Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak działa wentylacja hybrydowa i czy warto zastosować ją w domu jednorodzinnym?

Wentylacja hybrydowa. Czy to dobry wybór dla domu jednorodzinnego?

Wentylacja hybrydowa to swoiste połączenie zalet wentylacji grawitacyjnej i mechanicznej. Działa cicho i sprawnie, ale wymaga dokonywania okresowych przeglądów nasad kominowych. Zobacz, jak w praktyce wygląda użytkowanie wentylacji hybrydowej, z czego się składa i czy jest dobrym wyborem.

Budowa domu wymaga zadbania nie tylko o wzniesienie solidnej konstrukcji budynku, lecz także o sprawnie działającą wentylację. Dzięki niej możliwe jest kształtowanie pożądanego, niezbędnego mikroklimatu we wnętrzach.

Wentylacja w domu jednorodzinnym może być wykonana na wiele różnych sposobów. Dowiedz się więcej na temat wentylacji hybrydowej. Czym ona jest i na czym polega? Jakie są różnice pomiędzy wentylacją klasyczną i hybrydową?

Co to jest wentylacja hybrydowa?

Na czym polega wentylacja hybrydowa? Co to jest za konstrukcja? To połączenie dwóch systemów, mianowicie wentylacji grawitacyjnej, nazywanej również naturalną, oraz mechanicznej, gdzie wymuszony jest obieg powietrza.

Najczęściej spotykanym w domach prywatnych (i nie tylko) rodzajem tego rozwiązania jest wentylacja grawitacyjna. Wykorzystuje ona naturalne zjawisko fizyczne, w którym ciepłe powietrze unosi się ku górze, ponieważ jest lżejsze od zimnego. 

Wentylacja mechaniczna wymusza natomiast obieg powietrza przy użyciu odpowiednich wentylatorów. Pracuje niezależnie od warunków temperaturowych i pogodowych. Jej głównym elementem są urządzenia elektryczne, dlatego generuje większe koszty od wentylacji grawitacyjnej.

Wentylacja hybrydowa korzysta z zalet obu tych systemów. Zapewnia właściwą cyrkulację powietrza, ponieważ działa naprzemiennie w sposób mechaniczny i naturalny. Systemy uzupełniają się i współdziałają w ramach wentylacji hybrydowej.

Projekt takiej instalacji zakłada, że przy sprzyjających warunkach wymiana powietrza odbywa się w sposób naturalny, a kiedy indziej system uruchamia mechaniczne wentylatory wspomagające wentylację grawitacyjną lub całkowicie ją zastępujące. Czy wentylacja hybrydowa hałasuje? Zwykle nie, a już na pewno nie w takim stopniu jak mechaniczna.

rury wentylacyjne pod sufitem

Jaka jest zasada działania wentylacji hybrydowej?

Wentylacja hybrydowa zapewnia efektywną wymianę powietrza w różnego rodzaju budynkach. Działa naprzemiennie, w sposób mechaniczny i grawitacyjny (naturalny). Systemy wchodzące w jej skład mogą uzupełniać się i współdziałać ze sobą w tym samym czasie.

To nowoczesne sterowniki zamontowane w domu analizują czynniki zewnętrzne i jednocześnie oceniają wydajność cyrkulacji powietrza w wentylacji hybrydowej. Schemat działania tego rodzaju systemu opiera się na założeniu, że przy sprzyjających warunkach wentylacja odbywa się wyłącznie naturalnymi metodami. W razie potrzeby uruchamiane są jednak mechaniczne urządzenia wspomagające wentylację grawitacyjną albo całkowicie ją zastępujące.

Do poprawnego funkcjonowania w domu jednorodzinnym wentylacja hybrydowa potrzebuje wykorzystania odpowiednich elementów wspierających jej działanie i wywołujących obieg powietrza. 

Zasada działania zakłada, że świeże powietrze z zewnątrz dostanie się do budynku przez nawiewniki lub nawietrzaki. Następnie przepływa w kierunku kanałów wywiewnych, jakie umieszczone są w przypadku wentylacji hybrydowej w kuchni, łazience, toalecie, garderobie czy w pokojach znajdujących się na ostatniej kondygnacji budynku – na poddaszu.

Optymalny ciąg w kominie wentylacyjnym zapewnia nasada, inaczej turbina, która wykorzystuje energię wiatru do wytwarzania podciśnienia w kominie i wysysania zużytego powietrza z wnętrz. Jeśli wiatr nie wieje, silnik o niewielkiej mocy zainstalowany w turbinie wspomaga jej działanie. Z drugiej strony, kiedy wiatr wieje zbyt mocno, to silnik turbiny w wentylacji hybrydowej w budynku wielorodzinnym czy jednorodzinnym może spowolnić jej obroty.

W efekcie turbina zużywa energię tylko wtedy, gdy jest to absolutnie konieczne.

Czym jest i jak działa rekuperator?

Jak wygląda sterowanie wentylacją hybrydową?

Wentylacja hybrydowa w przeciwieństwie do wentylacji grawitacyjnej wymaga sterowania – manualnego lub automatycznego, z wykorzystaniem programatorów.

Jeśli zdecydujemy się na ręczne sterowanie wentylacją hybrydową, to instalator dobierze prędkość obrotową nasady kominowej na podstawie pomiaru przepływu powietrza przez daną kratkę wywiewną lub dokona ustawień po odczycie danych z karty katalogowej urządzenia. Wartość ta pozostaje więc na takim samym poziomie przez cały okres pracy nasady.

Duże możliwości konfiguracji i dopasowywania do zmiennych warunków otoczenia dają elektroniczne sterowniki w wentylacji hybrydowej. Dzięki nim można programować pracę nasady z doborem jej prędkości w określonych godzinach czy dniach tygodnia. Taki system optymalizuje zużycie prądu przy jednoczesnym zachowaniu wymaganej intensywności wymiany powietrza.

W sprzedaży są też sterowniki, które regulują pracę nasady w zależności od poziomu wilgotności powietrza w pomieszczeniach. Obecnie coraz częściej elementy wentylacji hybrydowej włącza się do instalacji inteligentnego domu.

Wentylacja hybrydowa w świetle prawa

W świetle obowiązującego prawa jak najbardziej w określonych przypadkach można stosować wentylację hybrydową. Przepisy dotyczące warunków technicznych jasno na to wskazują.

Zgodnie z art. 148 warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie, wentylację hybrydową można stosować we wszystkich budynkach z wyjątkiem wysokich i wysokościowych. Nie powinno się łączyć w ramach jednego, tego samego systemu wentylacji mechanicznej, pracującej na wysokich podciśnieniach, z wentylacją hybrydową lub grawitacyjną.

System wentylacji hybrydowej musi przechodzić regularne przeglądy. Podlega on zapisom dotyczącym ochrony przeciwpożarowej i bezpieczeństwa użytkowania.

pracownik montujący kratkę wentylacyjną

Montaż wentylacji hybrydowej. Instrukcja krok po kroku

Jeśli wybór padnie na wentylację hybrydową, montaż możliwy będzie nawet wtedy, gdy w pierwotnym projekcie domu założony był inny system – na przykład wentylacja grawitacyjna. Hybrydowa wymaga zamontowania w pierwszej kolejności na dachu odpowiednich elementów. Krok po kroku będzie to wyglądało w następujący sposób.

  1. Montaż nasad kominowych – wentylacja hybrydowa wymaga zainstalowania ich na wywiewnych przewodach wentylacyjnych. Polega to na wmurowaniu z cegły lub prefabrykowanych pustaków ceramicznych, a nasadę umieszcza się albo bezpośrednio na zakończeniu kanału, albo na czapce kominowej.
  2. Montaż silnika w nasadzie wraz z podłączeniem ich pod instalację elektryczną.
  3. Założenie sterowników regulujących pracę nasady i ustalających jej prędkość obrotową.

W układzie wentylacji hybrydowej kratki wentylacyjne mogą być instalowane w każdym kanale, podobnie jak przy wentylacji grawitacyjnej. W nowo wybudowanych obiektach wentylację hybrydową traktuje się w podobny sposób jak mechaniczną, ale z niższymi podciśnieniami, dlatego projektuje się wówczas jeden wspólny kanał dla danego typu pomieszczeń.

Jeśli przewidziano jeden kanał dla każdej kratki wentylacyjnej, to należy dodać jeszcze do układu nawietrzaki, stabilizatory i nasady hybrydowe.

Poznaj rodzaje i funkcje kominka wentylacyjnego

Ile kosztuje wentylacja hybrydowa?

Po zdobyciu wiedzy, jak pracuje i jak montowana jest wentylacja hybrydowa, pora poznać koszty, jakie za sobą pociąga. To, ile wydamy na budowę instalacji, zależy od konkretnego projektu i elementów. Cena nasady hybrydowej wynosi około 750 zł za sztukę, a do tego trzeba doliczyć regulator obrotów w cenie 140 zł za sztukę. Płacisz też za zasilacz, który będzie zasilał w prąd elektryczny nasadę w wentylacji hybrydowej. Koszt zasilacza to około 125 zł.

W przypadku wentylacji hybrydowej podobnej do wentylacji grawitacyjnej kupić musisz też nawietrzaki – po około 185 zł za sztukę – oraz stabilizator przepływu, który spełnia jednocześnie funkcję kratki wentylacyjnej – po około 150 zł za sztukę.

Jakie są wady i zalety wentylacji hybrydowej?

Zestawienie wad i zalet wentylacji hybrydowej pozwoli Ci na podjęcie decyzji, czy warto ją zastosować w swoim domu. W poniższej tabeli umieściliśmy plusy i minusy takiego rozwiązania. Z uwagi na obecność wad można powiedzieć, że opinie o niej są podzielone.

Wentylacja hybrydowa

Zalety

Wady

Skuteczność działania

Konieczność przeprowadzania przeglądu nasady co najmniej raz w roku

Niski poziom generowanego hałasu

Potrzeba wymiany po kilku latach nasady, co stanowi spory wydatek

Niskie koszty wykorzystania

Łatwość montażu

Estetyczny wygląd

Możliwość wykorzystania wentylacji także w już wybudowanych budynkach jednorodzinnych lub wielorodzinnych

Musisz sam zdecydować, które rozwiązanie będzie dla Ciebie najlepsze: wentylacja hybrydowa czy mechaniczna, a może pozostawienie wentylacji grawitacyjnej, która nie zużywa prądu? Dużą popularnością cieszą się wentylacja hybrydowa czy rekuperacja z wentylacją mechaniczną, które pozwalają na odzyskiwanie ciepła z wywiewanego na zewnątrz powietrza.

Ile kosztuje i jak wybrać klimatyzację do domu?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit
Ocieplenie i izolacja
mężczyzna wykonuje cieplenie ścian od wewnątrz wełną mineralną
Podatki, ulgi i dopłaty
odliczenia od podatku widok formularza pit

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij