Kup projekt nawet 500 zł taniej!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Panel prysznicowy – jak wybrać najlepszy rodzaj panelu prysznicowego?

Panel prysznicowy – jak wybrać najlepszy?

Panel prysznicowy to nowoczesna alternatywa dla tradycyjnej baterii natryskowej, która zapewnia większy komfort kąpieli i znacznie więcej funkcji np. hydromasaż. Panele do kabiny prysznicowej wyróżniają się atrakcyjnym wzornictwem, dlatego mogą stanowić ważny element wystroju łazienki. Sprawdź, jakie są rodzaje paneli prysznicowych, jakie mogą mieć funkcje oraz jak dopasować takie urządzenie do stylistyki wnętrza.

Jeśli marzy Ci się kabina prysznicowa z komfortowym wyposażeniem jak w SPA, najpierw sprawdź, czy na taką konstrukcję znajdzie się miejsce w Twojej łazience. Zwróć uwagę na tę kwestię, wybierając projekt domu – w każdym znajdziesz informację na temat wymiarów łazienki oraz propozycję jej zagospodarowania.

Panel prysznicowy - czym się charakteryzuje?

Panel prysznicowy to urządzenie montowane w kabinach prysznicowych, które jest bardziej rozbudowaną wersją baterii natryskowej. Najczęściej ma formę podłużnej płyty (panelu) o długości od 100 do ponad 200 cm, którą mocuje się do ściany kabiny. Taki panel wyposażony jest zazwyczaj w następujące elementy:

  • deszczownicę – jest to duży element natryskowy umieszczony u góry panelu,
  • ruchomą słuchawkę prysznicową – może być przymocowana do panelu lub obok na ścianie,
  • dysze natryskowe – służą do hydromasażu, zwykle jest ich 4, 6 lub 8 i umieszczone są bezpośrednio w panelu, 
  • pokrętła i regulatory.

Panele prysznicowe mogą być wykonane z różnych materiałów i mieć inny zakres funkcji (nie każdy ma np. deszczownicę lub dysze do hydromasażu). W sprzedaży dostępne są modele zarówno do niewielkich kabin, jak i przestronnych konstrukcji typu walk-in, a nawet do wanien. Większość z nich ma minimalistyczny i nowoczesny design, jednak znaleźć można odpowiednie modele także do łazienek tradycyjnych, a nawet łazienek w stylu retro.

Jaki panel prysznicowy będzie najlepszy? 

Panele prysznicowe różnią się między sobą nie tylko estetyką. Wybierając urządzenie do swojej łazienki, zwróć uwagę przede wszystkim na zakres funkcji oraz sposób mocowania poszczególnych konstrukcji. Poniżej prezentujemy krótki przegląd modeli, dzięki którym łatwiej wytypujesz najlepszy dla siebie panel natryskowy.

Rodzaje paneli wg sposobu montażu:

  • panel prysznicowy narożny lub naścienny – większość paneli przystosowana jest do montażu na płaszczyźnie jednej ze ścian kabiny prysznicowej, ale warto zwrócić uwagę także na panele narożne, które świetnie sprawdzają się w małych kabinach i przy wannach narożnych, ponieważ zajmują mniej miejsca – często są to standardowe modele wyposażone po prostu w specjalne uchwyty do montażu w narożniku,
  • panel prysznicowy podtynkowy lub natynkowy – najpopularniejsze są panele natynkowe, które mocuje się na ścianie; alternatywą są panele podtynkowe, których mechanizmy ukrywane są w otworach w ścianie, dzięki czemu konstrukcja „wtapia” się w nią, a więc zajmuje mniej miejsca i wygląda bardziej elegancko.

Rodzaje paneli wg funkcjonalności:

  • panel prysznicowy z deszczownicą – oprócz słuchawki prysznicowej wyposażony jest w dużą głowicę natryskową zamocowaną u góry, która zapewnia natrysk wody o dość silnym natężeniu strumienia; przy wyborze modelu warto zwrócić uwagę na wielkość deszczownicy, możliwość jej ustawiania pod różnym kątem oraz regulacji ciśnienia wody – np. od delikatnej mżawki po silny wodospad,
  • panel prysznicowy z hydromasażem – taka konstrukcja wyposażona jest w dysze, z których wypuszczana jest woda pod dużym ciśnieniem w kierunku korpusu ciała; najczęściej są to bicze wodne, które w zależności od ciśnienia i temperatury wody mogą działać pobudzająco lub relaksująco; warto tutaj zwrócić uwagę na liczbę dysz oraz możliwość regulacji ich kąta nachylenia,
  • panel prysznicowy z termostatem – termostat umożliwia ustawienie stałej temperatury wody, która będzie się utrzymywała podczas całej kąpieli pomimo zmian ciśnienia; jest to więc rozwiązanie poprawiające komfort kąpieli i szczególnie doceniane przez dzieci,
  • panel prysznicowy z wylewką – ten model wyposażony jest dodatkowo w kran wannowy, 
  • panel z dodatkowymi funkcjami – w sprzedaży można spotkać m.in. panel prysznicowy z radiem, podświetleniem deszczownicy (LED), lustrem, czy też niewielką półką na kosmetyki. 

To może Cię zainteresować: Armatura łazienkowa – jak wybrać dobrą armaturę do łazienki?

Panel prysznicowy - z jakich materiałów może być wykonany?

Panel prysznicowy może być wykonany z różnych materiałów, dlatego łatwo dopasować konstrukcję do każdego wystroju łazienki. Najpopularniejsze są panele wykonane ze stali nierdzewnej szlifowanej lub szczotkowanej, które wyglądają elegancko i bardzo nowocześnie.

Równie atrakcyjnie prezentuje się panel prysznicowy z aluminium np. w kolorze czarnym oraz panel prysznicowy drewniany. Ten ostatni wykonany jest najczęściej z drewna bambusowego lub tekowego, a więc gatunków odpornych na wilgoć.

Spotkać można także modele ze szkła hartowanego oraz tworzywa sztucznego. Z materiałów tych wykonane są kolumny, natomiast elementy armatury są najczęściej stalowe.

Panel prysznicowy - jak prawidłowo zamontować panel prysznicowy?

Zanim wyjaśnimy, jak podłączyć panel prysznicowy, warto wspomnieć, że jego montaż jest możliwy wyłącznie przy odpowiednich warunkach instalacji. Wskazane jest, by minimalne ciśnienie wody wynosiło 3 bary, a różnica ciśnienia na obu przyłączach wody (zimnej i ciepłej) nie przekraczała 0,5 bar.

Urządzenia nie powinno się także montować w przypadku stosowania przepływowych podgrzewaczy wody, ponieważ przy silnym strumieniu wody mogą nie nadążać z jej bieżącym podgrzewaniem.

Jeśli zastanawiasz się, jak zamontować panel prysznicowy, mamy dobrą wiadomość – jest to bardzo proste zadanie, o ile wybierzesz model natynkowy. W jego przypadku wystarczy przymocować kolumnę do ściany za pomocą kołków rozporowych, podłączyć wężyki z króćcami doprowadzającymi wodę oraz zamocować wszystkie elementy panelu, czyli deszczownicę oraz słuchawkę prysznicową.

Należy pamiętać, że ciężkie konstrukcje mocowane do ścian z płyt gipsowo-kartonowych mogą wymagać zastosowania dodatkowych wzmocnień.

Jeśli chodzi o podtynkowy panel prysznicowy, montaż takiego urządzenia wymaga wykucia otworów w ścianach, dlatego zadanie to lepiej powierzyć fachowcom. Najlepiej taki model panelu montować podczas wykańczania lub remontu łazienki.

Panel prysznicowy - gdzie możemy go zamontować?

Panel prysznicowy montuje się zazwyczaj w kabinie prysznicowej bez brodzika lub z brodzikiem. Należy pamiętać, aby zamocować go w taki sposób, by deszczownica znajdowała się co najmniej 15 cm nad głową najwyższego domownika.

Wiele osób decyduje się także na panel prysznicowy do wanny, szczególnie jeśli jest to model narożny. Wówczas warto zdecydować się na panel z wylewką wannową (kranem), aby można było dzięki niej napełniać wannę wodą. 

Sprawdź: Wanna z prysznicem – w jakiej łazience sprawdzi się takie połączenie?

Panel prysznicowy a zestaw prysznicowy - czym się różnią?

Do kabiny możemy wybrać albo panel prysznicowy, albo zestaw prysznicowy. Czym różnią się te urządzenia? Głównie konstrukcją, ponieważ panel ma formę płaskiej kolumny, a zestaw składa się z długiego drążka, do którego może być zamocowana wyłącznie słuchawka prysznicowa, albo dodatkowo także deszczownica, termostat, czy mydelniczka.

Zestaw prysznicowy nie posiada także funkcji hydromasażu. Może być jednak zarówno natynkowy, jak i podtynkowy – w tym drugim przypadku poszczególne elementy instalacji są ukryte w ścianie, a na zewnątrz nie ma drążka. 

Jak dopasować panel prysznicowy do wystroju łazienki?

Najpopularniejsze są panele prysznicowe ze stali i aluminium, które mają minimalistyczny wygląd, dlatego najlepiej prezentują się w nowoczesnych łazienkach. Te w kolorze srebrnym pasują do każdego wnętrza. Do ciemnych płytek można wybrać panel prysznicowy biały, natomiast na tle jasnej kabiny lepiej będzie się prezentował panel prysznicowy czarny. Minimalistyczne i nowoczesne panele będą także pasować do łazienek w stylu loftowym wykończonych betonem dekoracyjnym.

Do łazienki w stylu skandynawskim warto wybrać panel prysznicowy z drewna bambusowego, który będzie korespondował z innymi drewnianymi elementami wyposażenia.

Z kolei do łazienek urządzonych w stylu retro można dopasować np. panel drewniany, szklany pokryty fantazyjnym wzorem albo stalowy w odcieniu starego złota.

Jakie są sposoby czyszczenia i konserwacji panelu prysznicowego?

Przy wyborze panelu warto zwrócić uwagę na to, czy jest on wyposażony w system anti-calk, który chroni deszczownicę, dysze i słuchawkę prysznicową przed osadzaniem się kamienia. Dzięki tej funkcji czyszczenie panelu jest znacznie łatwiejsze i wydłuża żywotność konstrukcji.

Panel prysznicowy należy regularnie czyścić z osadów z mydła i wody – najlepiej używać do tego delikatnych detergentów (np. płynu do mycia naczyń, który dość dobrze usuwa mydło) i miękkich ściereczek lub gąbek, aby nie porysować i nie zniszczyć powierzchni kolumny. W szczególności należy unikać czyszczenia panelu mleczkami z drobinkami ściernymi oraz środkami zawierającymi kwasy lub chlor.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij