Rolety drewniane - jakie są rodzaje rolet drewnianych i jak wybrać najlepsze?
Odpowiednia zasłona okien pozwoli zwiększyć izolację akustyczną w pomieszczeniach, ograniczyć ilość promieni słonecznych dostających się do wnętrza czy też zapewnić większą prywatność. Dawniej do tego celu stosowano głównie firany, które z czasem zaczęły wypierać żaluzje. Obecnie coraz więcej osób decyduje się na rolety. We współczesnych mieszkaniach nierzadko pojawiają się rolety drewniane. Jakie są ich zalety? Czy rolety drewniane to dobry wybór?
Masz już gotowy projekt domu i zaczynasz wizualizować sobie jego przyszły wygląd? Pamiętaj, że za charakter i styl wnętrz w dużej mierze odpowiadają dodatki. Jeśli wybrałeś projekt, który uwzględnia drewniane elementy, pomyśl o ich zastosowaniu także w środku! Odpowiedzią na Twoje potrzeby mogą okazać się drewniane rolety.
Rolety drewniane - czym się charakteryzują?
Wykorzystanie naturalnych materiałów w wykańczaniu domów i mieszkań to trend, który zyskuje na sile. Nie dziwi zatem fakt, że tak wiele osób wybiera rolety drewniane. Cechują się bowiem eleganckim wyglądem, a przy tym odznaczają się wysoką trwałością.
Wybór drewnianych żaluzji jest dość bogaty, a ich ostateczny wygląd zależy od rodzaju zastosowanego drewna. Warto wiedzieć, że waga drewnianych rolet to ok. 2 kilogramy na metr kwadratowy. Nie wymagają przy tym dodatkowej pielęgnacji, gdyż zostają zaimpregnowane już na etapie produkcji.
Rolety drewniane a żaluzje drewniane - czym się różnią?
Rolety drewniane w praktyce przyjmują postać żaluzji. Składają się ze specjalnych listewek (lamelek), dlatego nie są w stanie w 100% zablokować dopływu światła do wnętrza. Jeśli szukasz zatem odpowiedzi na pytanie: co lepsze rolety czy żaluzje drewniane? Musisz wiedzieć, że w większości przypadków będzie to ten sam produkty.
Dowiedz się więcej: Żaluzje okienne - zewnętrzne czy wewnętrzne? Na jakie się zdecydować?
Jakie są rodzaje drewnianych rolet okiennych?
Rolety drewniane na wymiar to jeden z najpopularniejszych wyborów, szczególnie gdy potrzebujesz rolet drewnianych szerokich. Z pewnością nie jest to jedyny dostępny wariant.
Na jaki rodzaj rolet okiennych warto się zatem zdecydować? Ich funkcjonalność w pewnym stopniu zależy od grubości. Rolety drewniane grube to zazwyczaj te, w których grubość lamela przekracza 30 mm. Standardowa grubość rolet wewnętrznych drewnianych to ok. 25 mm. Zamontować możesz je zarówno na ścianie czy ramie okiennej. W przypadku rolet zewnętrznych dobrze jest wybrać rolety nieco większej grubości.
Rolety drewniane nowoczesne występują najczęściej w postaci poziomowej. Sprawdzą się zwłaszcza przy standardowej wielkości okien. Jeśli szukasz żaluzji do dużych okien tarasowych, to rozważ wybór rolet drewnianych pionowych. Okażą się także idealne jako rolety drewniane ogrodowe. Na uwagę zasługuje zwłaszcza ich elegancka estetyka. Największa funkcjonalność cechuje zaś rolety drewniane dzień noc. Ich budowa pozwala na regulację stopnia zaciemnienia pomieszczenia.
Lubisz praktyczne gadżety oraz rozwiązania z dziedziny smart home? Postaw na rolety drewniane elektryczne!
Jaki jest koszt rolet drewnianych?
Nie da się ukryć, że cena rolet drewnianych będzie wyższa od ich odpowiedników materiałowych. Drewno to materiał solidny i jednocześnie ponadczasowy. Jak się jednak okazuje, tanie rolety drewniane także będą dostępne w sklepach. Zazwyczaj dzielą się one na dwie grupy.
W pierwszej cena rolet drewnianych zaczyna się od ok. 100 złotych, w drugiej nawet o 150 złotych. Dokładana wycena role drewnianych zależy od ich wymiarów oraz rodzaju drewna, z którego zostały wykonane.
Przyeczytaj także: Rolety podtynkowe – do czego służą i co warto o nich wiedzieć?
O czym trzeba pamiętać wybierając rolety drewniane?
Większość osób obawia się, że rolety drewniane będą wymagać dodatkowej pielęgnacji. W praktyce jednak wystarczające okaże się ich czyszczenia raz na kilka tygodni, gdyż zbiera się na nich kurz, który jest widoczny. Na etapie produkcji rolety zostaną zaimpregnowane, dlatego nie musisz dbać o ich konserwację.
Gdzie warto zastosować rolety drewniane?
Rolety drewniane na okno można zastosować w dowolnym pomieszczeniu. Pamiętaj jednak, że rolety drewniane do kuchni oraz rolety drewniane w łazience muszą spełniać określone wymogi dotyczące ich impregnacji. W obu tych pomieszczeniach panuje bowiem wilgoć.
Świetnie zaprezentują się zwłaszcza w kuchni lub w łazience w stylu skandynawskim. Rolety drewniane w salonie to najczęstszy wybór, głównie z uwagi na ich funkcję ozdobną. Co ciekawe rolety drewniane zamiast drzwi także stają się ciekawym rozwiązaniem, pozwalą odgrodzić strefy w pomieszczeniu w gustowny sposób.
Ten rodzaj rolet najczęściej stosuje się jednak na zewnątrz. Do dyspozycji masz więc rolety drewniane na taras czy też rolety drewniane na balkon. To nadal nie wszystko. Rolety drewniane do altanki ogrodowej także mogą okazać się niezwykle praktyczne. Jak zatem widzisz rolety drewniane w mieszkaniu to nie jedyny wybór.
Jaki gatunek drewna wybrać na rolety drewniane?
Jeśli szukasz rolet, które będą elastyczne i miękkie, to możesz zdecydować się na rolety z drewna Abachi. Ich zaletę stanowi także lekkość. Ciekawie prezentuje się także basswood – drewno azjatyckie. Lamele z niego wykonane można zabarwić na dowolny kolor. Ten wybór może jednak okazać się nieco droższym rozwiązaniem.
Na rynku dostępne są również rolety wykonane z lipy syberyjskiej, które są delikatne, a przy tym odporne na działanie czynników zewnętrznych. Coraz więcej osób decyduje się także na bambus, który co prawda nie jest rodzajem drewna, a trawy, lecz z wyglądu może je nieco przypominać.
Jak montować rolety drewniane?
Jak zamontować rolety drewniane, aby dobrze wkomponowały się w wystrój pomieszczenia? Najbardziej popularny montaż rolet drewnianych to ten w świetle szyby. Dzięki temu możesz maksymalnie wykorzystać przestrzeń. Miej jednak na uwadze, że wymaga on wykonania otworów listwach przyszybowych.
Na dużych powierzchniach lepiej sprawdzi się montaż bezpośrednio do ściany lub sufitu. Wymaga on rolet o szerokości 50 mm. Aranżacja z roletami drewnianymi zamontowany do ściany okaże się bardziej elegancka, gdyż całkowicie zakryje wnęki okienne.
Jakie rolety drewniane wybrać - bambusowe czy aluminiowe?
Zarówno rolety bambusowe, jak również aluminiowe mają swoje zalety. Wydaje się jednak, że te pierwsze mają charakter bardziej dekoracyjny, choć ich waga będzie nawet o 15% wyższa. Aluminiowe rolety dobrze sprawdzą się zaś w łazience lub kuchni, gdzie mogą być narażone na zabrudzenia. Aluminium łatwiej będzie wyczyścić z plam aniżeli bambus. Zastanów się zatem, do jakiego pomieszczenia wybierasz rolety i na tej podstawie podejmij decyzję. W większości przypadków ich ogólna charakterystyka będzie bowiem zbliżona.
Nie przegap: Na co zwrócić uwagę przy wyborze okien?
Rolety drewniane - na jaki kolor się zdecydować?
Kolor rolet drewnianych powinien zostać dostosowany przede wszystkim do wystroju pomieszczenia. Z pewnością warto wybierać rolety drewniane brązowe. Naturalny kolor drewno zawsze wygląda dobrze i pasuje zarówno do klasycznych, jak również nowoczesnych wnętrz. Jeśli stawiasz jednak na styl skandynawski to poza jasnym odcieniem drewna, sprawdzą się także białe rolety drewniane.
Na pierwszy rzut oka mogą nie przypominać rolet drewnianych, lecz wyglądają równie gustownie. Jasne rolety drewniane warto wybierać do pomieszczeń, w których dominuje kolor neutralny, czyli głównie biel lub beż. W tym przypadku rolety drewniane szare także będą dobrym wyborem. W biurach świetnie zaprezentują się za to rolety drewniane czarne. Ten kolor zawsze wprowadza nutkę elegancji i jednocześnie tajemniczości.
Jak czyścić rolety drewniane?
Czyszczenie rolet drewnianych nie jest skomplikowane, lecz powinno odbywać się regularnie. Rolety przyciągają kurz, który jest na nich widoczny, szczególnie gdy wybierzesz ciemniejszy kolor. Jak wyczyścić rolety drewniane? Do tego celu należy użyć suchej szmatki ze środkiem nabłyszczającym.
Nieco bardziej uporczywe zabrudzenia możesz potraktować odrobiną płynu do mycia naczyń. Rolety drewniane staraj się traktować delikatnie, w innym przypadku łatwo o ich porysowania. Rolety warto przetrzeć z kurzu raz w tygodniu.
Jakie są wady i zalety rolet drewnianych?
Za wyborem żaluzji drewnianych przemawia przede wszystkim ich wygląd. Nie da się ukryć, że prezentują się o wiele gustownej od rolet aluminiowych. Taki dodatek w pomieszczeniu od razu wprowadza przytulny nastrój. Drewniane rolety to jednocześnie idealny wybór do wnętrz, gdzie dominują już elementy drewniane, czyli chociażby drewniana podłoga lub meble. Wówczas całość doskonale ze sobą współgra, a tym samym tworzy określony styl.
W jakich wnętrzach rolety drewniane okażą się niezastąpione? Bez wątpienia nie może ich zabraknąć w pomieszczeniach utrzymanych w stylu rustykalnym lub industrialnym. Zazwyczaj pojawiają się także w stylistyce skandynawskiej.
Wygląd to nie jedyna zaleta rolet drewnianych. Nie można odmówić im także funkcjonalności. Podstawowa z nich, czyli ochrona przed światłem, sprawdza się bardzo dobrze. Drewno świetnie izoluje także przed nadmiernym nagrzaniem pomieszczenia bądź chłodem.
Żaluzje drewniane mają również pewne wady. Zalicza się do nich głównie ich ciężar. W porównaniu do rolet materiałowych lub aluminiowych różnica ta jest znacząca. Na drewnianych roletach łatwo widoczny staje się także kurz, dlatego wymagają regularnego czyszczenia.
Dlaczego warto wybrać rolety drewniane?
Zależy Ci na stylowym wnętrzu, którego wygląd jest w pełni przemyślany? Dodatek w postaci rolet drewnianych z pewnością sprawi, że Twoje mieszkanie zyska na elegancji, a przy tym rolety nadal cechować będzie wysoka funkcjonalność. Cena rolet drewnianych może jest nieco wyższa, lecz różnica nie okaże się aż tak odczuwalna.
Za wyborem rolet drewnianych przemawia także bogaty wybór kolorystyczny. Zdecydować możesz się przy tym na jeden z wielu rodzajów drewna. Jak zatem widzisz, powodów, aby wybrać rolety drewniane jest przynajmniej kilka. Kiedy obejrzysz aranżacje z ich wykorzystaniem z pewnością dostrzeżesz liczne zalety tego rozwiązania.
Dodano: 02.12.2020 | Zaktualizowano: 02.12.2020
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora