Idealny dom dla pary w 2024 roku
Jaki jest idealny dom dla pary? To pytanie zadaje sobie zapewne nie jedna osoba, która planuje przenieść się na swoje i szuka idealnych opcji. Można przyjąć, że najlepszym rozwiązaniem jest dom w cenie mieszkania, umożliwiający komfortowe funkcjonowanie dwóm osobom, który posiada dodatkowy pokój o zmiennych funkcjach. Raz będzie on gabinetem, a raz – pokojem dla gości.
Jak zatem wybrać idealny projekt domu i czym się kierować przy dokonywaniu wyboru? W zależności od wieku i preferencji gospodarzy może to być dom parterowy lub z poddaszem użytkowym, chociaż przewaga tego drugiego polega głównie na konieczności zakupu nieco mniejszej działki.
Jakie domy dla par wybierają Polacy?
Mimo sporego zainteresowania domami z poddaszem użytkowym w kategorii małych i średnich domów królują domy parterowe. W kategorii od 60 do 100 m2 powierzchni użytkowej ich przewaga jest ogromna i wynosi 60 do 40 na korzyść projektów domów parterowych. Jak widać uproszczenia w konstrukcji domu i komfort użytkowania ma wielu zwolenników. Znaczący wpływ na to mają też koszty budowy domów, ale do tego wrócę w dalszej części tekstu.
Właściwy dobór pomieszczeń domu jest gwarancją komfortu mieszkańców
Lista pomieszczeń potrzebna do komfortowego funkcjonowania dwóch osób jest w zasadzie identyczna dla domu parterowego i dla domu z poddaszem użytkowym, w jej skład wchodzą:
- wiatrołap,
- przedpokój,
- kuchnia,
- garderoba,
- salon z aneksem jadalnym
- gabinet zamienny na pokój gościnny,
- sypialnia gospodarzy,
- toaleta,
- łazienka,
- pomieszczenie gospodarcze pełniące funkcję kotłowni.
Uzupełnieniem tej listy jest wiata garażowa, która ma kilka istotnych zalet. Przede wszystkim jest tańsza w budowie, oraz możemy ją wybudować w dogodnym dla nas momencie. Jeśli wiata będzie miała mniej niż 35 m2 powierzchni zabudowy można ją wybudować na zgłoszenie. Trzeba jednak pamiętać, że minimalna odległość od granicy działki to 3 m, tak samo jak w przypadku ściany garażu pozbawionej otworów okiennych czy drzwiowych.
Jeśli zdecydujemy się na budowę domu z poddaszem użytkowym, to do tej listy musimy dodać jeszcze klatkę schodową i hall na poddaszu. W przypadku tak małego domu komunikacja stanowi istotny element składowy powierzchni użytkowej domu.
Co charakteryzuje nowoczesny dom w 2023 roku?
Właściwie wybrany dom zapewnia komfort swoim mieszkańcom
Oczywiście to tylko przykładowa, być może nieco nadmiarowa lista pomieszczeń. Z części z nich można zrezygnować, na przykład zamiast w gabinecie można pracować w salonie. To samo dotyczy garderoby, zastąpi ją większa ilość szaf w pokojach. W przypadku tak niewielkich domów można też zrezygnować z pomieszczenia gospodarczego a w łazience zainstalować piec dwufunkcyjny, który zapewni ogrzewanie domu.
Posiadanie gabinetu ma jednak pewne istotne zalety, na przykład łatwiej będzie nam zorganizować funkcjonowanie domu, kiedy dorosłe dziecko postanowi spędzić weekend u rodziców, lub jeśli często będą nas odwiedzać goście. W przypadku domów położonych w atrakcyjnych lokalizacjach może to być istotne z puntu widzenia gospodarzy, którzy w trakcie wizyt nie będą musieli ograniczać korzystania ze swojego salonu, by umieścić w nim gości.
Po tym wstępie dotyczącym funkcjonalności i komfortu, których oczekujemy od idealnego lokum dla pary, przejdźmy teraz do omówienia zalet domów parterowych i tych z poddaszem użytkowym.
Zalety domów parterowych
Domy parterowe mają kilka istotnych zalet w porównaniu do domów z poddaszem użytkowym:
- nie wymagają budowy skomplikowanych i kosztownych schodów,
- umożliwiają zastosowanie wiązarów,
- nie ma konieczności wykonywania stropu nad parterem,
- komunikacja zajmuje mniej przestrzeni w domu.
Wadą przy tej samej powierzchni użytkowej domu parterowego w stosunku do domu z poddaszem użytkowym będzie większa powierzchnia zabudowy. Powoduje to konieczność zakupu nieco większej działki, oraz skutkuje większą powierzchnią dachu. W przypadku drogich działek w pobliżu dużych miast i w atrakcyjnych lokalizacjach może to być czynnik decydujący.
Dom parterowy czy dom piętrowy?
Domy parterowe są idealnym rozwiązaniem dla osób z ograniczoną mobilnością
Dla osób planujących spędzić jesień życia w takim domu najważniejsza z pewnością jest kwestia braku schodów. Jak ważna jest to zaleta, często przekonują się nawet młodzi ludzie, którym poważniejsza kontuzja kolana czy kostki znacząco utrudnia poruszanie się po schodach, czyniąc pomieszczenia na poddaszu trudnodostępnymi.
Jakie są zalety domu z poddaszem użytkowym?
Domy z poddaszem użytkowym również mają stałe grono swoich zwolenników, są to zwłaszcza osoby posiadające mniejsze działki, lub mające w perspektywie zakup drogiej działki w mieście. W takim przypadku każdy metr szerokości domu przekłada się na oszczędności idące w dziesiątki tysięcy złotych.
Niewątpliwe zalety domów z poddaszem użytkowym to:
- konieczność zakupu nieco mniejszej działki, w przypadku drogich działek w pobliżu dużych miast jest to istotna kwestia,
- bardziej zwarta nieco łatwiejsza do ogrzania bryła domu,
- przekrycie dachem o mniejszej powierzchni.
W przypadku domów z poddaszem warto zadbać, żeby łazienka znajdowała się na poddaszu obok sypialni, ewentualna konieczność każdorazowego korzystania ze schodów szybko stanie się nużąca. Powinniśmy też zwrócić uwagę na konstrukcję schodów, tak by były pełnowymiarowe, łatwe w użytkowaniu. Jeśli już musimy mieć w domu schody, zadbajmy o to by były wygodne i bezpieczne!
Jak zaadaptować poddasze w domu jednorodzinnym?
Mniejsza działka oznacza duże oszczędności
W obszarach podmiejskich wysoka cena gruntów budowlanych jest często czynnikiem zaporowym. Właśnie możliwość zaoszczędzenia na powierzchni działki jest głównym argumentem podnoszonym przez zwolenników domów z poddaszem użytkowym! Zmniejszenie minimalnych wymiarów działki z 20 x 18 metrów o dwa metry, do 18 x 16 metrów oznacza zmniejszenie jej powierzchni o 72 metry, a to może oznaczać nawet ponad 50 000 złotych oszczędności.
Przykłady projektów domów parterowych idealnych dla par
Skoro przyjrzeliśmy się zaletom obu typów domów, poświęćmy nieco uwagi konkretnym przykładom. Poniższe projekty domów są subiektywnym wyborem autora, a kolejność jest całkowicie przypadkowa. Oczywiście zachęcam wszystkich do poszukiwania swojego domu idealnego na stronie Extradom.pl.
Wybrane projekty cechują się zwykle prostymi bryłami, które z jednaj strony pozwalają na ograniczenie koszty budowy, a jednocześnie po odpowiedniej adaptacji, umożliwią wzniesienie domu praktycznie w każdej wybranej przez inwestora technologii.
Pierwszy z projektów to Dom przy bukowej 39 KRK 1638 o powierzchni użytkowej nieco ponad 82 m2. Zawiera on wszystkie wcześniej wymienione pomieszczenia, co pozwala na komfortowe funkcjonowanie dwóch osób. Prosta, klasyczna bryła uzupełniona ciekawymi, dodającym nowoczesności wykończeniem z pewnością znajdzie wielu zwolenników.
Wyraźne rozdzielenie strefy dziennej i nocnej jest dodatkową zaletą. Ślepa ściana umożliwia łatwe wybudowanie wiaty garażowej lub późniejsze dostawienie garażu.
Wizualizacja projektu Dom przy bukowej 39
Prostotą, nowoczesnością i elegancją wyróżnia się projekt D21-2B WSA1011 o powierzchni użytkowej ponad 84 m2. Posiada on wszystkie wymienione pomieszczenia, oraz starannie zaaranżowane wnętrze z wydzielonymi strefami dzienną i nocną. Wiata garażowa jest już przewidziana w projekcie i stanowi interesującą, wyważoną kompozycję z zadaszeniem tarasu.
Wielkie przeszklenia otwierają wnętrze domu na ogród i otaczającą przyrodę. Idealny na podmiejską działkę „z widokiem”, chociaż ilość przeszkleń zapewne nie każdemu przypadnie do gustu.
Wizualizacja projektu D21-2B
Zupełnie innej podejście do tematu małego domu dla pary reprezentuje Kajtek WAH1240 mający zaledwie niecałe 66 m2 powierzchni użytkowej. W tym projekcie nie znajdziemy garderoby, a poszczególne pomieszczenia są nieco mniejsze niż w poprzednich przykładach. Z pewnością zapewni jednak komfort dwojgu mieszkańców, a prosta i łatwa w budowie bryła pomoże w optymalizacji kosztów budowy.
Wizualizacja projektu Kajtek WAH1240
Niezależnie od układu pomieszczeń budynki parterowe cieszą się niezmiennie wielką popularnością wśród wszystkich inwestorów zainteresowanych niewielkim domem.
Doskonałe dla par oszczędne domy z poddaszem użytkowym
Bardzo ciekawym przykładem nowoczesnego domu z poddaszem użytkowym jest Kote BSA2332 o powierzchni niemal 94 m2. To znakomity dom dla pary, posiadający wszystkie niezbędne pomieszczenia, które umożliwiają komfortowe użytkowanie przez dwoje mieszkańców, bez konieczności jakichkolwiek kompromisów. Elegancka, zwarta bryła z nowoczesnym detalem znakomicie wpisze się zarówno w krajobraz miejskich przedmieść jak i w sielski pejzaż działki w górach czy nad morzem.
Wizualizacja projektu Kote BSA2332
Zwolenników nowoczesnej architektury, lub posiadaczy wąskiej działki zainteresuje na pewno projekt domu eko Typowy 48 KKE1047 o powierzchni przekraczającej 79 m2.
Minimalistyczna bryła nawiązująca stylistyką do nowoczesnej stodoły pozwala na znaczną optymalizację kosztów budowy, a mała szerokość umożliwi postawienie tego domu nawet na wąskiej działce. Wiatrołap, garderoba, łazienka i salon z aneksem kuchennym otwierający się na taras stanowią strefę dzienną, a dwie sypialnie na poddaszu wraz z drugą łazienką są strefą nocną.
Wizualizacja projektu Typowy 48 KKE1047
Zwolenników minimalizmu na pewno zainteresuje Krasnal KRD2690, to chyba jeden z najmniejszych domów, który zawiera wszystkie pomieszczenia niezbędne parze. Co prawda garderoba jest tu tylko wnęką pod schodami a łazienka na parterze pełni także funkcję kotłowni, ale dzięki temu dom ma tylko nieco ponad 63 m2 powierzchni użytkowej. Dzięki swoim niewielkim wymiarom może teoretycznie stanąć na działce o powierzchni niecałych 240 m2.
Prosta, ale przemyślana bryła domu pomoże obniżyć koszty budowy, a bogate przeszklenia znacząco powiększą optycznie zarówno salon z aneksem kuchennym, jak i oba pokoje na poddaszu.
Wizualizacja projektu Krasnal KRD2690
Dom na zgłoszenie do 70 m2 powierzchni zabudowy
Dom na zgłoszenie będzie niewątpliwie dobrym rozwiązaniem dla pary, warto w tym przypadku przyjrzeć się domom z poddaszem użytkowym. Ponieważ dom parterowy o powierzchni zabudowy 70 m2 oferuje zaledwie nieco ponad 50 m2 powierzchni użytkowej, a to trochę zbyt mało do wygodnego funkcjonowania dwóch osób. Oczywiście da się mieszkać w domu o takiej powierzchni, ale konieczne będą dość daleko idące kompromisy.
Interesującym przykładem domu za zgłoszenie z poddaszem jest La Pampa 2 SLN2776, która zapewnia mieszkańcom powierzchnią użytkową niemal 86m2 i mieści wszystkie wymienione na wstępie pomieszczenia poza garderobą.
Wizualizacja projektu La Pampa 2 SLN2776
Nowoczesna minimalistyczna bryła ułatwia optymalizację kosztów budowy potencjalnym inwestorom. Niezbędna do postawienia tego budynku niewielka działka o minimalnych wymiarach 17 m x 15,7 m jest istotną zaletą, zwłaszcza w miejscach, gdzie ceny działek liczą się w setkach złotych za metr.
Ile kosztuje budowa domu dla pary?
Według cennika Sekocenbudu koszt budowy domu na koniec 2022 roku to w zależności od regionu od 4800 do 5700 złotych za metr kwadratowy powierzchni użytkowej, zatem koszt budowy przykładowych domów będzie wahać się od około 300 000 złotych do ponad 500 000 złotych. Powyższe wyliczenia nie uwzględniają kosztu zakupu działki i wykonania niezbędnych przyłączy.
Oczywiście koszt budowy domu będzie uzależniony od wybranej technologii oraz naszych możliwości i stopnia zaangażowania w proces budowlany. Każda budowa ma bowiem swoją specyfikę, poczynając od możliwości dojazdu, przez warunki geologiczne i klimatyczne, po dostępność i cenniki ekip budowalnych w danym regionie.
Zmiany zwyczajów i trendy demograficzne w naszym kraju sprawiają, że od kilku lat rośnie zainteresowanie właśnie niewielkimi domami dla pary, lub rodziny 2+1. W najbliższym czasie należy się spodziewać tylko umocnienia tego trendu. Znaczący wpływ mają też oczywiście koszty budowy domów, które sprawiają, że wybór ten jest często podyktowany podążaniem za głosem rozsądku, a nie spełnieniem marzeń inwestorów.
Wojciech Rynkowski
Ekspert Extradom.pl
Dodano: 08.02.2023 | Zaktualizowano: 08.02.2023
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora