Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak rozprowadzić kable antenowe w domu?

Jak rozprowadzić kable antenowe w domu?

Kable antenowe pozwalają na rozprowadzenie po domu sygnału radiowo-telewizyjnego. Najczęściej wykonywana jest przy tym instalacja wykorzystująca schemat gwiaździsty, likwidująca problem unieruchomienia całej instalacji w razie awarii jednego z gniazd. Elementem integralnym całości są anteny i kable antenowe – najlepiej takie o 75 omach i wysokiej jakości, które charakteryzują się podwyższoną żywotnością.

Podczas projektowania domu i na poszczególnych etapach budowania nieruchomości mieszkalnej musisz pamiętać o wielu kwestiach, które wpłyną na komfort korzystania z lokalu. Trzeba przemyśleć rozmieszczenie gniazdek elektrycznych i całej instalacji, położenie kaloryferów czy punktów hydraulicznych.

Poza tym w projekcie domu musisz założyć, gdzie będą ciągnięte i rozprowadzone kable antenowe w kolejnych pomieszczeniach. Zwróć uwagę, że od tego zależy późniejsze podłączenie telewizji do telewizorów w twoim domu.

Kable antenowe w domu – jakie pełnią funkcje?

Instalacje w domu obejmują zarówno rury, przez które płynie woda do twojej instalacji hydraulicznej, jak i kable z energią elektryczną. Jeśli w twojej nieruchomości wykorzystywany jest gaz do gotowania lub ogrzewania pomieszczeń mieszkalnych, to konieczne jest rozprowadzenie również rur z instalacji gazowej.

Do jakiej kategorii zaliczane są natomiast kable antenowe w domu? Instalacja antenowa, w ramach której prowadzony jest każdy pojedynczy przewód antenowy, zalicza się do typów instalacji elektrycznej

Głównym zadaniem kabli antenowych jest zapewnienie ci w przyszłości odbioru sygnału radiowo-telewizyjnego. Pamiętaj o konieczności poprowadzenia ich w domu z wyjściem w miejscu, w którym docelowo ma być zainstalowany telewizor. 

Kiedy planujesz prowadzenie kabli antenowych na etapie projektowania domu lub po tym, jak osiągnięto już stan surowy otwarty lub stan surowy zamknięty, przed położeniem tynków w pomieszczeniach domowych, pamiętaj o tym, by zaprojektować instalację antenową funkcjonalnie i estetycznie. Dzięki temu nie trzeba jej będzie modernizować przez wiele kolejnych lat.

ofe-5847238-70018 w-70018

Sprawdź też: Gniazdka elektryczne - jak rozmieścić gniazdka elektryczne w domu?

Konstrukcja instalacji antenowej – schemat rozmieszczenia kabli antenowych

Zastanawiasz się właściwie, jak rozprowadzić kable antenowe w domu? Musisz wiedzieć, jak wygląda konstrukcja instalacji. Z czego ta instalacja jest zbudowana? Do grona elementów integralnych dla nowoczesnych rozwiązań służących rozprowadzaniu sygnału telewizyjnego zalicza się:

  • Anteny – używane do odbioru sygnałów naziemnych. Wykorzystuje się przy tym anteny radiowe odbierające zakres UKF FM oraz anteny telewizyjne odbierające sygnał VHF i UHF. Najlepsze efekty odbioru sygnału telewizyjnego uzyskasz, stosując rozwiązania typu Yagi. Anteny mają konwertery, które zapewniają odbiór programów z satelitów. 
  • Kable antenowe w instalacji – przewody instalowane w domach jednorodzinnych to zwykle kable 75 om dobrej klasy, które gwarantują niskie tłumienie sygnału do częstotliwości 2400 MHz. Ponadto są trwałe, dają wysokie ekranowanie i cechują je stabilne parametry. To ważne zwłaszcza wtedy, gdy planujesz rozprowadzenie kabli antenowych pod tynkiem. Do każdego gniazdka antenowego musisz doprowadzić jeden przewód w ramach planowanej struktury gwiaździstej. 
  • Gniazdka satelitarne – aby sygnał płynący z instalacji antenowej mógł być przekazany do odpowiednich urządzeń, musi być wyodrębniony. Właśnie za to odpowiadają gniazdka satelitarne, które powinny być dostosowane do tunera radiowego, odbiornika telewizji naziemnej oraz tunera telewizji satelitarnej.
  • Multiswitch – element instalacji pozwalający odbierać programy satelitarne nie tylko na jednym telewizorze, ale na kilku tunerach przy użyciu tylko jednej anteny satelitarnej. 
  • Wzmacniacz sygnału – wzmacniacz antenowy zapewnia wyższą jakość przesyłanego sygnału radiowo-telewizyjnego. Jest on niezbędny przy dużych odległościach.
  • Zwrotnica – odpowiada za sumowanie sygnałów z anten naziemnych, tak by możliwe było ich transmitowanie przy użyciu jednego kabla.
  • Modulator – to ważny element w instalacji antenowej, ponieważ odpowiada za dopasowanie sygnałów z innych źródeł wizji, dzięki czemu na telewizorze możesz odebrać nie tylko ulubione programy telewizyjne, ale i obraz z wideodomofonu.

Schemat rozmieszczenia kabli antenowych musi zakładać określony przebieg okablowania w twoim domu. Możesz zaplanować to dowolnie, bo nie jesteś związany z ustaleniami projektowymi. Zaplanuj, gdzie będzie zamocowana antena oraz gdzie znajdą się gniazdka antenowe – natynkowe lub podtynkowe.

Możesz wykorzystać jeden z trzech najczęściej stosowanych układów okablowania:

  • sieć gwiaździstą, polegającą na tym, że kable rozchodzą się z jednego punktu do wszystkich pomieszczeń;
  • sieć przelotową;
  • sieć mieszaną. 

Z reguły stosowana jest w takiej sytuacji sieć gwiaździsta

Jakie kable antenowe należy wybrać do swojej instalacji?

Każdy fachowiec, który zajmuje się instalacjami antenowymi, z pewnością poradzi ci, by do takich celów wykorzystać tylko materiały o wysokiej jakości.

Dobre kable antenowe powinny umożliwić podłączenie sygnałów telewizji:

  • naziemnej,
  • satelitarnej,
  • kablowej,
  • przemysłowej czy monitoringu wokół domu. 

Chcesz wiedzieć, jaki kabel antenowy do domu jednorodzinnego sprawdzi się najlepiej w twoim przypadku? Jak już wspomnieliśmy, dobre rozwiązania to takie, które mają 75 Omów i gwarantują niskie tłumienie sygnału do częstotliwości 2400 MHz. 

Projektowanie instalacji antenowej i ułożenia kabli antenowych

Zanim rozpoczniesz właściwe rozprowadzanie kabla antenowego w domu, przygotuj sobie, chociaż na zwykłej kartce papieru schemat ułożenia kabli. Dobierz też na tym etapie urządzenia, które znajdą się w instalacji antenowej. Pamiętaj, by wzmacniacz zamontować możliwie jak najbliżej anten, ponieważ tam parametry sygnału będą najlepsze. Taki sygnał konieczny jest z kolei w przypadku telewizji cyfrowej.

Sygnały z wyjścia wzmacniacza antenowego lub ewentualnie zwrotnicy powinieneś poprowadzić do instalacji rozdzielczej, która odpowiada za rozprowadzenie sygnału antenowego do wszystkich pomieszczeń, w jakich chcesz mieć możliwość oglądania telewizji. Polecana jest przy tym instalacja gwiaździsta, dzięki której z punktu centralnego instalacji telewizyjnej zasilany jest każdy użytkownik TV. 

Rozprowadzając kable antenowe w domu, musisz kierować się własną wygodą korzystania z gniazd TV w przyszłości, nie możesz jednak zapominać przy tym o zasadach bezpieczeństwa. Maszty z antenami RTV i SAT powinny być wzmocnione, tak by wytrzymywały porywy wiatru nawet do 180–200 km/h. 

Zasadniczo układanie kabli antenowych przy elektrycznych nie powinno powodować zakłóceń, ale lepiej tego uniknąć. Zdarza się, że blisko przewodów elektrycznych wytwarza się pole elektromagnetyczne, przez co owe zakłócenia rzeczywiście mogą powstać. Peszel, w którym kładziesz kable, nie spełnia roli izolatora. Jeśli przewody antenowe i przewody elektryczne mają być położone obok siebie, to trzeba zastosować bardzo dobrze ekranowany kabel antenowy

O czym warto pamiętać przy rozmieszczaniu kabli antenowych?

W trakcie rozprowadzania kabli antenowych w domu musisz pamiętać o kilku ważnych kwestiach. Instalacja ta ma zapewniać wieloletnią funkcjonalność, co oznacza, że powinna dawać możliwość łatwej rozbudowy, jeśli zajdzie taka potrzeba, bez jednoczesnej konieczności kucia w ścianach czy przeprowadzenia szeroko zakrojonego remontu. Dobra instalacja kabli antenowych pozwoli na podłączanie do niej coraz to nowszych urządzeń elektronicznych, bez ingerowania w jej strukturę. 

Kable antenowe nie powinny być przeprowadzane przy tym w sposób dowolny, tylko możliwie jak najbliżej posadzki, ukryte w listwach przypodłogowych lub specjalnych korytarzach w ścianach. Jeśli zabudujesz całe kable antenowe, to w przyszłości, gdy dojdzie do zwarcia, możesz mieć problem z ich wymianą. 

Ponadto należy zadbać o estetykę instalacji antenowej. Zaprojektuj cały system tak, by jego poszczególne elementy nie pogarszały wyglądu budynku. 

Dowiedz się więcej: Jakie instalacje wewnętrzne występują na budowie?

Jak połączyć dwa kable antenowe?

Wbrew pozorom nie ma problemu z połączeniem na własną rękę dwóch kabli antenowych koncentrycznych. Potrzebne są wtyki i łącznik, do kupienia w sklepach z elektroniką czy nawet w marketach budowlanych. Do połączenia ich ze sobą wystarczy gniazdo antenowe.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij