Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Bateria podtynkowa – jaką wybrać i gdzie warto zamontować baterię podtynkową?

Bateria podtynkowa

Bateria podtynkowa doskonale odnajduje się w nowoczesnych łazienkach. Wszystkie rurki i zawory w systemie podtynkowym ukryte są w ścianie, przez co poziom estetyki jest wyższy niż przy systemie natynkowym. Na korzyść takiego rozwiązania przemawiają również aspekty praktyczno-użytkowe, gdyż znika konieczność czyszczenia dodatkowych elementów. Gdzie warto zamontować baterię podtynkową? Jaką wybrać? Podpowiadamy!

Montaż baterii podtynkowej wymaga wykucia w ścianie otworów, w których umieszczone zostaną wszystkie elementy należące do systemu podtynkowego. Z uwagi na to, że wiąże się to z poważniejszymi pracami budowlanymi, kwestię rodzaju baterii do łazienki warto przemyśleć już na etapie realizacji projektu domu. Sprawdź, co musisz wiedzieć o baterii podtynkowej, zanim podejmiesz decyzję o jej zakupie.

Bateria podtynkowa – co to jest?

By móc wybrać odpowiedni typ instalacji łazienkowej wcześniej trzeba zapoznać się z charakterystyką każdej z dostępnych opcji. Jeśli dopiero zgłębiasz temat, to z pewnością zastanawiasz się, co to jest bateria podtynkowa i czym się cechuje. Zacznijmy więc od wyjaśnienia podstawowych kwestii.

Bateria podtynkowa to mechanizm zasilający w bieżącą wodę, który cechuje się tym, że cała instalacja zostaje ukryta w ścianie i jest niewidoczna dla oka. Ze ściany z kolei wystają jedynie elementy służące do regulacji wypływu wody. Dlatego o montażu baterii podtynkowej należy pomyśleć jeszcze przed położeniem glazury.

Jak działa bateria podtynkowa? Modele tego rodzaju baterii mogą posiadać jeden lub dwa uchwyty. Działają one dokładnie tak samo, jak baterie natynkowe, z tą różnicą, że cały mechanizm jest schowany w ścianie. Zwiększa to możliwości aranżacyjne, poprawia estetykę i ułatwia sprzątanie łazienki.

Bateria podtynkowa – gdzie się sprawdzi?

Obecnie armaturę podtynkową stosuje się nad umywalkami, wannami i pod prysznicem, czasem jeszcze przy bidecie. Na rynku dostępny jest szeroki wybór wzorów oraz stylów i ciągle przybywa nowych modeli, więc raczej każdy bez problemu znajdzie taki, który idealnie wpasuje się w wystrój jego łazienki.

Baterie podtynkowe występują w wersji jednouchwytowej, gdzie ciepła woda miesza się z zimną oraz dwuuchwytnej, z dwoma oddzielnymi pokrętłami oraz bateriami termostatycznymi do regulacji wody.

Warto wiedzieć: Armatura łazienkowa – jak wybrać dobrą armaturę do łazienki?

Bateria podtynkowa prysznicowa

Prysznic może zostać wyposażony w natrysk boczny lub górny. Oprócz natrysku dodatkowo zamontować można deszczownicę lub dyszę masującą wychodzącą ze ściany. Nic nie stoi bowiem na przeszkodzie, by w jednym systemie połączyć ze sobą kilka elementów. Lepiej jednak nie ograniczać się do samej baterii natryskowej podtynkowej w postaci deszczownicy, a zamontować też dowolny natrysk, bo znacznie zwiększa on funkcjonalność prysznica.

Wybór systemu powinno się uzależnić przede wszystkim od indywidualnych preferencji. Jedyne, o czym należy pamiętać, to, że bateria prysznicowa podtynkowa powinna pasować zarówno do kabiny, jak i całego wystroju łazienki.

Bateria podtynkowa umywalkowa

Armatura umywalkowa różni się przede wszystkim pod względem rodzaju zastosowanej głowicy, ale też materiału wykonania czy sposobu wykończenia. Dostępne są standardowe baterie jednouchwytne i dwuuchwytne oraz baterie bezdotykowe i samozamykające.

Bateria umywalkowa podtynkowa bezdotykowa nie ma żadnych uchwytów, a jedynie czujnik, zatem uruchamia się bez kontaktu z dłonią. Przeznaczona przede wszystkim do łazienek publicznych, gdzie konieczne jest zachowanie szczególnej higieny. Z kolei baterie samozamykające nadają się do obiektów komercyjnych i użyteczności publicznej. Jak sama nazwa wskazuje, po kilku sekundach same się zamykają.

Sprawdź: Bateria umywalkowa – jaki rodzaj baterii umywalkowej wybrać?

Bateria podtynkowa wannowa

Sposób montażu baterii w tym przypadku jest szczególnie istotny, gdyż należy go dostosować do ustawienia wanny. Okazuje się bowiem, że bateria wannowa podtynkowa nie zawsze się sprawdzi. Ta szczególna sytuacja, kiedy nie będzie ona dobrym wyborem, jest wtedy, gdy ktoś zdecyduje się na wannę wolnostojącą i chce ją umieścić na środku łazienki albo po prostu odsuniętą na pewną odległość od ściany. Nie ma fizycznej możliwości zamontowania baterii wannowej ściennej podtynkowej, jeśli wanna stoi dalej.

W normalnych okolicznościach można zdecydować się na dowolny system podtynkowy. Oprócz klasycznych baterii do wyboru jest też m.in. bateria wodospadowa czy deszczownica.

Dowiedz się więcej: Bateria wannowa — stojąca, ścienna czy podtynkowa - jaką baterię wannową wybrać?

Bateria podtynkowa bidetowa

Zestaw podtynkowy jest bardzo ciekawym rozwiązaniem do bidetu, w szczególności pod względem aranżacyjnym. Można go zamontować obok, co bardzo pasuje do nowoczesnych łazienek. Co więcej, bateria bidetowa podtynkowa może zostać zastosowana nawet wtedy, gdy fizycznie nie ma bidetu – montuje się ją obok toalety. Na korzyść baterii podtynkowej w przypadku bidetu przemawiają nie tylko aspekty wizualne, ale przede wszystkim praktyczne i użytkowe.

Bateria podtynkowa

Bateria podtynkowa – jakie ma zalety?

Popularność baterii podtynkowych nie wzięła się znikąd. Mają one mnóstwo zalet, przez co po prostu opłaca się je wybierać zamiast modeli natynkowych. Według opinii bateria podtynkowa ma takie zalety jak:

  • oszczędność miejsca – większość elementów baterii podtynkowych jest schowana w ścianie, a widoczna jest tylko rozeta maskująca i dźwignia z regulatorem ciepłej oraz zimnej wody, dzięki czemu instalacja nie zajmuje dużo miejsca i nadaje się nawet do małych pomieszczeń.
  • nowoczesny wygląd – dużym atutem baterii podtynkowych jest modny, designerski wygląd, dzięki któremu są one w stanie idealnie wpasować się w niemalże każdy wystrój łazienki. Najczęściej wybierane są do aranżacji nowoczesnych i minimalistycznych, gdzie przeważają elementy o prostych konstrukcjach.
  • funkcjonalność – bateria podtynkowa otwiera przed inwestorem szerokie możliwości aranżacyjne. Poszczególne elementy całego systemu takie jak deszczownica czy dysza można umieścić w dowolnym miejscu, według uznania. Elementy sterujące nie muszą być w pobliżu wylewki.
  • praktyczność – baterię podtynkową bardzo łatwo się czyści. Panuje tu prosta zasada: im mniej elementów do czyszczenia, tym mniej pracy i szybciej ona przebiega. Dzięki temu można robić to częściej, przez co znika problem nieestetycznego osadu z kamienia.

Bateria podtynkowa – jakie są jej wady?

Baterie podtynkowe pomimo nowoczesnego designu oraz swej praktyczności i funkcjonalności mają też swoje wady. Najczęściej wskazywane są takie jak:

  • skomplikowany montaż – instalacja wymaga uprzedniego przygotowania wnęki w ścianie, co zajmuje dużo czasu. Bateria podtynkowa nadaje się jedynie do nowo urządzanych łazienek albo takich, w których przeprowadzany jest generalny remont.
  • wysoka cena – ceny baterii podtynkowych są dużo wyższe niż ich odpowiedniki przeznaczone do tradycyjnego montażu na ścianie. Ponadto w przypadku niektórych modeli pojawia się konieczność dokupienia dodatkowych elementów, co dodatkowo podnosi cenę.

Nie można jednak powiedzieć, że bateria podtynkowa powoduje jakieś problemy przy montażu. Jeśli zajmie się nim fachowiec, to nie powinno być mowy o żadnych trudnościach.

Nie przegap: Łazienka w stylu skandynawskim - podpowiadamy jak urządzić funkcjonalną łazienkę w stylu skandynawskim

Bateria podtynkowa – na jakie funkcje zwrócić uwagę?

Zainteresowanie bateriami podtynkowymi stale rośnie, dlatego na rynku nieustannie pojawiają się nowe modele. Pojawia się więc pytanie, jaka bateria podtynkowa będzie najlepsza? Na co zwrócić szczególną uwagę, wybierając baterię podtynkową do swojej łazienki?

Przed zakupem zweryfikuj, czy wybrana bateria została wyposażona w termostat. Urządzenie to niesie za sobą mnóstwo korzyści: podnosi bezpieczeństwo użytkowania, minimalizując ryzyko oparzenia i pozwala zaoszczędzić na rachunkach za wodę. Bateria termostatyczna podtynkowa wykorzystuje bowiem innowacyjną metodę działania.

Chcąc ustawić ciepłą wodę w baterii podtynkowej z termostatem, nie trzeba przekręcać kurków ani zmieniać ustawienia uchwytu. Temperaturę ustawia się przy pomocy specjalnego pokrętła, przy czym trzeba podkreślić, że robi się to z dokładnością do jednego stopnia Celsjusza.

Bateria podtynkowa

Bateria podtynkowa – jak dobrać ją do stylu łazienki?

Przy zakupie baterii podtynkowej znaczenie mają nie tylko dodatkowe funkcje, ale przede wszystkim wygląd, a zwłaszcza kształt. W ostatnim czasie największą popularnością cieszą się modele kwadratowe i prostokątne. Trudno powiedzieć, które ładniej się prezentują, gdyż każdy ma inny gust i co innego mu się podoba. Bez wątpienia jednak oba te warianty zasługują na uwagę.

Po wyborze kształtu pozostanie jeszcze tylko kwestia koloru. Swego rodzaju klasykiem jest bateria podtynkowa biała, która jest na tyle uniwersalna, że pasować będzie praktycznie do każdego wystroju. Nic nie stoi jednak na przeszkodzie, by przy urządzaniu łazienki nieco poszaleć.

Ciekawą alternatywą dla białego modelu z pewnością jest bateria podtynkowa czarna, pasująca do nowoczesnych wnętrz. Do wymyślnych projektów z kolei idealna może okazać się bateria podtynkowa złota w stylu retro.

Przeczytaj: Łazienka w stylu loftowym - czym się charakteryzuje i jak ją urządzić?

Bateria podtynkowa – na jakiej powinna być wysokości?

Niebagatelne znaczenie ma tutaj fakt, gdzie ma zostać zamontowana bateria. Zacznijmy więc od ustalenia, na jakiej wysokości ma być zamontowana podtynkowa bateria prysznicowa. Tutaj pod uwagę należy wziąć przede wszystkim wzrost domowników. Wysokość umiejscowienia baterii powinna wynieść od 110 cm do 130 cm od podłogi. Dzięki temu większość osób będzie mieć swobodny dostęp do baterii.

Bateria podtynkowa umywalkowa – ile nad umywalką? Standardowa wysokość montażu baterii umywalkowej powinna wynieść 25-35 cm licząc od górnej krawędzi umywalki, tj. ok. 100-120 cm nad podłogą.

Bateria podtynkowa – montaż krok po kroku

Jak montować baterię w ścianie? Zaczynamy od wykucia w ścianie zagłębienia, w którym umieszczone zostaną elementy podtynkowe. Otwór powinien być nieco większy niż wszystkie elementy razem wzięte. Kolejny krok to osadzenie korpusu baterii w otworze oraz podłączenie do wcześniej przygotowanej instalacji (doprowadzenie ciepłej i zimnej wody). Potem należy wykonać ciśnieniową próbę wodną, by sprawdzić szczelność instalacji. Gdy bateria ścienna podtynkowa zostanie zamontowana, można przejść do układania glazury lub dowolnej innej okładziny ściennej.

Bateria podtynkowa – jak ją naprawić?

Po pierwsze kluczowe jest, by w momencie montażu nie zapomnieć o elementach maskujących połączenia takich jak rozety czy szyldy, by w razie czego nie trzeba było demontować urządzeń. Przy naprawie przede wszystkim trzeba umieć postawić diagnozę i zidentyfikować część, która wymaga wymiany. Jeśli to się uda, wystarczy kupić nową i wymienić tą starą. W przeciwnym razie przy naprawie konieczna może okazać się pomoc fachowca.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij