Czy kredyt mieszkaniowy #naStart spowoduje wzrost cen nieruchomości w 2024 roku?
Wiele osób zastanawia się, czy kredyt mieszkaniowy #naStart będzie miał taki wpływ na krajowy rynek nieruchomości jak Bezpieczny Kredyt 2%. Niewątpliwie najważniejszym pytaniem w tym kontekście jest to, czy doprowadzi on do ponownego, równie gwałtownego wzrostu cen mieszkań.
Przyglądam się sytuacji na rynku i mogę powiedzieć, że najprawdopodobniej nie. Jak to możliwe?
W 2023 roku pieniądze z Bezpiecznego Kredytu 2% trafiły na rynek w specyficznym momencie. Wypłaty środków pochodzących z kredytów hipotecznych spotkały się z dołkiem inwestycyjnym u deweloperów, który został wywołany przez wcześniejszy zastój na rynku nieruchomości. Co przyniesie kredyt na Start?
W tym artykule poruszam nastepujące zagadnienia:
Zastój na rynku nieruchomości w 2022 roku był przyczyną wzrostów cen mieszkań
Żeby zrozumieć przyczynę tego zjawiska, trzeba się cofnąć do 2022 roku, kiedy to wysokie stopy procentowe i restrykcyjne rekomendacje KNF dotyczące wyliczania zdolności kredytowej sprawiły, że duża część Polaków nie mogła otrzymać kredytu w potrzebnej wysokości, a tym samym nie była w stanie zaspokoić swoich potrzeb mieszkaniowych. Praktycznie przez cały rok 2022 mieliśmy do czynienia z sytuacją, kiedy to tysiące ludzi musiało zrewidować swoje plany lokalowe właśnie z powodów finansowych.
Ograniczony popyt na rynku nieruchomości, który panował od połowy 2021 roku i przez cały 2022 rok, spowodował, że deweloperzy zdecydowali się wstrzymać lub spowolnić tempo prowadzonych inwestycji. A to znacząco ograniczyło podaż mieszkań w kolejnym roku.
Ponieważ inwestycja mieszkaniowa trwa wiele miesięcy, a w przypadku osiedli nawet kilka lat, podaż mieszkań uległa znacznemu zmniejszeniu. Niestety, pojawienie się na rynku Bezpiecznego Kredytu 2% zbiegło się w czasie z dołkiem inwestycyjnym u deweloperów.
Kredyt #naStart – kontrowersyjna obietnica nowego rządu
Duże zainteresowanie Bezpiecznym Kredytem 2% sprawiło, że od początku było jasne, że nowy rząd będzie musiał przedstawić swoją własną wersję tego programu. Już w trakcie kampanii wyborczej padały obietnice dotyczące kredytu 0%.
Kredyt na Start ma dużo bardziej skomplikowane zasady niż jego poprzednik. Co prawda spełnia przedwyborczą obietnicę obecnej Koalicji, która mówiła o kredycie 0%, jednak będzie tak tylko w wybranych przypadkach. Dla młodych ludzi, zwłaszcza singli, jest on dużo mniej przyjazny. Część ekspertów zwraca uwagę, że jego wsparcie dla prowadzących jednooosobowe gospodarstwa młodych ludzi jest wręcz symboliczne.
Więcej o nowej propozycji rządu: Kredyt Mieszkanie na Start - jakie są założenia rządowego programu wspierania zakupu mieszkań w 2024 roku?
Czy kredyt #naStart przyczyni się do wzrostu cen nieruchomości?
W tym miejscu można postawić pytanie, czy kredyt mieszkanie #naStart wywołana rynku nieruchomości takie samo skutki jak jego poprzednik?
Myślę, że nie. I wynika to z kilku powodów.
-
Sytuację na rynku nieruchomości jest inna niż rok temu, a wiele wznowionych w połowie 2023 roku inwestycji trafi do sprzedaży w drugim, najpóźniej trzecim kwartale tego roku.
-
Część kredytobiorców, którzy wcześniej zmuszeni byli odłożyć decyzję o zakupie nowego mieszkania z powodu niskiej zdolności kredytowej, nabyło już swoje wymarzone lokum w zeszłym roku, dzięki czemu zmalał nieco popyt na rynku.
-
Zgodnie z przedstawioną propozycją program mieszkanie #naStart ma być rozłożony w czasie na transze – inaczej niż w przypadku Bezpiecznego Kredytu. Planowane są 4 transze - po około 15 000 kredytów udzielanych kwartalnie. To dość istotne, ponieważ w ubiegłym roku w ramach Bezpiecznego Kredytu 2% przyznano ponad 60 000 kredytów w samym tylko drugim półroczu, co doprowadziło do kumulacji popytu i zakłócenia równowagi na rynku.
-
W programie kredyt Na Start zasady uczestnictwa są zdecydowanie bardziej skomplikowane a kwoty dopłat niższe, więc kupujący będą mieli mniejszą pulę środków do dyspozycji. To ważne, ponieważ w przypadku Bezpiecznego Kredytu 2% to właśnie maksymalna kwota kredytu (razem z wkładem własnym) stała się swego rodzaju wyznacznikiem cen nieruchomości na rynku.
Program kredyt 0 procent jest w znacznej mierze spełnieniem wyborczych obietnic nowej ekipy rządzącej i wydaje się, że uzyska Sejmie niezbędną większość, aby wejść w życie w drugiej połowie tego roku.
Może dom zamiast mieszkania? Sprawdź: Ile będzie kosztować budowa domu w 2024 roku?
O ile wzrosną ceny mieszkań w 2024 roku?
Według mnie wzrosty cen mieszkań wywołane przez kredyt mieszkanie #naStart będą niższe niż w zeszłym roku. Wynika to z kilku powodów:
-
częściowego zaspokojenia głodu mieszkaniowego już w 2023 roku,
-
wznowienia i przyspieszenia wielu inwestycji przez deweloperów,
-
rozłożenia napływu pieniędzy pochodzących z kredytów na kolejne kwartały,
-
wprowadzenia progu dochodowego, który uniemożliwia najzamożniejszym skorzystanie z kredytu na preferencyjnych warunkach,
-
ograniczenia wysokości dopłat i uzależnienie ich od liczby członków rodziny.
Wszystkie powyższe czynniki sprawiają, że wpływ obiecanego przez nową ekipę kredytu 0% będzie zdecydowanie mniejszy niż jego poprzednika BK2%. Zmniejszyło się grono osób uprawnionych do skorzystania z dopłat, ograniczeniu uległa maksymalna kwota kredytu, a napływ pieniędzy na rynek zostanie rozłożony w czasie.
Nie zmienia to jednak faktu, że kredyt niewątpliwie wywrze presję popytową na rynek, a wzrosty cen mieszkań zapewne będą mniejsze niż w drugiej połowie 2023 roku, ale z pewnością pozostaną odczuwalne. Gdybym dzisiaj miał prognozować, jakiej będą wysokości, to przypuszczam, że w największych miastach wyniosą one od kilkunastu do kilkudziesięciu procent, osiągając mniej więcej 2/3 zeszłorocznych wzrostów.
W tej sytuacji budowa domu staje się bardzo atrakcyjną opcją, ponieważ możemy lepiej zaplanować w czasie cały proces budowy i lepiej dopasować swoje nowe lokum indywidualnych potrzeb, a przy okazji nie będziemy musieli wybierać wyłącznie spośród ofert, które są aktualnie dostępne u deweloperów.
Przeczytaj koniecznie: Dom czy mieszkanie, czyli co będzie lepszym wyborem w 2024 roku?
Dodano: 14.05.2024 | Zaktualizowano: 17.05.2024
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora