Torba narzędziowa Bosch w prezencie! 

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Łazienka w drewnie – czy warto wykorzystać drewno w łazience?

Łazienka w drewnie – czy warto wykorzystać drewno w łazience?

Łazienka w drewnie obecna jest dzisiaj we wszystkich katalogach wnętrzarskich, dlatego chcąc mieć modnie urządzony dom, warto rozważyć taką aranżację tego pomieszczenia. Drewno w łazience prezentuje się niezwykle stylowo i przede wszystkim przełamuje chłód ceramiki. Jeśli i Tobie marzy się łazienka w drewnie, sprawdź, jak ją urządzić w nowoczesnym stylu, a także jakie materiały zastosować i jak je zabezpieczyć, by wyglądały pięknie przez długie lata.

Naturalne drewno to najstarszy materiał budowlany, który dzisiaj przeżywa swój renesans. Jego zastosowanie do aranżacji wnętrz i wykończenia budynku przewidują niemal wszystkie najnowsze projekty domów jednorodzinnych. Drewniane podłogi, ściany, meble, a nawet elewacje dodają budynkom przytulności, niepowtarzalnego charakteru i ponadczasowej elegancji.

Łazienka w drewnie – czy to dobry pomysł?

Łazienka w drewnie wciąż przez wiele osób uznawana jest za rozwiązanie niepraktyczne. Powodem takiego podejścia jest przekonanie, że drewno w wilgotnym pomieszczeniu szybko ulegnie degradacji. Nie jest to do końca prawda, ponieważ dzisiaj do aranżacji łazienki w drewnie stosuje się specjalne gatunki drewna np. egzotycznego, które jest naturalnie odporne na wilgoć z racji tego, że rośnie w tropikalnym środowisku. Ponadto istnieją nowoczesne preparaty do impregnacji i pielęgnacji drewna, które sprawiają, że zachowuje ono w łazience swój piękny wygląd przez wiele lat.

Na pytanie, czy łazienka w drewnie to dobry pomysł, odpowiedź brzmi: zdecydowanie tak! Przede wszystkim jest to rozwiązanie bardzo estetyczne – drewno całkowicie odmienia wystrój łazienki, która w standardowym wydaniu, czyli wyłożona płytkami, jest zimna, nieprzyjemna i zwyczajnie nudna. Nawet pojedyncze elementy z drewna przełamują ten chłód i sprawiają, że wnętrze staje się nie tylko bardziej przytulne, ale też ciekawsze wizualnie.

Drewno ociepla wnętrze i jest bardzo uniwersalne - doskonale łączy się zarówno z klasycznymi płytkami, jak też z takimi modnymi materiałami wykończeniowymi jak beton, szkło, stal, czy kamień naturalny. Najczęściej z drewna w łazience wykonuje się podłogi i okładziny na ściany (np. w formie paneli), ale także blaty, meble, czy obudowy wanien.

Za chwilę dowiesz się, jak w praktyce może być urządzona łazienka w drewnie – inspiracje na jej aranżację na pewno przekonają Cię, że drewno w łazience, to doskonały pomysł.

Łazienka w drewnie – jaki gatunek drewna sprawdzi się w łazience?

Łazienka jest pomieszczeniem, w którym panują specyficzne warunki – wilgoć i wysoka temperatura. Bardzo ważne jest zatem, by na drewniane elementy wykończenia tego wnętrza wybrać odpowiedni gatunek materiału. Najlepsze będą twarde gatunki drzew liściastych o niskim współczynniku skurczu. Jest to szczególnie ważne, jeśli łazienka ma być w surowym drewnie – niska skurczliwość zapobiegnie odkształcaniu się materiału.

Najbardziej polecana jest łazienka w drewnie egzotycznym takim jak tek, iroko, marbau, czy wenge. Warto pamiętać, że są to gatunki ciemne. Ich zaletą jest naturalna odporność na wilgoć i wytrzymałość, natomiast wadą dość wysoka cena.

Jeśli marzy Ci się łazienka w jasnym drewnie, odpowiedni będzie modrzew lub dąb. Jasne gatunki będą także doskonałe w przypadku, jeżeli łazienka ma być w szarym drewnie – odcień szarości łatwo uzyskasz poprzez zastosowanie specjalnej bejcy.

Czym zabezpieczyć i jak pielęgnować drewno w łazience?

Wszystkie gatunki drewna zastosowane w łazience wymagają odpowiedniego zabezpieczenia przed destrukcyjnym działaniem wilgoci powodującym gnicie, rozwój pleśni i grzybów.

Drewniane elementy należy więc dokładnie zaimpregnować z każdej strony specjalnymi preparatami, a dopiero później nałożyć na nie warstwy dekoracyjne. Do łazienki najbardziej polecany jest olej, ponieważ wnika on w strukturę drewna, skutecznie chroniąc go przed wilgocią, a jednocześnie pozwala mu oddychać, co sprzyja naturalnemu odparowywaniu wody.

Więcej informacji: W jaki sposób zabezpieczyć drewno, aby służyło przez lata?

Łazienka w drewnie – jakie kolory ścian i mebli wybrać?

Przy aranżacji wnętrza ważne jest odpowiednie dopasowanie naturalnego drewna do pozostałych elementów wykończenia i wyposażenia. Najbardziej klasycznym i eleganckim połączeniem jest łazienka w drewnie i bieli, a także łazienka w beżu i drewnie. Jasne ściany można uzupełnić drewnianymi meblami i blatami w ciemniejszym odcieniu brązu, a także drewnianą podłogą. Dodatkowo monotonnie białych lub kremowych płytek można przełamać, wykładając jedną ze ścian drewnianymi panelami.

Bardzo modna jest także łazienka w drewnie i szarości. Szare płytki lub ściany z betonu świetnie prezentują się w towarzystwie elementów z ciemnego lub jasnego drewna, które ożywiają ponure wnętrze. Łazienka w drewnie i betonie choć jest minimalistyczna, może być bardzo elegancka i stylowa – warto ją jednak dobrze doświetlić, a także uzupełnić zielonymi roślinami, które dodadzą jej ciepłego klimatu.

łazienka w drewnie i bieli

Ciekawym i ponadczasowym rozwiązaniem jest łazienka w drewnie i kamieniu – takie połączenie dwóch naturalnych materiałów jest uznawane za luksusowe. I w tym przypadku drewno pełni dodatkową funkcję, ponieważ swoją ciepłą barwą i lekkością równoważy chłód i masywność granitów i marmurów.

W modnych katalogach wnętrzarskich często pojawia się również łazienka w czerni i drewnie. Najczęściej czarne płytki łączy się z drewnianą podłogą, a także innymi elementami z jasnego drewna (meblami, blatami, czy dekoracyjnymi panelami ściennymi), dzięki czemu wnętrze w naturalny sposób staje się jaśniejsze.

Nowoczesna łazienka w drewnie – gdzie sprawdzi się ta aranżacja?

Nowoczesna łazienka w drewnie odznacza się minimalistycznym wystrojem. To właśnie w takiej aranżacji drewno łączone jest najczęściej z surowym betonem lub jednolitymi płytkami w kolorze białym lub czarnym. Wnętrze takiej łazienki pozbawione jest wzorzystych deseni i fantazyjnych dekoracji – dzięki dodatkom drewnianym nie jest jednak chłodne i surowe, lecz dość przytulne i ciepłe, a jednocześnie bardzo stylowe.

Taka elegancka łazienka w drewnie sprawdzi się przede wszystkim w domu, w którym pomieszczenie łazienkowe jest dość przestronne, a pozostałe wnętrza także urządzone są nowocześnie. Drewniana łazienka o nowoczesnym designie jest również polecana do domów w stylu skandynawskim oraz loftowym.

Mała łazienka w drewnie – jak ją zaaranżować?

Mała łazienka w drewnie również może być bardzo efektowna, ale należy pamiętać, by do jej dekoracji wybrać zdecydowanie jasne drewno. Jeśli chcemy użyć ciemniejszych gatunków, najlepiej zrobić to w oszczędny sposób, czyli zdecydować się na wyłącznie pojedyncze elementy drewniane we wnętrzu np. obudowę wanny i blaty łazienkowe.

Najczęściej spotykana jest mała łazienka w drewnie i bieli - takie połączenie gwarantuje, że wnętrze będzie się wydawało większe niż w rzeczywistości. Optycznie można je jeszcze powiększyć poprzez zastosowanie dużych luster do łazienki i przeszkleń, a także dobrze rozplanowanego oświetlenia.

Łazienka w drewnie na poddaszu – aranżacje, inspiracje i pomysły

W domach z poddaszem użytkowym wyższa kondygnacja często jest wykończona w drewnie, ponieważ materiał ten wyjątkowo dobrze prezentuje się na skosach. Naturalnie więc i łazienka w drewnie na poddaszu będzie doskonałym rozwiązaniem.

łazienka w drewnie

Ponieważ jednak wnętrze łazienki na poddaszu zazwyczaj jest dość małe, lepiej nie pokrywać w nim skosów drewnem, ponieważ może to dać dość przytłaczający efekt. W tym przypadku lepiej pomalować skosy na biało, a drewnem np. pokryć podłogę lub po prostu postawić na drewniane meble, blaty i obudowę wanny.

Łazienka w drewnie – z wanną czy prysznicem?

Łazienka w drewnie doskonale prezentuje się zarówno z wanną, jak i z prysznicem. W tym pierwszym przypadku na tle ściany pokrytej drewnem pięknie będzie wyglądać biała wanna wolnostojąca. Z kolei w łazience w drewnie z wanną narożną warto pomyśleć o drewnianej obudowie takiej wanny, pasującej np. do drewnianej podłogi.

W łazience w drewnie prysznic najczęściej jest typu walk-in z prostym i minimalistycznym przeszkleniem. Wnętrze kabiny lepiej jednak nie wykładać naturalnym drewnem, lecz np. płytkami ceramicznymi imitującymi drewno lub kafelkami w kolorze kontrastującym z drewnianymi elementami.

Jakie meble wybrać do łazienki w drewnie?

Jeśli w łazience są drewniane podłogi i ściany, dla równowagi lepiej postawić na meble w kontrastującym i jednolitym kolorze np. białym, beżowym lub szarym. Do mniejszych wnętrz warto wybrać meble lakierowane o błyszczącej powierzchni, które optycznie powiększą i rozświetlą pomieszczenie.

Innym pomysłem na aranżację wnętrza może być łazienka drewnopodobna, w której „drewnianymi” akcentami będą właśnie meble np. te laminowane pokryte okładziną imitującą naturalne deski.

To może Cię zainteresować: Płytki drewnopodobne – gdzie układać?

Jakie dodatki do łazienki w drewnie będą pasowały?

Dodatki do łazienki w drewnie należy dobrać głównie pod kątem stylistyki wnętrza. Uniwersalną ozdobą będą rośliny zielone, które podkreślą naturalny charakter drewnianych elementów.

Nowoczesną łazienkę w drewnie, w której są także gładkie płytki, warto udekorować dużymi lustrami, designerskim oświetleniem lub, jeśli pozwala na to przestrzeń na ścianach, modnymi grafikami. Do minimalistycznego wystroju pasować będzie także ciemna armatura, najlepiej w kolorze czarnym, która znacznie lepiej komponuje się z drewnianymi elementami niż klasyczne baterie chromowane.

łazienka w drewnie prysznic

Z kolei łazienka retro w drewnie nabierze bardziej wyrazistego charakteru, gdy wyposażymy ją np. w mosiężne baterie, stylową wannę wolnostojącą na ozdobnych nóżkach czy też lustro w dekoracyjnej ramie. Do drewnianej podłogi z desek świetnie będą pasowały białe płytki na ścianach, z kolei do drewnianych ścian podłoga z czarno-białych kafelków ułożonych w szachownicę.

Jakie są wady i zalety drewna w łazience?

Do największych zalet łazienki z drewnem trzeba zaliczyć przede wszystkim:

  • estetykę – drewno w łazience dodaje wnętrzu elegancji i niepowtarzalnego stylu,
  • przytulność i ciepło – dzięki drewnianym elementom można przełamać chłód ceramiki i kamienia naturalnego,
  • duże możliwości aranżacyjne – z drewna można wykonać podłogę w łazience, panele ścienne, meble, blaty, czy obudowę wanny,
  • uniwersalność i ponadczasowość – drewno pasuje w szczególności do łazienki w stylu skandynawskim lub nowoczesnym, ale sprawdza się także w aranżacjach klasycznych, retro i w łazience prowansalskiej.

Jeśli chodzi o wady zastosowania drewna w łazience, to trzeba pamiętać, że drewniane elementy trzeba regularnie konserwować, by nie uległy degradacji pod wpływem wilgoci. Wymagają one również specjalnej pielęgnacji – nie można ich traktować agresywnymi detergentami, ani zalewać wodą. Zastosowanie drewna w łazience wiąże się także zazwyczaj z wyższymi kosztami niż aranżacja wnętrza z wykorzystaniem standardowych rozwiązań w postaci płytek.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Jak urządzić mały dom?
09.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić mały dom?

Sponsorowane
Jak urządzić mały dom?
09.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jak urządzić mały dom?

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij