Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Beton dekoracyjny - poznaj zastosowanie i właściwości betonu dekoracyjnego

Beton dekoracyjny - jakie są właściwości betonu dekoracyjnego?

Beton dekoracyjny jest materiałem wykończeniowym, który sprawdzi się w nowoczesnych aranżacjach wnętrz. Od kilku sezonów cieszy się ogromną popularnością i jest chętnie wykorzystywany przez inwestorów. Jak osiągnąć efekt betonu w domu? Gdzie można go położyć? Sprawdziliśmy to!

Wybrałeś projekt domu, który spełnia Twoje potrzeby, ale potrzebujesz inspiracji przy wykańczaniu wnętrza? Jeśli lubisz minimalistyczne, nowoczesne wnętrza, zgodne z aktualnymi trendami, to z pewnością docenisz aranżacje z wykorzystaniem betonu dekoracyjnego. Ten materiał wykończeniowy jest bardzo praktyczny, gwarantuje doskonały efekt i sprawdza się w różnych pomieszczeniach.

Jakie jest zastosowanie betonu dekoracyjnego w domu?

Beton dekoracyjny jest materiałem wykończeniowym imitującym tradycyjny beton i szeroko wykorzystywanym we współczesnych mieszkaniach oraz domach jednorodzinnych. Na rynku możemy go znaleźć w dwóch postaciach – jako okładzinę z płyt betonowych lub w formie gotowej masy, którą można nakładać na różne powierzchnie. P

o wyschnięciu tynk betonowy doskonale odzwierciedla wygląd i strukturę prawdziwego betonu. Dekoracyjny beton świetnie sprawdzi się w surowej i industrialnej przestrzeni zaprojektowanej zgodnie z minimalistycznymi trendami, np. łazience w stylu loftowym.

Beton ozdobny jest wytrzymały na uszkodzenia mechaniczne i inne szkodliwe czynniki, a przy tym wyjątkowo estetyczny, nic więc dziwnego, że tak często wykorzystuje się go przy wykańczaniu wnętrz.

Jak wybrać beton dekoracyjny do domu?

Jak wspomnieliśmy, beton dekoracyjny może występować między innymi w formie dużych, ciężkich płyt okładzinowych. Takie rozwiązanie świetnie sprawdzi się w salonie – płytami można ozdobić ścianę, na której wisi telewizor lub w podobny, oryginalny sposób wyeksponować inne miejsce, którego design chcemy podkreślić.

Z kolei beton jako masę tynkarską można zastosować na przykład na podłodze. Czym różnią się od siebie poszczególne rodzaje betonu dekoracyjnego?

Beton dekoracyjny jako masa tynkarska

Tynk dekoracyjny w formie gotowej masy dzieli się na dwa rodzaje – masy cementowe mineralne oraz masy modyfikowane polimerami. Dzięki wykorzystaniu różnych mas można uzyskać efekty zróżnicowane pod względem grubości, struktury oraz trwałości.

Na rynku jest też dostępny tynk dekoracyjny – beton wymieszany z innymi składnikami, np. piaskiem. Ostateczny efekt, jaki uzyskamy na ścianie, będzie też uzależniony od zastosowanych w gotowej masie pigmentów. Na rynku są dostępne różne odcienie betonu dekoracyjnego, również z niejednolitym efektem, dzięki czemu powłoka doskonale imituje zwykły beton.

Beton dekoracyjny jako płyty

Beton dekoracyjny w formie płyty charakteryzuje się dużą masą – w zależności od formatu pojedynczy element może ważyć od 15 kg do nawet 100 kg. Gwarantują jednak doskonały efekt i sprawdzają we wnętrzach utrzymanych w różnych stylach aranżacyjnych. Do ich produkcji używa się specjalnie sprasowanej masy cementowo-piaskowej.

Ile kosztuje zakup i położenie betonu dekoracyjnego?

A jak wygląda koszt wykończenia powierzchni za pomocą betonu dekoracyjnego. Cena pojedynczej płyty zaczyna się od 180 zł/m2. Z kolei za wykonanie powierzchni z gotowej masy tynkarskiej zapłacimy już od 30 zł/m2. Dużo zależy też od rodzaju masy – zdecydowanie droższy jest tynk wzbogacany polimerami.

Chcesz zdecydować się na beton dekoracyjny? Pamiętaj, że cena robocizny jest uzależniona od wielu czynników – nie tylko rodzaju betonu (płyty lub gotowa masa), ale także stopnia zaawansowania prac oraz doświadczenia ekipy zajmującej się montażem.

Beton dekoracyjny w domu – gdzie można go położyć?

Beton dekoracyjny można wykorzystać praktycznie wszędzie – sprawdzi się zarówno jako materiał wykończeniowy podłóg, jak i okładzina ścienna. Beton dekoracyjny na ścianę stworzy ciekawą aranżację, która przykuje uwagę domowników oraz gości i sama w sobie będzie doskonałą ozdobą minimalistycznego pomieszczenia.

Beton dekoracyjny można też położyć na podłogę – szara powierzchnia będzie doskonale komponować się z aranżacjami utrzymanymi w stylu skandynawskim, rustykalnym czy industrialnym. To jednak nie wszystko – beton dekoracyjny nadaje się też na taras. Tworzy powierzchnię odporną na działanie różnych czynników zewnętrznych, jest estetyczny i po prostu piękny.

Dowiedz się więcej: Jak zbudować taras z betonu?

Beton dekoracyjny w sypialni

Lubisz minimalistyczny wystrój sypialni? Jeśli chcesz urządzić surowe wnętrze, którego aranżacja nie będzie Cię niepotrzebnie pobudzać, tylko koić do snu, wykorzystaj beton dekoracyjny. Możesz zastosować go np. w formie płyt na ścianie przy łóżku. Szare, industrialne płyty zamiast tapicerowanego zagłówka to strzał w dziesiątkę. Beton dekoracyjny sprawdzi się również na podłodze. Żeby wizualnie ocieplić wnętrze, połóż puchaty dywanik i dodaj dekoracje.

Beton dekoracyjny w kuchni

Kuchnia to serce domu – miejsce, w którym pijemy poranną kawę i tworzymy smaczne dania dla całej rodziny. W tym pomieszczeniu również sprawdzi się beton dekoracyjny – będzie uniwersalną bazą dla innych elementów wystroju. Szara, betonowa ściana może kontrastować z białymi meblami kuchennymi lub wizualnie stapiać się z minimalistycznymi szafkami w odcieniu stali. Jeśli chcesz uzyskać efekt przestrzeni industrialnej, zrezygnuj z firanek w oknie, a jedną ze ścian ozdób czerwoną cegłą.

Beton dekoracyjny w łazience

Łazienka to pomieszczenie, w którym doskonale sprawdzi się beton dekoracyjny – zarówno w formie okładziny ściennej, jak i sposobu na wykończenie podłogi. Trwały, odporny na wilgoć, estetyczny – będzie imitować naturalny kamień i znakomicie współgrać z wnętrzem łazienki np. w stylu skandynawskim. W takim wnętrzu sprawdzi się wolnostojąca wanna, wysoka bateria wychodząca z podłogi czy umywalka w formie misy. Łazienkę warto ozdobić dodatkami – wiklinowymi koszykami lub akcesoriami wykonanymi z kamienia.

Beton dekoracyjny w salonie

Minimalistyczny salon ozdobiony betonem dekoracyjnym to trend, który jest popularny już od kilku sezonów i nic nie wskazuje na to, żeby wkrótce miał się skończyć. Jak wspomnieliśmy wcześniej, betonem można ozdobić tylko jedną ze ścian – tę, którą chcemy w szczególny sposób wyeksponować. Chłodne i surowe wnętrze można ocieplić elementami drewnianymi, np. dębowymi deskami na podłodze. Do tego ciemne meble – np. czarna szafka RTV, stół wykonany z drewna-monolitu, szary narożnik – i modne wnętrze jest gotowe!

Jak nakładać beton dekoracyjny w domu?

Zanim przystąpimy do nakładania gotowej mieszanki, trzeba przygotować podłoże. Tynk betonowy można kłaść na różnych rodzajach powierzchni – zarówno na betonie, jak i na płytach gipsowo-kartonowych.

Przed nałożeniem warstwy tynku podłoże musi być odpowiednio oczyszczone i osuszone. Następnym krokiem jest zagruntowanie ścian specjalnym preparatem do betonu dekoracyjnego, który zwiększy przyczepność powierzchni i zabezpieczy ją.

Efekt betonu na ścianie – jak wykonać go samodzielnie?

Jak zrobić beton dekoracyjny, żeby efekt cieszył oczy i tworzył we wnętrzu surowy, industrialny klimat? Jeśli ściana została już odpowiednio przygotowana, można przystąpić do właściwego etapu prac – nakładania masy betonowej. Na rynku znajdziemy wiele gotowych produktów.

Masę należy najpierw dokładnie wymieszać, a następnie nakładać na ścianę za pomocy pacy weneckiej. Kiedy minie kwadrans, powierzchnię trzeba wygładzić. Żeby struktura lepiej imitowała beton, można wykonać na jej powierzchni nieregularne ubytki przy pomocy pacy.

Z kolei płyty betonowe montuje się na ścianach za pomocą kołków, śrub do betonu lub na specjalnej drewnianej podstawie. Do montażu można też użyć kleju. Całość prac warto zlecić firmie, która specjalizuje się w tego typu robotach wykończeniowych.

Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?

Beton dekoracyjny w domu – do jakich stylów wnętrz pasuje?

Moda na chłodne, surowe w odbiorze wnętrza nie przemija, a w takich pomieszczeniach doskonale sprawdza się beton dekoracyjny. Aranżacje z betonem w roli głównej można wykorzystać przede wszystkim we wnętrzach utrzymanych w stylu industrialnym.

Szara ściana wykonana z betonu będzie doskonale prezentować się w pomieszczeniach o wysokich stropach, w towarzystwie metalowych mebli oraz widocznych elementów instalacji. Beton dekoracyjny można też wykorzystać w nowoczesnych wnętrzach, np. minimalistycznych, ale sprawdzi się także w pomieszczeniach inspirowanych stylem skandynawskim. Można wykończyć nim podłogę w łazience lub w przedpokoju.

Jak pielęgnować i konserwować beton dekoracyjny?

Po ułożeniu betonu dekoracyjnego należy zapewnić mu odpowiednie warunki do wyschnięcia – proces ten nie może nastąpić zbyt szybko. Pielęgnacja betonu może polegać między innymi na okrywaniu go wilgotnymi matami. Na rynku są też dostępne specjalne preparaty w sprayu, które zabezpieczają powierzchnię – nakłada się je po nałożeniu masy i zdjęciu szalunków.

A co z pielęgnacją betonu na co dzień? Powierzchnię należy regularnie odkurzać, można te myć ją miękką, wilgotną ściereczką z dodatkiem łagodnego detergentu, np. płynu do mycia naczyń. Nie można mocno szorować powierzchni, np. szczotkami, należy też unikać silnej chemii gospodarczej – może ona uszkodzić strukturę.

W pomieszczeniach szczególnie narażonych na wilgoć – kuchnie, łazienki, należy zabezpieczyć beton dekoracyjny przy pomocy impregnatu.

Co jeszcze warto wiedzieć o betonie dekoracyjnym?

Jeśli chcemy samodzielnie wykończyć wnętrze betonem dekoracyjnym, pamiętajmy o tym, żeby temperatura w pomieszczeniu była wyższa niż 5 stopni Celsjusza i nie ulegała gwałtownym wahaniom. Zachowanie odpowiednich warunków przy nakładaniu tynku betonowego pozwoli osiągnąć idealny efekt. Jeśli z kolei chcemy uzyskać efekt błyszczącej powierzchni, użyjmy specjalnego bezbarwnego lakieru.

Beton dekoracyjny w domu – wady i zalety

Beton dekoracyjny to materiał wykończeniowy, który charakteryzuje się wysoką odpornością na uszkodzenia, jest odporny na negatywne czynniki zewnętrzne i pozwala na uzyskanie trwałej oraz estetycznie wyglądającej powierzchni, która sprawdzi się w różnych wnętrzach. Zaletą betonu dekoracyjnego jest również dobre przewodzenie ciepła – można układać go na systemie ogrzewania podłogowego.

A co z wadami? Beton może tworzyć w pomieszczeniu wrażenie surowej, chłodnej przestrzeni, jednak ostateczny efekt i tak zależy od aranżacji wnętrza. Może stać się neutralną bazą dla innych elementów wystroju, zwłaszcza w połączeniu z odpowiednimi meblami i dodatkami. Wadą betonu dekoracyjnego może być koszt jego ułożenia. Jeśli chcemy uzyskać idealny efekt, warto zatrudnić profesjonalną ekipę, a cena robocizny często jest wysoka.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogrodzenie i bramy
Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej
14.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Właściciele garaży często zastanawiają się, z jakiego tworzywa wykonać podjaz...

REKLAMA
Zamknij