Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

💎 Oszczędzaj nawet 30% na budowie domu!

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Poziomica laserowa - jak i do czego używać poziomicy laserowej?

Poziomica laserowa - jak i do czego używać poziomicy laserowej?

Poziomica laserowa to urządzenie bez którego przeprowadzenie części prac budowlanych lub wykończeniowych, mogłoby okazać się zbyt trudnym zadaniem. Wieszanie obrazów, malowanie ścian, wykonanie sufitów podwieszanych - każda z tych czynności będzie o wiele prostsza, gdy wyposażysz się w to urządzenie. Czy wiesz jednak, jak właściwie działa? Przyjrzyjmy się nieco bliżej poziomicy laserowej, aby odpowiedzieć na pytanie, jak wybrać najlepsze urządzenie tego typu do konkretnych potrzeb.

Zdecydowałeś się na projekt domu z uwzględnieniem wykończenia wnętrz? To doskonałe rozwiązanie, zwłaszcza gdy części prac remontowych chcesz podjąć się samodzielnie. Najpierw jednak musisz wyposażyć się w niezbędne narzędzia i urządzenia. Zalicza się do nich m.in. poziomica laserowa i to właśnie jej poświęcimy w tym wpisie nieco więcej uwagi. 

Poziomica laserowa - co to jest?

O poziomicy słyszał zapewne każdy. To słowo przywodzi na myśl tradycyjny model poziomicy wodnej, który kształtem przypomina linijkę. Laserowa poziomica jest znacznie bardziej zaawansowana, dlatego też z powodzeniem można ją zastosować do prac wewnątrz domu, jak i na zewnątrz.

Laser, w który jest wyposażona sprawia, że korzystanie z niej jest wygodniejsze, a pomiar dokładniejszy. Warto jednocześnie wiedzieć, że poziomicę laserową wykorzystać można nie tylko na płaszczyznach poziomych, ale i pionowych. Jak właściwie działa poziomica laserowa? 

Poziomica laserowa - jak działa?

Łatwo się domyślić, że poziomy laserowe wykorzystują laser. Co to jednak znaczy? Jest to wzmocniona, skupiona wiązka światła emitowana z urządzenia półprzewodnikowego zwanego diodą. Te diody znane również jako diody LED , znajdziesz w wielu popularnych urządzeniach, z których korzystasz na co dzień, w tym m.in. zegarkach cyfrowych, pilotach lub ekranach telewizyjnych.

Jak działa poziomica laserowa? Emituje wiązkę światła, której można użyć jako wizualnej linii kredowej, gdy potrzebny jest prosty i równy punkt odniesienia. Wielkość wiązki światła zależy od wielkości diody. W tym przypadku mniejsza jest lepsza - mniejsza wiązka światła jest dokładniejsza. Wystarczy przyłożyć poziomicę laserową do ściany, a pojawi się na niej linia w postaci wskaźnika świetlnego. 

Większość laserów emituje czerwoną wiązkę światła. Niektórzy producenci oferują obecnie zielone lasery, które są aż o 400% jaśniejsze niż czerwone wiązki lasera, dzięki czemu są bardziej widoczne w zastosowaniach wewnętrznych. Jednak technologia potrzebna do wyświetlania koloru zielonego wymaga więcej energii niż czerwone światło, więc żywotność baterii nie jest tak długa, a czerwone lasery są generalnie dokładniejsze i bardziej niezawodne w różnych temperaturach.

Poziomica laserowa - do czego jej używać?

Poziomica laserowa może przydać się w wielu sytuacjach. Odnajduje zastosowanie wszędzie tam, gdzie potrzebne jest dokładne odniesienie do poziomu. Może to być banalna czynność, jak wieszanie obrazu na ścianie, a niekiedy znacznie bardziej skomplikowana, chociażby instalacja rur kanalizacyjnych. Poziomica laserowa przyda się także przy instalowaniu płyt sufitowych, instalowaniu gniazd zasilających, wieszaniu szafek, malowaniu ścian i wiele więcej.

Poziomica laserowa do sufitów podwieszanych również okaże się niezbędna. Dzięki niej będziesz cieszyć się efektownie wykończonym i przede wszystkim równym sufitem. Poziomicy laserowej możesz użyć również chociażby do wykonania szafy na wymiar do Twojej garderoby.

Jak używać poziomicy laserowej?

Do konkretnych zastosowań opracowano różne rodzaje poziomic laserowych, ale każdy z nich zawiera dwa wspólne elementy: laser oraz podstawę poziomującą, która może być umieszczona na podłodze, zamontowana na ścianie lub przymocowana do statywu. Ta podstawa pomaga rzutować światło na wymaganą wysokość i sprawia, że poziomica pozostaje nieruchomo na miejscu. 

Linie wyświetlaną przez poziomicę laserową można ustawić na dowolnej wysokości. W prawidłowym ustawieniu pomoże diodowy wyświetlacz, w który wyposażona jest większość tego rodzaju urządzeń.

Poziomice laserowe - jakie są rodzaje?

Poziomica laserowa dostępna jest w kilku rodzajach. Wyposażona może zostać z dodatkowe funkcjonalności. Oto kilka z jej rodzajów:

  • poziomica laserowa z dalmierzem - poziomica wyposażona w dodatkową opcję mierzenia odległości;
  • poziomica laserowa krzyżowa - pozwala także na wyznaczanie kątów prostych (prowadzi wiązki prostopadłe, które przecinają się na krzyż wskazując na kąt prosty).
  • poziomica laserowa 360 - zwana inaczej laserem płaszczyznowym, pozwala wyznaczyć więcej niż jedną linię. Można ustawić ją na środku pomieszczenia, dzięki czemu wyświetli linie na wszystkich ścianach, wskaże jednocześnie linię pionową na podłodze i suficie;
  • poziomica laserowa samopoziomująca - wyposażona w kompensator magnetyczny, który ułatwia kreślenie prawidłowego ustawienia linii. Praktyczny dodatek stanowi sygnał dźwiekowy informujący o rozpoziomowaniu;
  • poziomica laserowa ze statywem - dobry wybór dla osób, które zajmują się pracami remontowymi amatorsko. Statyw ułatwi odpowiednie ustawienie poziomicy..

Ile kosztuje poziomica laserowa?

Cena poziomicy laserowej zależy od jej rodzaju, rozmiarów czy stopnia zaawansowania. Przykładowe ceny poszczególnych poziomic znajdziesz w tabeli poniżej. Przedział cenowy jest dość szeroki, gdyż koszt zależy także od rozpoznawalności marki.

Rodzaj poziomicy laserowej Cena
poziomica laserowa z dalmierzem 220-450 zł
poziomica laserowa ze statywem 150-300 zł
poziomica laserowa krzyżowa 160-250 zł
poziomica laserowa samopoziomująca 300-700 zł
(droższe modele są elektryczne)
poziomica laserowa 360 550-1100 zł

Poziomice laserowe - najważniejsze parametry

Przymierzasz się do zakupu poziomicy laserowej? W takim razie musisz przyjrzeć się bliżej jej parametrom. Co dokładnie wziąć pod uwagę? Będzie to:

  • zakres pomiaru - inaczej mówiąc jest to zasięg poziomicy, na domowy użytek wystarczy zapewne zakres kilku metrów, w sprzedaży dostępne są urządzenia, których zasięg może wynosić 10, a nawet 20 metrów!;
  • wyposażenie dodatkowe - statyw, bateria, adapter - tego rodzaju elementu mogą okazać się niezbędne, dlatego warto znaleźć urządzenie, które już na starcie będzie w nie wyposażone;
  • czas pracy - czas pracy na akumulatorze to istotny parametr. Średni czas działania poziomicy na jednym ładowaniu to ok. 10 godzin. W sklepach znajdziesz także poziomice laserowe z wymiennymi bateriami. Wydaje się jednak, że akumulator stanowi wygodniejsze rozwiązanie.

Jaką poziomicę laserową wybrać?

Jaka poziomica laserowa do domu okaże się dobrym wyborem? Wiele zależy od zakresu prac, których chcesz się podjąć. Jeśli sprowadzają się one głównie do wieszania półek i innych prostych czynności, to wystarczający będzie prosty i niedrogi model poziomicy laserowej. Jeśli jednak potrzebujesz jej na użytek profesjonalny, to precyzja będzie miała ogromne znaczenie, dlatego im bardziej zaawansowane urządzenie tym lepiej.

Fachowcy najczęściej sięgają po poziomice laserowe z dalmierzem oraz poziomice 360, których zasięg działania wynosi ok. 10 metrów. To, jaka poziomica laserowa będzie odpowiednia dla Ciebie, musisz określić już samodzielnie. Jeśli majsterkowanie to jedynie Twoje hobby, nie ma sensu wydawać kroci na poziomicę.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki
Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Działka
Makieta domu jednorodzinnego na dłoni mężczyzny, w tle zielone łąki

Nowości w tej kategorii

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Fundamenty
pęknięcie na ścianie i fundamentach budynku z cegły
06.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podbijanie fundamentów. Kiedy powinniśmy je przeprowadzić?

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów całego budynku – to one są odpowiedzialne za trwałość i stabilność całej k...

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

Dach
Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty
22.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym najlepiej zaizolować dach płaski? Procedura i koszty

Dach płaski jest jednym z najpopularniejszych rodzajów – szczególnie chętnie wykorzystywany jest on w projektach domów now...

Fundamenty
pęknięcie na ścianie i fundamentach budynku z cegły
06.02.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Podbijanie fundamentów. Kiedy powinniśmy je przeprowadzić?

Fundamenty to jeden z najważniejszych elementów całego budynku – to one są odpowiedzialne za trwałość i stabilność całej k...

Ocieplenie i izolacja
szczesliwa rodzina lezy razem na podlodze w jasnym salonie
05.02.2024 r. Daria Sicińska

Jak skutecznie wykonać wygłuszenie stropu? Przegląd stropów i materiałów pod kątem izolacji akustycznej dom

Wygłuszenie stropu może okazać się niezwykle praktycznym rozwiązaniem, które...

Stropy, balkony, schody
wnętrze domu w stanie surowym
17.01.2024 r. Daria Sicińska

Strop filigran: parametry, zastosowanie i koszt wykonania

W każdym projekcie domu musi być określony rodzaj stropu – może to być strop monolityczny, gęstożebrowy czy filigran. Osta...

REKLAMA
Zamknij