Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Igłofiltry – ️jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Igłofiltry

Igłofiltry to elementy instalacji odwadniającej, które stosuje się do obniżenia wód gruntowych. Ich montaż jest konieczny między innymi w celu wykonania wykopu pod budowę domu na podmokłym terenie. Dowiedz się, jak zbudowane są igłofiltry i na czym polega ich działanie, a także jak należy je prawidłowo zamontować, by spełniały swoją funkcję.

Chcąc wybudować dom na podmokłym terenie, lepiej wybrać projekt domu bez podpiwniczenia, a także zadbać o solidną izolację fundamentów. Jeśli poziom wód gruntowych jest na tyle wysoki, że nie pozwala przeprowadzić prac budowlanych, warto zastosować igłofiltry, które odprowadzą nadmiar wody i zapewnią odpowiednie warunki do wykonania wykopów.

Czym są igłofiltry?

Jeśli na placu budowy występuje za dużo wody gruntowej, budowlańcy przed przystąpieniem do prac ziemnych mogą zasugerować konieczność zastosowania instalacji odwadniającej. Jej integralną częścią są igłofiltry

Co to jest? Najprościej tłumacząc, są to dość wąskie przewody rurowe, które wbija się w grunt w celu odprowadzania za ich pomocą nadmiaru wody. Są one zakończone charakterystyczną perforacją, która pełni funkcję filtra.

Igłofiltry nie działają samodzielnie, lecz w ramach całego systemu odwadniającego, w którego skład wchodzi również rurociąg kolektora ssącego oraz pompa ciśnieniowa.

Igłofiltry – jak działają?

Warto wiedzieć, jak działają igłofiltry. Otóż zasada działania igłofiltrów jest dość prosta. Przede wszystkim wykorzystuje się cały zestaw takich przewodów (nawet 100 sztuk), które umieszcza się wokół terenu, na którym mają być przeprowadzane wykopy.

Najpierw należy je wprowadzić do gleby na odpowiednią głębokość – tak, aby ich perforowany koniec znajdował się poniżej poziomu wód gruntowych. Następnie podłącza się je do kolektorów ssących, które są połączone z pompą.

Agregat pompowy generuje podciśnienie, dzięki któremu woda jest zasysana z gruntu przez igłofiltry do systemu odwadniającego i następnie odprowadzana poza teren wykopów.

Jakie jest zastosowanie igłofiltrów?

Jeśli chodzi o zastosowanie, igłofiltry sprawdzają się przede wszystkim przy odprowadzaniu nadmiaru wody z podmokłego gruntu na placach budowy, czyli głównie tam, gdzie niezbędne jest odwodnienie wykopów pod budowę fundamentów budynku lub ułożenie rur kanalizacyjnych.

Warto jednak podkreślić, że urządzenia te są skuteczne wyłącznie do odprowadzania wód gruntowych, a nie na przykład nadmiaru wody zgromadzonej po opadach deszczu.

Instalacje wykorzystujące igłofiltry mają też zastosowanie w miejscach, gdzie konieczne jest osuszenie terenu w celu poprawy stabilności gruntu, np. w pobliżu naturalnych cieków wodnych.

Igłofiltry stosowane są także w rolnictwie i ogrodnictwie do pozyskiwania wody gruntowej w celu nawadniania upraw.

Sprawdź też: Deszczówka – jak zagospodarować deszczówkę i z niej korzystać, by zmniejszać rachunki za wodę?

Jakie wyróżniamy rodzaje igłofiltrów?

Igłofiltry różnią się głównie rodzajem materiału, z jakiego są wykonane i pod tym względem wyróżniamy ich następujące warianty:

  • igłofiltry stalowe – są to solidne konstrukcje wykonane ze stali ocynkowanej, wyposażone w filtr i zawór oraz ostre zakończenie, które ułatwia ich wbijanie w grunt; w sprzedaży dostępne są modele o długości do 6 metrów i średnicy 32 lub 50 mm; ich specjalną odmianą są igłofiltry samowpłukujące,
  • igłofiltry polietylenowe – charakteryzują się elastyczną konstrukcją i są wyposażone w filtr siatkowy; w zależności od modelu mogą mieć długość do 7 metrów, natomiast ich szerokość wynosi najczęściej 32 lub 60 mm,
  • igłofiltry z PCV – mają filtr syntetyczny i wyróżniają się dość dużą wydajnością; dostępne są w jednym wariancie, jeśli chodzi o szerokość – 42 mm, natomiast ich długość może wynieść do 6 metrów,
  • igłofiltry mieszane – ich trzon wykonany jest najczęściej ze stali lub aluminium, natomiast filtr z PCV.

Najczęściej stosowane są elastyczne igłofiltry polietylenowe (PE) o średnicy 32 mm.

Jak prawidłowo dobrać igłofiltry?

Na pytanie, jak dobrać igłofiltry, nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Należy pamiętać, że kluczową sprawą jest dopasowanie wszystkich elementów zestawu odwadniającego do panujących warunków – przede wszystkim agregatu pompowego, od którego w największym stopniu zależy wydajność systemu.

Do agregatu dopasowuje się liczbę igłofiltrów, która zazwyczaj wynosi od 50 do 100. Ich rodzaj należy natomiast dobrać do rodzaju gruntu oraz wydajności systemu.

Przykładowo, igłofiltry o większej średnicy (tzw. dwucalowe) przeznaczone są do intensywnego odwadniania, natomiast modele o symbolu IgE-81 służą do osuszania wykopów budowlanych w gruntach o małej i średniej przepuszczalności.

Igłofiltry można także dobrać według sposobu ich montażu. Standardowe modele wprowadzane są w grunt za pomocą rury wpłukującej. Istnieją jednak igłofiltry samowpłukujące typu włoskiego, które można montować bez użycia wspomnianej rury.

Igłofiltry – cena za sztukę

Igłofiltry kupuje się najczęściej w zestawach. Za standardowy zestaw pozwalający na montaż instalacji na długości 50 m trzeba zapłacić około 12 tys. zł. O szczegółowy cennik za igłofiltry należy pytać bezpośrednio sprzedawcy. W praktyce cena igłofiltrów jest na tyle wysoka, że większość inwestorów zamiast je kupować, decyduje się na ich wynajęcie.

Wynajem igłofiltrów – cena

Wynajem igłofiltrów jest pod względem finansowym dość korzystnym rozwiązaniem. Cena wynajmu za 1 sztukę igłofiltra wynosi bowiem od 2 do 3 zł za dobę. W firmach zajmujących się ich wynajmem można również pożyczyć pozostałe elementy instalacji odwadniającej, a więc także agregaty i kolektory.

Montaż instalacji igłofiltrowych – krok po kroku

Najczęściej stosowaną metodą montażu igłofiltrów jest ich wpłukiwanie. Jej wykonanie wymaga wykorzystania rury wpłukującej z wężem, którą podłącza się do pompy i wprowadza w grunt na odpowiednią głębokość. W czasie tej operacji wtłaczana jest woda do rury, która wymywa grunt, ułatwiając tym samym jej stopniowe zagłębianie w glebie.

Po wprowadzeniu rury wpłukującej do wymaganego poziomu można odpiąć węża i wprowadzić do rury igłofiltr. Po tym zabiegu wyciąga się rurę, pozostawiając w gruncie igłofiltr.

Igłofiltry – czy jest potrzebne pozwolenie wodnoprawne?

Na wiele prac skutkujących ingerencją w wody naziemne i podziemne należy mieć pozwolenie wodnoprawne wydawane przez regionalne zarządy gospodarki wodnej. Jeśli chodzi o igłofiltry, pozwolenie wodnoprawne nie jest konieczne, jeśli wykonywane przy ich pomocy odwadnianie obiektów lub wykopów budowlanych nie wykracza poza granice danej działki.

Igłofiltry a studnie – różnice

Alternatywnym sposobem na odwodnienie terenu jest wykopanie studni głębinowej lub studni chłonnej. Kiedy więc stosować igłofiltry, a kiedy studnie? Wszystko zależy od warunków gruntowych. Studnie sprawdzają się przy osuszaniu gruntów o wysokiej przepuszczalności, natomiast igłofiltry przy odwanianiu gruntów słabo przepuszczalnych.

Zalety i wady igłofiltrów

Do najważniejszych zalet igłofiltrów zaliczamy:

  • wysoką wydajność,
  • odporność na zamulanie,
  • szybką instalację i demontaż,
  • szerokie możliwości wykorzystania – zarówno na dużych placach budowy, jak i w małym ogrodzie. 

Główną wadą systemu odwadniania opartego na igłofiltrach jest dość wysoka cena urządzeń, jednak problem ten można łatwo rozwiązać, decydując się na ich wynajem. Należy też pamiętać, że zarówno montaż, jak i obsługa igłofiltrów wymaga wiedzy i doświadczenia, dlatego powierzenie ich fachowcom będzie się wiązało z dodatkowymi kosztami.

Przeczytaj również: Pompa zanurzeniowa – co to jest i jak działa pompa zanurzeniowa?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Fundamenty
pęknięcie na ścianie i fundamentach budynku z cegły
06.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podbijanie fundamentów. Kiedy powinniśmy je przeprowadzić?

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów całego budynku – to one są odpowiedzialne za trwałość i stabilność całej k...

Fundamenty
Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?
09.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?

Każdy inwestor, który ma w planach budowę garażu, musi wiedzieć najpierw, jaki fundament sprawdzi się najlepiej, by cała k...

Fundamenty
wykop ziemny pod fundament z wyznaczonymi katami
20.03.2024 r. Daria Sicińska

Jak poprawnie wykonać wykop pod fundamenty? Porady i praktyczne wskazówki

Jednym z pierwszych etapów budowy każdego domu jest przygotowanie wykopu pod...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
22.03.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Fundamenty
pęknięcie na ścianie i fundamentach budynku z cegły
06.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podbijanie fundamentów. Kiedy powinniśmy je przeprowadzić?

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów całego budynku – to one są odpowiedzialne za trwałość i stabilność całej k...

Fundamenty
Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?
09.01.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaką płytę fundamentową dobrać pod swój garaż?

Każdy inwestor, który ma w planach budowę garażu, musi wiedzieć najpierw, jaki fundament sprawdzi się najlepiej, by cała k...

REKLAMA
Zamknij