Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Obrzeża ogrodowe – jakie mają zastosowanie w ogrodzie?

Obrzeża ogrodowa – jakie mają zastosowanie w ogrodzie?

Obrzeża ogrodowe, zwane też trawnikowymi pozwalają oddzielić od siebie poszczególne elementy ogrodu. Najczęściej stosowane są po to, aby wyodrębnić rabaty kwiatowe lub ścieżkę i wyróżnić ją na tle trawnika. Na szczęście o obrzeżach ogrodowych mogą pomyśleć właściciele ogrodów urządzonych w wielu różnych stylach, dzięki temu, że są one niezwykle uniwersalne.

Kupując projekt domu z ogrodem, być może wyobrażałeś sobie, jak będzie on wyglądał w przyszłości. Gdzie posadzisz kwiaty, które drzewa będą rosły przy płocie oraz jaki styl ogrodu wybierzesz, aby najlepiej podkreślić charakter Twojego domu. Obrzeża ogrodowe to jeden z ważnych elementów dekoracyjnych każdej działki. Świetnie porządkują poszczególne strefy oraz uwydatniają piękne kwiatowe rabaty czy długie, kręte ścieżki.

Obrzeża ogrodowe – do czego służą?

Obrzeża ogrodowe często nazywane są oberżami trawnikowymi, a ich głównym zadaniem jest wyodrębnienie konkretnej przestrzeni na tle trawnika. Jest to niezwykle ważny element dekoracyjny, który dba o prezencję większości ogrodów. Swoim wyglądem przypomina krawężnik, który tworzy estetyczną linię wyznaczającą granice poszczególnych stref.

Obrzeża ogrodowe oprócz funkcji dekoracyjnej, mają też ogromny wpływ na sposób utrzymania porządku. Zapobiegają rozsypywaniu się żwirku ze ścieżki oraz gleby z ogrodu na trawnik.

Obrzeża ogrodowe wysokie swoim wyglądem przypominają niewielki płotek i doskonale sprawdzą się nie tylko w ogrodach, ale również na parkingach czy podjazdach. Te wykonane z betonu są niesamowicie trwałe i odporne na uszkodzenia, dzięki temu mogą posłużyć Ci przez wiele lat. Nowoczesne obrzeża ogrodowe najczęściej wykonane są z tworzywa sztucznego czy też metalu, dlatego idealnie pasują do ogrodów nowoczesnych czy minimalistycznych.

Oferta oberży jest niezwykle duża, więc łatwo dopasować je do potrzeb własnego ogrodu. Ułatwiają układanie kostki brukowej, formowanie trawnika, kory czy płyt chodnikowych oraz modelują dowolne kształty alejek, czy rabatów kwiatowych.

Przeglądając inspiracje zastosowania obrzeży, możesz zauważyć, że niektóre z nich nie tylko stanowią elementy dekoracyjne ogrodów, ale również wielu nowoczesnych osiedli mieszkaniowych.

Sprawdź: Aranżacja ogrodu - pomysły i inspiracje na aranżację ogrodu przed domem

Obrzeża ogrodowe betonowe

Obrzeża ogrodowe betonowe to, obok tych wykonanych z granitu, jedne z najtrwalszych, ale również najtrudniejszych do zamontowania oberży. Mogą być stosowane do wielu typów nawierzchni, a dodatkowo sprawdzą się jako budulec ozdobnych murków czy jako podstopień schodów zewnętrznych.

Obrzeża ogrodowe betonowe

Oberża betonowe nie każdego mogą zachwycić swoją estetyką, jednak warto pamiętać o tym, że są odporne na każde warunki atmosferyczne.

Co ciekawe betonowe obrzeża ogrodowe wymagają wykonania szerszego i głębszego wykopu, niż wskazuje na to ich rozmiar. Przy samodzielnym układaniu, warto pamiętać, o tym, aby sprawdzić twardość podłoża. Obrzeża betonowe ogrodowe powinny być odpowiednio osadzone, aby zapobiec nierównemu ich osiadaniu.

Obrzeża ogrodowe plastikowe

Obrzeża ogrodowe plastikowe również odznaczają się dużą twardością i trwałością, jednak ich montaż jest znacznie łatwiejszy. Plastik jest na tyle giętkim materiałem, że możesz uformować go według swoich potrzeb, odpowiednio zakrzywiając krawędzie. Plastikowe obrzeża ogrodowe można też samodzielnie przyciąć piłą, tworząc tym samym ostre rogi lub regulując ich długość.

Obrzeża plastikowe ogrodowe najczęściej posiadają już specjalne frazowania na krawędziach gleby, dzięki czemu bez problemu wbijesz je w ziemię przy pomocy na przykład drewnianego młotka.

Obrzeża ogrodowe plastikowe proste świetnie sprawdzą się w każdym ogrodzie. Są niezwykle odporne na wilgoć, dzięki czemu nie zniszczą się nawet po kilku latach. Niestety są mało estetyczne, a wystawione na długie działanie promieni słonecznych potrafią mocno wypłowieć, dlatego szczególnie polecane są na działkach, a nie do ogrodu urządzonego w eleganckim stylu.

Obrzeża ogrodowe a palisady – czym się różnią?

Zastanawiasz się, czym różnią się palisady i obrzeża ogrodowe? Niektórzy zamiast typowych obrzeży decydują się na montaż palisady, która bez wątpienia może być zaliczana do fragmentów małej architektury.

Podobnie jak obrzeża ogrodowe palisady oddzielają rabaty kwiatowe i pozwalają formować różne, geometryczne kształty a dodatkowo mogą służyć do wykończenia tarasów. Czym w takim razie różnią się od oberży?

Palisady

Palisady są znacznie wyższe, a dodatkowo mogą być montowane bezpośrednio w podłożu.

Obrzeża ogrodowe z kamienia i z kostki

Kolejnym materiałem, z którego mogą być wykonane obrzeża, jest kamień oraz kostka.

Obrzeża ogrodowe z kamienia są niezwykle twarde, ale również bardzo efektowne. Dzięki swoim właściwościom mogą służyć jako element wykończeniowy parkingów, czy dużych placyków, ale świetnie sprawdzą się też na przydomowym tarasie. Obrzeża kamienne są wyjątkowo łatwe w utrzymaniu, a ewentualne zabrudzenia można usunąć przy pomocy myjki ciśnieniowej.

Obrzeża ogrodowe z kamienia

Obrzeża ogrodowe z kostki wykonane są z niczego innego jak z kostki brukowej lub granitowej i bez problemu możesz spróbować ułożyć je samodzielnie. Obrzeża ogrodowe z kostki brukowej podobnie jak obrzeża ogrodowe z kostki granitowej sprawdzą się w każdym ogrodzie nawet tym zaprojektowanym w stylu śródziemnomorskim lub też jako wykończenie ogrodu przy płocie.

Polecamy: Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?

Obrzeża ogrodowe drewniane

Jednym z popularniejszych rozwiązań na wydzielenie stref w ogrodzie są obrzeża ogrodowe drewniane. Dlaczego? Są relatywnie tanie oraz świetnie sprawdzą się w wytyczeniu granic np. między rabatami a trawnikiem.

Wybierając drewniane obrzeża ogrodowe, warto pamiętać jednak o ich mizernej trwałości. Pomimo prawidłowego zaimpregnowania drewna, wilgoć z ziemi powoduje powstawanie grzyba, a to sprawia, że drewno zaczyna po jakimś czasie butwieć i się rozpada.

Innym rodzajem są obrzeża ogrodowe wiklinowe. Te sprawdzą się doskonale w romantycznym ogrodzie, ale ich trwałość jest na podobnym poziomie co oberży drewnianych. Wiklina jest niesamowicie giętka, dzięki czemu bez trudu uformujesz z niej pożądany kształt, ale jednocześnie nie jest odporna na trudne czynniki atmosferyczne takie jak, chociażby silny wiatr.

Pomysł na obrzeża ogrodowe – przykładowe aranżacje

Twój własny pomysł na obrzeża ogrodowe powinien spełniać przede wszystkim wymagania ogrodu oraz terenu, na którym się znajduje. Zupełnie inaczej będą wykorzystywane oberże w ogrodzie na skarpie, a jeszcze inaczej w ogrodzie japońskim.

Zanim podejmiesz decyzje o montażu obrzeż sprawdź, w jaki sposób możesz podzielić swoją działkę, aby jej wygląd był spójny z charakterem domu oraz jakie rośliny możesz w nim posadzić

Ciekawym pomysłem na wykorzystanie obrzeży jest oddzielenie trawnika od… trawnika, tak aby naturalnie tworzyły one zielone schody. To rozwiązanie sprawdzi się w ogrodach z pochyleniem, w których schody tworzą się niemal naturalnie, ale również na tzw. zielonych dachach.

Obrzeża ogrodowe schody

Inną koncepcją na wykorzystanie oberży jest wyznaczenie ścieżek lub chodnika. Szczególnie przydatne w sytuacji, gdy cały nasz ogród pokrywa trawa, a tylko jej niewielką część zajmuje droga. W ten sposób możesz też podkreślić drogę prowadzącą np. do altanki, kuchni letniej czy basenu.

Po co w ogrodzie potrzebne są obrzeża ogrodowe?

Oberża ogrodowe oprócz niezaprzeczalnej funkcji dekoracyjnej, pozwalają utrzymać ład i porządek.

Prawidłowo zamontowana oberża nie tylko stanowi skuteczną barierę przed przesypywaniem się np. żwirku ze ścieżki na trawnik, ale również stanowi ochronę przed niezaplanowaną zmianą koncepcji wyglądu naszego ogrodu. W takiej sytuacji zdecydowanie trudniej o nieplanowane zasadzenie dodatkowych kwiatów czy krzewów, dzięki czemu ciężej wprowadzić chaos do ogrodu.

Polecamy: Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?

Obrzeża ogrodowe – cena za poszczególny rodzaj

W zależności od rodzaju obrzeży ogrodowych, cena w sklepach mogą się od siebie diametralnie różnić. Zdecydowanie do najtańszych należą te wykonane z drewna czy z plastiku, które odznaczają się najmniejszą trwałością.

Tanie obrzeża ogrodowe świetnie sprawdzą się na ogródkach działkowych np. do wydzielenie strefy warzywnej lub typowo kwiatowej.

Betonowe lub granitowe oberże są zdecydowanie droższe nawet w samym montażu. Przeglądając oferty różnych sklepów, można dojść do wniosku, że najczęściej ich cena jest podwojeniem ceny plastikowej lub wiklinowej oberży.

Nie bez znaczenia jest też wielkość zamówienia. Im jest ono większe, tym cena za sztukę będzie mniejsza. Poniżej znajdziesz dwie tabele z przykładowymi cenami obrzeż ogrodowych.

Obrzeża ogrodowe betonowe - cena

Oberża betonowe 100 cm x 25 cm, cena za 1 szt

22 zł

Oberża betonowe 100 cm x 30 cm, cena za 1 szt

25 zł

Oberża betonowe 25 cm x 48 cm (76 sztuk)

900 zł

Obrzeża ogrodowe drewniane - ceny

Oberża typ rollborder 200 cm x 20 cm

26,99 zł

Oberża typ rollborder 200 cm x 30 cm

43,90 zł

Oberża w formie paneli sosnowych (6 sztuk)

195 zł

Obrzeża ogrodowe – jak zrobić obrzeże trawnika?

Układanie oberży warto rozpocząć od stworzenia projektu. Może to być zarówno szkic na kartce, jak i profesjonalna wizualizacja komputerowa, ważne, aby pozwoliła nam zaplanować rozmieszczenie poszczególnych stref.

Następnie za pomocą sznurka i palików powinniśmy wytyczyć tzw. linię graniczną oraz za pomocą szpadla oddzielić trawnik od rabaty. Ważne jest, aby podciąć trawę pod kątem 45°, tak aby ziemia się nie osypywała.

Po wyznaczeniu linii rabaty należy analogicznie powtórzyć pracę po drugiej stronie, co zapewni stabilizację elementów obrzeża.

obrzeża ogrodowe - montaż

W dalszym kroku warto wyrównać wnętrze rowka, usypując obudowę oberża. Dno wykładamy warstwą tłucznia, a następnie zasypujemy ją piaskiem z cementem.

Kolejny etap to ułożenie materiału na oberże. Jej elementy powinny wystawać delikatnie ponad rowek, dzięki czemu będą stanowiły skuteczne zabezpieczenie przed przesypywaniem się kory czy żwirku na trawnik.

Po ułożeniu wszystkich elementów oberża należy obsypać je po bokach mieszanką piasku i cementu i polać wodą. Całość powinna zostać pozostawiona na 24 godziny, aby się prawidłowo związała.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia z chlodziarko-zamrazarka Haier
Sponsorowane
Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji
27.02.2024 r. Artykuł partnerski

Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia z chlodziarko-zamrazarka Haier
Sponsorowane
Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji
27.02.2024 r. Artykuł partnerski

Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?

Koszenie trawy to w teorii zadanie proste, którego może podjąć się każdy. Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyk...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?
28.04.2023 r. Jan Susmaga

Prawidłowe koszenie trawy. Czym to zrobić, jak często kosić?

Koszenie trawy to w teorii zadanie proste, którego może podjąć się każdy. Jednak teoria nie zawsze idzie w parze z praktyk...

REKLAMA
Zamknij