Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Jak połączyć płytki i panele?

Jak połączyć płytki i panele?

Praktycznie w każdym domu są takie miejsca, w których płytki i panele lub parkiet stykają się ze sobą. W obiektach z otwartą przestrzenią, gdzie kuchnia łączy się z salonem, jest to wręcz nieuniknione. Połączenie różnych rodzajów podłóg powinno być zrobione w taki sposób, aby zapewnić bezpieczeństwo i komfort użytkowania. Podpowiadamy, jak starannie połączyć płytki, tak aby połączenie to było jak najmniej widoczne.

Już na pierwszy rzut oka widać, że nie jest łatwo połączyć różne posadzki, w tym płytki i panele. Powody są dwa – po pierwsze materiały, z jakich są zrobione, zazwyczaj różnią się od siebie parametrami technicznymi, a po drugie układa się je w całkowicie odmienny sposób. Tymczasem miejsce łączenia podłóg powinno być maksymalnie płaskie, wręcz równe z powierzchnią podłogi i dobrze, by nie rzucało się w oczy.

Odpowiedni efekt pomogą uzyskać listwy podłogowe. Należy wspomnieć, że planowanie posadzki, w tym materiałów i jej wykończenia, warto mieć na uwadze już na etapie wyboru projektu domu. Wiąże się to z koniecznością dopasowania rodzaju podłogi i zastosowanych połączeń do układu pomieszczeń.

Gdzie sprawdzi się połączenie paneli z płytkami?

Poruszanie się po domu pomimo różnych podłóg powinno być wygodne i bezpieczne. Aby uniknąć ewentualnych potknięć, powinno się wyeliminować wysokie progi. Pojawia się zatem pytanie, jak połączyć płytki i panele, tak aby zachować komfort i estetykę wykończenia podłóg? Zastosowanie zupełnie różnych materiałów do wykończenia podłóg wcale nie musi oznaczać rezygnacji z elegancji. Wystarczy, że płytki i panele w kuchni czy salonie zostaną połączone w umiejętny sposób.

W osiągnięciu pożądanego efektu pomoże odpowiednio dobrana listwa podłogowa. Wszelkie elementy, które zostaną wykorzystane do realizacji całego projektu podłogi, w tym elementów do łączenia posadzek najlepiej nabyć od razu. Dzięki temu unikniemy sytuacji, gdy nie będzie dostępu do listwy w odcieniach wybranej podłogi. A jak wiadomo, źle dobrana listwa może zaburzyć całą kompozycję, a efekt z jej udziałem może być przeciwny do oczekiwanego.

Oczywiście najprościej byłoby ułożyć tę samą podłogę na powierzchni całego mieszkania. Jednak prawdopodobnie mało komu spodobałby się taki jednolity wystrój. Różne rodzaje podłóg gwarantują walory estetyczne, a przy okazji pozwalają lepiej uporządkować przestrzeń. Więcej na temat tego, jak połączyć płytki z panelami w korytarzu czy salonie znajdziesz poniżej.

Jakie podłogi można łączyć?

Odpowiedź jest krótka – wszystkie. Ogranicza nas bowiem jedynie nasza wyobraźnia. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że poszczególne rodzaje podłóg różnie się ze sobą łączy. W przypadku podłóg z różnych materiałów znaczenie ma kolejność prac. W pierwszej kolejności powinna zostać ułożona posadzka trudniejsza do wykonania, a dopiero później podłoga łatwiejsza w obróbce. Tyczy się zarówno drewna i kamienia, jak i połączenia płytek gresowych, terakotowych lub ceramicznych z panelami, parkietem czy deskami.

Jak połączyć płytki drewnopodobne z panelami? Materiał na podłogę łączoną z wymienionych materiałów należy dobrać w taki sposób, aby pasował do siebie pod kątem kolorystyki i stylu. Efekt finalny może nie być zadowalający, jeśli zdecydujemy się połączyć wzorzyste płytki drewnopodobne z dekoracyjnymi panelami. Dodatkowo listwa łącząca płytki i panele powinna pasować zarówno do jednych, jak i do drugich.

Sposoby na łączenie podłóg

W zależności od wybranej metody łączenie płytek i paneli może być praktycznie niewidoczne lub specjalnie wyeksponowane. Do wyboru mamy takie sposoby jak:

 • Spoina elastyczna. Jeśli zastanawiasz się, jak połączyć płytki z panelami bez listwy, to odpowiedź brzmi: elastyczną spoiną. Jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej. Cechuje ją trwałość i wytrzymałość. Jej zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, z kolei wadą wycieranie i możliwość zmiany odcienia podczas użytkowania.
 • Jak połączyć panele z płytkami korkiem? Wystarczy zabarwić korek na taki odcień, aby kolorem pasował do podłogi drewnianej lub płytek. Korek dobrze współpracuje z drewnem, dodatkowo można w łatwy sposób dopasować go do krzywych płytek. Plusem w jego przypadku jest to, że wszelkie zabrudzenia aż tak nie rzucają się w oczy.
 • Listwa łącząca. Na rynku dostępne są listwy wykonane z różnych materiałów, w różnych kształtach i kolorach. Tak szeroki wybór umożliwia dobór listwy idealnie pasujący do podłogi.

Rodzaje dostępnych listew łączących

W sklepach z materiałami budowlanymi znaleźć można:

 • listwy drewniane,
 • listwy drewnopodobne,
 • listwy aluminiowe,
 • listwy anodowe,
 • listwy ze stali nierdzewnej,
 • listwy mosiężne.

Jak połączyć płytki i panele?

Przygotowanie podłoża do ułożenia paneli i płytek – od czego zacząć?

Aby przygotować podłoże przeznaczone do wykańczania do dalszych prac, należy nanieść na nie preparat w nomenklaturze budowlanej zwany gruntem. Zdarza się, że inwestorzy i wykonawcy, by nieco zaoszczędzić czas i pieniądze rezygnują z położenia gruntu, a to duży błąd. Konsekwencje takiego działania będą widocznie dopiero po dłuższym czasie.

Preparaty do gruntowania gwarantują:

 • ograniczenie chłonności podłoża,
 • poprawienie przyczepności,
 • związanie luźnych cząstek,
 • wzmocnienie podłoża,
 • izolację plam.

Rodzaj gruntu należy dobrać stosownie do rodzaju podłogi, jaka ma zostać na przygotowywanym podłożu ułożona.

Łączenie paneli i płytek na podłodze klejonej

Zanim wybierzemy sposób łączenia podłóg, najpierw trzeba wybrać metodę montażu paneli. Pierwsza polega na układaniu paneli na klej i daje nam dużą elastyczność w zakresie wyboru listew wykończeniowych. W tym przypadku możemy postawić na listwę progową mocowaną na wkręty bądź samoprzylepny profil podłogowy, a efekt wizualny powinien spełnić nasze oczekiwania.

Łączenie paneli i płytek na podłodze pływającej

Drugim rozwiązaniem jest wykonanie podłogi „na pływająco”. Sposób polega na układaniu paneli bez użycia kleju. Klej używa się jedynie do przytwierdzenia na stałe krawędzi podłogi. Wybierając tę metodę, musimy pamiętać o konieczności zastosowania dylatacji, gdyż „pływająca” podłoga cały czas pracuje. Do łączenia najlepiej sprawdzą się listwy progowe dylatacyjne.

Łączenie paneli z płytkami – co jeszcze warto wiedzieć?

Przed rozpoczęciem prac remontowych przygotuj projekt wymarzonej podłogi. Łączenie paneli i płytek będzie dużo łatwiejsze, jeśli opracujesz solidny plan, zgodnie z którym będziesz później postępować. W projekcie uwzględnij odmienną specyfikę i grubość materiałów wybranych na podłogę. Pozwoli Ci to uniknąć problemów związanych z nierównościami w wysokości danych pomieszczeń.

Zwróć szczególną uwagę na właściwości wybranych posadzek. Niebagatelne znaczenie ma choćby stopień wytrzymałości na ścieranie, czyli odporność na zniszczenia. Gdy jeden z wybranych materiałów będzie mieć dużo niższą klasę ścieralności niż drugi, pojawi się konieczność jego wymiany, kiedy ten drugi jeszcze nie utraci swoich walorów wizualnych. Raczej nie uda nam się zdemontować części podłogi w taki sposób, aby nie uszkodzić całości. Warto o tym pomyśleć, jeszcze zanim kupimy materiał na posadzkę.

Zalety połączenia paneli z płytkami – czy warto?

Istnieją pewne powody ku temu, by zastosować element łączący płytki z parkietem lub panelami. Pierwszym są nierówności materiałów, których nawet pomimo usilnych starań ciężko jest uniknąć. Krawędzie podłóg wykonanych z dwóch różnych materiałów rzadko kiedy będą równe. Jeśli zrezygnujemy z łącznika i przesuniemy dłonią po powierzchni jednego materiału, od razu przenosząc ją na drugi, wyraźnie wyczujemy nierówność. Jest ona tak samo wyczuwalna dla bosej stopy, dlatego może być skutkiem częstych potknięć.

Element łączący ma również znaczenie w kontekście pracy zastosowanych na podłodze materiałów. Pełni on funkcję wypełniacza szczeliny, jaką pozostawia się właśnie na dylatację. Pod wpływem wilgotności podłoga może bowiem zmieniać swoje wymiary, a element łączący materiały skutecznie zasłoni ewentualne szczeliny czy niewielkie wybrzuszenia.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Posadzki
Podkład pod panele
28 lipca 2021 r. Daria Rek

Podkład pod panele – jak wybrać podkład pod panele w zależności od rodzaju podłogi?

Podkład pod panele odgrywa ważną rolę. Wycisza, chroni przed wilgocią i zapew...

Posadzki
Żywica epoksydowa
22 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Żywica epoksydowa – co to jest? Cena, właściwości i zastosowanie żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa zabezpiecza powłoki drewniane, betonowe i inne. Może chroni...

Posadzki
Wylewka anhydrytowa –
28 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Wylewka anhydrytowa – czym jest i dlaczego warto ją stosować?

Wylewka anhydrytowa to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej wylewki cemento...

Posadzki
Gres techniczny — wymiary, parametry i cena gresu technicznego
25 maja 2021 r. Daria Rek

Gres techniczny — wymiary, parametry i cena gresu technicznego

Gres techniczny to ciekawy sposób na wykończenie podłogi w pomieszczeniach go...

Posadzki
Podkład pod panele
28 lipca 2021 r. Daria Rek

Podkład pod panele – jak wybrać podkład pod panele w zależności od rodzaju podłogi?

Podkład pod panele odgrywa ważną rolę. Wycisza, chroni przed wilgocią i zapew...

Posadzki
Żywica epoksydowa
22 czerwca 2021 r. Diana Pidlesetska

Żywica epoksydowa – co to jest? Cena, właściwości i zastosowanie żywicy epoksydowej

Żywica epoksydowa zabezpiecza powłoki drewniane, betonowe i inne. Może chroni...

Posadzki
Wylewka anhydrytowa –
28 maja 2021 r. Diana Pidlesetska

Wylewka anhydrytowa – czym jest i dlaczego warto ją stosować?

Wylewka anhydrytowa to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej wylewki cemento...

Posadzki
Gres techniczny — wymiary, parametry i cena gresu technicznego
25 maja 2021 r. Daria Rek

Gres techniczny — wymiary, parametry i cena gresu technicznego

Gres techniczny to ciekawy sposób na wykończenie podłogi w pomieszczeniach go...