Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Obudowa wanny – z jakich materiałów wykonać obudowę wanny?

Obudowa wanny

Obudowa wanny pełni głównie funkcje estetyczne, ponieważ zasłania elementy instalacyjne i nieestetyczny odpływ pod konstrukcją. Obudowa wanny może być wykonana z różnych materiałów i dlatego odgrywa ważną rolę w aranżacji łazienki. Poznaj najpopularniejsze sposoby na obudowę wanny i sprawdź, na który z nich warto się zdecydować.

Wyposażenie i wystrój łazienki w dużej mierze zależy od wielkości wnętrza. Wanna do zabudowy sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach, natomiast w dużych salonach kąpielowych można pomyśleć o wannie wolnostojącej, do której obudowa nie jest potrzebna. Wybierając projekt domu, zwróć zatem uwagę na sposób zaplanowania łazienki, aby wnętrze odpowiadało Twojej wizji jego aranżacji.

Obudowa wanny - dlaczego jej wybór jest istotny?

Obudowa wanny najczęściej dobierana jest do sposobu wykończenia pomieszczenia. Pod tym względem można zastosować różne materiały i rozwiązania. Najprościej jest kupić gotową obudowę dołączaną przez producenta do konkretnego modelu wanny. Jest ona uniwersalna – wykonana z tworzywa sztucznego ma kolor biały, zatem pasuje do każdego wystroju.

Znacznie estetyczniej prezentuje się jednak obudowa wykonana z innych materiałów np. płytek lub drewna. Takie rozwiązanie wymaga jednak dodatkowego nakładu pracy i jest znacznie droższe, ponieważ konieczne jest najpierw stworzenie konstrukcji bazowej, do której będą mocowane elementy dekoracyjne.

Przy wyborze rodzaju obudowy wanny warto wziąć pod uwagę także inne kwestie np.:

  • kształt wanny – najprostsza do zabudowy jest wanna prostokątna, natomiast owalna będzie wymagała zastosowania odpowiedniej technologii, która ułatwi wykonanie łuków, 
  • funkcjonalność – obudowy mogą pełnić nie tylko funkcję maskującą i dekoracyjną, ale także praktyczną, jeśli np. wyposażone są w schowki i półki. 
  • solidność – najsolidniejsza jest obudowa z płytek, jednak wymaga większego nakładu pracy, z kolei obudowa plastikowa jest tania i łatwa w montażu, ale przy niewłaściwej eksploatacji może pęknąć.

Obudowa wanny narożnej - co warto wiedzieć na ten temat?

Wanna narożna jest bardzo praktyczna, ponieważ doskonale prezentuje się zarówno w dużej, jak i niewielkiej łazience. Jej dwa proste boki przylegają do ścian, natomiast trzeci zewnętrzny może być prosty lub zaokrąglony.

W zasadzie każdy producent dostarcza gotową obudowę do danego modelu wanny narożnej. Najczęściej zrobiona jest z białego akrylu i montuje się ją w prosty sposób na zatrzaski, a więc bez konieczności wykonywania prac mokrych.

W sprzedaży są także uniwersalne obudowy z elastycznych płyt styropianowych oklejonych siatką z włókna szklanego, które można z łatwością dopasować także do zaokrąglonego boku wanny. Potem wystarczy zamocować na niej dowolną okładzinę np. z glazury.

Wybierając obudowę do wanny narożnej z hydromasażem, pamiętaj, by była to konstrukcja umożliwiająca łatwy dostęp do elementów instalacyjnych, które od czasu do czasu wymagają regulacji lub naprawy. Najlepiej sprawdzają się tutaj gotowe panele, które można szybko odczepić i potem z powrotem zamocować do wanny.

Sprawdź: Wanna z hydromasażem - czy wanna z hydromasażem to dobry pomysł?

Obudowa wanny drewnopodobna - czy warto?

Drewno w łazience wygląda bardzo efektownie i sprawia, że wnętrze wydaje się cieplejsze i przypomina luksusowe SPA. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w łazience w stylu skandynawskim. Drewniana obudowa wanny może być ważnym elementem podkreślającym taką stylistykę wnętrza. Należy jednak pamiętać, że taka okładzina będzie narażona na częsty kontakt z wodą, co może negatywnie wpłynąć na jej wygląd i stan.

Właśnie dlatego do takich celów używa się najczęściej drewna egzotycznego takiego jak merbau czy teak, które są odporne na wilgoć. Do obudowy wanny stosuje się także nasz rodzimy buk. Dodatkowo drewno warto zabezpieczyć olejem lub innym preparatem, dzięki któremu nie będzie się wypaczać ani pleśnieć.

Bezpieczniejszą pod tym względem alternatywą jest obudowa drewnopodobna np. ze specjalnych paneli meblowych do łazienki, które są wykonane z płyty wiórowej pokrytej warstwą odporną na wilgoć. W sprzedaży są też bardzo stylowe płytki ceramiczne przypominające drewno, którymi można wyłożyć nie tylko ściany, ale także wannę.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest obudowa wanny narożnej drewnem, szczególnie tej o prostokątnym kształcie. Taką obudowę można w dość prosty sposób wykonać nawet samodzielnie i to niekoniecznie z desek, ale np. z wodoodpornej sklejki meranti, która jest tańsza, a równie estetyczna.

Obudowa wanny

Obudowa wanny płytkami - czy to dobry pomysł?

Obudowa wanny glazurą jest chyba najczęściej spotykanym rozwiązaniem w polskich łazienkach. Kafelki na wannie można dopasować do płytek ściennych lub podłogowych, tworząc tym samym spójną aranżację wnętrza. Obudowa z płytek jest także trwała i praktyczna – można ją łatwo czyścić i nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych.

Do obudowy wanny prostokątnej można wykorzystać te same kafelki co na ścianach, natomiast wannę owalną najłatwiej udekorować drobną mozaiką. W łazience w stylu loftowym dobrze będzie wyglądać wanna obłożona płytkami betonowymi. W bardziej przytulnych wnętrzach sprawdzi się wspomniana już wyżej obudowa wanny płytkami drewnopodobnymi.

Dowiedz się więcej: Układanie płytek – jak układać płytki na ścianie lub podłodze?

Obudowa wanny ze schowkami i z półkami - na co zwrócić uwagę?

Obudowa wanny z półkami i ze schowkiem to świetny pomysł na sprytne stworzenie dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Warto o tym pomyśleć np. w niewielkim wnętrzu, w którym nie ma miejsca na meble łazienkowe. W obudowie można zamontować jedynie półki albo szafki zasłonięte drzwiczkami.

Wykonanie takiej konstrukcji od podstaw najlepiej powierzyć fachowcom. Można także zdecydować się na zakup gotowego panelu meblowego do wanny. Najczęściej proponowana jest standardowa obudowa wanny ze schowkami 140x70 do modelu prostokątnego, która dostępna jest w różnych wariantach kolorystycznych i do której można dokupić pasujące inne elementy umeblowania.

Obudowa wanny prostokątnej i półokrągłej

Obudowa wanny prostokątnej jest prosta do wykonania i można ją zrobić w zasadzie z każdego możliwego materiału. W jej przypadku można zastosować nawet płytki wielkoformatowe, szerokie deski drewniane, czy płyty szklane. Obudowa wanny półokrągłej lub owalnej jest pod tym względem nieco trudniejsza, szczególnie jeśli chce się zachować zaokrąglony kształt krawędzi.

Najwygodniej zastosować więc gotowy panel lub nośnik z elastycznego styropianu, który potem można udekorować innym materiałem. W roli okładziny sprawdza się głównie mozaika ceramiczna albo pionowe i wąskie elementy np. z glazury lub drewna.

Obudowa wanny akrylowej

Najczęściej do łazienek domowych wybierane są dzisiaj wanny akrylowe, które są lekkie, niedrogie i ciepłe w dotyku. Akryl jest poza tym dźwiękochłonny, dlatego wykonane z niego wanny nie potrzebują okładzin wyciszających.

Wanny akrylowe dostępne są w różnych kształtach i zazwyczaj można do nich dokupić gotowe obudowy, które montuje się na zatrzaski. Obudowa wanny akrylowej może być także wykonana w innej technologii np. z bloczków z betonu komórkowego, jednak nie powinna być zabudowana na stałe.

Obudowa wanny

Materiały na obudowę wanny - jakie są najlepsze? 

Jeżeli zastanawiasz się, z czego wykonać obudowę wanny, poniżej prezentujemy krótki przegląd najczęściej stosowanych materiałów.

Murowana obudowa wanny

Taką zabudowę wykonuje się zazwyczaj z cienkich bloczków z betonu komórkowego o grubości od 6 do 8 cm, które należy ustawić poziomo jeden na drugim. Do ich połączenia niezbędna jest zaprawa cementowa lub klejowa. Wzniesioną konstrukcję (po wyschnięciu zaprawy) należy zabezpieczyć przed wilgocią – jej wnętrze trzeba uszczelnić płynną folią, natomiast powierzchnię zewnętrzną zagruntować. 

Ponieważ konstrukcja jest „nierozbieralna”, należy pamiętać o pozostawieniu otworu rewizyjnego umożliwiającego łatwy dostęp do kanału odpływowego i elementów hydraulicznych. Na takim solidnym nośniku sprawdza się np. obudowa wanny z płytek.

Zabudowa z płyt gipsowo-kartonowych

Do zabudowy wanny stosuje się specjalne, impregnowane płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej odporności na wilgoć, które mogą być dodatkowo wzmocnione włóknem szklanym. Do wanien prostokątnych można użyć płyt sztywnych, a do narożnych giętkich. 

Montaż płyt wymaga zastosowania stelaża z profili systemowych CD i UD do suchej zabudowy. Poszczególne elementy łączy się za pomocą specjalnych wkrętów i kołków rozporowych.

Obudowa wanny styropianowa

Styropianowe nośniki są bardzo łatwe w montażu, nie trzeba do nich stosować żadnych kotew, ani wiercić ścian. W sklepach znaleźć można zarówno uniwersalne elementy, jak i zestawy dopasowane do konkretnych modeli wanien. Płyty są bardzo lekkie, a jednocześnie pozwalają na stabilne osadzenie wanny i są odporne na nacisk, dlatego nie uginają się pod ciężarem konstrukcji.

Ich zaletą jest tłumienie hałasu podczas napełniania wanny, a także izolacja termiczna – dzięki niej wanna jest cieplejsza w dotyku, a znajdująca się w niej woda wolniej stygnie. Co ważne, obudowa wanny styropianowa jest łatwa do wykończenia – można na niej bezpośrednio przykleić glazurę.

Panele polistyrenowe i elastyczne

Wygodnym rozwiązaniem są również płyty budowlane wykonane z polistyrenu ekstradowanego, które z reguły są z obu stron pokryte warstwą zaprawy cementowej z siatką z włókna szklanego. Takie panele są elastyczne, a więc można je giąć i tym samym łatwo dopasować do kształtu wanny. 

W ich montażu pomagają także specjalne wycięcia. Materiał jest wodoodporny i ma zastosowanie jako uniwersalne podłoże pod płytki lub tynk dekoracyjny. To także dobre rozwiązanie do obudowy wanny asymetrycznej mozaiką – inspiracje, jak nią udekorować panel, znajdziesz w Internecie.

Gotowe obudowy do wanny

Gotowe obudowy dopasowane są do konkretnego modelu wanny. Najczęściej wykonane są z gładkiego akrylu w uniwersalnym kolorze białym, dlatego pasują praktycznie do każdej aranżacji łazienki. Zwykle można je zamontować zarówno lewo-, jak i prawostronnie, za pomocą zatrzasków. Montaż takich konstrukcji jest łatwy i szybki. Gotowe obudowy skutecznie zasłaniają przyłącza i odpływ, a także tworzą ładne wykończenie połączenia krawędzi wanny ze ścianami.

Jeśli chodzi o rodzaje obudowania wanny, stosowane są przeróżne okładziny. Oprócz płytek i drewna ciekawym pomysłem jest zabudowanie wanny za pomocą paneli ściennych, szkła lub płyt OSB.

To może Cię zainteresować: Wanna z prysznicem - czy takie połączenie sprawdzi się w każdej łazience?

Obudowa wanny

Obudowa wanny - cena za poszczególny rodzaj obudowy

Dla większości inwestorów istotną kwestią jest, ile kosztuje obudowy wanny oraz jaka jest cena robocizny. Poniżej przedstawiamy orientacyjny cennik poszczególnych rodzajów zabudowy. 

Rodzaj obudowy wanny Cena
Gotowa obudowa z akrylu do wanny prostokątnej – panel frontowy o dł. 140 cm 200-300 zł
Gotowa obudowa do wanny półokrągłej z akrylu 300-500 zł
Gotowy zestaw montażowy do wanny prostokątnej pod płytki (panel frontowy i boczny) 250-400 zł
Panel meblowy czołowy z szafkami o dł. 160 cm 500-600 zł
Obudowa wanny z drewna z buku wykonywana na zamówienie 1500-2500 zł
Obmurowanie i obłożenie płytkami wanny 250-500 zł
Wykonanie półki przy wannie 100 zł

Obudowa wanny - montaż. Jak zrobić to samodzielnie

Montaż gotowej obudowy wanny jest bardzo prosty, dlatego każdy poradzi sobie z jej zamocowaniem bez konieczności wzywania fachowców. Najpierw należy przyczepić do rantu wanny i ściany zaczepy montażowe. Następnie wystarczy równo przyłożyć gotowy panel obudowy do wanny i zamocować go do uchwytów metodą na zatrzask. Miejsca styku ze ścianą i podłogą warto uszczelnić silikonem.

A jak wykonać obudowę wanny z innych materiałów? Po prawidłowym osadzeniu wanny i podłączenia jej do kanalizacji należy zaznaczyć na podłodze granicę obudowy. Według takiego obrysu trzeba wybudować murek z bloczków z betonu komórkowego lub skonstruować stelaż z profili stalowych, do których następnie wystarczy przymocować docięte pod wymiar płyty g-k.

Powierzchnię obudowy należy zagruntować, a następnie obłożyć dekoracyjną okładzinę np. z płytek. Bardzo ważne jest, aby pozostawić otwór rewizyjny w odpowiednim miejscu, który umożliwi dostęp do odpływu. Maskuje się go drzwiczkami mocowanymi na magnes.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?
Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Koszty budowy
Ile kosztuje budowa domu 100m2?
Ocieplenie i izolacja
Hydroizolacja
22 października 2021 r. Wojciech Rynkowski

Hydroizolacja – recepta na ciepły i zdrowy dom

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Bidet
23 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Remont łazienki
2 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Remont łazienki – jaki jest koszt remontu łazienki i od czego zacząć?

Remont łazienki jest przedsięwzięciem, które może pociągnąć za sobą spore kos...

Łazienka
Bateria podtynkowa
20 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Bateria podtynkowa – jaką wybrać i gdzie warto zamontować baterię podtynkową?

Bateria podtynkowa doskonale odnajduje się w nowoczesnych łazienkach. Wszystk...

Łazienka
Prysznic walk-in
3 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Prysznic walk-in – czy kabina walk in to dobry pomysł? Poznaj zalety i wady modnego rozwiązania

Prysznic walk-in to rozwiązanie coraz częściej stosowane w łazienkach urządzo...

Łazienka
Bidet
23 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Remont łazienki
2 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Remont łazienki – jaki jest koszt remontu łazienki i od czego zacząć?

Remont łazienki jest przedsięwzięciem, które może pociągnąć za sobą spore kos...

Łazienka
Bateria podtynkowa
20 sierpnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Bateria podtynkowa – jaką wybrać i gdzie warto zamontować baterię podtynkową?

Bateria podtynkowa doskonale odnajduje się w nowoczesnych łazienkach. Wszystk...

Łazienka
Prysznic walk-in
3 sierpnia 2021 r. Diana Sulyma

Prysznic walk-in – czy kabina walk in to dobry pomysł? Poznaj zalety i wady modnego rozwiązania

Prysznic walk-in to rozwiązanie coraz częściej stosowane w łazienkach urządzo...