Jak prawidłowo układać kostkę brukową wokół domu?
Jak układać kostkę brukową, aby była równo położona, a jednocześnie dodawała uroku strefie wejściowej i wjazdowej domu jednorodzinnego? Nie jest to prostym zadaniem. Do układania kostki warto zatrudnić fachowców, zrobią to bowiem poprawnie, co więcej, mogą zaproponować ciekawe wzory materiału w różnym kolorze.
W ramach projektu domu możesz zobaczyć przekrój budynku mieszkalnego, a także projekty wszystkich instalacji lub fundamentów. Taki projekt może jednak obejmować również zaaranżowanie przestrzeni wokół domu, w tym chodników, podjazdu czy schodów do ganku lub bezpośrednio do wejścia.
Oczywiście w projekcie ogrodu i sfery wokół domu zawsze możesz wprowadzać zmiany czy nawet całkowicie zmienić propozycje projektanta. Z pewnością będziesz chciał, żeby przestrzeń pomiędzy furtką czy bramą oraz samym domem była solidnie i estetycznie wykończona. Do tego celu możesz wykorzystać kostkę brukową, którą poprowadzisz w formie podjazdu do garażu wolnostojącego lub znajdującego się w bryle budynku.
Układanie kostki brukowej to czynność, którą możesz wykonać zupełnie samodzielnie, ale jeśli nie masz odpowiednich narzędzi czy wiedzy w tym zakresie, lepiej skorzystaj z pomocy fachowców. Jak układać kostkę brukową? Jakie założenia trzeba przyjąć w takim przypadku?
Jak układać kostkę brukową – o czym warto wiedzieć, zanim zaczniesz prace?
Bruk to jeden z popularniejszych rodzajów nawierzchni, który z powodzeniem stosowany jest na tarasach, placach, chodnikach czy podwórkach i podjazdach.
Kostka brukowa może mieć różnorodne kształty, dzięki czemu z łatwością da się ją dopasować do swoich potrzeb oraz konkretnego stylu ogrodowego, w którym zaaranżowany został Twój ogród. Układanie kostki brukowej nie wymaga specjalistycznej wiedzy, dlatego część inwestorów samodzielnie podejmuje się tego zadania, tworząc przy okazji murki ogrodowe, obrzeża czy inne elementy dekoracyjne.
Bruk ma mnóstwo zalet i jest materiałem uniwersalnym, dlatego za jego pomocą można również obudować grill, fontannę czy oczko wodne, a nawet postawić schody. Trzeba jednak wiedzieć, jak układać kostkę brukową. Przedstawiony przez nas poradnik ułatwi Ci to zadanie, o ile ostatecznie zdecydujesz się na samodzielne wykonanie tych prac.
Zanim zabierzesz się do położenia chodników, podjazdów lub schodów z kostki brukowej, musisz kupić odpowiednie materiały. Wylicz, ile metrów kwadratowych kostki potrzebujesz, i weź pod uwagę konieczność zakupu obrzeży lub krawężników. Zawsze lepiej kupić nieco więcej kostki, niż później szukać elementów z tej samej serii, które mogą już niestety różnić się odcieniem od pierwotnego materiału.
Zanim zaczniesz układać nawierzchnię z kostki, powinieneś sprawdzić jej stan. Jeśli jest uszkodzona, szybko będziesz mógł ją zareklamować u sprzedawcy. Stracisz do tego prawo, jeśli wykorzystasz taką uszkodzoną kostkę i ją ułożysz. Sprzedawca nie będzie chciał jej przyjąć. Gwarancja nie obejmuje uszkodzeń mechanicznych wynikających z wadliwego wykonania nawierzchni.
Kostki nie da się położyć, jeśli wcześniej nie zostanie wykonana odpowiednia podbudowa. W przeciwnym wypadku może zacząć się zapadać i rozjeżdżać w czasie użytkowania, nawet wtedy, gdy nie będzie poddawana zbyt dużym obciążeniom. Takiego ryzyka unikniesz, jeśli wykonasz właściwą podbudowę. Od tego, jak została wykonana, zależy jednocześnie jakość całej nawierzchni z kostki brukowej.
Podbudowa zależy od tego, na jakim gruncie chcesz tworzyć nawierzchnię. Grubsza jest właściwa dla gruntów podmokłych, a dla suchych może być płytsza. Nie bez znaczenia jest to, w jaki sposób nawierzchnia będzie wykorzystywana – jako chodnik czy może jako podjazd, co narazi ją na znacznie większe obciążenia.
Podbudowę możesz wykonać z takich materiałów, jak:
- tłuczeń;
- grys;
- żwir;
- żużel;
- kliniec.
Zasadniczo bez względu na rodzaj materiału kruszywo powinno mieć frakcję o średnicy 30-60 mm. Możesz wykorzystać też chudy beton, piasek zmieszany z cementem czy pospółkę –mają one jednak małą nośność.
Podbudowa pełni funkcję nośną i filtracyjną. Przed jej wykonaniem trzeba nadać podłożu spadek o wielkości 3-4 proc. Grubość podbudowy mieści się najczęściej w przedziale 20-45 cm. Zdarza się, że pojawi się potrzeba ułożenia drugiej warstwy kruszywa o mniejszej frakcji – dla zwiększenia wytrzymałości podbudowy.
Kiedy podbudowa została już zagęszczona, w ramach przygotowania do układania kostki trzeba umieścić na niej około 4-centymetrową warstwę wyrównującą, tzw. podsypkę. Ile podsypki pod kostkę na m2 trzeba wykorzystać? Zwykle na 10 m2 podbudowy potrzeba 800 kg piasku (podsypki). To wystarczająca ilość, aby z piasku lub drobnego żwirku o frakcji do 4 mm utworzyć warstwę wyrównującą. Na przygotowanej podsypce możesz już zacząć układać kostkę brukową.
Jak zacząć układać kostkę brukową na przygotowanej podsypce? Najlepiej wcześniej przygotować sobie odpowiedni projekt nawierzchni i systematycznie układać kostkę. Podczas tej czynności trzeba zachować szczeliny między poszczególnymi elementami, które wypełnia się piaskiem. Dopiero po wykonaniu takich prac można zacząć ubijać całą nawierzchnię.
Jak układać kostkę brukową – potrzebne narzędzia
Przed rozpoczęciem działań i zakupem kostki brukowej musisz zgromadzić potrzebne narzędzia, które umożliwią Ci wykonanie tego, co zaplanowałeś. W ich grupie należy wymienić przede wszystkim:
- Narzędzia pomiarowe – niezwykle przydatne przy układaniu kostki brukowej, np. zwijana lub składana miarka oraz poziomica. Najlepiej zakupić poziomicę laserową, która jest niesamowicie precyzyjna, dzięki czemu unikniesz ewentualnych krzywizn.
- Sznurek z kołkami lub zwykła taśma – przed rozpoczęciem prac powinieneś dokładnie zaznaczyć teren, na którym będziesz układać kostkę brukową.
- Łopata, grabie i taczka – przydatne w kolejnych etapach pracy przy przygotowaniach do układaniu kostki. Taczka pomoże w transportowaniu kostki i potrzebnych materiałów, łopata będzie niezwykle przydatna przy korytowaniu, a grabie posłużą do rozprowadzenia podbudowy.
- Ręczny ubijak brukarski lub specjalistyczna zagęszczarka spalinowa – konieczne do wykonania ostatniego etapu pracy, tj. utwardzenia podbudowy i właściwego osadzenia kostki.
Ręczny ubijak brukarski jest tańszy od zagęszczarki spalinowej, ale korzystanie z niego może okazać się bardzo męczące, zwłaszcza jeśli chcesz wybrukować dużą powierzchnię. Zagęszczarka spalinowa kosztuje nawet kilkanaście razy więcej, możesz ją jednak wypożyczyć tylko na kilka dni i zapłacisz tyle samo co za zakup tradycyjnego ubijaka.
Jak układać kostkę brukową? Poradnik krok po kroku
Wiesz już, jak przygotować się do prac polegających na układaniu kostki brukowej, np. na podjeździe przed garażem, a nawet altaną ogrodową. Masz już informacje o tym, na co powinieneś zwrócić szczególną uwagę podczas prac przygotowawczych oraz jakie narzędzia zgromadzić, aby wygodnie, szybko, skutecznie, a co najważniejsze, poprawnie ułożyć kostkę wokół swojego domu. Pora teraz odpowiedzieć na pytanie, jak układać ją krok po kroku.
Właściwe ułożenie nie wymaga specjalnych umiejętności, ale możemy się nie obyć bez specjalistycznego sprzętu. Poniżej zamieściliśmy więc instrukcję, jak ułożyć kostkę brukową w ogrodzie czy wokół własnego domu.
Krok 1. Wytyczenie powierzchni i korytowanie
Położenie kostki brukowej należy rozpocząć od dokładnego wytyczenia powierzchni, na której ma zostać położona. Kolejny etap, czyli tzw. korytowanie, posłuży do przygotowania terenu. Należy dokładnie usunąć wierzchnią warstwę gleby do takiego miejsca, aby po ułożeniu kostki znajdowała się ona na równym poziomie z resztą gruntu.
Krok 2. Wykonanie podbudowy
Aby nawierzchnia wykonana z kostki brukowej nie ulegała destrukcji, nie zapadała się i nie rozjeżdżała w czasie, gdy będziemy ją użytkowali, powinna zostać ułożona na odpowiednio przygotowanym do tego celu podłożu. Dno wykonanego wcześniej koryta należy wyłożyć warstwą kruszywa, które zostanie mocno ubite.
Grubość podbudowy powinna wynosić około 20 cm dla tarasów czy ścieżek, a około 30-40 cm przy nawierzchniach, które będą mocniej obciążone. Pamiętaj też, że na podmokłym gruncie powinna być ona trochę grubsza, a na suchym – płytsza.
Możesz też podejść do wykonania podbudowy pod kostkę brukową inaczej, zwłaszcza jeśli miałeś wokół domu betonową nawierzchnię. To wystarczająco utwardzone podłoże, aby kostka zachowała swoją pozycję i się nie zapadała.
Jak układać kostkę brukową na betonie? Tak samo jak na podbudowie i podkładzie wyrównawczym, ale tutaj również potrzebna jest mała warstwa podbudowy z podsypką. Układanie kostki na betonie jest w szczególności zalecane, jeśli wokół domu masz warstwę gliny niewchłaniającej wody, grunt jest niepodatny, miękki i zapada się albo jeśli kostka będzie narażona na dosyć duży nacisk.
Krok 3. Ułożenie brzegów
Po przygotowaniu podbudowy powinieneś rozpocząć ułożenie brzegów nawierzchni. W zależności od wielkości kostek grubość obrzeża powinna wynosić 6 lub 8 cm. Możesz też zrezygnować z obrzeży, powinieneś jednak wiedzieć, jak układać kostkę brukową bez krawężników, a to jest zadaniem trudniejszym. Możesz ułożyć ją z obrzeżami trawnikowymi, które spełnią funkcję elementów oporowych.
Jak układać kostkę brukową bez obrzeży? Możesz zastąpić je także palisadą lub minipalisadą, które utrzymają całą kładzioną powierzchnię we właściwej, pożądanej formie. Elementy oporowe wymagają wykonania fundamentu o wysokości około 10 cm. Po zamontowaniu ich możesz wykonać warstwę wyrównawczą.
Sprawdź: Palisada betonowa – jak wybrać odpowiednią palisadę do ogrodu?
Krok 4. Wykonanie podsypki
Podsypka, wykonana z odsiewek kamiennych lub z materiału piaskowo-cementowego, powinna mieć od 3 do 5 cm grubości. Jej zadanie polega na dokładnym osadzeniu kostki brukowej, dlatego po jej wyłożeniu warto ją wyrównać (ale nie ubijać).
Krok 5. Ułożenie kostki
Po wykonaniu wcześniejszych kroków można przystąpić do układania kostki. Czynność ta jest niezwykle prosta i polega na rozłożeniu kostek, jedna przy drugiej, i dobijaniu każdej z nich gumowym młotkiem, po to, aby mocniej zakotwiczyły się w podłożu.
Jeśli chcesz stworzyć z wykorzystaniem kostki o różnych rozmiarach i kolorze estetyczne wzory, np. na podjeździe, to powinieneś wiedzieć, jak to zrobić.
Jak układać kostkę brukową w koło lub po łuku? Są różne szkoły. Możesz ułożyć wzór i dopiero stopniowo dobijać kostki gumowym młotkiem, wypełnić szczeliny piaskiem o bardzo drobnym uziarnieniu i wymieść go w szczeliny. Innym sposobem jest ułożenie najpierw kostki jednolitej, a później wycinanie w niej wzorów, w których możesz umieścić np. kostkę o kontrastowym kolorze.
Krok 6. Utwardzenie i piaskowanie
Ostatni etap, czyli utwardzanie, ma zabezpieczyć nawierzchnię pod położeniem kostki w taki sposób, aby była ona odpowiednio stabilna i wytrzymała każde warunki, wysokie temperatury, a także nacisk. Piaskowanie z kolei jest nieodłącznym elementem wykończeniowym i polega na wysypaniu piasku w szczeliny o grubości 1-2 mm powstałe w ułożonej kostce brukowej.
Ubijanie najłatwiej wykonać z użyciem specjalistycznego sprzętu, jakim jest zagęszczarka. Jak jednak ułożyć kostkę, jeśli nie masz takiego narzędzia? Wystarczy, że zastąpisz je ręczną ubijarką brukarską.
Jak układać kostkę brukową kamienną?
Najczęściej wykorzystywane są kostki betonowe – tanie i solidne, a przy tym estetyczne. Droższe są kostki kamienne. Jak układać kostkę brukową kamienną? Możesz wykorzystać ją jako nawierzchnię terenów otwartych i prywatnych, na ścieżki ogrodowe, chodniki, podjazdy i place. Wygląda stylowo, dlatego zastosowanie znajduje nawet w domach w stylu dworków szlacheckich. W sprzedaży są kostki brukowe kamienne zróżnicowane pod względem rozmiarów, grubości i kształtu.
Jeśli chcesz położyć w swoim ogrodzie kostkę kamienną, powinieneś wiedzieć, że wymaga ona stosowania ograniczeń w postaci obrzeży kamiennych i krawężników. Możesz wykorzystać alternatywę w postaci obrzeża z otoczaków, które powinny być zamocowane, podobnie jak obrzeża kamienne, na wylewce z chudego betonu.
Zanim przystąpisz do układania kostki kamiennej, wykonaj podbudowę – podłoże żwirowe, tłuczniowe – lub zmieszaj dwa rodzaje podłoża. Na taką podbudowę wysypujesz warstwę drobnego piasku i wówczas możesz już przystąpić do układania kostki kamiennej.
Z warstwy podbudowy z tłucznia lub żwiru będziesz mógł właściwie zrezygnować, jeśli układasz kostkę kamienną na gruncie rodzimym, przepuszczalnym, na potrzeby stworzenia ścieżek lub jezdni o lekkim obciążeniu. Jedyną warstwą pod kostką będzie piasek o grubości łącznie od 5 do 20 cm. Zaleca się układanie kostki kamiennej o 2 cm powyżej poziomu, bo później indywidualnie każdą kostkę dobić trzeba gumowym młotkiem. Na koniec wypełniasz szczeliny drobnoziarnistym piaskiem.
Jak układać granitową kostkę brukową?
Zamiast kostki betonowej lub kamiennej możesz zdecydować się na kostkę granitową, która jest estetycznym i trwałym sposobem wykończenia nawierzchni wokół domu. Możesz wykonać z niej ciekawe wzory, zwłaszcza że dostępna jest w różnych kolorach, a do tego może mieć inne kształty czy wymiary.
Kostka granitowa ma wysoką odporność na skrajne temperatury i ścieranie, a poza tym nie chłonie wilgoci. Nie traci właściwości estetycznych i technicznych, a przy tym nie wymaga żadnej dodatkowej konserwacji. Można ją czyścić z normalnych zabrudzeń z użyciem myjki ciśnieniowej.
Musisz jedynie wiedzieć, jak układać granitową kostkę brukową, aby przez długie lata korzystać z jej cennych właściwości. Zasady układania tego rodzaju rozwiązania są właściwie takie same jak w przypadku kostki betonowej.
Musisz więc najpierw wytyczyć kształt nawierzchni z kostki i przygotować podbudowę. Po wykonaniu podbudowy o odpowiedniej głębokości, dobranej do stopnia przyszłego obciążenia nawierzchni, możesz wykonać krawężniki – umieszczasz je we wcześniej przygotowanym wykopie pod chodnik.
Możesz też wyciąć rowki na krawężniki w przygotowanej uprzednio podbudowie. Tak jak przy kostce kamiennej, obrzeża układasz na warstwie chudego betonu lub na podsypce cementowo-piaskowej. Przed rozpoczęciem układania kostki granitowej musisz wykonać podsypkę.
W przypadku małej kostki granitowej, o wymiarach 4-6 cm, wystarczy 10 cm podsypki cementowo-piaskowej w proporcjach 1:12 lub 10 cm piasku. Dla większych kostek stosujesz 15 cm podsypki cementowo-piaskowej o proporcjach 1:12 lub 15 cm piasku.
Sprawdzoną techniką układania kostki granitowej jest rozprowadzenie przy użyciu kielni podkładu, na którym umieszczasz poszczególne elementy kostki i podbijasz je gumowym młotkiem. Powinieneś na bieżąco kontrolować swoje prace z użyciem poziomicy, co pozwoli na utrzymanie równej nawierzchni i odpowiedniego, 2-3 procentowego spadku. Po ułożeniu całej nawierzchni z kostki granitowej zasypujesz szczeliny piaskiem i zalewasz je wodą, aby powstała warstwa przepuszczalna.
Jak układać kostkę brukową – samemu czy z pomocą?
Wiesz już, jak samemu ułożyć kostkę brukową – betonową, kamienną lub granitową. Właściwie tryb układania poszczególnych jej rodzajów jest podobny. Możesz samodzielnie to wykonać, jeśli masz ku temu czas, odpowiednie narzędzia i chęci. Jakiekolwiek doświadczenie budowlane czy remontowe z pewnością ułatwi Ci wykonanie poprawnie kolejnych czynności.
Specjalistyczną zagęszczarkę brukarską, dzięki której unikniesz posługiwania się ręcznym ubijakiem, możesz wypożyczyć. Wiele wypożyczalni sprzętu budowlanego ma ją na stanie. Koszt będzie przy tym zdecydowanie niższy niż przy zakupie nawet używanego rozwiązania, a przecież najpewniej będziesz jej potrzebował tylko raz.
Jeśli nie masz zbyt dużo wolnego czasu albo kompletnie nie znasz się na kwestiach budowlanych, pomoc fachowców będzie najlepszym wyborem. Wykonają oni szybciej nawierzchnię, a Ty nie będziesz musiał martwić się zakupem podkładu czy podsypki oraz zgromadzeniem wszystkich wymaganych narzędzi.
Dowiedz się więcej: Wynajem sprzętu budowlanego – czy to się opłaca? Zalety i wady wypożyczenia maszyn budowlanych
Jak układać kostkę brukową – wzory
Zanim w ogóle przystąpisz samodzielnie do wykonania kostki brukowej lub zlecisz tę pracę fachowcom, musisz wiedzieć, jak chcesz, aby taka nawierzchnia wyglądała. Wybór wzoru będzie łatwiejszy, jeśli przejrzysz zdjęcia z różnego rodzaju realizacjami nawierzchni z kostki brukowej. Możliwości jest bardzo wiele, a wśród nich można wyróżnić:
- wzór jodełkowy – kostka układana jest skośnie w rzędach z bloczków prostokątnych;
- wzór prostokątny – polega na ułożeniu kostek prostokątnych w kwadrat;
- wzór liniowy – kostka brukowa leży liniowo w kształcie prostokąta;
- wzór łukowy;
- wzór kolisty;
- wzór w plecionkę.
Sposobów układania kostki brukowej jest wiele, a do tego w celu uzyskania pożądanego efektu wizualnego możesz łączyć ze sobą kostki różnego rodzaju, wielkości i kształtu.
Jak układać kostkę brukową, aby uniknąć najczęściej popełnianych błędów?
Inwestorzy, którzy decydują się na samodzielne ułożenie kostki brukowej, często popełniają podobne błędy. Przede wszystkim źle dobierają parametry kostki do przewidywanych obciążeń. Zbyt cienkie materiały, które stosowane są na podjazdach lub przydomowych parkingach, nie wytrzymują dużego obciążenia i natężenia ruchu, np. ciężkich pojazdów.
Kolejnym częstym niedociągnięciem jest nieprawidłowe wykonanie podbudowy. Etap ten w procesie układania kostki jest niezwykle istotny, ponieważ odpowiada za to, aby kostka nie uległa obsunięciu lub destrukcji. Tutaj najczęściej stosowane są zbyt cienkie lub zbyt grube warstwy podbudowy, niedostosowane do charakteru planowanych obciążeń.
Problemem może być zaplanowanie zbyt wąskich spoin. W konsekwencji kostka może pękać pod wpływem obciążenia. Ma ona małą wytrzymałość na ścieranie, zwłaszcza na krawędziach. Dlatego przy zbyt małych spoinach ich krawędzie będą odpryskiwać.
Z drugiej strony, spoiny nie powinny być zbyt szerokie, ponieważ uniemożliwi to uzyskanie odpowiedniej współpracy pomiędzy kostkami. Nie będą one w stanie stworzyć monolitycznej nawierzchni. Pracować będą pojedyncze elementy, a nie wszystkie naraz, dlatego kostka brukowa staje się wówczas bardziej narażona na osiadanie i pękanie.
Błędem wykonawców kostki brukowej jest niepoprawne zagęszczanie nawierzchni. Czasami używana jest zagęszczarka bez dodatkowej osłony, przez co przy ubijaniu kostki piasek wypryskuje ze spoin i rozcierany jest na drobny pył. Wnika on wraz z wilgocią w porowatą strukturę wierzchniej warstwy kostki brukowej i może tworzyć uporczywe, trudne do usunięcia zabrudzenia.
Możesz zastanawiać się, czy dobrym pomysłem będzie ułożenie kostki brukowej na starym, wysłużonym betonie. Jest to możliwe, ale najpierw powinieneś obiektywnie ocenić jego stan. Nie kładź kostki na betonie popękanym, który mocno się kruszy, ponieważ z czasem ulegnie on całkowitej degradacji i nie będzie stabilnym podłożem.
Dowiedz się też, jak ułożyć kostkę brukową na starym betonie, aby wszystko było w porządku, tj. odpływ wody zapewniony, a podłoże zaimpregnowane.
Jeśli zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z ułożeniem kostki, pomyśl o zatrudnieniu fachowców. Jeśli zależy Ci na samodzielnej pracy, warto poprosić kogoś o pomoc w przygotowaniu podłoża i wykonaniu podbudówki.
Warto wiedzieć również, jak usunąć mech, wykwity i inne nieczystości z kostki brukowej, kiedy już ją ułożysz, ponieważ może to przysparzać niemałego kłopotu i wpływać na estetykę przestrzeni okołodomowej.
Ile kosztuje układanie kostki brukowej?
Układanie kostki brukowej cena – koszt ułożenia kostki brukowej możesz zminimalizować do poziomu ceny zakupionych materiałów pod warunkiem, że zdecydujesz się na samodzielną pracę.
Ile kosztuje układanie kostki brukowej za m2? Tutaj bardzo dużo zależy od rodzaju materiału. Na rynku dostępne są zarówno kostki betonowe, które są zdecydowanie tańsze, oraz granitowe, których cena podobnie jak posiadane właściwości, są znacznie wyższe.
Rodzaj nawierzchni | Cena za m2 |
Kostka betonowa płukana o wyglądzie naturalnego kamienia, grubość 6 cm |
36 zł |
Kostka betonowa o grafitowym kolorze, grubość 6 cm |
38-47 zł |
Kostka granitowa cięta śrutowana, grubość 8 cm |
169 zł |
Kostka granitowa cięta płomieniowana, grubość 6 cm |
260-280 zł |
Powyższa tabela przedstawia ceny za metr układanej kostki brukowej i dotyczy jedynie kosztu samego materiału, jakim jest bruk. Do tego należy doliczyć koszt narzędzi oraz ewentualnej robocizny, o ile sam nie zamierzasz układać kostki na swojej posesji.
Jak widać, różnica pomiędzy ceną kostki betonowej a granitowej jest znaczna, jednak oba te materiały różnią się właściwościami. Granit jest niezwykle trwały oraz odporny na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu posłuży przez długie lata.
Uwaga! Ułożenie kostki brukowej we wzory wymaga zakupu większej ilości materiału. Taką kostkę zdecydowanie trudniej się układa, dlatego warto przemyśleć zatrudnienie fachowej ekipy.
To może Cię zaciekawić: Płyta ażurowa – czym jest i jak wykonać podjazd z płyty ażurowej?
Ile kosztuje układanie kostki brukowej w poszczególnych miastach Polski? Cennik 2022
Inwestorzy, którzy marzą o szybkim wykończeniu przestrzeni wokół domu, mogą pomyśleć o zatrudnieniu fachowców. W takiej sytuacji nie trzeba martwić się o potrzebne narzędzia, co więcej, praca wykonana zostanie znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce w systemie gospodarczym.
Oferty, które można znaleźć w internecie, czasami zawierają jedynie koszt samej robocizny (cena ułożenia kostki brukowej bez materiału), a inne – cenę ułożenia kostki brukowej z materiałem. Sprawdziliśmy, jak wygląda kompleksowe ułożenie kostki brukowej w poszczególnych miastach.
Miasto | Kostka betonowa | Kostka granitowa |
Układanie kostki brukowej Lublin | 45-50 zł | 100-107 zł |
Układanie kostki brukowej Kraków | 50-54 zł | 101-107 zł |
Układanie kostki brukowej Warszawa | 46-57 zł | 95-131 zł |
Układanie kostki brukowej Trójmiasto | 50-56 zł | 106-114 zł |
Układanie kostki brukowej Katowice | 50-56 zł | 101-112 zł |
Układanie kostki brukowej Łódź | 48-54 zł | 94-106 zł |
Układanie kostki brukowej Kielce | 48-52 zł | 107-113 zł |
Układanie kostki brukowej Poznań | 50-57 zł | 109-117 zł |
Układanie kostki brukowej Bydgoszcz | 49-53 zł | 95-107 zł |
Układanie kostki brukowej Wrocław | 49-55 zł | 104-108 zł |
Powyższe ceny są szacunkowe i zostały podane na podstawie ofert znalezionych w internecie.
Jak widać, cena ułożenia kostki brukowej może zależeć od miejsca, w którym powstaje nasza budowa. W miastach wojewódzkich cena za układanie kostki brukowej jest znacznie wyższa od tych, które obowiązują w mniejszych miejscowościach, a na wsiach finalny koszt może się różnić nawet o kilka złotych za m2.
W przypadku znacznej powierzchni taka różnica może skutkować dużą oszczędnością. O tym, ile kosztuje ułożenie kostki brukowej, decyduje również sam materiał. Ułożenie kostki betonowej jest znacznie tańsze niż granitowej.
Ile finalnie będzie wynosić cena kostki brukowej z ułożeniem, będzie zależało od sposobu ułożenia. Fachowcy osobno wyceniają też usługę wykonania wzoru, zwłaszcza jeśli jest on skomplikowany. Tak naprawdę istnieje mnóstwo czynników, które mają wpływ na koszt usługi. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru ekipy warto porównać kilka cenników nadesłanych przez firmy brukarskie.
Dodano: 29.05.2020 | Zaktualizowano: 27.01.2022
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora