Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Stelaż podtynkowy – wymiary i parametry. Jak wybrać stelaż podtynkowy do łazienki?

Stelaż podtynkowy – wymiary i parametry.

Stelaż podtynkowy do łazienki to świetne rozwiązanie aranżacyjne umożliwiające funkcjonalne i estetyczne podwieszenie urządzeń sanitarnych. Zamontowanie WC na stelażu z jednej strony zwiększa komfort korzystania z toalety, z drugiej ułatwia utrzymanie jej w czystości. Zastanawiasz się, jaki kupić stelaż podtynkowy? Wymiary mają tutaj kluczowe znaczenie. Przeczytaj nasz artykuł, w którym znajdziesz rady i wskazówki, jak dokonać właściwego wyboru.

Dopiero co wybierałeś projekt domu, a już przyszedł czas na urządzanie łazienki? Pewnie zdążyłeś już zauważyć, że projektowanie łazienki nie jest prostą sprawą, w szczególności, gdy jest niewielkich rozmiarów. W takim przypadku trzeba rozplanować przestrzeń tak, aby zmieściło się na niej wszystko, co trzeba, a cała aranżacja była estetyczna i gustowna. Jednym z rozwiązań, które coraz częściej znajduje zastosowanie w nowoczesnych łazienkach, jest stelaż podtynkowy. Planujesz wykorzystać go w swojej łazience? Sprawdź, co musisz o nim wiedzieć.

Stelaż podtynkowy – co to jest?

Zacznijmy od początku, czyli od wyjaśnienia, czym jest stelaż podtynkowy. Najprościej rzecz ujmując, jest to system montażu ceramiki i armatury łazienkowej. W praktyce stelaż podtynkowy to metalowa rama umożliwiająca stabilne zamocowanie umywalki, toalety lub bidetu i zabudowanie nieestetycznych elementów instalacyjnych oraz montażowych w ścianie (zwykle kartonowo-gipsowej) tak, by nie było ich widać.

Stelaż podtynkowy WC często znajduje zastosowanie w łazienkach ze względu na ogromne możliwości aranżacyjne, przy jednoczesnej swobodzie gospodarowania przestrzenią. Na rynku dostępne są jednak różne warianty stelaży, dlatego warto wcześniej zorientować się, co oferuje każdy z modeli. Dzięki temu przeglądając zestawy, łatwiej będzie wybrać stelaż podtynkowy dla siebie.

Stelaż podtynkowy – gdzie znajdzie swoje zastosowanie?

Stelaż podtynkowy to rozwiązanie umożliwiające swobodne rozmieszczenie ceramiki sanitarnej w łazience. Akcesoria sanitarne znajdą się dzięki niemu dokładnie tam, gdzie będziesz chcieć, a ich montaż nawet w nietypowym miejscu nie sprawi większych trudności. Nie ma znaczenia też materiał, z jakiego zbudowana jest ściana, gdyż dostępne są zarówno stelaże przeznaczone do zabudowy ciężkiej, które służą do mocowania sanitariatów na ścianie murowanej, jak i dedykowane dla ścian kartonowo-gipsowych, tzw. stelaże do zabudowy lekkiej.

Stelaż podtynkowy można wykorzystać do zamocowania dowolnego urządzenia sanitarnego, choć najczęściej spotykany jest stelaż podtynkowy do WC lub bidetu. System ten można wykorzystać także jako stelaż podtynkowy do umywalki. Warto jednak zaznaczyć, że stelaż podtynkowy bidetowy i do WC ma ok. 4-krotnie większą wytrzymałość niż stelaż podtynkowy umywalkowy.

Warto wiedzieć: Wanna z prysznicem - czy takie połączenie sprawdzi się w każdej łazience?

Stelaż podtynkowy – rodzaje i parametry

Podstawowym kryterium uwzględnianym przy wyborze stelaża jest rodzaj ściany, na której ma być on zamontowany. Biorąc ten parametr pod uwagę, można wyróżnić dwa warianty stelaży podtynkowych:

  • do zabudowy ciężkiej (mokrej) – przeznaczone do ścian murowanych z cegieł, bloczków i innych materiałów konstrukcyjnych. Wymagają odmurowania, ponadto trzeba je otynkować, dlatego ich montaż jest praco- i czasochłonny. Są tańsze niż stelaże do zabudowy lekkiej.
  • do zabudowy lekkiej (suchej) – częściej wybierane ze względu na prosty montaż. Można je  wbudować w konstrukcję ściany szkieletowej albo dostawiać do ściany murowanej, wtedy trzeba je obudować wodoodporną płytą gipsowo-kartonową lub gipsowo-włóknową.

Oferta producentów stelaży podtynkowych jest bardzo szeroka. W ich asortymencie bez problemu znaleźć można m.in. stelaż podtynkowy niski, który sprawdzi się w małej łazience. Stelaż podtynkowy WC do niskiej zabudowy to rozwiązanie, które wymusza na korzystającym z toalety opuszczenie deski przed spuszczeniem wody.

Na rynku znajduje się także stelaż podtynkowy wąski, czy stelaż podtynkowy narożny umożliwiający zamontowanie umywalki lub toalety w rogu pomieszczenia, gdzie bez niego nie byłoby to możliwe.

Stelaż podtynkowy WC

Stelaż podtynkowy – wymiary

Duże znaczenie mają wymiary, jakie posiada stelaż podtynkowy WC, umywalkowy i każdy inny. Systemy do montażu armatury łazienkowej dostępne są w różnych rozmiarach, dlatego przed zakupem trzeba dokładnie sprawdzić, czy dane wymiary są odpowiednie do danej łazienki.

Do zabudowy niskiej przeznaczony jest stelaż podtynkowy o wysokości 80 cm, równie dobrze nada się też stelaż podtynkowy o wysokości ramy 90 cm. Najniższy stelaż podtynkowy do WC sprawdzi się przede wszystkim w przypadku robienia białego montażu pod oknem.

Przez inwestorów częściej jednak wybierany jest stelaż do zabudowy wysokiej, którego wysokość ramy nośnej waha się od 110 cm do 130 cm. Wysokość stelaża decyduje o tym, czy przycisk do spłukiwania przy podniesionej desce klozetowej będzie widoczny (stelaż wysoki), czy nie (stelaż niski).

Oprócz wysokości stelaża ważna jest również jego wysokość. Szerokość stelaży mieści się w przedziale od 35 cm do 50 cm. Stelaż podtynkowy o szerokości 35 cm zwykle dedykowany jest dla umywalek, z kolei szersze modele takie jak system o szerokości 50 cm, czy czasem też stelaż podtynkowy 40 cm przeznaczone są przeważnie do misek wiszących WC.

Sprawdź: Meble do łazienki – jak wybrać stylowe i solidne meble łazienkowe?

Ile kosztuje stelaż podtynkowy?

Oferta stelaży podtynkowych jest dość zróżnicowana pod względem cenowym. Sporo zależy od tego, na który wariant padnie wybór – stelaż podtynkowy mokry czy suchy. Systemy z pierwszej kategorii są tańsze niż te przeznaczone do ścian kartonowo-gipsowych. Najtańsze modele kupić można już za kilkaset złotych (ok. 600-800 zł), z kolei za stelaże podtynkowe ze średniej półki zapłacić trzeba 2-krotnie więcej – ok. 1500 zł.

Biorąc pod uwagę, że wybrany stelaż podtynkowy ma służyć przez kilkanaście albo i kilkadziesiąt lat, to na jego zakupie nie warto oszczędzać. Najlepiej postawić na model od znanego producenta, który oferuje wyłącznie instalacje wysokiej jakości.

Jaki stelaż podtynkowy będzie najlepszy?

Zastanawiasz się, jak dobrać stelaż podtynkowy? To zależy, jakie urządzenie sanitarne chcesz przy jego pomocy zamocować. Chcąc wybrać system przeznaczony do montażu miski WC, przyjdzie Ci wybrać spomiędzy dwóch wersji zestawów różniących się zawartością. Pierwszy wariant oferuje pełny zestaw toaletowy – system stabilizujący wraz z miską WC, z kolei druga opcja to sam stelaż.

Stelaż podtynkowy – jaki wybrać? Jeśli masz już miskę WC lub planujesz zakup innego modelu niż propozycje dostępne w zestawach, postaw na sam stelaż. W sytuacji, gdy nie masz miski, a zaproponowane miski pasują do Twojej koncepcji aranżacji łazienki, wybierz cały zestaw. Wybierając stelaż podtynkowy, możesz też przejrzeć dostępny w internecie ranking tego typu systemów.

Jaki stelaż podtynkowy wybrać?

Jak zabudować stelaż podtynkowy krok po kroku

Montaż stelaża WC nie jest zbyt skomplikowany, trzeba jedynie wiedzieć jakie kroki po kolei należy wykonać. Na początku powinno się przeprowadzić dokładne pomiary łazienki i wybrać właściwy materiał. Dopiero potem można przejść do właściwych prac budowlanych, jednocześnie pamiętając o tym, aby odpowiednio zabezpieczyć stelaż przed ich rozpoczęciem.

Jak obudować stelaż podtynkowy w łazience? Oto skrócona instrukcja montażu stelaża podtynkowego:

Krok 1 – Wymierz elementy zabudowy.

Krok 2 – Przytnij metalowe profile i zamontuj je we właściwych miejscach z wykorzystaniem kołków montażowych.

Krok 3 – Wytnij otwory w płycie.

Krok 4 – Zamontuj płyty na stelażu przy pomocy wkrętów do blach.

Krok 5 – Pomaluj płyty lub ułóż na nich płytki i je zafuguj.

Krok 6 – Zamontuj muszlę WC.

Krok 7 – Dokręć i wypoziomuj muszlę WC.

Krok 8 – Zamontuj deskę WC oraz przycisk.

Krok 9 – Zasilikonuj połączenie miski WC z kafelkami.

Jeśli masz wątpliwości, czy dobrze zrozumiałeś, jak zamontować stelaż podtynkowy, najlepiej poproś o pomoc fachowców od wykańczania łazienek.

Jak naprawić stelaż podtynkowy?

Jedną z najczęstszych awarii dotyczących stelaża podtynkowego jest zepsuta spłuczka. Na szczęście usterki związane ze spłuczką zwykle są mało skomplikowane i z powodzeniem można je samodzielnie naprawić. Co zrobić, gdy zepsuje się spłuczka?

Zacznij od demontażu spłuczki, a dokładnie jej zewnętrznego elementu – usuń przycisk i płytki osłaniające stelaż. Następnie zobacz, czy winowajcą jest mechanizm napełniający, czy spłukujący. Jeśli problem sprawił ten pierwszy, wyczyść jego membranę. Gdy to nie przyniesie rezultatów, konieczna może okazać się wymiana zaworu.

Częściej jednak psuje się mechanizm spłukujący. W jego przypadku pomóc powinno staranne wyczyszczenie uszczelki lub jej wymiana. Dobra informacja jest taka, że opisane czynności rozwiązują większość problemów ze spłuczką. Rzadko kiedy uszkodzenie jest na tyle poważne, że konieczne jest rozebranie całej instalacji.

Polecamy: Nowoczesna łazienka - jak pomysłowo urządzić łazienkę w stylu nowoczesnym?

Czy warto zdecydować się na stelaż podtynkowy w łazience?

Stelaż podtynkowy to ciekawa alternatywa dla standardowego kompaktu, na którą warto postawić nie tylko ze względu na wygląd, ale i funkcjonalność. Choć montując go, trzeba częściowo zabudować ścianę, to w przypadku miski WC zyskujemy za to wolną przestrzeń tuż pod nią i sama miska bardziej przybliżona do ściany niż normalnie.

Dzięki stelażowi podtynkowemu wszelkie czynności sanitarne można przeprowadzić łatwo i szybko. Nie ma miejsc, do których trudno jest dotrzeć, zatem brud nie ma się gdzie gromadzić.

Wygospodarowane z pomocą stelaża podtynkowego wolne miejsce oznacza dużą swobodę aranżacyjną łazienki. Plusem jest też oszczędność wody, jaką niesie montaż nowoczesnej spłuczki.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Działka
działka rekreacyjna z domkiem letniskowym i rabatami kwiatowymi
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij