Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Układanie kostki brukowej – jak układać kostkę brukową wokół domu?

Jak układać kostkę brukową?

Układanie kostki brukowej to czynność, którą możesz wykonać zupełnie samodzielnie. Od wyboru potrzebnych materiałów, po przygotowanie podłoża i ułożenie bruku. Jednak nie każdy z nas, decyduje się na budowę domu metodą gospodarczą. Dla tej grupy również przygotowaliśmy coś interesującego. Sprawdź jak wygląda układanie kostki brukowej, cena – w zależności od wybranego miasta i rodzaj.

Kupując projekt domu, być może jeszcze nie zastanawiasz się, jak będzie wyglądał Twój ogród, lub czym wykończysz taras. Jednak wraz z końcem budowy, z całą pewnością chętniej zaczniesz przeglądać poradniki, z których dowiesz się jak dbać o przestrzeń wokół domu. Ułożenie kostki brukowej to jedna z wielu czynności, którą możesz zlecić fachowcom lub podjąć się próby samodzielnego wykonania. Podpowiemy Ci jak to zrobić i jakie narzędzia będą Ci potrzebne.

Układanie kostki brukowej – co warto wiedzieć?

Bruk to jeden z popularniejszych rodzajów nawierzchni, który z powodzeniem stosowany jest na tarasach, placach, ale również na chodnikach czy podwórkach.

Kostka brukowa może posiadać różnorodne kształty, dzięki czemu z łatwością można dopasować ją do swoich potrzeb oraz konkretnego stylu ogrodowego, w którym został zaaranżowany nasz ogród. Układanie kostki brukowej nie wymaga specjalnych umiejętności, dlatego większość inwestorów samodzielnie podejmuje się tego zadania, tworząc przy okazji murki ogrodowe, obrzeża czy inne elementy dekoracyjne.

Bruk ma mnóstwo zalet i jest materiałem bardzo uniwersalnym, dlatego za jego pomocą można również obudować grill, fontannę czy oczko wodne, a nawet wybudować schody.

Układanie kostki brukowej – potrzebne narzędzia

Przed rozpoczęciem prac i zakupem kostki brukowej, musisz zgromadzić potrzebne narzędzia. Przy układaniu kostki brukowej przede wszystkim przydatne będą tzw. narzędzia pomiarowe, czyli miarka (zwijana lub składana) oraz poziomica. Polecamy zaopatrzyć się w poziomicę laserową, która jest niesamowicie precyzyjna, dzięki czemu unikniesz ewentualnych krzywizn.

Przed rozpoczęciem prac, warto dokładnie zaznaczyć teren, na którym będziesz układać kostkę i do tego celu świetnie sprawdzi Ci się sznurek z kołkami lub zwykła taśma.

Kolejne etapy prac będą wymagały użycia takich narzędzi jak: łopata, grabie oraz taczka. Ta ostatnia przyda się do transportowania kostki i potrzebnych materiałów, łopata będzie niezwykle przydatna przy korytowaniu, a grabie posłużą do rozprowadzenia podbudowy.

Ostatni etap prac wymaga utwardzenia podbudowy oraz osadzenia kostki. Do tego celu możesz użyć ręcznego ubijaka brukarskiego lub specjalistycznej zagęszczarki spalinowej. Pierwsze rozwiązanie jest zdecydowanie tańsze, jednak użycie tradycyjnego ubijaka bywa męczące, zwłaszcza jeśli chcesz wybrukować dużą powierzchnię. Zagęszczarka spalinowa kosztuje nawet kilkanaście razy więcej, jednak możesz wypożyczyć ją tylko na kilka dni i zapłacisz tyle samo, co za zakup tradycyjnego ubijaka.

Przeczytaj także: Jak poprawnie wykonać taraz z kostki brukowej?

Układanie kostki brukowej cena – ile to kosztuje?

Układanie kostki brukowej cena – koszt ułożenia kostki brukowej możesz zminimalizować do poziomu ceny zakupionych materiałów pod warunkiem, że zdecydujesz się na samodzielną pracę.

Ile kosztuje układanie kostki brukowej za m2? Tutaj bardzo dużo zależy od rodzaju materiału. Na rynku dostępne są zarówno kostki betonowe, które są zdecydowanie tańsze oraz granitowe, których cena podobnie jak posiadane właściwości, są znacznie wyższe.

Układanie kostki brukowej: ceny przykładowych produktów

Rodzaj nawierzchni

Cena za m2

Kostka betonowa płukana o wyglądzie naturalnego kamienia,

grubość 6 cm

45,98 zł

Kostka betonowa o grafitowym kolorze,

grubość 4 cm

32,98 zł

Kostka granitowa cięta śrutowana,

grubość 8 cm

245 zł

Kostka granitowa cięta płomieniowana,

grubość 6 cm

291 zł

Powyższa tabela przedstawia ceny za metr układanej kostki brukowej i dotyczy jedynie kosztu samego materiału, jakim jest bruk. Do tego należy doliczyć koszt narzędzi oraz ewentualnej robocizny.

Jak widać różnica pomiędzy ceną kostki betonowej, a granitowej jest znaczna, jednak oba te materiały różnią się właściwościami. Granit jest niezwykle trwały oraz odporny na działanie czynników atmosferycznych, dzięki czemu posłuży na długie lata.

Układanie kostki brukowej wzory – ułożenie kostki w konkretny wzór, będzie wymagało zakupu większej ilości materiału. Taką kostkę zdecydowanie trudniej się układa, dlatego, warto przemyśleć możliwość zatrudnienia fachowej ekipy.

Układanie kostki brukowej cennik 2021 – koszty robocizny w miastach

Inwestorzy, którzy marzą o szybkim wykończeniu przestrzeni wokół domu, mogą pomyśleć o zatrudnieniu fachowców. W takiej sytuacji nie trzeba martwić się o potrzebne narzędzia, a praca wykonana jest znacznie szybciej, niż miałoby to miejsce w systemie gospodarczym.

Oferty, które można znaleźć w internecie, czasami zawierają jedynie koszt samej robocizny (cena ułożenia kostki brukowej bez materiału), a inne zawierają cenę ułożenia kostki brukowej z materiałem. Sprawdziliśmy, jak wygląda kompleksowe ułożenie kostki brukowej w poszczególnych miastach. 

Kompleksowe ułożenie kostki brukowej: cennik 

Miasto

Kostka betonowa

Kostka granitowa

Układanie kostki brukowej Radom

49 zł

108 zł

Układanie kostki brukowej Kraków

55 zł

108 zł

Układanie kostki brukowej Warszawa

58 zł

132 zł

Układanie kostki brukowej Łódź

55 zł

106 zł

Układanie kostki brukowej Kielce

51 zł

114 zł

Układanie kostki brukowej Poznań

58 zł

116 zł

Układanie kostki brukowej Bydgoszcz

54 zł

110 zł

Układanie kostki brukowej Wrocław

55 zł

108 zł

Powyższe ceny są szacunkowe i zostały podane na podstawie ofert znalezionych w internecie.

Jak widać cena ułożenia kostki brukowej może zależeć od miejsca, w którym powstaje nasza budowa. W miastach wojewódzkich cena za układanie kostki brukowej jest znacznie wyższa od tych, które obowiązują w mniejszych miastach, a na wsiach finalny koszt może się różnić nawet o kilka złotych za m2.

Przy dużej powierzchni taka różnica może skutkować dużą oszczędnością. O tym ile kosztuje ułożenie kostki brukowej, decyduje również sam materiał. Ułożenie kostki betonowej jest znacznie tańsze niż granitowej.

Kostka brukowa

Ile finalnie będzie wynosić cena kostki brukowej z ułożeniem będzie zależało od sposobu ułożenia. Fachowcy osobno wyceniają też usługę wykonania wzoru, zwłaszcza jeśli jest on skomplikowany. Tak naprawdę istnieje mnóstwo czynników, które mają wpływ na koszt usługi. Przed podjęciem ostatecznej decyzji co do wyboru ekipy, warto porównać kilka cenników nadesłanych przez firmy brukarskie.

Przeczytaj: Jak zastosować żywopłot "dziki" w ogrodzie?

Układanie kostki brukowej na betonie – czy to dobre rozwiązanie?

Kostkę brukową najczęściej układa się na piaszczystym podłożu, po usunięciu części roślinnej i wykonaniu potrzebnego koryta. Jednak zdarzają się też sytuacje, w których kostkę musimy wyłożyć na gruncie wysadzinowym, który jest niezwykle popularny w Polsce.

Grunt wysadzinowy składa się z gliny lub iłu i w takiej sytuacji podkład z kruszywa, należy zastąpić betonem. Układanie kostki brukowej na betonie wygląda podobnie co w przypadku piaszczystego podłoża. Przed przystąpieniem do prac należy sprawdzić, czy mieszanka betonowa jest mokrej lub gęstoplastycznej konsystencji, a ułożony beton powinien zostać starannie odpowietrzony.

Poprawne układanie kostki brukowej na podjeździe sprawi, że wody opadowe nie przedostaną się do gruntu, dzięki czemu nie zostanie on zawilgocony, a podjazd wytrzyma ciężką zimę. Warto wspomnieć o tym, że podkład betonowy jest również nieco tańszym rozwiązaniem nawet od solidnie zagęszczonego tłucznia.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Prawidłowe ułożenie kostki brukowej nie wymaga specjalnych umiejętności czy sprzętu. Poniżej zamieściliśmy więc instrukcję, jak krok po kroku ułożyć kostkę wokół własnego domu.

Układanie kostki brukowej: porady

Przed rozpoczęciem prac sprawdź, czy kostka, którą chcesz położyć, nie została wcześniej uszkodzona. Po wbudowaniu jej w nawierzchnię nie będziesz mógł jej zareklamować.

Krok 1. Wytyczenie powierzchni i korytowanie

Położenie kostki brukowej należy rozpocząć od dokładnego wytyczenia powierzchni, na której ma zostać położona. Kolejny etap, czyli tzw. korytowanie, posłuży przygotowaniu terenu. Należy dokładnie usunąć wierzchnią warstwę gleby do takiego miejsca, aby po ułożeniu kostki, znajdowała się ona na równym poziomie z resztą gruntu.

Krok 2. Wykonanie podbudowy

Aby nawierzchnia wykonana z kostki brukowej nie ulegała destrukcji, nie zapadała się i nie rozjeżdżała w czasie, gdy będziemy ją użytkowali, powinna zostać ułożona na odpowiednio przygotowanym do tego celu podłożu. Dno wykonanego wcześniej koryta należy wyłożyć warstwą kruszywa, który zostanie mocno ubity. Grubość podbudowy powinna wynosić około 20 cm dla tarasów czy ścieżek, a około 30 - 40 cm przy nawierzchniach, które będą mocniej obciążone. Pamiętajmy też, że na podmokłym gruncie powinna być ona trochę grubsza, a na suchym płytsza.

Krok 3. Ułożenie brzegów

Po przygotowaniu podbudowy powinniśmy rozpocząć ułożenie brzegów nawierzchni. W zależności od wielkości kostek grubość obrzeża powinna wynosić 6 lub 8 cm.

Krok 4. Wykonanie podsypki

Podsypka wykonana z odsiewek kamiennych lub z materiału piaskowo-cementowego, powinna mieć od 3 do 5 cm grubości. Jej zadanie polega na dokładnym osadzeniu kostki brukowej, dlatego po jej wyłożeniu warto ją wyrównać (ale nie ubijać). 

Krok 5. Ułożenie kostki

Po wykonaniu wcześniejszych kroków można przystąpić do układania kostki. Czynność ta jest niezwykle prosta i polega na rozłożeniu kostek, jedna przy drugiej i dobijaniu każdej z nich gumowym młotkiem, po to, aby mocniej zakotwiczyła się w podłożu.

Krok 6. Utwardzenie i piaskowanie

Ostatni etap, czyli utwardzanie ma zabezpieczyć nawierzchnię pod położeniem kostki w taki sposób, aby była ona odpowiednio stabilna i wytrzymała każde warunki, wysokie temperatury, a także nacisk. Piaskowanie z kolei jest nieodłącznym elementem wykończeniowym i polega na wysypaniu piasku, w szczeliny o grubości 1-2 mm powstałe w ułożonej kostce brukowej.

Przeczytaj: Podjazd do domu - na co zwrócić uwagę wybierając projekt podjazdu?

Jakich błędów unikać podczas układania kostki brukowej?

Inwestorzy, którzy decydują się na samodzielne ułożenie kostki brukowej, często popełniają podobne błędy. Przede wszystkim źle dobierają parametry kostki do przewidywanych obciążeń. Zbyt cienkie materiały, które stosowane są na podjazdach lub przydomowych parkingach nie wytrzymują dużego obciążenia.

Kostka brukowa pod domem

Kolejnym, częstym niedociągnięciem jest nieprawidłowe wykonanie podbudowy. Etap ten w procesie układania kostki jest niezwykle istotny, ponieważ odpowiada za to, aby kostka nie uległa obsunięciu lub destrukcji. Tutaj, najczęściej stosowane są zbyt cienkie lub zbyt grube warstwy podbudowy niedostosowane do charakteru planowanych obciążeń.

Jeśli zastanawiasz się, czy poradzisz sobie z ułożeniem kostki, pomyśl o zatrudnieniu fachowców. Jeśli zależy Ci na samodzielnej pracy, warto poprosić kogoś o pomoc w przygotowaniu podłoża i wykonaniu podbudówki. 

Po ułożeniu kostki brukowej warto wiedzieć również jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej, ponieważ może to przysparzać niemałego kłopotu i wpływać na estetykę przestrzeni okołodomowej. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?
Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?
Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Żywopłot zimozielony
8 października 2021 r. Diana Sulyma

Żywopłot zimozielony – jakie rośliny wybrać i jak pielęgnować żywopłot zimozielony?

Jeśli poszukujesz sposobu na efektowne wykończenie ogrodzenia albo skuteczne...

Ogród i Taras
Ziemianka
30 września 2021 r. Diana Sulyma

Ziemianka – co to jest i jak zbudować nowoczesną ziemiankę ogrodową?

Ziemianka ogrodowa to budowla znana od wieków. W ostatnich latach przeżywa sw...

Ogród i Taras
Wycinka drzew
29 września 2021 r. Diana Sulyma

Wycinka drzew – ile kosztuje i jakich pozwoleń wymaga wycinka drzew na działce?

Wycinka drzew bez pozwolenia wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami, nawet jeś...

Ogród i Taras
Drewutnia
22 września 2021 r. Diana Sulyma

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak, żeby charakteryzowało się optymal...

Ogród i Taras
Żywopłot zimozielony
8 października 2021 r. Diana Sulyma

Żywopłot zimozielony – jakie rośliny wybrać i jak pielęgnować żywopłot zimozielony?

Jeśli poszukujesz sposobu na efektowne wykończenie ogrodzenia albo skuteczne...

Ogród i Taras
Ziemianka
30 września 2021 r. Diana Sulyma

Ziemianka – co to jest i jak zbudować nowoczesną ziemiankę ogrodową?

Ziemianka ogrodowa to budowla znana od wieków. W ostatnich latach przeżywa sw...

Ogród i Taras
Wycinka drzew
29 września 2021 r. Diana Sulyma

Wycinka drzew – ile kosztuje i jakich pozwoleń wymaga wycinka drzew na działce?

Wycinka drzew bez pozwolenia wiąże się z dotkliwymi konsekwencjami, nawet jeś...

Ogród i Taras
Drewutnia
22 września 2021 r. Diana Sulyma

Drewutnia – jak zrobić i gdzie postawić drewutnię ogrodową?

Drewutnia pozwala przechowywać drewno kominkowe i w odpowiedni sposób je sezonować, tak, żeby charakteryzowało się optymal...