100 zł w prezencie do projektu!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Kredyt na domek letniskowy. Która forma finansowania będzie najkorzystniejsza?

Kredyt na domek letniskowy

Domek letniskowy jest marzeniem wielu osób – można wykorzystać go przede wszystkim w celach rekreacyjnych i wypoczynkowych. Jednak domek taki może być też dobrą inwestycją – wynajmowanie go latem czy sprzedaż przyniesie dodatkowy dochód. W jaki sposób sfinansować budowę takiego budynku, jeśli nie ma się na ten cel wystarczających środków? Kredyt na domek letniskowy będzie jednym z lepszych rozwiązań. Co można znaleźć w ofertach banków? Czy jedynym wyjściem będzie kredyt hipoteczny na domek letniskowy czy może są jakieś alternatywy?

Czym jest kredyt na domek letniskowy?

Domek letniskowy to – zgodnie z przepisami prawa – budynek, który służy do okresowego wypoczynku, nie zamieszkuje się go stale, przez cały rok, a na przykład jedynie podczas sprzyjających warunków atmosferycznych, jak w wakacje. Często jest to dom na zgłoszenie o powierzchni 35 m2 – do jego budowy nie jest potrzebne pozwolenie. Niekiedy można spotkać się też z nazwą domek letniskowy całoroczny – można zamieszkiwać go przez wszystkie miesiące w roku, ponieważ posiada ogrzewanie i jest ocieplony.

Dla inwestorów najważniejszą kwestią będzie finansowanie budowy takiej nieruchomości. Wyjścia są dwa – można oszczędzać i przeznaczyć na ten cel własne środki lub zaciągnąć kredyt na domek letniskowy.

Czym jest ta forma zobowiązania finansowego? To nic innego jak zapewnienie przez wybrany bank pieniędzy na budowę domku letniskowego. Zobowiązaniem kredytobiorcy jest terminowa spłata przez wyznaczony czas. Kredyt na dom letniskowy może być różny, w zależności od tego, jak kosztowna będzie inwestycja, a także jaki rodzaj domku letniskowego planujemy wybudować.

Banki zazwyczaj nie oferują kredytu, który jest ściśle przeznaczony na budowę domku letniskowego, ale mogą zaproponować kredyt gotówkowy na dowolny cel lub kredyt hipoteczny.

Inwestorzy mogą sobie też zadawać pytanie, czy można dostać dofinansowanie na domek letniskowy? O takie fundusze mogą przede wszystkim ubiegać się osoby, które będą prowadziły działalność gospodarczą w sektorze usług turystycznych. Jedną z opcji jest chociażby dofinansowanie z Powiatowego Urzędu Pracy. Najważniejsze wymagania, jakie trzeba spełnić, to być zarejestrowanym jako osoba bezrobotna, a także przeznaczyć otrzymane środki na założenie działalności.

ofe-5847238-71690 w-71690

Na jakie domki letniskowe możemy otrzymać finansowanie?

Dzięki uzyskanemu kredytowi można sfinansować budowę domku letniskowego o różnej powierzchni – zarówno tego niewielkiego, 35-metrowgo, jak i np. 70- czy 100-metrowego. Jak wyżej wspomnieliśmy, finansowanie uzyskamy na domek bez trwałych fundamentów, nieocieplony, a także na całoroczny, wyróżniający się solidniejszą konstrukcją.

Wśród typów domków letniskowych, których budowę możemy sfinansować dzięki kredytowi, można wyróżnić chociażby:

Warto też pamiętać o tym, że dzięki kredytowi możliwe będzie wybudowanie nowoczesnego domku letniskowego, komfortowego, z dużymi przeszkleniami, często o interesującym kształcie bryły, a także tego w technologii energooszczędnej.

Polecamy również webinar naszych ekspertów, którzy omawiają ten temat:

Budowa domku letniskowego na kredyt hipoteczny

Jest kilka rodzajów kredytów, które można przeznaczyć na budowę domku letniskowego. Czy jednak można wziąć kredyt hipoteczny na domek letniskowy? Jeśli tak, to na jaki typ budownictwa można go przeznaczyć?

Banki udzielają kredytu na domek letniskowy, który jest całoroczny – ocieplony i z instalacją grzewczą, która będzie umożliwiała jego zamieszkiwanie przez wszystkie miesiące w roku. Budynek taki musi być też osadzony na fundamentach. Kredyt hipoteczny na dom letniskowy ma szereg zalet. Pozwala zaciągnąć wyższą kwotę zobowiązania, rozłożyć spłatę na więcej rat, które są dodatkowo o wiele niższe niż w przypadku innych rodzajów kredytów.

Trzeba jednak pamiętać, że – w zależności od wybranego banku – jest pewna minimalna kwota, o którą można wnioskować. Zazwyczaj minimalna wysokość kredytu hipotecznego będzie wahała się w przedziale 40–70 tys. zł. Oczywiście można znaleźć też banki, które zaoferują zarówno niższą, jak i wyższą kwotę minimalną.

Domek letniskowy na kredyt hipoteczny wiąże się też z pewnymi obwarowaniami. Banki będą wymagały przede wszystkim wkładu własnego – zazwyczaj jest to 20% lub 10% wartości nieruchomości.

Czy warto teraz brać kredyt hipoteczny? Sytuacja na rynku [III kwartał 2023]

Który bank oferuje kredyt hipoteczny na dom letniskowy na najlepszych warunkach?

Zanim zaciągniemy kredyt hipoteczny na domek letniskowy całoroczny, warto najpierw przyjrzeć się ofertom poszczególnych banków, aby wybrać tę najkorzystniejszą. Szczególną uwagę trzeba zwrócić na takie kwestie jak:

  • RRSO (Rzeczywista Roczna Stopa Oprocentowania) – całkowity koszt zobowiązania kredytowego,
  • wysokość prowizji i wkładu własnego,
  • wysokość i rodzaj oprocentowania,
  • całkowita kwota do spłaty.

Poniżej przedstawiamy porównanie 5 najkorzystniejszych ofert pod względem RRSO. Pod uwagę wzięliśmy kwotę 250 000 zł z okresem spłaty rozłożonym na 25 lat.

RRSO

Prowizja

Marża

Rata

PKO BP

8,91%

0%

2,03%

2025 zł

Bank Pekao

8,87%

1,25%

1,84%

1993 zł

Citi Handlowy

8,81%

0%

1,79%

2008 zł

Santander

9,09%

0%

2,05%

2052 zł

BOŚ Bank

9,22%

2,2%

1,99%

2018 zł

Wiedza na temat tego, jakie warunki proponuje konkretny bank, pozwoli lepiej przygotować się do złożenia wniosku, a  także zrozumieć wszelkie informacje, które będą zawarte w umowie.

Jakie jeszcze kredyty można zaciągnąć na domek letniskowy?

Kredyt na domek letniskowy nie musi być związany z zaciągnięciem zobowiązania związanego z hipoteką. Jeżeli planujemy budowę domku mniejszego, a co za tym idzie tańszego i nie całorocznego, można rozważyć inne opcje.

  • Kredyt gotówkowy

Jedną z popularniejszych form finansowania takiej inwestycji będzie kredyt gotówkowy. Co ważne, środki z tego kredytu można przeznaczyć nie tylko na samą budowę domku letniskowego, lecz także na chociażby na niezbędne elementy wyposażenia, meble, sprzęt AGD. Kredyty gotówkowe łatwiej też i szybciej można otrzymać niż kredyty hipoteczne. Środki mogą znaleźć się na koncie chwilę po złożeniu wniosku.

Trzeba jednak pamiętać o tym, że kredyt gotówkowy będzie miał wyższe raty i krótszy czas spłaty, co może stanowić większe obciążenie dla comiesięcznego domowego budżetu. Przed złożeniem wniosku warto przyjrzeć się ofertom różnych banków, porównać warunki, oprocentowanie i miesięczną ratę.

Kredyt na zakup domu: hipoteczny czy gotówkowy? Który kredyt na dom wziąć?

  • Limit debetowy na koncie

Dodatkowe środki na koncie można uzyskać również dzięki limitowi debetowemu na koncie. Bank przyznaje pieniądze na podstawie spisanej umowy. Środki można wykorzystywać przez cały czas trwania umowy, a zadłużenie jest systematycznie spłacane poprzez wpłaty dokonywane na rachunek.

Warto pamiętać, że to, jaką kwotę w ramach limitu debetowego może udostępnić bank, będzie zależało od kliku czynników, w tym: rodzaju konta, historii rachunku, regularności wpływów na konto, korzystania z innych form finansowania.

Która z form finansowania będzie najkorzystniejsza? Na jaki kredyt pobudować domek letniskowy? Ostateczną decyzję należy podjąć, kierując się swoimi możliwościami regularnego spłacania zadłużenia, a także tym, jak dużą inwestycję planujemy. Decyzję pomoże podjąć też dokładne wcześniejsze oszacowanie wydatków.

Kredyt budowlano-hipoteczny – czym różni się od kredytu na budowę domu?

Jakie warunki należy spełniać, aby otrzymać kredyt na domek letniskowy?

Decydując się na kredyt hipoteczny na dom letniskowy, trzeba spełniać szereg warunków. Do najważniejszych kwestii branych pod uwagę przez bank będą zaliczały się:

  • odpowiedni wiek – ubiegający się o kredyt musi być osobą pełnoletnią. To jednak nie wszystko – banki ustalają też z reguły maksymalny wiek, jaki może osiągnąć wnioskodawca w momencie spłacania ostatniej raty;
  • stabilne źródło dochodów,
  • pozytywna historia kredytowa i zdolność kredytowa – wiarygodność kredytowa wpłynie na lepsze warunki umowy z bankiem.

Co więcej, zaciągnięcie kredytu hipotecznego będzie łączyło się także z przedstawieniem dokumentacji dotyczącej danej nieruchomości. Oczywiście kredytobiorca musi również wypełnić, podpisać i złożyć odpowiedni wniosek. Potrzebne będzie także potwierdzenie wpłaty wkładu własnego. Trzeba pamiętać, że procedura związana z zaciągnięciem kredytu hipotecznego jest niekiedy dosyć długa.

Ważne jest też, by wcześniej dokładnie przemyśleć swoje wydatki i oszacować, czy rata kredytu nie będzie zbyt dużym comiesięcznym obciążeniem. Czas oczekiwania na rozpatrzenie wniosku o kredyt hipoteczny na dom letniskowy może wynosić od kilku do kilkudziesięciu dni.

Gotówkowy kredyt na domek letniskowy można dostać znacznie szybciej i łatwiej niż kredyt hipoteczny. Taka forma finansowania wiąże się też z mniejszą liczbą formalności. Zazwyczaj wystarczy jedynie złożyć odpowiedni wniosek.

Decyzja najczęściej jest wydawana jeszcze tego samego dnia. Od razu też pieniądze wpływają na konto kredytobiorcy. Oczywiście w przypadku zaciągania kredytu gotówkowego trzeba również wykazywać się wiarygodnością kredytową oraz mieć dochody, które pozwolą na terminowe spłaty zobowiązania.

Konieczność czy opcja, czyli dlaczego warto ubezpieczyć dom w trakcie budowy?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary
Sponsorowane
Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz kredyt hipoteczny?
Recenzje projektów domów
rankingi projektów extradom zestawienie projektów domów dla pary
Sponsorowane
Co musisz wiedzieć, zanim wybierzesz kredyt hipoteczny?

Nowości w tej kategorii

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start stosy monety na tle małych modeli domów
17.05.2024 r. Wojciech Rynkowski

Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?

Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki...

Kredyty i finansowanie
kredyt na start modele domów z symbolem procentu
06.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Kredyt na Start – wszystko, co warto wiedzieć o nowym programie rządowym

Do wykazu prac legislacyjnych Rady Ministrów trafił projekt ustawy wprowadzaj...

Kredyty i finansowanie
kobieca dłoń wkładająca banknot do świnki-skarbonki
26.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Konto mieszkaniowe – czy to dobry sposób oszczędzania na pierwszą nieruchomość w 2024 roku?

W lipcu 2023 roku weszły w życie założenia programu Pierwsze Mieszkanie. Skła...

Kredyty i finansowanie
Rodzice z dwójką dzieci pod symboliczną sylwetką domu
16.04.2024 r. Wojciech Rynkowski

Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?

Ogromna popularność Bezpiecznego Kredytu 2% zmusiła koalicję rządzącą do prac...

REKLAMA
Zamknij