Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi wewnętrzne są najlepsze?

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe – które drzwi są najlepsze?

Drzwi bezprzylgowe są w ostatnim czasie bardzo chętnie wybierane przez inwestorów, których przyciąga estetyczna forma, funkcjonalność i walory użytkowe. Czym różnią się od klasycznych drzwi przylgowych? Jak dobrać je do stylu, w jakim została urządzona nieruchomość? Sprawdź!

Inwestor, który planuje wykończyć dom jednorodzinny musi podjąć wiele decyzji, a wybór odpowiednich drzwi wewnętrznych to jedna z najważniejszych kwestii. Niezależnie od tego, czy zdecydowaliśmy się na nowoczesny projekt domu, czy postawiliśmy na klasyczny dom z poddaszem użytkowym, pamiętajmy, że drzwi nie tylko oddzielają od siebie pomieszczenia, ale także wpływają na charakter wnętrza.

Dowiedz się, jak wybrać drzwi wewnętrzne, żeby spełniały nasze oczekiwania, były funkcjonalne i dobrze komponowały się z wystrojem domu?

Drzwi bezprzylgowe – czym się charakteryzują?

Drzwi bezprzylgowe zyskują ostatnio coraz większą popularność i są chętnie wybierane przez osoby ceniące minimalistyczne, proste rozwiązania.

Co to są drzwi bezprzylgowe i dlaczego warto się nimi zainteresować? Ich konstrukcja jest nieco inna niż w przypadku klasycznych skrzydeł z przylgą. Drzwi wewnętrzne bezprzylgowe tworzą jednolitą powierzchnię z ościeżnicą, a zawiasy są ukryte i pozostają niewidoczne.

Z reguły bezprzylgowe drzwi są wyposażone w zamki magnetyczne, co jest bardzo użytecznym rozwiązaniem – pozwala je zamknąć bez naciskania klamki, znika też ryzyko, że drzwi pozostaną niedomknięte. Całkowicie gładka krawędź drzwi sprawia, że po zamknięciu tworzą one ze ścianą jednolitą powierzchnię, a jeśli wybierzemy kolor, który nie będzie wyróżniał się na jej tle, uzyskamy bardzo ciekawy efekt aranżacyjny.

Na rynku znajdziemy różne rodzaje stolarki, która na pewno spełni nasze oczekiwania. Możemy zdecydować się na drzwi gładkie lub z przeszkleniem – możliwości jest bardzo wiele. Wiemy już, czym są drzwi bezprzylgowe, a co to znaczy, że drzwi są przylgowe?

Czym wyróżniają się drzwi przylgowe?

Drzwi przylgowe można w polskich domach spotkać zdecydowanie częściej niż ich bezprzylgowe odpowiedniki. Klasyczne modele posiadają felc – przylgę, która powoduje, że po zamknięciu częściowo nachodzą na ościeżnicę, a częściowo chowają się w nią.

W drzwiach bezprzylgowych widoczna jest krawędź z charakterystycznym wcięciem, z kolei przylga ukrywa zaczep zamka. Widoczne są także zawiasy, które są umieszczone po tej stronie drzwi, w którą się one otwierają. 

Drzwi bezprzylgowe i przylgowe – czym się różnią?

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe różnią się przede wszystkim konstrukcją. Jak wspomnieliśmy, w pierwszym przypadku skrzydła mają felc, czyli dłuższą krawędź, dzięki której drzwi po zamknięciu wystają poza ościeżnicę. Z kolei modele bezprzylgowe są gładkie i tworzą z ościeżnicą jednolitą powierzchnię. Można też z łatwością zauważyć, że pomiędzy skrzydłem a ościeżnicą jest niewielka szczelina.

A co z łatwością regulowania? Drzwi przylgowe i bezprzylgowe zdecydowanie się pod tym względem różnią. Przede wszystkim modele z widoczną krawędzią można łatwiej regulować w razie potrzeby – zawiasy są widoczne. Drzwi bez przylgi są w naszym kraju mniej popularne niż ich przylgowe odpowiedniki, jednak trendy nieustannie się zmieniają – inwestorzy coraz częściej zaczynają rozglądać się za estetyczną i funkcjonalną alternatywą dla klasycznych skrzydeł. 

Sprawdź: Wewnętrzne drzwi przesuwne – co trzeba o nich wiedzieć i jak je wybrać?

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które są lepsze?

Drzwi przylgowe czy bezprzylgowe – które wybrać? Na to pytanie niełatwo jest znaleźć odpowiedź. Wybór powinien zależeć od indywidualnych preferencji inwestora, a także stylu, w jakich został urządzony dom. Należy też wziąć pod uwagę walory użytkowe, jakie mają modele tradycyjne oraz drzwi bezprzylgowe.

Jako wady ostatniego rozwiązania można wymienić między innymi trudności w regulacji ze względu na ukryte zawiasy. Przy drzwiach przylgowych nie ma tego problemu – zawiasy są widoczne i można przy nich manipulować bez większych problemów.

Zastanawiasz się, co okaże się lepsze - drzwi przylgowe czy drzwi bezprzylgowe? Warto także wziąć pod uwagę opinie innych użytkowników – osób, które zainwestowały w skrzydła bez frezu i mogą wypowiedzieć się w kwestii zalet i wad obu rozwiązań. Jeśli chcesz dokonać wyboru, ale nie wiesz, jakie drzwi są lepsze – przylgowe czy bezprzylgowe, sprawdź tabelkę, w której przedstawiliśmy wybrane cechy.

Drzwi przylgowe Drzwi bezprzylgowe
Wystają poza ościeżnicę Chowają się w ościeżnicę
Wyposażone w felc i krawędź Bez frezu
Zawiasy są widoczne Niewidoczne zawiasy
Brak szczeliny między ościeżnicą a skrzydłem Widoczna szczelina między ościeżnicą a skrzydłem
Z reguły posiadają tradycyjne zamki Często stosowane są zamki magnetyczne
Tańsze niż bezprzylgowe Droższe od tradycyjnych
Pasują do różnych wnętrz Pasują do nowoczesnych wnętrz
Łatwiejsze w regulowaniu Regulowanie utrudnione ze względu na ukryte zawiasy

Drzwi przylgowe i bezprzylgowe – jak je dobrać do stylu domu?

Drzwi bezprzylgowe to rozwiązanie stworzone z myślą o nowoczesnych aranżacjach, np. domach utrzymanych w stylu minimalistycznym lub industrialnym. Schowane zawiasy i całkowicie gładka powierzchnia świetnie sprawdzają się w domach, których właścicielom zależy na utrzymaniu surowego, często wręcz ascetycznego klimatu.

Nie oznacza to jednak, że drzwi bezprzylgowe nie pasują do innych, bardziej przytulnych aranżacji. Przy odrobinie wyobraźni możemy je zastosować również we wnętrzach inspirowanych stylem skandynawskim. Białe ściany, naturalne elementy wykończenia wykorzystujące np. drewno będą świetnie współgrać z drzwiami bezprzylgowymi.

A co z drzwiami przylgowymi? To klasyczne rozwiązanie, które sprawdzi się w większości domów jednorodzinnych. Pasują do różnych rodzajów aranżacji, np. ciężkich mebli-antyków. To oczywiście niejedyny pomysł, jaki możemy wykorzystać. Drzwi przylgowe można zastosować praktycznie wszędzie – we wnętrzach tradycyjnych oraz nowoczesnych.

To może Cię zainteresować: Do czego dopasować drzwi wewnętrzne?

Estetyka drzwi bezprzylgowych i przylgowych – cięcie czy prosta krawędź?

Estetyka drzwi wewnętrznych ma bardzo duże znaczenie dla większości inwestorów – elementy, którymi wykończyliśmy dom, mają prezentować się nienagannie i pasować do wystroju wnętrza. Oczywiście jest to kwestia indywidualne – jednym będą się podobać skrzydła drzwiowe, które wyglądają, jakby były wtopione w ścianę, a inni zdecydują się na modele tradycyjne.

Drzwi bezprzylgowe czy przylgowe? Cięcie chowa zaczep zamka, co dla wielu osób może mieć duże znaczenie. Z kolei przy prostej, bezprzylgowej krawędzi najczęściej stosuje się bardzo funkcjonalne zamki magnetyczne, które podnoszą walory użytkowe drzwi. Bezprzylgowe drzwi wewnętrzne sprawdzą się w minimalistycznych wnętrzach, np. w stylu industrialnym

Jakie wybrać zewnętrzne drzwi wejściowe i jaki będzie ich koszt?

Drzwi bezprzylgowe i przylgowe – na co zwrócić uwagę przed wyborem?

Zastanawiasz się, co okaże się lepsze – drzwi wewnętrzne przylgowe czy bezprzylgowe? Przed podjęciem decyzji zastanów się, czy w Twoim domu lepiej sprawdzą się klasyczne, czy nowoczesne rozwiązania. Dużo zależy oczywiście od wystroju wnętrza. W nieruchomości wykończonej na wysoki połysk, z niewielką ilością dekoracji i dodatków lepszym rozwiązaniem będą drzwi bezprzylgowe. Pamiętajmy jednak o tym, że mogą one charakteryzować się nieco gorszymi parametrami izolacji akustycznej niż modele z krawędzią, która zakrywa ościeżnicę.

Drzwi bezprzylgowe mogą optycznie powiększać wnętrze – zwłaszcza jeśli wybierzemy model, który jest dopasowany kolorem do ściany. I ostatnia kwestia – nie da się ukryć, że wielu inwestorów zwraca uwagę na cenę. Drzwi bezprzylgowe są efektowne i funkcjonalne, jednak zdecydowanie droższe niż ich przylgowe odpowiedniki – nie tylko pod względem kosztów zakupu, ale również montażu. Przed podjęciem decyzji warto wziąć to pod uwagę.

Nie przegap: Drzwi z odwrotną przylgą, czyli postaw na funkcjonalność w swoim mieszkaniu

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Drzwi wewnętrzne
Drzwi szklane
19.10.2021 r. Jan Susmaga

Drzwi szklane – jakie wybrać i gdzie warto zastosować szklane drzwi?

Szklane drzwi mają dekoracyjny charakter. Pozwalają na lepsze doświetlenie po...

Drzwi wewnętrzne
Zawiasy do drzwi — jak dobrać do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?
16.06.2021 r. Daria Rek

Zawiasy do drzwi — jak dobrać zawiasy do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?

Zawiasy do drzwi, chociaż na pierwszy rzut oka są niemal niewidoczne, to pełn...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych
10.02.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych

Myśląc o drzwiach harmonijkowych, często mamy przed oczami późne lata 80. i 9...

Drzwi wewnętrzne
Montaż ościeżnicy stałej
03.03.2022 r. Diana Sulyma

Czy możliwy jest samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu?

Montaż ościeżnicy stałej należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi szklane
19.10.2021 r. Jan Susmaga

Drzwi szklane – jakie wybrać i gdzie warto zastosować szklane drzwi?

Szklane drzwi mają dekoracyjny charakter. Pozwalają na lepsze doświetlenie po...

Drzwi wewnętrzne
Zawiasy do drzwi — jak dobrać do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?
16.06.2021 r. Daria Rek

Zawiasy do drzwi — jak dobrać zawiasy do rodzaju drzwi i co warto wiedzieć?

Zawiasy do drzwi, chociaż na pierwszy rzut oka są niemal niewidoczne, to pełn...

Drzwi wewnętrzne
Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych
10.02.2021 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Drzwi harmonijkowe – rodzaje i sposób montażu drzwi harmonijkowych

Myśląc o drzwiach harmonijkowych, często mamy przed oczami późne lata 80. i 9...

Drzwi wewnętrzne
Montaż ościeżnicy stałej
03.03.2022 r. Diana Sulyma

Czy możliwy jest samodzielny montaż ościeżnicy stałej w domu?

Montaż ościeżnicy stałej należy przeprowadzić zgodnie z instrukcją producenta...

REKLAMA
Zamknij