Projekty nawet -500 zł 🌞

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Dom parterowy czy dom piętrowy?

Dom parterowy czy dom piętrowy?

Niewiele dyskusji na forach budowlanych ma tak wielu uczestników, jak nieustający spór pomiędzy zwolennikami domów parterowych i domów piętrowych, czy raczej domów z poddaszem użytkowym. Jakie są wady i zalety jednego i drugiego domu? Jakie argumenty za i przeciw padają najczęściej w dyskusji? Jak zagłosowali klienci Extradomu którzy kupili projekty?

Warto zaznaczyć, że większość osób mówiących o budowie domu piętrowego, ma tak naprawdę na myśli dom z poddaszem użytkowym. Domy z pełnym piętrem, czyli bez skosów w pomieszczeniach na  poddaszu, stanowią zaledwie kilka procent budowanych obecnie w Polsce domów jednorodzinnych.

Zatem lepiej wybudować dom parterowy, czy dom parterowy z poddaszem?  Bardzo trudno o jednoznaczną odpowiedź na pytanie, która z tych dwóch opcji jest lepsza. Zwykle w takich przypadkach konkretne warunki bardzo mocno wpływają na wybór, a to, co dla jednych jest wadą, dla innych będzie zaletą.

Istotnym czynnikiem przy wyborze domu parterowego lub domu z poddaszem użytkowym będzie na przykład wielkość posiadanej działki.

Staranne planowanie budowy domu kluczem do sukcesu

Przed rozpoczęciem poszukiwania projektu domu należy najpierw sprawdzić Miejscowy Plan Zagospodarowania Przestrzennego dla naszej działki. Jego zapisy mogą na przykład faworyzować domy z poddaszem użytkowym, może się też okazać, że nie otrzymamy zgody na wybudowanie na wybranej działce nowoczesnego domu piętrowego z płaskim dachem.

W mojej analizie nie biorę pod uwagę ewentualnych ograniczeń jakie mogły by wynikać z MPZP. Omówmy kilka kryteriów, według których często porównywane są dzisiaj domy:

  • Niewątpliwie najważniejsze z nich to koszty budowy domu. Nowoczesny dom parterowy może być tańszy w budowie, ponieważ zaoszczędzimy na wykonaniu kosztownych stropów i schodów, które zwykle podnoszą cenę domu. Do konstrukcji dachu możemy użyć prefabrykowanych wiązarów. A sama budowa zwykle jest prostsza, przez co staje się krótsza i tańsza.
  • Na korzyść domu z poddaszem użytkowym przemawia mniejsza powierzchnia rzutu, a co za tym idzie mniejsze koszty fundamentów oraz mniejsza ilość materiałów niezbędnych do wykonania i pokrycia dachu. Jeśli do tego dodamy fakt, że przy tej samej powierzchni pomieszczeń dom z poddaszem użytkowym i garażem wymaga mniejszej działki niż dom parterowy z garażem, okazuje się, że w tej kategorii mamy remis z lekkim wskazaniem na dom parterowy.
  • Kolejne kryterium to możliwości adaptacji. W tym przypadku przewagę ma dom z poddaszem użytkowym, ponieważ możemy zwiększyć powierzchnie pomieszczeń na poddaszu, zwiększając wysokość ścian kolankowych przez dodanie jednej czy dwóch warstw bloczków. Pozwoli to uzyskać kilka metrów kwadratowych powierzchni użytkowej „pod skosami” więcej,  bez kosztownych zmian projektowych. Oczywiście w przypadku domu parterowego można zaadaptować poddasze na pomieszczenia mieszkalne w kolejnych etapach zagospodarowania domu, ale wymaga to budowania go de facto od początku jako dom parterowy z poddaszem. Zatem w tej kategorii zwycięzcą jest dom z poddaszem użytkowym.
  • Następne kryterium to zagospodarowanie przestrzeni i dostępność pomieszczeń. W tej kategorii przeważa dom parterowy, umożliwia on zarówno lepsze zagospodarowanie wnętrza jak i  zapewnia lepszą dostępność pomieszczeń. Konieczność umieszczenia wewnątrz domu z poddaszem użytkowym schodów zabiera kilka cennych metrów kwadratowych z każdej kondygnacji. Dom parterowy możemy także łatwo połączyć z ogrodem, montując w pokojach i w salonie przesuwne drzwi tarasowe, lub zwykłe balkonowe, poprawi to doświetlenie pomieszczeń i powiększy je optycznie
  • O ekonomicznym powodzeniu inwestycji można mówić dopiero z perspektywy 25-30 lat eksploatacji domu. Dla tego warto się też przyjrzeć kosztom eksploatacji budynku. Przy zastosowaniu tych samych materiałów i technologii niewątpliwie trochę bardziej ekonomiczny będzie dom z poddaszem użytkowym. Ma mniejszą powierzchnię ścian i dachu, przez które będzie uciekać ciepło niż dom parterowy o tej samej powierzchni użytkowej. Dodatkowo ciepło, którym ogrzewamy pomieszczenia na parterze będzie się unosić ku górze, ogrzewając również pomieszczenia na poddaszu.

Dobierz projekt domu do swoich obecnych i przyszłych potrzeb

Powierzchnia niezbędna do prawidłowego skomunikowania pomieszczeń w przypadku obu domów będzie podobna, więc dodatkowe kilka metrów przeznaczonych na schody jest w tym przypadku dość znaczącą stratą. Schody okazują się jeszcze ważniejsze,  jeśli w domu mieszkają dzieci lub osoby starsze. Im trudniej jest wchodzić po schodach, aby dotrzeć do pomieszczeń na piętrze. W rezultacie w ofercie Extradomu pojawia się coraz więcej domów dla osób niepełnosprawnych, czy domów z senioratką.

Senioratka to wydzielone na parterze budynku mieszkanie dla seniora z osobnym wejściem. Zwykle składa się z niewielkiego salonu z aneksem kuchennym, sypialni i łazienki. Całość, a zwłaszcza wejście i łazienka, powinny być dostosowana do potrzeb osób starszych o ograniczonej sprawności fizycznej.

Szybko rosnąca średnia wieku naszego społeczeństwa sprawia, że w tej kategorii przewagę ma zdecydowanie dom parterowy i ta przewaga zapewne będzie tylko rosła. 

Komfort mieszkania i pracy, czyli podział na strefę dzienną i nocną. Kilkanaście ostatnich miesięcy pokazało nam, jak ważne jest wydzielenie w domu miejsca do pracy i wypoczynku. W tym przypadku przewagę ma dom z poddaszem użytkowym. Parter jest strefą dzienną wspólną dla wszystkich domowników, czasem na parterze znajduje się też gabinet czy pracownia któregoś z rodziców.

Pomieszczenia na poddaszu bardzo dobrze nadają się z kolei do pracy dla młodszych domowników, których nie będą rozpraszać odgłosy dochodzące z salonu czy kuchni. W domu parterowym zdecydowanie trudniej osiągnąć ten efekt.

Elegancki i prosty dom zawsze w modzie

W czasach pandemii ważnym czynnikiem stało się tempo budowy domu. Inwestorom uwięzionym w ciasnych mieszkaniach często zaczęło zależeć na możliwie jak najszybszej przeprowadzce do wymarzonego domu. Patrząc pod tym kątem, dzięki prostej konstrukcji, mniejszemu nakładowi pracy  i relatywnie niższym kosztom budowy najszybciej na przyjęcie nowych mieszkańców będzie gotowy mały dom parterowy.

Stylistyka domów to ostatnie, chociaż wcale nie najmniej znaczące kryterium. Obecnie na rynku projektów domów gotowych istnieje tak szeroki wybór, że praktycznie każdy znajdzie coś dla siebie. Ciekawym trendem zwłaszcza wśród nowoczesnych stodół są domy z poddaszem użytkowym tylko nad częścią domu.

Druga, zwykle obejmująca salon i jadalnię, ma wysokość dwóch kondygnacji i rozległe przeszklenia zapewniające doskonałe doświetlenie najbardziej reprezentacyjnych pomieszczeń w domu. Pewną przewagę zatem mają tu domy z poddaszem użytkowym, chociaż podobnego zabiegu można dokonać w domu parterowym, rezygnując ze stropu nad salonem i jadalnią, montując w dachu nad nimi okna połaciowe zapewniające dodatkowe światło.

Jak wynika z przedstawionych porównań bardzo trudno wskazać jednoznacznego zwycięzcę. Ze statystyk sprzedaży Extradomu wynika jednak, że zdecydowanie większą popularnością cieszą się domy parterowe, zakupiło je 56% naszych klientów, domy z  poddaszem to niecałe 40% projektów.

Domy piętrowe tak jak już wcześniej wspominałem, stanowią zaledwie 4% zakupionych projektów. Być może dla wielu ten wynik jest zaskakujący. Przyznam, że sam spodziewałem się nieco bardziej wyrównanego wyniku. Niewątpliwie głosowanie „portfelami” wygrywają domy parterowe.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Sponsorowane
Jakim programem odczytać dokumentację projektową w formacie PDF?
Recenzje projektów domów
domy dla singla projekty domów i gotowe domy dla jednej osoby
11.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Nowoczesny dom dla singla zamiast mikrokawalerki

Sponsorowane
Jakim programem odczytać dokumentację projektową w formacie PDF?

Nowości w tej kategorii

Projekt domu
projekt domu letniskowego krx1135 homeconcept 85dl
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

Projekt domu
projekt domu letniskowego krx1135 homeconcept 85dl
10.04.2024 r. Daria Sicińska

Jak urządzić domek letniskowy? Praktyczne i ponadczasowe wskazówki

Domki letniskowe coraz częściej służą nie tylko do sezonowych odpoczynków poz...

Projekt domu
Rodzina bawi się przed domem na trawie
15.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Najchętniej wybierane projekty domów w 2023 roku – co musi mieć idealny projekt domu?

Jak kształtowały się Wasze preferencje dotyczące domów jednorodzinnych w 2023...

Projekt domu
5 projektów domów wybieranych na Black Friday 2023
05.03.2024 r. Wojciech Rynkowski

TRENDY: Jakie projekty domów były najpopularniejsze w ostatni Black Friday?

Black Friday jest synonimem zakupowego szaleństwa i wyjątkowych promocji. Jed...

Projekt domu
komputer z wyświetloną stroną darmowych projektów domów w gunb
28.02.2024 r. Wojciech Rynkowski

Różnorodność pilnie poszukiwana. Analizujemy darmowe projekty domów

W 2021 roku potencjalnych inwestorów zelektryzowała zapowiedź możliwości budo...

REKLAMA
Zamknij