, który szybko usuwa mech z kostki, nie uszkadzając jej. Mech staje się wówczas wysuszony i sam odpada. Później trzeba go jedynie wymieść z podjazdu. Takie rozwiązanie jest na pewno wygodne.
Mówiąc już o kostce: Układanie kostki brukowej – jak układać kostkę brukową wokół domu?
Usuwanie mchu za pomocą preparatów chemicznych
Odpowiedź na pytanie, jak skutecznie usunąć mech z kostki brukowej, stanowią także różnego rodzaju preparaty. W sklepach z tego typu asortymentem dostępne są zarówno opryski chemiczne, jak i naturalne. Nie zawsze jest to jednak najlepszy wybór. Dlaczego?
Chemiczny środek do usuwania mchu z kostki brukowej może zniszczyć rośliny rosnące wokół kostki brukowej, które sami zasadziliśmy. Takich chemicznych oprysków najlepiej używać w ostateczności, kiedy inne metody działania zawiodły albo chwasty są wyjątkowo odporne i wciąż wracają w tych samych miejscach.
Jak użyć środka na mech na kostce? Oprysk można przeprowadzać za pomocą ręcznej pompki i rozprowadzać preparat równomiernie po powierzchni kostki. Oczywiście należy zrobić to w specjalnych rękawiczkach. Chemiczne środki często zawierają substancje, które są groźne dla naszej skóry.
Preparaty chemiczne na mech oraz chwasty można również nakładać za pomocą pędzla. Zazwyczaj wcześniej trzeba je rozmieszać z wodą. Warto mieć na względzie, że zbyt częsty kontakt z takimi środkami może mieć szkodliwy wpływ na zdrowie, ponieważ są rakotwórcze, nie są też dobre dla środowiska.
Nie musimy jednak sięgać od razu po chemię. Dobrym wyborem są także naturalne środki, które służą do zwalczania chwastów. Ne wykazują negatywnych skutków dla naszego zdrowia i jednocześnie są bezpieczne dla środowiska. Ich skład może opierać się m.in. na olejku z pelargonii. Preparaty tego typu są odpowiednie zarówno na mech, jak i chwasty. Dodatkowo nie mają nieprzyjemnego zapachu i są bezpieczne dla innych roślin w naszym ogrodzie. Efekty oprysku można zobaczyć już po kilku godzinach.
Dostępne są również domowe sposoby pozbycia się niechcianego mchu. Istnieje skuteczny przepis, usuwający chwasty oraz mech na kostce brukowej. Można wykonać go za pomocą wody z octem w proporcji 2:1, czyli dwie części wody i jedna część octu. Aby efekt był szybszy, warto powtórzyć zabieg opryskiwania mchu oraz chwastów na kostce brukowej. Niezalecane są z kolei wszystkie solne roztwory, które niekorzystnie wpływają na ziemię oraz na samą kostkę brukową. Jeśli chodzi o ocet na chwasty, to nie można go stosować w trakcie deszczu.
Na oprysk chwastów za pomocą roztworu octowego wybierajmy raczej słoneczne i bezdeszczowe dni. Rosa, a także nadmierna wilgoć może sprawić, że ocet nie zadziała na mech i chwasty tak jak powinien, a nasza praca pójdzie na marne. Jeśli wybierzemy dzień bardzo słoneczny, to silne promieniowanie słoneczne zwiększy właściwości mieszanki i sprawi, że chwasty będą szybciej obumierać. Oprysk na mech na kostce może zatem przyjmować wiele form.
Usuwanie mchu metodami ekologicznymi
Jak usunąć mech między kostką brukową nie wpływając negatywnie na środowisko? Ręczne usuwanie mchu i wykwitów nie powinno zaszkodzić roślinom, podobnie jak naturalne preparaty. Istnieje jeszcze jeden sposób, czyli użycie myjki ciśnieniowej.
Jeśli działa ona pod odpowiednim ciśnieniem, to potrafi poradzić sobie z bardzo rozległym mchem na bruku. Służy ona również do impregnacji kostki brukowej, co w późniejszym czasie zapobiegnie pojawianiu się mchu i innych chwastów.
Możemy być pewni tej metody usuwania mchu z kostki brukowej, ponieważ myjka ciśnieniowa usuwa rośliny ze szpar w kostce brukowej wraz z korzeniami. W konsekwencji istnieje małe prawdopodobieństwo, że mech, czy chwasty powrócą. Usuwanie myjką bywa ryzykowne, ponieważ można zbyt mocno wypłukać piasek spod podjazdu czy tarasu wykonanego z kostki brukowej.
Czyszczenie kostki brukowej z mchu – jak wykonać? Krok po kroku
Pozbyłeś się mchu, który wyrastał pomiędzy kostką brukową? Teraz musisz jeszcze pozbyć się go na dobre. Jak to zrobić? Czyszczenie kostki brukowej z mchu nie powinno przysporzyć trudności, lecz warto przestrzegać pewnych zasad.
Jak usunąć mech z bruku krok po kroku?
- Wybrałeś środek do czyszczenia kostki brukowej z mchu? Świetnie. Zanim jednak go użyjesz, wypróbuj go na niewielkim fragmencie. Dzięki temu sprawdzisz nie tylko skuteczność preparatu, ale również jego wpływ na kostkę brukową. Niektóre środki mogą niestety ją odbarwiać i pozostawiać nieestetyczne smugi.
- Rozpyl preparat na całej powierzchni, jednocześnie uważając, aby nie wszedł on w bezpośredni kontakt z Twoją skórą. Chroń zwłaszcza oczy.
- Po odczekaniu czasu zalecanego przez producenta zmyj środek z płytek np. za pomocą myjki ciśnieniowej.
- Powtórz czynności, jeśli jest to konieczne.
Przy odpowiednim zachowaniu ostrożności i doborze środków, które są najskuteczniejsze, możesz szybko pozbyć się zarówno mchu, jak i chwastów na bardzo długi czas, bez możliwości ich późniejszego odrastania.
Zobacz też: Jak zlikwidować mech na dachu?
Wiesz już, czym zwalczyć mech na kostce brukowej. Od Ciebie zależy, czy postawisz na środki naturalne, czy chemiczne. Najlepiej sprawdzić najpierw te ekologiczne, a dopiero gdy nie zadziałają, postaw na preparaty o inwazyjnym składzie.
Jak zapobiegać wrastaniu mchu na kostce brukowej?
Nie będziesz musiał szukać informacji, jak usunąć mech spomiędzy kostki brukowej, o ile wcześniej odpowiednio o to zadbasz. Musisz wiedzieć, że mech i innego rodzaju wykwity najczęściej powstają w okresie letnim, gdy mają odpowiednie warunki wzrostu. Dodatkowo podczas wysokich temperatur, gdy często występują obfite opady deszczu.
Co zatem możesz zrobić, aby temu zapobiec? Przede wszystkim musisz zadbać o roślinność. Odpowiednia pielęgnacja trawy sprawia, że wykwity nie powstają. Kluczowa jest m.in. wertykulacja.
Niestety nie zawsze można uniknąć wyrastania mchu na kostce brukowej czy na trawniku. W takiej sytuacji warto dowiedzieć się, czym usunąć mech z kostki brukowej i zacząć działać. Po usunięciu mchu należy jeszcze zabezpieczyć kostkę choćby za pomocą specjalnych preparatów, które służą do tego celu. Pomocny może być też opisany już wyżej ocet.
Wiesz już, czym zwalczyć mech na kostce brukowej? W takim razie pora przejść do działania. Zadbaj o estetyczny podjazd bez wykwitów!
Na koniec zachęcamy jeszcze do przeczytania: Pielęgnacja trawnika w ciągu roku – od czego zacząć?
Dodano: 23.06.2020 | Zaktualizowano: 21.01.2022
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora