Kup projekt, odbierz prezent o wartości 249 zł!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Nawilżacz powietrza – czy warto mieć nawilżać powietrza w swoim domu?

Nawilżacz powietrza – czy warto mieć go w domu?

Nawilżacz powietrza to urządzenie, które korzystnie wpływa na wilgotność panującą w domu, a więc i na komfort codziennego funkcjonowania. Niektórzy obserwują dzięki niemu złagodzenie problemów zatokowych w okresie jesienno-zimowym, lepszy sen, a nawet eliminację chrapania. Na co jednak zwrócić uwagę, rozważając zakup? Który nawilżacz będzie najlepszy?

Nawilżacz powietrza – dlaczego warto mieć nawilżacz powietrza?

Już wybierając projekt domu, warto wziąć pod uwagę kwestię dobrego samopoczucia, zwłaszcza gdy wśród członków rodziny są alergicy. Nawilżacz powietrza jest natomiast sposobem na stworzenie przyjaznego środowiska na każdym etapie urządzania wnętrza.

Co daje nawilżacz powietrza w praktyce?

  • Wyższa wilgotność ułatwia oddychanie cierpiącym na alergie, astmę lub infekcje dróg oddechowych.
  • Badania potwierdzają przydatność nawilżaczy w profilaktyce: wilgotność powietrza powyżej 40% ogranicza występowanie wirusa grypy.
  • Wyższa wilgotność powietrza w sypialni minimalizuje nocne chrapanie, co wyraźnie poprawia jakość snu – nie tylko chrapiącego, ale również pozostałych domowników!
  • Nawilżacz powietrza ogranicza przesuszanie skóry.

Jak więc widać, odpowiedź na pytanie „nawilżacz powietrza – czy warto go stosować” jest twierdząca. Aby jednak w pełni korzystać z tego dobrodziejstwa, trzeba przestrzegać kilku zasad.

Czy nawilżacz powietrza może szkodzić? Tak. Dom przyjazny alergikowi powinien zapewnić optymalne warunki, dlatego zbyt wysoka wilgotność również nie jest wskazana. Sprawia ona, że wnętrze staje się duszne i sprzyja rozwojowi bakterii, pleśni oraz roztoczy.

Jaka jest odpowiednia wilgotność powietrza w domu?

Optymalna wilgotność powietrza w domu uzależniona jest od miejsca zamieszkania, pogody oraz pory roku. Powinna mieścić się w przedziale od 30 do 50%. Wartość tę sprawdza się higrometrem – często stanowi on integralny element nawilżacza.

Jak działa nawilżacz powietrza?

To, jak działa nawilżacz powietrza, uzależnione jest od rodzaju wybranego urządzenia. Zawsze jednak woda musi zostać przekształcona w parę.

W najprostszych wariantach, takich jak zawieszany na kaloryferze nawilżacz powietrza ceramiczny, paruje ona w naturalny sposób. Przy sprzętach podłączanych do prądu wydostaje się przez specjalną dyszę. W bardziej zaawansowanych modelach stosuje się dodatkowe elementy wspomagające równomierne rozprzestrzenianie pary oraz filtry oczyszczające i cyrkulacyjne.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Nawilżacz powietrza – jakie są rodzaje nawilżaczy powietrza?

Można wyróżnić, w zależności od budowy i zasady, zgodnie z którą działa nawilżacz powietrza, rodzaje urządzeń takie jak:

  • nawilżacz powietrza parowy – podłączany do prądu sprzęt uwalniający mgiełkę,
  • nawilżacz powietrza ewaporacyjny – wykorzystujący metodę parowania na chłodno,
  • nawilżacz powietrza ultradźwiękowy – rozbijający wodę na cząsteczki za pomocą fal dźwiękowych,
  • nawilżacz powietrza z jonizatorem profesjonalny nawilżacz powietrza generujący jony ujemne o działaniu dotleniającym.

Każdy z nawilżaczy ma swoją specyfikę.

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny

Nawilżacz powietrza ewaporacyjny działa w oparciu o metodę parowania na chłodno. Znajdujący się w nim wentylator zasysa powietrze z otoczenia, a następnie przepuszcza przez wilgotną matę lub obracające się w wodzie dyski, dzięki którym zyskuje ono nawilżenie. Na ostatnim etapie ewaporacyjny nawilżacz powietrza przekazuje do otoczenia niewidoczną, chłodną mgiełkę.

Jeśli interesuje cię nawilżacz powietrza ewaporacyjny, ranking urządzeń wskaże modele warte uwagi z uwzględnieniem ich ceny i wydajności.

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy

Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy jest wyposażony w moduł emitujący fale o wysokiej częstotliwości. Rozbijają one wodę na mikrocząsteczki, które trafiają poza zbiornik. Uzyskana w ten sposób para jest zimna.

Warto wiedzieć, że ultradźwiękowy nawilżacz powietrza rozbija także minerały i inne związki chemiczne znajdujące się w wodzie. Mogą one być szkodliwe dla domowników, dlatego w przypadku tego rodzaju urządzeń zaleca się korzystanie z wody destylowanej.

Nawilżacz powietrza parowy

Nawilżacz powietrza parowy działa w oparciu o najprostszą metodę nawilżania powietrza: woda jest podgrzewana grzałką umieszczoną w specjalnej komorze. W miarę wzrostu temperatury przekształca się w parę wodną, która przedostaje się na zewnątrz.

Ta metoda nie jest pozbawiona wad – emitowana gorąca para może być niebezpieczna dla dzieci i zwierząt domowych.

Nawilżacz powietrza z jonizatorem

Jak działa nawilżacz powietrza z jonizatorem? To urządzenie, które – prócz nawilżania – uzupełnia ujemne jony, sprawiając, że powietrze staje się świeższe i bardziej rześkie. Dodatkowo przestrzeń zostaje oczyszczona z kurzu, bakterii i roztoczy.

Nawilżacz powietrza z jonizacją sprawdzi się w domach osób, które dużo czasu spędzają przed komputerem lub telewizorem – ekranami generującymi ładunki dodatnie. Taki sprzęt przywraca równowagę.

Nawilżacz powietrza z funkcją aromaterapii

Sprawdź: Klimator – co to jest i czym klimator różni się od klimatyzatora?

Jaki nawilżacz powietrza warto wybrać do swojego domu?

Dobry nawilżacz powietrza powinien być wydajny, bezpieczny i cichy. Decydując się na konkretne urządzenie, należy wziąć pod uwagę potrzeby wszystkich domowników. 

Jak wybrać nawilżacz powietrza? Zweryfikuj następujące parametry:

  • wydajność – określaną w m3,
  • głośność działania,
  • cenę zakupu,
  • koszt eksploatacji,
  • dodatkowe funkcje.

Warto przejrzeć, decydując się na nawilżacz powietrza, ranking polecanych urządzeń. Takie zestawienia uwzględniają najważniejsze kryteria i podpowiadają, jaki nawilżacz powietrza sprawdzi się w konkretnych okolicznościach. Zastanów się, jaka jest twoja najważniejsza motywacja, by zaopatrzyć się w nawilżacz powietrza opinie innych użytkowników mogą być wówczas bardzo pomocne.

Szukając odpowiedzi na pytanie: „nawilżacz powietrza – jaki wybrać”, weź pod uwagę także dodatkowe opcje.

Nawilżacz powietrza na kaloryfer

Nawilżacz powietrza na kaloryfer stanowi alternatywę dla urządzeń elektrycznych. Sprawdzi się w sezonie grzewczym. Wystarczy wlać wodę do pojemnika, a dostarczane przez ogrzewanie ciepło sprawi, że nawilżacz powietrza na grzejnik odda parę do otoczenia.

Nawilżacz powietrza z funkcją aromaterapii

Miłośnicy pięknych zapachów chętnie decydują się na nawilżacz powietrza z funkcją aromaterapii. Kilka kropel olejku dodanych do wody już po chwili wypełni dom ciekawym bukietem. W zależności od wybranego wariantu można cieszyć się działaniem relaksującym, antybakteryjnym czy pobudzającym.

Elektryczny nawilżacz powietrza

Elektryczny nawilżacz powietrza, za sprawą zasilania, działa skuteczniej i wydajniej. Nie obawiaj się, że dźwięk zakłóci domowy relaks. Tego typu urządzenia są bardzo ciche.

Nawilżacz powietrza z oczyszczaczem

Alergicy i astmatycy chętnie wybierają urządzenia 2 w 1: nawilżacz i oczyszczacz powietrza jednocześnie. Taki sprzęt działa jak tradycyjny nawilżacz, oczyszczacz powietrza natomiast za sprawą filtrów redukuje ilość zanieczyszczeń i drobnoustrojów w otoczeniu.

Nawilżacz powietrza – cena

Jeśli planujesz regularnie wykorzystywać nawilżacz powietrza, cena urządzenia stanowi część kosztów. Dodatkowe wydatki nie są wysokie: to kilkadziesiąt złotych kwartalnie za wymianę maty w nawilżaczu ewaporacyjnym lub za zakup wody destylowanej.

Cena nawilżaczy powietrza to orientacyjnie:

Typ nawilżacza Orientacyjna cena
Nawilżacz powietrza na kaloryfer od kilkunastu do kilkudziesięciu złotych
Nawilżacz powietrza ewaporacyjny od 200 do ok. 1500 złotych
Nawilżacz powietrza ultradźwiękowy od 50 do 500 złotych
Nawilżacz powietrza parowy od 150 do 600 złotych
Nawilżacz powietrza z jonizatorem od 180 do 1700 złotych

Różnice w obrębie kategorii wynikają z rozbieżności w mocy, wydajności oraz dodatkowych funkcjach urządzenia.

Nawilżacz powietrza dla dziecka

Jaki wybrać nawilżacz powietrza dla dziecka?

Nawilżacz powietrza dla dzieci powinien zapewniać skuteczność działania i bezpieczeństwo. Z tego względu polecane są przede wszystkim modele ewaporacyjne. Warto, by funkcjonalny nawilżacz powietrza dla dziecka miał opcję zdalnego sterowania. To wygodne zwłaszcza w przypadku niemowląt – nie obudzisz malucha, chcąc zmienić ustawienia lub wyłączyć sprzęt.

Rodzice, którzy zastanawiają się, jaki nawilżacz powietrza dla dziecka wybrać, chętnie sięgają po kompaktowe modele. Mini nawilżacz powietrza łatwo wkomponować w istniejącą aranżację, mając gwarancję, że nie będzie on niepotrzebnie przyciągał uwagi głównego lokatora.

Sprawdzają się wszelkie dodatkowe udogodnienia, na przykład mały nawilżacz powietrza dla noworodka z trybem nocnej pracy. Cichy nawilżacz powietrza dla niemowląt to także wygodny timer, który wyłączy sprzęt w określonym momencie oraz higieniczna funkcja osuszania filtra.

Dowiedz się więcej: Jak dostosować domową przestrzeń do małego dziecka?

Jak zrobić domowy nawilżacz powietrza? DIY

Mimo że najtańsze urządzenia to koszt zaledwie kilkudziesięciu złotych, niektórzy zastanawiają się, jak zrobić nawilżacz powietrza samodzielnie. Taką funkcję spełni naczynie wypełnione wodą ustawione w pobliżu źródła ciepła. Można samodzielnie przygotować nawilżacz powietrza drewniany lub plastikowy, na bazie zwykłej butelki po napoju lub innego pojemnika.

Wiele pomysłów na to, jak zrobić domowy nawilżacz powietrza, znajdziesz w internecie.

Jak należy czyścić i dbać o nawilżacz powietrza?

Prawidłowa eksploatacja urządzenia to klucz do zachowania higieny i zapobiegania rozwojowi bakterii i pleśni. Dowiedz się, jak czyścić nawilżacz powietrza zgodnie z zaleceniami producenta i regularnie wymieniaj w nim filtry. Nie pozwól także, by wewnątrz gromadziły się osady – regularnie opróżniaj pozostałości wody.

Jak wyczyścić nawilżacz powietrza? Odłącz sprzęt od zasilania, a następnie dokładnie umyj go, wykorzystując do tego celu roztwór nadtlenku wodoru. Kupisz go w aptece. Sugeruj się wskazaniami producenta urządzenia – niektórzy zalecają stosowanie wybielaczy lub innych środków dezynfekujących. Po oczyszczeniu dokładnie opłucz zbiornik.

Jaką wodę wlewać do nawilżacza?

Woda z kranu zawiera minerały i osady, które mogą utrudniać utrzymanie sprzętu w czystości. Jeśli jednak wykorzystasz wodę destylowaną lub zdemineralizowaną, nie będziesz martwić się, jak odkamienić nawilżacz powietrza. Warto też – zgodnie z zaleceniami producenta – stosować specjalne wkłady i filtry.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
nowoczesna kuchnia ze sprzętami marki haier id series
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij