Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Łączenie płytek z panelami – jak zrobić to dobrze?

Łączenie płytek z panelami

Łączenie płytek z panelami to częsta praktyka w wielu domach. W otwartych kuchniach połączenie płytek z panelami w salonie lub podłogi w korytarzu jest wręcz nieuniknione. Warto jednak wykonać to w taki sposób, aby zapewnić sobie bezpieczeństwo oraz komfort użytkowania. Podpowiadamy, jak połączyć panele z płytkami, aby przechodziły one harmonijnie w jedną całość.

Co ciekawe, łączenie różnych typów posadzek nie jest wcale takie łatwe. Dlaczego? Głównym powodem są materiały. Zazwyczaj różnią się one od siebie nie tylko parametrami technicznymi, ale też sposobem układania. Tymczasem miejsce łączenia podłóg powinno być maksymalnie płaskie, wręcz równe z powierzchnią podłogi i dobrze, by nie rzucało się w oczy. Właśnie dlatego planowanie posadzki, w tym sposobu jej wykończenia, warto mieć na uwadze już na etapie wyboru projektu domu. Wiąże się to z koniecznością dopasowania rodzaju podłogi i zastosowanych połączeń do układu pomieszczeń.

Łączenie płytek z panelami – najważniejsze zasady

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj wykończenia podłóg i udasz się do sklepu z listą zakupów, sprawdź, jakie są najważniejsze zasady dotyczące bezpiecznego i estetycznego łączenia paneli z płytkami.

Najważniejszą z nich jest dobór materiałów o zbliżonej klasie ścieralności. Dzięki temu będzie ona starzeć się w podobny sposób i przez długi czas estetycznie wyglądać. W sytuacji, gdyby powierzchnia paneli starła się szybciej niż np. gres czy terakota, to ze względu na widoczny gołym okiem kontrast zużycia, będziesz zmuszony przed czasem wymienić swoje panele.

Oczywiście w przypadku gdy podłoga łączona tworzona jest z płytek i drewnianych desek lub parkietu, zabieg ten nie będzie możliwy. Warto więc do twardych płytek dobierać inny materiał o wysokiej jakości i najwyższej klasie ścieralności.

Ważną zasadą jest też zachowanie kolejności postępu prac, zwłaszcza w przypadku gdy zdecydujesz się na montaż i zestawienie płytek heksagonalnych (te wciąż cieszą się dużą popularnością) z panelami. Jeśli wykonujesz pracę samodzielnie, zacznij od ułożenia posadzki, która będzie trudniejsza w docinaniu (czyli w tym wypadku będą to płytki), a następnie zamontuj te łatwiejsze w obróbce.

Na specjalną uwagę zasługuje też aspekt estetyczny. Jeśli kupujesz materiał w tym samym sklepie, porównaj, czy styl oraz kolor podłóg będzie do siebie pasował. Pamiętaj też, aby zachować umiar. Jeśli w jednym pomieszczeniu stawiasz na dekoracyjne płytki, to nie decyduj się na dekoracyjne panele w drugim pokoju.

Łączenie płytek z panelami – gdzie się sprawdzi?

Poruszanie się po domu pomimo różnych podłóg powinno być wygodne i bezpieczne. Aby uniknąć ewentualnych potknięć, powinno się wyeliminować wysokie progi. Pojawia się zatem pytanie, jak połączyć płytki i panele, tak aby zachować komfort i estetykę wykończenia?

Zastosowanie zupełnie różnych materiałów wcale nie musi oznaczać rezygnacji z elegancji. Wystarczy, że różne rodzaje podłóg w kuchni czy salonie zostaną połączone w umiejętny sposób.

Oczywiście najprościej byłoby ułożyć tę samą podłogę na powierzchni całego mieszkania. Jednak prawdopodobnie mało komu spodobałby się taki jednolity wystrój. Różne rodzaje podłóg gwarantują też lepszą trwałość. W pomieszczeniach gdzie ryzyko zarysowania czy uszkodzenia podłogi jest wysokie, musi zostać położony wytrzymały materiał

Połączenie płytek z panelami w salonie

Łączenie płytek z panelami w salonie pozwoli Ci w sprytny sposób oddzielić np. strefę jadalnianą od wypoczynkowej. Dzięki dwóm różnym rodzajom podłóg nie tylko z łatwością zbudujesz specjalne miniprzestrzenie, ale też zadbasz o komfort użytkowania pokoju. Pod stołem, gdzie nierzadko ląduje jedzenie czy rozlane picie, doskonale sprawdzą się łatwe do utrzymania porządku kafle, a obok wygodnej kanapy – ciepłe panele dodające wnętrzu odrobiny przytulności.

Jednak jak wykonać łączenie płytek z panelami na podłodze, aby całość harmonijnie się przeplatała? Tutaj do wyboru jest kilka metod. Jedną z nich jest wykorzystanie naturalnego korka, który wciska się w szparę między płytkami a panelami czy parkietem. Materiał ten odznacza się dużą elastycznością, dzięki czemu doskonale sprawdzi się w przypadku pracujących pod wpływem temperatury czy wilgotności podłóg.

Innym rozwiązaniem jest klasyczny akryl. Wystarczy nanieść masę do szczeliny za pomocą pneumatycznego pistoletu. Niestety, wadą rozwiązania może być możliwość pękania czy wykruszania po dłuższym czasie użytkowania.

Łączenie płytek z panelami w kuchni

Połączenie płytek z panelami w kuchni to chyba najczęstsze rozwiązanie stosowane w sytuacji, gdy mamy do czynienia z tzw. aneksem kuchennym. Panele nie są bowiem odporne na wilgoć, a w razie przypadkowego zalania kuchni, podłoga mogłaby się wyprężyć i wymagać kapitalnego remontu.

W kuchni podobnie jak w innym „wymagającym” pomieszczeniu, jakim jest łazienka, najlepiej sprawdzi się połączenie płytek za pomocą listwy anodowanej lub wykonanej ze stali. Materiał ten jest odporny na obicia i zarysowania, a dodatkowo pozwoli na estetyczne łączenie płytek z panelami w aneksie, tak, aby całość aranżacji była spójna.

Łączenie płytek z panelami w drzwiach

Łączenia płytek z panelami pod drzwiami najczęściej wykonuje się za pomocą listew. Dzięki temu, że na rynku dostępny jest szeroki wybór różnych modeli praktycznie w każdym kolorze, bez trudu dopasujesz łączenie do wybranego rodzaju podłogi.

Miłośnicy wnętrz urządzonych w stylu nowoczesnym czy loftowym mogą postawić na uniwersalne teowniki, czyli płaskie listwy wykonane ze stali nierdzewnej lub anodowanego aluminium. W klasycznych domach mogą za to sprawdzić się listwy progowe w drewnianym kolorze czy wykonane z mosiądzu.

Przeczytaj: Listwy przypodłogowe – jak prawidłowo montować listwy przypodłogowe?

Połączenie płytek z panelami – jakie wybrać?

Odpowiedź jest krótka – możesz wybrać każde z nich. Ogranicza Cię bowiem jedynie Twoja wyobraźnia. W tym miejscu warto jednak wspomnieć, że poszczególne rodzaje podłóg można łączyć ze sobą w różnoraki sposób.

W przypadku podłóg wykonanych z różnych materiałów (np. połączenie płytek heksagonalnych z panelami) znaczenie ma kolejność prac. W pierwszej kolejności powinna zostać ułożona posadzka trudniejsza do wykonania, a dopiero później podłoga łatwiejsza w obróbce. Zasada ta tyczy się zarówno drewna i kamienia, jak i połączenia płytek gresowych, terakotowych lub ceramicznych z panelami, parkietem czy deskami.

Jak wykonać połączenie płytek drewnopodobnych z panelami? Materiały na podłogę łączoną z wymienionych materiałów należy dobrać w taki sposób, aby pasowały do siebie pod kątem kolorystyki i stylu. Efekt może nie być zadowalający, jeśli zdecydujesz się połączyć wzorzyste płytki drewnopodobne z dekoracyjnymi panelami. Dodatkowo pamiętaj o tym, aby wybrana listwa łącząca pasowała zarówno do jednych, jak i do drugich.

Połączenie paneli z płytkami drewnopodobnymi może zostać wykonane niemal niezauważalnie, jeśli dobierzesz materiały maksymalnie do siebie zbliżone nie tylko kolorystyką, ale też ułożeniem namalowanych słojów. Jeśli zastanawiasz się, jak dobrać płytki drewnopodobne do paneli, to przede wszystkim zdecyduj się na zakup w jednym sklepie. Dzięki temu z łatwością samodzielnie zestawisz ze sobą kafle z panelami, ale też możesz skorzystać z pomocy doradcy.

Dużym wyzwaniem dla wielu osób jest też połączenie szarych płytek z panelami. Dlaczego? Najczęściej nie wiadomo, jaki kolor spoiwa (listwy czy akrylu) wybrać. Uniwersalnym rozwiązaniem jest wybór szarego łączenia maksymalnie zbliżonego odcieniem do koloru płytek.

Sprawdź: Panele podłogowe – co warto wiedzieć o rodzajach i cenach paneli podłogowych?

Jak połączyć panele z płytkami? Sprawdź sposoby

W zależności od wybranej metody łączenie płytek i paneli może być praktycznie niewidoczne lub specjalnie wyeksponowane. Do wyboru masz bowiem takie sposoby jak: spoina elastyczna, korek, akryl czy listwa łącząca.

Co ciekawe, sama listwa może występować pod wieloma postaciami. W sklepach znajdziesz zarówno listę drewnianą, aluminiową, anodową, wykonaną ze stali nierdzewnej czy mosiądzu

Łączenie płytek z panelami listwą

Łączenie paneli z płytkami listwą to rozwiązanie stosowane praktycznie od dawien dawna. Z tą różnicą, że aktualnie dostępne listy wykonane są z różnych materiałów i występują w różnych kształtach i kolorach. Tak szeroki wybór umożliwia dobór listwy idealnie pasujący do stylu oraz odcienia podłogi.

Łączenie płytek z panelami bez listwy

Jak połączyć panele z płytkami bez listwy? Odpowiedź brzmi: spoiną elastyczną. Jest dostępna w szerokiej gamie kolorystycznej, a dodatkowo cechuje ją trwałość i wytrzymałość. Jej zaletą jest łatwość utrzymania w czystości, z kolei wadą wycieranie i możliwość zmiany odcienia podczas intensywnego i długotrwałego użytkowania.

Łączenie płytek z panelami korkiem

Jak połączyć panele z płytkami korkiem? Wystarczy zabarwić korek na taki odcień, aby pasował do podłogi drewnianej lub płytek. Korek dobrze współpracuje z drewnem oraz każdym plastycznym podłożem. Dodatkowo można go w łatwy sposób dopasować do krzywej terakoty. Połączenie płytek z panelami korkiem ma jedną, olbrzymią zaletę, a mianowicie: w przypadku zabrudzenia nie rzuca się ono w oczy.

Łączenie płytek z panelami silikonem

Elastyczność i odporność silikonu sprawia, że materiał ten jest chętnie wybierany do wykonywania połączeń w miejscach narażonych na działanie wilgoci czy wysokiej temperatury. Połączenie płytek z panelami silikonem doskonale sprawdzi się więc w przypadku łączenia kuchni z salonem czy przedpokoju z łazienką. Co ciekawe, na rynku dostępne są też silikony, które w składzie zawierają środki grzybobójcze.

Warto wiedzieć: Układanie paneli podłogowych – jak prawidłowo układać panele podłogowe?

Jak połączyć płytki z panelami? Od czego zacząć? 

Aby przygotować do dalszych prac podłoże przeznaczone do wykańczania, należy nanieść na nie preparat zwany gruntem. Zdarza się, że inwestorzy i wykonawcy, by nieco zaoszczędzić czas i pieniądze, rezygnują z położenia gruntu, a to duży błąd. Konsekwencje takiego działania będą widocznie dopiero po dłuższym czasie.

Preparaty do gruntowania gwarantują:

  • ograniczenie chłonności podłoża;
  • poprawienie przyczepności;
  • związanie luźnych cząstek;
  • wzmocnienie podłoża;
  • izolację plam.

Rodzaj gruntu należy dobrać stosownie do rodzaju podłogi, jaka ma zostać ułożona na przygotowywanym podłożu.

Łączenie paneli i płytek na podłodze klejonej

Zanim wybierzemy sposób łączenia podłóg, najpierw trzeba wybrać metodę montażu paneli. Pierwsza polega na układaniu paneli na klej i daje nam dużą elastyczność w zakresie wyboru listew wykończeniowych. W tym przypadku możemy postawić na listwę progową mocowaną na wkręty bądź samoprzylepny profil podłogowy, a efekt wizualny powinien spełnić nasze oczekiwania.

Łączenie paneli i płytek na podłodze pływającej

Drugim rozwiązaniem jest wykonanie podłogi „na pływająco”. Sposób polega na układaniu paneli bez użycia kleju. Klej używa się jedynie do przytwierdzenia na stałe krawędzi podłogi. Wybierając tę metodę, musimy pamiętać o konieczności zastosowania dylatacji, gdyż „pływająca” podłoga cały czas pracuje. Do łączenia najlepiej sprawdzą się listwy progowe dylatacyjne.

Dowiedz się więcej: Układanie płytek – jak układać płytki na ścianie lub podłodze?

Łączenie paneli z płytkami – co jeszcze warto wiedzieć?

Przed rozpoczęciem prac remontowych przygotuj projekt wymarzonej podłogi. Łączenie paneli i płytek będzie dużo łatwiejsze, jeśli opracujesz solidny plan, zgodnie z którym będziesz później postępować. W projekcie uwzględnij odmienną specyfikę i grubość materiałów wybranych na podłogę. Pozwoli Ci to uniknąć problemów związanych z nierównościami w wysokości danych pomieszczeń.

Zwróć szczególną uwagę na właściwości wybranych posadzek. Niebagatelne znaczenie ma choćby stopień wytrzymałości na ścieranie, czyli odporność na zniszczenia. Gdy jeden z wybranych materiałów będzie mieć dużo niższą klasę ścieralności niż drugi, pojawi się konieczność jego wymiany, kiedy ten drugi jeszcze nie utraci swoich walorów wizualnych. Raczej nie uda nam się zdemontować części podłogi w taki sposób, aby nie uszkodzić całości. Warto o tym pomyśleć, jeszcze zanim kupimy materiał na posadzkę.

Jak prawidłowo wykonać fugowanie płytek?

Połączenie paneli z płytkami – czy warto się na nie zdecydować?

Istnieją pewne powody ku temu, by zastosować element łączący płytki z parkietem lub panelami. Pierwszym są nierówności materiałów, których nawet pomimo usilnych starań ciężko jest uniknąć. Krawędzie podłóg wykonanych z dwóch różnych materiałów rzadko kiedy będą równe. Jeśli zrezygnujemy z łącznika i przesuniemy dłonią po powierzchni jednego materiału, od razu przenosząc ją na drugi, wyraźnie wyczujemy nierówność. Jest ona tak samo wyczuwalna dla bosej stopy, dlatego może być skutkiem częstych potknięć.

Element łączący ma również znaczenie w kontekście pracy zastosowanych na podłodze materiałów. Pełni on funkcję wypełniacza szczeliny, jaką pozostawia się właśnie na dylatację. Pod wpływem wilgotności podłoga może bowiem zmieniać swoje wymiary, a element łączący materiały skutecznie zasłoni ewentualne szczeliny czy niewielkie wybrzuszenia.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Posadzki
Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?
28.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?

Układanie płytek w łazience na ścianach i podłodze należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża i wykonaniem hydro...

Posadzki
Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?

Wylewka betonowa, nazywana również jastrychem lub szlichtą, jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Pozw...

Posadzki
Dylatacja posadzki
17.05.2023 r. Jan Susmaga

Dylatacja posadzki. Czym jest i jak ją wykonać?

Posadzka nie popęka, będzie solidna i trwała, jeśli zostanie wykonana w prawidłowy sposób. W wielu przypadkach konieczne b...

Posadzki
Subit
06.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest subit i jak go usunąć ze starej posadzki?

Czasy PRL to nie tylko kartki żywnościowe, proszek Pollena czy słynne PEWEX-y. W budownictwie okres ten miał również swoje...

Posadzki
Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?
28.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?

Układanie płytek w łazience na ścianach i podłodze należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża i wykonaniem hydro...

Posadzki
Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?

Wylewka betonowa, nazywana również jastrychem lub szlichtą, jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Pozw...

Posadzki
Dylatacja posadzki
17.05.2023 r. Jan Susmaga

Dylatacja posadzki. Czym jest i jak ją wykonać?

Posadzka nie popęka, będzie solidna i trwała, jeśli zostanie wykonana w prawidłowy sposób. W wielu przypadkach konieczne b...

Posadzki
Subit
06.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest subit i jak go usunąć ze starej posadzki?

Czasy PRL to nie tylko kartki żywnościowe, proszek Pollena czy słynne PEWEX-y. W budownictwie okres ten miał również swoje...

REKLAMA
Zamknij