Odkurzacz ręczny BOSCH w prezencie do projektu 🎁

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Płytki lustrzane - w jakich aranżacjach sprawdzą się modne płytki lustrzane?

Płytki lustrzane możesz wykorzystywać do wykańczania ścian w różnych pomieszczeniach. Dodają one wnętrzom blasku i elegancji, a jeśli położysz je w małej łazience, to optycznie je powiększysz. Sprawdzą się też jako ozdoba salonu urządzonego w stylu glamour. Prostota układania takich płytek na wcześniej przygotowanym podłożu sprawia, że być może poradzisz sobie z ich montażem samodzielnie, zwłaszcza jeśli będą to kafelki lustrzane samoprzylepne.

Płytki lustrzane - gdzie się sprawdzą? - zdjęcie 1

Lustro jest elementem wykończeniowym stosowanym nie tylko w łazienkach, ale i w innych pomieszczeniach w budynkach. Projekt domu, a raczej projekt jego aranżacji może zakładać, że znajdą się w nich na przykład płytki lustrzane, które są modnym i pożądanym elementem wykończeniowym, zwłaszcza w nowoczesnych domach. Sprawdź, jak wyglądają takie płytki i w których miejscach dokładnie możesz je zastosować.

Płytki lustrzane – czym się charakteryzują?

Wykończenie ścian to zadanie, wymagające w pierwszej kolejności wybrania materiału, który będzie się do tego celu nadawał. Nowoczesnym, eleganckim i zachwycającym rozwiązaniem wykończeniowym są płytki lustrzane. To płytki wykonane z luster, które mogą mieć różne kształty, wymiary i kolory.

Warto podkreślić, że płytki lustrzane w istocie są materiałem wykończeniowym i dekoracyjnym, ale nie można ich w pełni utożsamiać z lustrem przyklejanym do ściany. Dzięki zastosowaniu takich płytek powstają dynamiczne obrazy, które mogą być „łamane” pod wieloma kątami i które cały czas ulegają zmianom. Wystarczy, że zmienisz kilka szczegółów czy dodatków w projekcie kuchni lub projekcie saloniu, by cała  aranżacja takiego pomieszczenia nabrała zupełnie innego charakteru.

Opisywane płytki wykonane są z luster, czyli wysokiej jakości szkła, choć w użytku znajdują się także modele ceramiczne, fazowane typu metro czy lustrzane mozaiki. Dodadzą one uroku pomieszczeniom w twoim domu, wprowadzając w nich oryginalny styl.

Pasują między innymi do wnętrz glamour i projektów domów nowoczesnych. Wykorzystaj większe tafle lustrzane na ścianach albo tylko drobne ozdoby, które również dobrze się sprawdzą. Kafelki wykonane ze szkła lustrzanego mają wysokie walory estetyczne, o czym sam się będziesz mógł przekonać.

Mogą być zrobione z nietłukącego tworzywa – z akrylu, który nazywany jest pleksiglasem, pleksi lub po prostu bezpiecznym lustrem. W odróżnieniu od standardowych szklanych płytek lustrzanych gwarantują całkowite bezpieczeństwo. Wybór takich kafelek nie zawsze będzie jednak dla ciebie najlepszą opcją, ponieważ z uwagi na to, że są one lekkie i miękkie, stosunkowo łatwo je zarysować i szybko ulegają ścieraniu.

Nawet zbyt intensywne czyszczenie powierzchni może spowodować, że zostaną uszkodzone. W razie powstania drobnych rys czy zadrapań lustro na ścianach nie będzie się już prezentowało tak dobrze. Poza tym płytki lustrzane akrylowe zniekształcają odbicie i pod tym względem nie są w stanie konkurować z płytkami szklanymi.

Prawdziwe lustro wykorzystane do produkcji płytek ściennych to wyrób delikatny – może ukruszyć się lub pęknąć wskutek uszkodzenia mechanicznego, ale w codziennym użytkowaniu tak naprawdę nie sprawia żadnych większych problemów.

Płytki lustrzane – jaki typ płytek wybrać?

Producenci oferują płytki lustrzane w szerokiej gamie kolorystycznej, nie tylko w standardowym, srebrnym kolorze, ale np. w kolorze niebieskim czy miedzianym, co pozwoli ci stworzyć unikatowe wnętrze. Płytki dzielą się na kategorie również ze względu na kształt:

  • prostokątne,
  • kwadratowe,
  • trójkątne,
  • heksagonalne.

Pod względem wymiarów płytki lustrzane bywają różne. Ich wymiary zaczynają się od 10 × 10 cm, ale możesz wybrać i inne:

  • 10 × 20 cm,
  • 10 × 30 cm,
  • 10 × 60 cm,
  • 20 × 20 cm,
  • 20 × 60 cm,
  • 30 × 30 cm.

Producenci mogą wykonać zwykle na indywidualne zamówienie klienta, nawet tak duże płytki jak 200 × 200 cm. Trójkątne i heksagonalne kafelki lustrzane miewają różne wymiary.

Ciekawym typem takich płytek są mozaiki szklane, lustrzane, przygotowane w postaci paneli o wymiarach 30 × 30 cm i podklejone na siatce w postaci odbijających światło niewielkich kwadracików lub prostokątów. Do gustu mogą ci przypaść mozaiki lustrzane z maleńkich fragmentów lustra o różnych, nieregularnych wymiarach.

Płytki lustrzane fazowane i szlifowane – które są lepsze?

Wśród płytek lustrzanych możesz spotkać się z kafelkami płaskimi (szlifowanymi) lub fazowanymi. Wykorzystanie paska płytek lustrzanych fazowanych powoduje, że nie ma efektu pełnego odbicia, które może być na dłuższą metę męczącym dla twoich oczu. Płytki fazowane mają krawędzie zeszlifowane pod pewnym kątem. Szerokość fazowania w zależności od wybranego przez ciebie rozmiaru płytek może wynosić 10–12 mm.

Jak połączyć płytki i panele? Sprawdź!

Największy wybór takich rozwiazań masz w przypadku kafelków o kształcie prostokątnym lub kwadratowym. Fazowane płytki lustrzane cechuje bardziej dekoracyjny charakter od płytek prostych. Mają trójwymiarową strukturę i załamują światło, dając efekt rozproszonego obrazu. Nie należy ich jednak traktować jako alternatywy dla lustra.

Płytki lustrzane szlifowane mają proste krawędzie, dlatego kafelki są równe na całej swojej powierzchni i nie powodują powstawania zniekształceń odbijającego się w nich obrazu. Możesz stosować zamiennie płytki lustrzane szlifowane zamiast zwykłego lustra.

Płytki lustrzane – gdzie się sprawdzą?

Płytki lustrzane najlepiej sprawdzają się w aranżacjach w stylu glamour, a także w nowoczesnych wnętrzach. Dodają one szyku, ale przede wszystkim powiększają optycznie przestrzeń. Pozwalają uzyskać piękne efekty gry światłem i doświetlić pomieszczenia mieszkalne. Możesz je wykorzystać w różnych wnętrzach, między innymi w salonie czy w przedpokoju.

Sprawdź także: Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w kuchni?

W wielu przypadkach pokoje kąpielowe urządzane są z wykorzystaniem elementów lustrzanych. Płytki lustrzane do łazienki skutecznie zastąpią zwyczajne kafelki ceramiczne. Bardzo często przyklejane są one nad umywalką czy blatem, ale uważaj – w takich miejscach niestety często trzeba je czyścić, by na ich powierzchni nie było smug czy zaschniętych kropel wody. Możesz ułożyć płytki lustrzane na ścianie w nowoczesnej łazience, tworząc wyjątkową okładzinę, czy też wykorzystać je jako fronty na szafkach łazienkowych.

Zastanawiasz się, czy lustrzane płytki w kuchni nadadzą się do wykończenia ścian? To zależy. Z jednej strony płytki lustrzane w kuchni o małej powierzchni spowodują, że optycznie się ona powiększy i będzie jaśniejsza, co jest zjawiskiem jak najbardziej pożądanym. Układanie płytek lustrzanych jest proste, a przy tym kuchnia zyskuje elegancki wygląd.

Przeczytaj również: Kamień na ścianę - czy warto stosować kamień dekoracyjny we wnętrzach?

Musisz liczyć się jednak z tym, że jeśli umieścisz lustra nad zlewem, blatem roboczym czy kuchenką, to szybko będą się brudziły i trzeba będzie je właściwie codziennie, jeśli nie kilka razy dziennie, myć, aby dobrze wyglądały. Z drugiej strony argumentem za wybraniem płytek lustrzanych do kuchni jest ich duża wytrzymałość i odporność na wysoką temperaturę.

Możesz zdecydować się na kompromis polegający na wykafelkowaniu ozdobnymi, lustrzanymi płytkami części ściany, a nie całej powierzchni, np. pomiędzy blatem kuchennym a górnymi, wiszącymi szafkami. Nawet w sypialni płytki lustrzane mogą dodać uroku pomieszczeniu, zwłaszcza jeśli stworzysz lśniącą taflę w niecodziennym kolorze. Ładnie zaaranżowana minimalistyczna dekoracja lustrzana pasuje tak naprawdę do różnych pomieszczeń.

lustrzane płytki

Płytki lustrzane samoprzylepne – jak je przykleić?

Bardzo wygodnym sposobem na montaż płytek lustrzanych jest wybór takich, które od spodu mają taśmę samoprzylepną. Po usunięciu folii ochronnej kafelki lustrzane samoprzylepne przylepiasz w wybranym miejscu.

Pamiętaj, by odpowiednio przygotować powierzchnię ściany, do której chcesz przylepić takie płytki. Możesz je umieścić także na starych kafelkach, oszczędzając czas na przearanżowanie wybranego pomieszczenia.

Ile kosztują płytki lustrzane?

Czy lustro na ścianach w postaci płytek będzie wiązało się z dużymi kosztami? Niestety, nie należy ono do najtańszych. Kafelki lustrzane kupuje się nie w metrach kwadratowych powierzchni, ale w sztukach. Cena waha się w przedziale od 5 do nawet kilkunastu złotych za jedną płytkę lustrzaną. Najdroższe są te, które mają nietypowy kolor lub format. Wymiary najmniejszych płytek wynoszą zaledwie 10 cm na 10 cm, a największych – trzykrotnie więcej.

Jak kłaść płytki lustrzane?

Zastanawiasz się, jak montować płytki lustrzane? Jak układać je na różnych powierzchniach? Jeśli będą to otynkowane czy surowe ściany, wykorzystaj do tego odpowiedni klej. Natomiast do montażu płytek lustrzanych na drewnie możesz użyć taśmy montażowej.

Potrzeba czasu, zanim klej stosowany do luster wyschnie, gwarantuje on jednak trwały i precyzyjny efekt. Przed przystąpieniem do klejenia kupionych wcześniej płytek lustrzanych rozplanuj ich układ i przygotuj podłoże – powinno być wyrównane, suche i czyste.

W kuchni i w łazience ponadto nałóż na ścianę środek gruntujący izolacyjny. Klej do lustrzanych płytek, podobnie jak do luster i wyrobów szklanych, nie powinien zawierać w swoim składzie żadnych silikonów i rozpuszczalników mogących doprowadzić do uszkodzenia spodniej warstwy płytek.

Konieczne jest zachowanie precyzji podczas układania płytek lustrzanych na ścianach. Powierzchnia ściany musi być równa – każda nierówność będzie niestety dostrzegalna po ułożeniu płytek. Układaj je na styk lub z zachowaniem niewielkich przerw. Masz dużą swobodę przy wyborze wzorów, według których ułożysz lustrzane płytki.

Pięknie prezentować się będą tradycyjna jodełka czy cegiełka. Do układania płytek koniecznie wykorzystaj poziomicę, by uzyskać symetryczny efekt i równą, niczym tafla wody, powierzchnię lustrzanej ściany. Zamiast uniwersalnej fugi w szczelinach pomiędzy płytkami lustrzanymi możesz użyć uszczelniacza do luster lub silikonu bezrozpuszczalnikowego.

Koniecznie przeczytaj: Płytki heksagonalne - jakie jest zastosowanie płytek sześciokątnych w aranżacji wnętrz?

Jak czyścić płytki lustrzane?

Czyszczenie płytek lustrzanych to twój obowiązek. Spełniając go, sprawisz, że będą pozbawione kropek i smug, krótko mówiąc, będą się prezentować doskonale. Konieczność częstego sprzątania powierzchni luster na płytkach powoduje, że część osób rezygnuje z takiej możliwości wykańczania wnętrz, a szkoda. Musisz wiedzieć, że brud właściwie nie przywiera do luster i nie ma jak wniknąć w głąb płytek, ale pozostaje widoczny na ich powierzchni.

Czyszczenie lustrzanych płytek nie wymaga zastosowania żadnych specjalistycznych środków. Wystarczy uniwersalny płyn do mycia szkła w spryskiwaczu wraz z miękką ściereczką, by codziennie je przetrzeć. Lustra możesz wycierać suchą szmatką, ręcznikiem papierowym lub szmatką z mikrofibry. Pamiętaj, by nie stosować do czyszczenia szklanych płytek substancji silnie żrących, past i proszków do szorowania.

Płytki lustrzane – czy warto je wybrać? Wady i zalety

Zastanawiasz się, czy wybór płytek lustrzanych to na pewno dobry pomysł? Zwróć uwagę na ich zalety oraz wady, abyś mógł podjąć świadomą decyzję w tym zakresie. Z pewnością do grona atutów lustrzanych płytek zaliczyć można:

  • uniwersalność zastosowania – możesz je wykorzystać zamiast zwykłych płytek ceramicznych na ścianach, choć nie na podłogach;
  • wysoką trwałość i odporność na ścieranie;
  • odporność na wpływ środków chemicznych;
  • łatwość czyszczenia – wystarczy użyć do tego celu wody z octem czy zwykły detergent do mycia szyb;
  • optyczne powiększanie każdej przestrzeni;
  • rozjaśnienie każdego wnętrza;
  • łatwość montażu – nie musisz używać fug, płytki przykleja się na klej do oczyszczonej, równej powierzchni.

Oczywistą wadą płytek lustrzanych jest to, że nie można ich kłaść na podłodze. Ich położenie być może nie jest trudne, ale trzeba zadbać o to, by powierzchnia, na której je układasz, była odpowiednio wyrównana.

Musisz też mieć na uwadze to, że zachowanie nienagannego wyglądu płytek lustrzanych to spore wyzwanie – trzeba je czyścić znacznie częściej niż np. matowe czy nawet błyszczące płytki ceramiczne, zwłaszcza wtedy, gdy znajdują się w pobliżu umywalki czy zlewu. Łatwo widać na nich wszelkie ślady kropel, palców itp. Na szczęście szkło, z którego przecież są produkowane lustrzane płytki, to materiał, do którego brud słabo przywiera. Mogą się na nim pojawić jedynie mało estetyczne mazaje.

Płytki szklane lustrzane zapewnią ci czyste, precyzyjne odbicie, a przy tym elegancki wygląd. W przeciwieństwie do wyrobów z akrylu takie płytki nie rysują się i nie matowieją. Mają gładką, pozbawioną porów powierzchnię.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany
Fotowoltaika
dach solarny sunroof Sponsorowany
Instalacje
sterowanie systemem inteligentny dom
07.11.2024 r. Anna Wojtyniec

Instalacja systemu smart home krok po kroku

Okna
okna dachowe fakro jakie wybrać Sponsorowany

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Cennik malowania ścian 2024
10.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku? Sprawdź aktualny cennik!

Istnieją prace wykończeniowe, które wykonuje się zarówno przy generalnych rem...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?
24.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak ocenić stan domu po zalaniu? 5 ważnych punktów

Zalanie domu lub mieszkania to ogromny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Konieczne jest jednak zachowanie zim...

Ściany, sufity, tynki
Jak osuszyć dom po zalaniu
23.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak osuszyć dom po zalaniu? Praktyczny poradnik

Zjawiska, takie jak powódź czy podtopienia, potrafią spowodować spore szkody, ale nie oznacza to, że będą one nieodwracaln...

Ściany, sufity, tynki
Cennik malowania ścian 2024
10.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje malowanie ścian w 2024 roku? Sprawdź aktualny cennik!

Istnieją prace wykończeniowe, które wykonuje się zarówno przy generalnych rem...

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
10.10.2024 r. Daria Sicińska

Jak wykończyć ściany wewnętrzne? Sposoby na piękne i trwałe ściany

Marzysz o pięknych ścianach w swoim domu lub mieszkaniu? Do Twojej dyspozycji...

Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?
24.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak ocenić stan domu po zalaniu? 5 ważnych punktów

Zalanie domu lub mieszkania to ogromny problem, z którym jednak można sobie poradzić. Konieczne jest jednak zachowanie zim...

Ściany, sufity, tynki
Jak osuszyć dom po zalaniu
23.09.2024 r. Daria Sicińska

Jak osuszyć dom po zalaniu? Praktyczny poradnik

Zjawiska, takie jak powódź czy podtopienia, potrafią spowodować spore szkody, ale nie oznacza to, że będą one nieodwracaln...

REKLAMA
Zamknij