Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak działa piorunochron i czy jest konieczny na Twoim dachu?

Jak działa piorunochron i czy jest konieczny na Twoim dachu?

Piorun ma niszczycielską siłę, dlatego powinieneś chronić przed nią swój dom. Rozwiązaniem jest zainstalowanie piorunochronu. Cena jego zakupu jest znacznie niższa od kosztów, jakie mógłbyś ponieść, jeśli w Twój dom trafiłoby wyładowanie elektryczne. Zobacz, na czym polega działanie piorunochronu aktywnego.

Szacuje się, że na świecie w tym samym czasie trwa średnio aż 1800 burz z wyładowaniami atmosferycznymi. W każdej sekundzie gdzieś na naszej planecie uderza około 100 piorunów. Każdy z nich potrafi poruszać się z prędkością ok. 22 000 km/h. 

Nigdy właściwie nie wiadomo, gdzie uderzą, ale można zmniejszyć ryzyko zniszczenia np. domu w wyniku uderzenia pioruna. W tym celu instalowane są piorunochrony aktywne i instalacje odgromowe. Sprawdź, jak działa piorunochron i czy przyciąga pioruny. Czy można go wykonać samemu?

Jak wygląda i jak jest zbudowany piorunochron?

Możesz nie mieć nawet świadomości, że dany budynek ma piorunochron. Budowa tego elementu na dachu jest niepozorna. Jak wygląda piorunochron? Najczęściej ma postać zwykłego, metalowego i zaostrzonego pręta, który montowany jest w najwyższym punkcie dachu danego budynku.

Pręt to jednak nie wszystko. Urządzenie to połączone jest z podłożem. Wykorzystuje przewody, które przebiegają przez budynek, aż do ziemi. Dzięki nim piorun skupiony na piorunochronie może być odprowadzony bezpośrednio do gruntu. Wyładowanie elektrostatyczne jest przez to unieszkodliwione.

W skład standardowego piorunochronu wchodzą następujące elementy.

  • Zwód lub zwody – inaczej przewód metalowy, najczęściej wykonany ze stali nierdzewnej, ocynkowanej lub z miedzi. Element ten montuje się na dachu – często piorunochron nie jest połączony z dachem z uwagi na ryzyko pożaru. Zwód ma średnicę ponad 6 mm i połączony jest z innymi elementami dachu wykonanymi z metalu, czyli np. z balustradą, kominem, wywietrznikami czy antenami.
  • Przewód uziemiający – pozwala na połączenie przewodu odprowadzającego z uziomem.
  • Przewód odprowadzający – łączy zwód z przewodem uziemiającym lub uziomem w fundamentach budynku.
  • Uziom – metalowe części znajdujące się pod powierzchnią ziemi, które stanowią zakończenie piorunochronu. W tej roli mogą występować zbrojenia fundamentów (uziom fundamentowy), nierdzewne lub ocynkowane taśmy stalowe i wszystko to, co jest zdolne do przewodzenia prądu.
  • Złącze probiercze – specjalny zacisk odpowiadający za łączenie przewodu odprowadzającego oraz uziemiającego. Montowany jest około 30-180 cm nad ziemią.

Jak podłączyć rozdzielnicę elektryczną w domu jednorodzinnym?

ofe-5847238-70489 w-70489

Jak działa piorunochron?

Uderzenie pioruna w dom czy w inny budynek albo bezpośrednio w człowieka może mieć tragiczne skutki. Dlatego tak ważna jest maksymalna ochrona przed takimi zdarzeniami, służy zaś do tego właśnie piorunochron. Czy ściąga na siebie pioruny? Tak właśnie się dzieje. Minimalizuje on ryzyko uszkodzenia, m.in. sprzętu elektronicznego w wyniku takiego właśnie nieszczęśliwego zdarzenia.

Sama zasada działania piorunochronu jest bardzo prosta, ponieważ przejmuje on na siebie uderzenie pioruna. W wyniku tego odprowadza siłę wyładowania elektrycznego wprost do ziemi.

Warto zwrócić uwagę, że piorunochron z zasady chronić ma przed uderzeniem piorunów liniowych – to one widoczne są na tle burzowego nieba. Wszystko dlatego, że właśnie takie uderzają w różne obiekty, dostając się możliwie jak najkrótszą drogą do ziemi.

Trafiają w wystające, metalowe elementy konstrukcji dachowej, którą powinien być ze względów bezpieczeństwa piorunochron. Jest to istotne zwłaszcza w przypadku okazałych drapaczy chmur. Piorunochron jest w stanie ochronić taki budynek przed niszczycielską siłą.

Kiedy piorun uderza w piorunochron znajdujący się na dachu, trafia w zwód, następnie ładunek elektrostatyczny biegnie przewodem odprowadzającym w stronę przewodu uziemiającego, a stamtąd trafia do uziomu pod ziemią.

Czym jest i jak działa bezpiecznik topikowy?

piorunochron biegnący przy dachówce

Co się stanie, gdy piorun uderzy w dom bez zamontowanego piorunochronu?

Z pozoru piorunochron jest mało skomplikowanym urządzeniem, dlatego możesz zapytać, czy w ogóle jest ono do czegoś potrzebne. Czy piorun nie zostanie odprowadzony do ziemi po metalowych elementach na dachu i wokół budynku? Czy rzeczywiście potrzebny jest do tego piorunochron? Otóż skutki trafienia pioruna w dom bez tego urządzenia mogą być opłakane.

Jeśli nie zdecydujesz się na założenie piorunochronu na swoim domu, licz się z negatywnymi konsekwencjami. Może dojść do:

Brak piorunochronu nie tylko naraża Cię na straty, lecz także może być wyrazem złamania przepisów. Montaż piorunochronu jest bowiem konieczny w przypadku domów mających więcej niż 15 m wysokości oraz więcej niż 500 m2 powierzchni.

Ponadto jeśli Twój dom stoi na wzgórzu lub innym miejscu, w którym ryzyko uderzenia jest większe, albo zbudowany został z materiałów łatwopalnych, wówczas piorunochron powinien go chronić.

Jak założyć piorunochron i czy można zrobić go samemu?

Prosta zasada budowy piorunochronu sprawia, że możesz zacząć zastanawiać się, czy można samemu stworzyć takie urządzenie. Absolutnie nie jest to zalecane, ponieważ wyspecjalizowana firma wykona na dachu czy instalacji odgromowej wokół domu niezbędne pomiary i obliczenia. Po dobraniu odpowiedniego piorunochronu wraz z jego wszystkimi wymaganymi elementami przez ekspertów będziesz mieć właściwie pewność, że Twój dom będzie w należyty sposób chroniony.

Kto zakłada piorunochron? Istnieją firmy trudniące się takimi pracami. Nie tylko dokonują prac na dachu czy instalacji odgromowej wokół domu, lecz także profesjonalnie projektują piorunochrony na bazie analizy ryzyka.

Cennik usług elektrycznych 2023. Ile kosztuje podłączenie nowo wybudowanego domu do prądu?

Ile kosztuje piorunochron, a ile zapłacimy za jego montaż?

Wiesz już, jak ważny jest piorunochron. Cena takiego urządzenia nie musi być wysoka, a mimo to zapewni Ci ono wysoki poziom bezpieczeństwa. Ile kosztuje piorunochron? Ostateczna cena za zakup i montaż kompletnej instalacji odgromowej wynosi co najmniej kilka tysięcy złotych – w przypadku domów jednorodzinnych to koszt rzędu 3-6 tys. zł. W mniejszych domach piorunochron będzie tańszy, w większych zaś, z uwagi na konieczność rozbudowania instalacji, jego koszty wzrosną.

Co zamiast piorunochronu? Czy można go czymś zastąpić? Okazuje się, że jest to możliwe. Rolę zwodów i przewodów odprowadzających mogą odgrywać pokrycie dachu czy inne elementy budynku, jak stalowe słupy nośne, zbrojenie żelbetowych ścian i fundamentów czy wszystkie elementy metalowe, jakie wystają ponad dach.

Nie ma potrzeby montowania też sztucznego uziomu, ponieważ można wykorzystać do tego celu metalowe, nieizolowane od ziemi i znajdujące się pod powierzchnią gruntu części budynku.

Co oznaczają kolory i opisy przewodów elektrycznych?

Czym jest piorunochron aktywny?

Jednym z rodzajów piorunochronów jest piorunochron aktywny. Pod względem budowy przypomina maszt, czyli zwód pionowy. Istnieją jednak pewne ważne szczegóły w budowie piorunochronu aktywnego. Zasada działania tego urządzenia wskazuje, że znajduje się w nim głowica zapewniająca ochronę przed piorunami na większym obszarze.

Aktywny system odgromowy ściąga na siebie wyładowania atmosferyczne, jednocześnie przyczyniając się do zmniejszenia pola rażenia piorunów. Wszystko dlatego, że w piorunochronie aktywnym głowica wytwarza jony i zwiększa potencjał elektryczny, dlatego o wiele szybciej i skuteczniej przechwytuje pioruny.

Właściwie każdy dom powinien być wyposażony w piorunochron aktywny. Opinie ekspertów wskazują jednak, że nie jest to takie oczywiste. Producenci obiecują pełną ochronę przed wyładowaniami atmosferycznymi dzięki piorunochronom aktywnym. Takie urządzenia kosztują znacznie więcej od innych, a nie brakuje głosów, że tańsze, zwykłe piorunochrony są tak samo skuteczne w działaniu.

Co powinien zawierać protokół odbioru instalacji elektrycznej?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy

Nowości w tej kategorii

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

Instalacje
Instalacja elektryczna w garażu podczas instalacji
09.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w garażu: schemat, oświetlenie i rozmieszczenie gniazdek

Jeżeli budujesz garaż, z pewnością chcesz, aby był on funkcjonalny i zapewnił...

Instalacje
Instalacja elektryczna w domu drewnianym.
03.11.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Instalacja elektryczna w domu drewnianym. Projektowanie, wykonanie i bezpieczeństwo

Wśród inwestorów dużą popularnością – obok domów murowanych – cieszą się te w...

Instalacje
Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?
25.10.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Odprowadzanie wody z rynien. Co możemy z nią zrobić i gdzie wylewać?

Każdy właściciel nieruchomości musi liczyć się z przepisami narzucającymi na...

Instalacje
Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?
02.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czynniki chłodnicze w pompach ciepła. Jaki dobrać do naszej pompy?

Stałym elementem każdej pompy ciepła jest czynnik chłodniczy. Bierze on udzia...

REKLAMA
Zamknij