Dbaj o siebie i kupuj bezpiecznie. Pamiętaj, że #lepiejzdomu!

Jak układać kostkę brukową?

Jak układać kostkę brukową?

Kostka brukowa to termin bardzo dobrze nam znany. Nie ulega najmniejszej wątpliwości, że w większości przypadków to właśnie ten rodzaj nawierzchni wybieramy do zagospodarowania i stworzenia swojej przestrzeni. Bruk to rodzaj nawierzchni, który stosowany jest zarówno na ulicach, jak też na chodnikach, podwórkach, czy placach. Utwardza się go poprzez układanie w sposób bardzo ścisły warstw (kamieni, kostek kamiennych, betonowych, ceramicznych) przylegających do siebie.

Kostka brukowa, jak wiadomo, może posiadać różnorodne kształty, wielkości, a także wzory. W tym przypadku, to od nas zależy, jakiego wyboru ostatecznie dokonamy i w jaki sposób ułożymy kostkę brukową. Oczywiście, do tego celu możemy wynająć wykwalifikowaną firmę, jednak w dzisiejszych czasach i w dobie tak mocno rozwiniętego internetu (a także dzięki temu poradnikowi) bez najmniejszych problemów samodzielnie poradzimy sobie z tym zadaniem. Będzie do dla nas na pewno duża lekcja, ale także ogromną satysfakcja i znacząca oszczędność.

Kostka brukowa i jej zastosowanie

Materiał w postaci kostki brukowej powszechnie wykorzystuje się w przydomowych ogrodach, na podwórzach, działkach, a także w tzw. przestrzeni publicznej. Bardzo często zastanawiamy się, jaka kostka brukowa przed domem sprawdzi się najlepiej? Nasze przemyślenia zmierzają raczej w kierunku tworzenia podjazdów, ścieżek, ale nie tylko. Jeśli posiadasz dom z tarasem lub podjazdem to również te miejsca możesz wyłożyć kostką brukową. To nie tylko bardzo estetyczne i długotrwałe, ale także niesamowicie praktyczne rozwiązanie, które nie obciąży znacznie naszego budżetu.

Z kostki brukowej w przydomowej przestrzeni możemy wykonać również placyk, schody, obrzeża, murki ogrodowe, donice i inne elementy dekoracji, a nawet grill, czy opaskę wokół domu. Z kostki brukowej powstać może również oczko wodne, jak również fontanna. Kostka brukowa ma nieskończony wachlarz zalet. Przede wszystkim, patrząc z czystko praktycznego punktu widzenia warto zauważyć, że kostka brukowa pozostaje niesamowicie wytrzymała (zatem powstałe z niej elementy zewnętrzne będą odpowiednio trwałe), jest ona także odporna na skrajnie niskie oraz skrajnie wysokie temperatury, a także pozostaje bardzo łatwa w czyszczeniu i konserwacji.

Jest to na pewno element współczesnej mody i praktyczny sposób na zagospodarowanie terenu. Dzięki kostce brukowej i naszej inwencji jesteśmy w stanie stworzyć coś naprawdę nietuzinkowego i... opłacalnego. Jest to coś o tyle wartościowego, że przy stosunkowo niewielkiej inwestycji będziemy w stanie wykorzystać pozostałe po budowie materiały i odpowiednio je zagospodarować, w równie okazały i ponadczasowy sposób.

Jak układać kostkę brukową?

Kostka brukowa — jaką wybrać?

Przy okazji rozmyślań nad tym jaką kostkę brukową powinniśmy wybrać, warto podkreślić kilka dość istotnych faktów. Budowa własnego domu (tak rzecz ujmując) to nie tylko wznoszenie kolejnych kondygnacji budynku, wykańczanie wnętrz, dobór wyposażenia oraz dodatków, ale również otaczająca go przestrzeń. I to właśnie na projektowaniu oraz tworzeniu przestrzeni zewnętrznej, przydomowej - należy się dziś skupić. Mowa o podwórku, ogrodzie, ścieżkach, podjazdach, a nawet schodach. Kostka brukowa, to element często pojawiający się w naszych zamierzeniach, nie ulega bowiem wątpliwości, że to właśnie ten materiał budowlany pozostaje najczęściej i najchętniej stosowanym elementem.

To, jaką kostkę brukową wybierzemy, będzie zależało tylko od nas, naszych upodobań oraz indywidualnych preferencji. Współczesny rynek daje nam tyle możliwości oraz rozwiązań, że z pewnością każdy znajdzie coś dla siebie, bez najmniejszego problemu. Kostka brukowa może być albo standardowa, albo szlachetna. Jeśli chodzi o standardową kostkę, nazywaną również kostką przemysłową, to wykorzystuje się ją głównie w przestrzeni publicznej, na ulicach, deptakach, chodnikach, parkingach, ale nie tylko. Choć nie jest ona tak okazała i ozdobna, to często wykorzystujemy ją również przed domem i wokół niego. Cechami charakterystycznymi kostki są jej jednolitość oraz uproszczona i maksymalnie klasyczna struktura.

Jeśli jednak stawiamy na rozwiązania bardziej estetyczne, wzorzyste i oparte na trendach, to doskonałym wyborem będzie kostka brukowa szlachetna, którą charakteryzuje znacznie większe urozmaicenie i zróżnicowanie, zarówno jeśli chodzi o kształty, jak też zastosowane wzory, czy kolorystykę. Ten rodzaj kostki brukowej posiada też nieco inną fakturę niż kostka standardowa. Wynika to z innego typu obróbki, a skutkuje tym, że wygląd kostki szlachetnej pozostaje znacznie bardziej atrakcyjny. Kostkę szlachetną również dzielimy na kilka rodzajów, mowa m.in. o:

  • kostce strukturalnej – z wierzchu przypominającej naturalny kamień,
  • kostce łupanej – również przypominającej kamień, posiadającej obłupywane brzegi, przez co kostka staje się nieregularna,
  • kostce postarzanej – której  powierzchnia jest młoteczkowana, dzięki czemu kostka świetnie imituje staroświecki bruk, przypominający swoim wyglądem ten, który jeszcze dziś możemy spotkać w zabytkowych dzielnicach niektórych miasteczek, miast,
  • kostce szczotkowanej –  której obróbka polega na szczotkowaniu kostki i dzięki temu uzyskuje się efekt który pozwala uzyskać ciekawszą, bardziej ozdobną strukturę z widocznymi porami,
  • kostkę o płukanej powierzchni – której  wierzchnia warstwa betonu jest wypłukiwana, w rezultacie czego również powstaje dekoracyjna, ciekawa struktura.

Jak widać, możliwości jest bardzo dużo, a my możemy do woli wybierać w swoich faworytach.

Materiały niezbędne do ułożenia kostki brukowej

Aby odpowiednio ułożyć kostkę brukową – niezbędne będą do tego wyspecjalizowane materiały. O czym mowa? Do najlepszych materiałów wykorzystywanych przy podbudowie, zalicza się: kruszywo, tłuczeń, grys, żwir, żużel lub też kliniec. Przy okazji kładzenia kostki brukowej będziemy mogli użyć również pospółki, piasku złączonego z cementem lub też chudego betonu. Nie mniej jednak, ze względu na niedokładną i niewystarczającą nośność – chudy beton raczej nie będzie nadawał się do miejsc, które są narażone na bardzo duże obciążenia, mowa np. o podjeździe do garażu.

Układanie kostki brukowej krok po kroku

Zanim rozpoczniemy układanie nawierzchni z kostki brukowej, musimy pamiętać, o sprawdzeniu, czy kostka nie została w jakikolwiek sposób uszkodzona i wówczas w razie potrzeby należy niezwłocznie zgłosić ten fakt producentowi w celu wymiany towaru. Po wbudowaniu uszkodzonej kostki w nawierzchnię dokonanie reklamacji nie będzie już możliwe. W  okresie gwarancyjnym sprzedawcy, a także producenci kostek brukowych nie ponoszą odpowiedzialności za wszelkie uszkodzenia mechaniczne, które zostały spowodowane wadliwym wykonaniem nawierzchni. Warto zatem zwrócić szczególną uwagę na kilka podstawowych zasad, jakimi powinniśmy kierować się obcując z kostką brukową.

Jeśli chodzi o układanie kostki brukowej, które ma być zobrazowane w kilku krokach, to zdecydowanie krokiem numer jeden będzie wybór interesującego nas wzoru. Tutaj powinniśmy kierować się przede wszystkim własnym gustem oraz preferencjami, a także tym w jakich warunkach i do czego wykorzystamy swoją kostkę brukową. Następnie krok drugi opiera się o prace typowo ziemne, czyli chodzi o to, aby przed położeniem kostki wykonać w ziemi odpowiedniej głębokości (która jest uzależniona od przewidywanego natężenia ruchu) wgłębienie. W kroku trzecim możemy przejść do wykonania tzw. obrzeży, czyli krawężników.

W kroku czwartym – ważna jest nawierzchnia i to się na tym etapie należy zająć. Jeśli chodzi o schemat konstrukcji wykonanej z kostki brukowej, to wygląda to tak, że na samym dole znajduje się grunt rodzimy bądź wzmocnione czymś podłoże, następnie jest warstwa odsączająca (grubość do 10m), potem podbudowa, następnie podsypka wyrównująca z drobnego kruszywa i kostka brukowa. Należy pamiętać, że w szczelinach frakcji sypie się suchy piasek, powinny mieć one od 1 do 2 mm.

Wytyczenie powierzchni i korytowanie

Pracę nad kostką brukową rozpoczyna się zdecydowanie od wytyczenia powierzchni na której ma być ona położona. Pamiętajmy, że to od nas zależy jaki zakres terenu znajdzie się w zasięgu prac. Wytyczając powierzchnię, dobrze jest ogrodzić ją np. taśmą, dzięki czemu zdobędziemy znacznie lepszy punkt podglądowy i będziemy mogli dokonać modyfikacji. Jest to tzw. korytowanie, które służy przygotowaniu nawierzchni typowo pod kładzenie kostki brukowej.

Przeprowadza się je również po to, by gleba, jak i sama nawierzchnia kostki brukowej były w stanie samodzielnie odprowadzać wilgoć, wodę i aby nie rozwijały się w nich procesy gnilne. Podczas korytowania, po wstępnym etapie należy też usunąć z powierzchni grunt rodzimy i humus. Dodatkowo, należy też przy okazji korytowania dokładnie oczyścić grunt z korzeni, które mogłyby spowodować rozsadzenie kostki od środka.

Przygotowanie podłoża i jego wzmocnienie

Zastanawiając się - jak ułożyć kostkę brukową krok po kroku – warto sięgnąć do internetowych poradników. Jeśli chodzi o początkowe etapy układania kostki brukowej, o których mowa w tej części artykułu, to w istocie zarówno sposób przygotowania podłoża pod kładzenie kostki, jak też jego wzmacnianie są naprawdę istotne. Dlatego też konstrukcja, na której jest układana finalnie kostka brukowa składa się  z tak wielu kondygnacji. Przy okazji przygotowywania podłoża warto jest zwrócić uwagę na fakt, aby było ono ubite, równe i twarde. W przypadku miękkich nawierzchni może dochodzić do tego, że kostka będzie położona krzywo, nieestetycznie i będzie ona ulegała zapadaniu, rozjeżdżaniu się.

Jak układać kostkę brukową?

Podbudowa, czyli warstwa podbudowy pod kostkę brukową

Aby nawierzchnia wykonana z kostki brukowej nie ulegała destrukcji, nie zapadała się i nie rozjeżdżała w czasie, gdy będziemy ją użytkowali, powinna zostać ona ułożona na odpowiednio przygotowanym do tego celu podłożu. Mowa o podbudowie i posypce. Najważniejsza jest podbudowa, to od jej jakości oraz sposobu wykonania zależy fakt, czy nasza kostka brukowa będzie prezentowała doskonałą jakość i wytrzymałość, czy też mankamenty.

Nie warto więc oszczędzać na podbudowie, jej grubość zależy oczywiście od typu oraz rodzaju gruntu. Pamiętajmy, że na podmokłym gruncie powinna być ona trochę grubsza, na suchym płytsza – tak samo, jej grubość będzie uzależniona też od tego, jak będzie użytkowana nawierzchnia z kostki brukowej. Podbudowa pełni dwie funkcje – nośną oraz filtracyjną. Jednak, w celu zapewnienia wodzie odpowiedniego odpływu w miejsce do tego przeznaczone, przed tym jak wykonamy podbudowę – podłożu będziemy musieli nadać 3 lub 4 procentowy spadek.

Ułożenie krawężników i kostki

Krawężniki, jak doskonale wiemy powodują odpowiednią filtrację cieczy – odprowadzają wodę, zatem pełnią bardzo ważną rolę w procesie powstawania, a następnie użytkowania kostki brukowej. Przy okazji układania kostki brukowej należy wystrzegać się przede wszystkim niedokładności oraz pośpiechu. Powierzchnia pod kostkę brukową powinna zostać przygotowana z najwyższą starannością.

Zarówno pod krawężniki, jak i pod kostkę wszystko musi być wyliczone, wymierzone, odpowiednio ubite, a także nałożone na siebie krok po kroku. Przy kostce i krawężnikach, nie wolno zapomnieć nam o tym, aby pousuwać z gleby wszystkie korzenie, które mogłyby rozsadzić konstrukcję od wewnątrz. Nawierzchnia nie może należeć też do typowo zalewowych lub miękkich, ponieważ w takim przypadku będzie dochodziło do zapadania się kostki i jej rozjeżdżania.

Etap końcowy, czyli utwardzanie i piaskowanie

Utwardzanie ma zabezpieczyć nawierzchnię pod położenie kostki w taki sposób, aby była ona odpowiednio stabilna i wytrzymała każde warunki i temperatury, a także nacisk. Piaskowanie z kolei jest też nieodłącznym elementem wykończeniowym i polega na tym, że pomiędzy szczeliny o grubości 1-2 mm powstałe w ułożonej kostce brukowej wsypuje się piasek.

Układanie kostki brukowej — samemu czy z pomocą?

Jeśli nigdy wcześniej nie układaliśmy kostki brukowej, a bardzo chcemy zrobić to samodzielnie, to jest to możliwe. Przy odpowiednim przygotowaniu z całą pewnością będziemy w stanie sami położyć kostkę brukową. Nie mając jednak do końca pewności czy chcemy podejmować się tego ryzyka, możemy skorzystać z pomocy specjalistów lub położyć kostkę brukową z osobą, która będzie nam asystowała, bo np. już to kiedyś robiła.

Zapewne niejednokrotnie zastanawialiśmy się – jak samemu ułożyć kostkę brukową? Otóż powyżej mamy już na to gotową oraz kompleksową odpowiedź. Jak ułożyć kostkę brukową samemu? To nic trudnego! Powyżej dokładnie wyjaśniliśmy poszczególne fazy oraz kroki działania zmierzające do powstania spektakularnych, długotrwałych, a także niesamowicie satysfakcjonujących efektów końcowych.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Formalności budowlane
Projekty architektoniczne – czym różnią się od projektów budowlanych?
Projekt domu
Dom plus energetyczny – czym jest?
Projekt domu
Projekt domu dla seniora
Formalności budowlane
Projekty architektoniczne – czym różnią się od projektów budowlanych?
Projekt domu
Dom plus energetyczny – czym jest?
Projekt domu
Projekt domu dla seniora

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Taras, szczególnie gdy nie jest w żaden sposób osłonięty, narażony jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych....

Ogród i Taras
Japoński ogród – jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
15 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Ogród japoński – jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?

Japoński ogród zachwyca elegancją i prostotą, doskonale naśladuje naturalny k...

Ogród i Taras
Wędzarnia ogrodowa - czy warto?
27 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Wędzarnia ogrodowa - jak wybrać najlepszą wędzarnie do ogrodu?

Cenisz zdrowe i smaczne posiłki? Jesteś mistrzem przygotowywania dań dla najb...

Ogród i Taras
Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?
4 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?

Ogród wielopoziomowy nie należy do najłatwiejszych w aranżacji, ale odpowiednio zaprojektowany daje naprawdę wyjątkowe efe...

Ogród i Taras
Jak zabezpieczyć taras na zimę?
17 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Jak zabezpieczyć taras na zimę?

Taras, szczególnie gdy nie jest w żaden sposób osłonięty, narażony jest na szkodliwe działanie czynników atmosferycznych....

Ogród i Taras
Japoński ogród – jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?
15 września 2020 r. Ewelina Kocenda

Ogród japoński – jakie rośliny wybrać do ogrodu w stylu japońskim?

Japoński ogród zachwyca elegancją i prostotą, doskonale naśladuje naturalny k...

Ogród i Taras
Wędzarnia ogrodowa - czy warto?
27 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Wędzarnia ogrodowa - jak wybrać najlepszą wędzarnie do ogrodu?

Cenisz zdrowe i smaczne posiłki? Jesteś mistrzem przygotowywania dań dla najb...

Ogród i Taras
Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?
4 sierpnia 2020 r. Klaudia Spurgiasz

Ogród wielopoziomowy - jak go zaprojektować?

Ogród wielopoziomowy nie należy do najłatwiejszych w aranżacji, ale odpowiednio zaprojektowany daje naprawdę wyjątkowe efe...