Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak poprawnie wykonać taras z kostki brukowej?

Jak poprawnie wykonać taras z kostki brukowej?

Taras z kostki brukowej jest obecnie bardzo modny i coraz częściej stosowany jako rozwiązanie na aranżację ogrodu niż tarasy drewniane. Posiada on wiele zalet – przede wszystkim jest to taras bardzo trwały oraz odpowiedni na dobrze naświetlone miejsca, gdyż wykazuje wysoką odporność na wysokie temperatury. Nie podlega również degradacji wtedy, gdy za oknem panują siarczyste mrozy. Taras z kostki brukowej dodatkowo jest łatwy w utrzymaniu czystości. Sprawdźmy, jak poprawnie wykonać taras z tego typu kostki.

Jakie są sposoby układania kostki brukowej?

Decydując się na dom z tarasem, warto zastanowić się z jakiego materiału powinien być on wykonany. Jednym z najpopularniejszych materiałów wykończeniowych jest kostka brukowa. Jest kilka metod układania kostki brukowej, którą warto dostosować do kształtu naszego tarasu. Obecnie dużą popularnością cieszy się prosty sposób układania kostki brukowej, w którym ważne jest zapewnianie kątów prostych pomiędzy rzędami materiału powierzchniowego.

Proste ułożenie kostki brukowej

To najmniej rozbudowany sposób na ułożenie naszej kostki, ale pozwala nam na bardzo sprawne przeprowadzenie prac brukarskich. Sprawdza się przy prostych podjazdach oraz nieskomplikowanych w swoim kształcie tarasów. Ten sposób ułożenia jest stosowany przy kostkach regularnych oraz nieregularnych.

Ukośne ułożenie kostki brukowej

Metoda polega na obróceniu kostki o 45 stopni względem linii tarasu. Tego typu sposób umożliwia odbieranie obciążenia przez 4 boki kostki brukowej, w przeciwieństwie do wyżej wspomnianego rozwiązania, w którym mamy do czynienia z obciążeniem 2 boków. Powstawanie takich skosów jest ważne głównie ze względu na wyciszenie poruszających się po podjeździe samochodów czy innych pojazdów. Ułożenie ukośne doskonale sprawdzi się w momencie, kiedy posiadamy nieregularną kostkę brukową. Jest jednak również odpowiednie do kostek regularnych.

Jodełkowy styl układania kostki brukowej

Jest odmianą stylu ukośnego. Oś drogi stanowi jednak tzw. linię lustra, czyli jest symetrycznym odbiciem. Idealnie sprawdzi się w w sytuacji, gdy układamy taras z dwóch rodzajów kostki brukowej.

Styl łukowy

Jest oryginalną metodą, która zdobywa coraz więcej zwolenników.  Taki styl jest stosowany przed wszystkim wtedy, gdy taras układamy z nieregularnej kostki brukowej. To bardzo dobre rozwiązanie jeśli chcemy uzyskać taras o nieregularnym kształcie lub ścieżkę, która prowadzi przez nasz ogród. Łukowa metoda układania kostki  brukowej pozwoli nam na ułożenie jej w taki sposób, by można było z niej wykonać fale i zagięcia, co przyda się w przypadku nietypowych tarasów, których kształt jest wymuszony przez niewielki rozmiar ogrodu czy ukształtowanie terenu.

Jak dopasować kostkę brukową do otoczenia?

Kostka brukowa powinna być dobrana kolorystycznie do stylu naszego domu. Jeśli nieruchomość posiada klasyczny styl, warto wybrać kostkę o neutralnej barwie piaskowej bądź czerwonej. Możemy również zdecydować się na zastosowanie kostki przypominającej kamień. W nowoczesnym budownictwie możemy stawiać na bardziej klasyczne oraz nieco ciemniejsze kolory – sprawdzi się szary, grafit i antracyt. Tego typu odcienie możemy łączyć i w ten sposób tworzyć ciekawe wzory.

Jak zbudować taras z kostki brukowej?

Jak wykonać taras z kostki brukowej? Krok po kroku

Zanim przejdziemy do prac budowlanych, ważne jest wykonanie projektu tarasu, w którym należy uwzględnić głębokość warstw podbudowy. Warto także sprawdzić, czy będzie  on znajdował się na jednym poziomie z progiem drzwi tarasowych. Podczas tych obliczeń niezbędne nam będą narzędzia, takie jak łopata oraz poziomica.  Do układania tarasu z kolei musimy mieć przygotowany gumowy młotek do ubijania kostki, gilotynę do przycinania jej, a także łatę brukarską oraz paliki i sznurek, które przydadzą nam się do wyznaczania tarasu. Niezbędna jest również zagęszczarka.

Kiedy zbierzemy wszystkie potrzebne nam materiały, ważne jest wyznaczenie terenu oraz korytowanie gruntu. Musimy bowiem oznaczyć, w jakim miejscu chcemy usadowić taras. W ziemię wbijamy paliki, które łączymy sznurkami. Obrys powinien być co najmniej o pół metra większy od planowanej wielkości tarasu. Linie te są ważne przy usuwaniu gruntu. Istotne jest także wyznaczenie odpowiedniego miejsca.

Jak dobrać miejsce tarasu?

Taras wykonany z kostki brukowej nie może być stawiany na wgłębieniu, do którego może docierać woda. Nieodpowiednim miejscem jest również niecka oraz wilgotny grunt. W takim wypadku taras może ulegać deformacji, np. pojawi się nieestetyczne wybrzuszenie. Jeśli dom stoi na gruncie, który jest dość podmokły, należy go najpierw odpowiednio osuszyć. Z kolei gdy nasz grunt jest dość suchy, musimy wykonać warstwę urodzajną, na której nie mogą znajdować się chwasty ani korzenie. Jej głębokość powinna być nie większa nić 40 cm.

Po wykonaniu wykopu, należy utwardzić grunt. W tym celu na dno naszego wykopu kładziemy warstwę piasku albo pospółki, która powinna mieć szerokość około 10 cm. Zachowajmy przy tym spadek mniej więcej na poziomie 3%, by woda mogła swobodnie spływać z tarasu.

 1. W ustaleniu kąta nachylenia pomoże nam poziomica. Piasek ubijamy z kolei za pomocą zagęszczarki. Po utwardzeniu konieczne okazuje się położenie warstwy geowłókniny.
 2. Kolejna warstwa, która utwardzi i utrwali nasze podłoże, to kruszywo. Niestety po wysypaniu może ono się znacznie skurczyć, dlatego warto użyć go nieco więcej.
 3. Podbudowa powinna być dostosowana do podłoża. Jeśli zdecydujemy się na taras powstały na bardzo wilgotnym gruncie, warto wybrać mieszankę do podbudowy, która ma właściwości odsączające. Podbudowę należy również ubić za pomocą zagęszczarki.
 4. Po utworzeniu podbudowy, możemy wykonać obramowanie. Ułożenie obramowania powinno odbywać się za pomocą krawężników, palisad oraz oporników.
 5. Po wykonaniu obramowania, środek wypełniamy za pomocą podsypki cementowo-piaskowej w proporcji 1:4. Rozprowadzamy ją za pomocą deski albo łaty. Poziom tarasu ma być minimum 2 cm wyżej od obramowania.
 6. Następnie układamy kostkę brukową, zaczynając od brzegów. W razie potrzeby docinamy odpowiedniej wielkości elementy.
 7. Ważną kwestią jest tzw. spoinowanie tarasu, w którym należy zachować odpowiednie szczeliny, które wypełnimy za pomocą fugi. Można w tym celu użyć zaprawę do kostki brukowej lub piasek.
 8. Taras z kostki brukowej powinien być na końcu odpowiednio zagęszczony. Wszystkie elementy dzięki temu osiądą na podłożu, a grunt będzie równy oraz stabilny. W tym celu warto użyć innego typu zagęszczarki – najlepiej płytowej, która jest znacznie lżejsza i odpowiednio zabezpieczona.

Warto również pamiętać o odpowiedniej impregnacji kostki brukowej. Dzięki temu nasz taras jest łatwy w utrzymaniu czystości. Kurz, czy liście usuwamy za pomocą miotełki. Następnie myjemy taras myjką ciśnieniową lub wężem ogrodowym. Po oczyszczeniu kostki, należy nałożyć specjalny preparat impregnujący, najlepiej za pomocą wałka lub ręcznego spryskiwacza. Taki środek pozwoli ochronić kolor kostki brukowej, ale również sprawi, że będzie ona znacznie mniej narażona na działanie promieni UV, czy też szkodliwe działanie mrozu lub deszczu.

Jak wykonać taras z kostki brukowej

Jakie są koszty wykonania tarasu brukowanego?

Taras z kostki brukowej nie jest najtańszą opcją, ale stanowi opłacalną inwestycję. Koszt dobrej jakości kostki osiąga około 100 zł za metr kwadratowy. Należy również wliczyć wydatki związane z wykonaniem projektu tarasu. Tego typu usługa zazwyczaj kosztuje od 500 zł w górę, w zależności od jego wielkości. Samo wykonanie tarasu, wraz w wypożyczeniem sprzętu to wydatek rzędu 1000 zł.

Jak zbudować i zaaranżować werandę?

Czy taras z kostki brukowej jest tarasem czy utwardzeniem terenu?

Taras nie jest utwardzeniem terenu, jeśli należy do budynku mieszkalnego, czyli wychodzi na okno tarasowe bądź na drzwi tarasowe, które prowadzą np. do salonu. W takim wypadku będziemy potrzebowali specjalnego pozwolenia budowlanego, które pozwoli nam na legalne wybudowanie tarasu. Koszt takiego pozwolenia nie powinien przekroczyć 1000 zł. W trakcie załatwiania pozwolenia np. w urzędzie gminy, należy mieć przy sobie akt notarialny z planem naszej działki oraz planem tarasu, jaki chcemy wybudować.

Wady i zalety tarasów z kostki brukowej

Taras z kostki brukowej jest obecnie bardzo modnym i wygodnym rozwiązaniem. Posiada jednak plusy i minusy, z którymi warto zapoznać się przed podjęciem decyzji o wyborze metody układania tarasu.

Wady tarasów z kostki brukowej:

 • Nie powinny być układane na bardzo wilgotnym gruncie
 • Czasem trudno je domyć, zwłaszcza po okresie jesienno-zimowym
 • Są dość kosztowne.

Zalety tarasów z kostki brukowej:

 • Odporne na działanie promieniowania UV, wilgoć oraz mróz
 • Są bardzo trwałe
 • Wyglądają elegancko i oryginalnie
 • Łatwo dopasować je do elewacji
 • Możemy czyścić je za pomocą myjki ciśnieniowej
 • Są odporne na ścieranie
 • Możemy je impregnować, co przedłuża ich trwałość.

Przeczytaj jeszcze: Jak usunąć mech, wykwity i inne z kostki brukowej?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna układa folię izolacyjną na podłodze pod styropian
19.06.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jaka folia pod styropian będzie najlepsza?

Ściany, sufity, tynki
wnętrze salonu bez mebli biało szare wykończenie ścian wewnętrznych

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij