Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Ile kosztuje i jak wykonać samodzielnie obudowę wanny?

Obudowa wanny

Obudowa wanny pełni głównie funkcje estetyczne, ponieważ zasłania elementy instalacyjne i nieestetyczny odpływ pod konstrukcją. Odpowiednio dobrana może stać się jedną z ciekawszych dekoracji w łazience. Nie każdy materiał będzie jednak odpowiedni do jej wykonania. Z jakich materiałów wykonać obudowę wanny? I na co jeszcze zwrócić uwagę przy jej wyborze?

Wyposażenie i wystrój łazienki w dużej mierze zależy od wielkości wnętrza. Wanna do zabudowy sprawdza się w mniejszych pomieszczeniach, natomiast w dużych salonach kąpielowych można pomyśleć o wannie wolnostojącej, do której obudowa nie jest potrzebna. Wybierając projekt domu, zwróć zatem uwagę na sposób zaplanowania łazienki, aby wnętrze odpowiadało Twojej wizji jego aranżacji.

Obudowa wanny – dlaczego jej wybór jest istotny?

Pięknie urządzona łazienka i wystające rury? Przyznasz, że to do siebie zupełnie nie pasuje. Na szczęście łatwo możesz pozbyć się tego widoku. Wystarczy, że wybierzesz obudowę wanny. Tylko w jaki sposób to zrobić?

Obudowa wanny najczęściej dobierana jest do sposobu wykończenia pomieszczenia. Pod tym względem można zastosować różne materiały i rozwiązania. Najprościej jest kupić gotową obudowę dołączaną przez producenta do konkretnego modelu wanny. Jest ona uniwersalna – wykonana z tworzywa sztucznego ma kolor biały, zatem pasuje do każdego wystroju. Obecnie modne są także szarości, a nawet czerń więc istnieje pewne szansa, że dopasujesz także inny kolor.

Znacznie estetyczniej prezentuje się jednak obudowa wykonana z innych materiałów np. płytek lub drewna. Takie rozwiązanie wymaga jednak dodatkowego nakładu pracy i jest znacznie droższe, ponieważ konieczne jest najpierw stworzenie konstrukcji bazowej, do której będą mocowane elementy dekoracyjne.

Jak zrobić obudowę do wanny? Instrukcja krok po kroku 

Chcesz wykonać obudowę do wanny samodzielnie? Kolejne etapy tego procesu będą się różnić w zależności od tego, czy wybrałeś obudowę gotową, czy też na specjalne zamówienie.

Montaż gotowej obudowy wanny jest bardzo prosty, dlatego każdy poradzi sobie z jej zamocowaniem bez konieczności wzywania fachowców. Co musisz zrobić? Wykonać 3 opisane poniżej kroki.

  1. Najpierw należy przyczepić do rantu wanny i ściany zaczepy montażowe. 
  2. Następnie wystarczy równo przyłożyć gotowy panel obudowy do wanny i zamocować go do uchwytów metodą na zatrzask.
  3. Miejsca styku ze ścianą i podłogą warto uszczelnić silikonem.

A jak wykonać obudowę wanny z innych materiałów? W tym przypadku czynności będą nieco inne, będzie ich także więcej.

  1. Osadź wannę i podłącz ją do kanalizacji.
  2. Po prawidłowym osadzeniu wanny i podłączenia jej do kanalizacji należy zaznaczyć na podłodze granicę obudowy. 
  3. Według stworzonego obrysu trzeba wybudować murek z bloczków z betonu komórkowego lub skonstruować stelaż z profili stalowych.
  4. Do stelażu trzeba przymocować docięte pod wymiar płyty g-k.
  5. Powierzchnię obudowy należy zagruntować, a następnie obłożyć dekoracyjną okładzinę np. z płytek. Bardzo ważne jest, aby pozostawić otwór rewizyjny w odpowiednim miejscu, który umożliwi dostęp do odpływu. Maskuje się go drzwiczkami mocowanymi na magnes.

Obudowa wanny ze schowkami i z półkami – na co zwrócić uwagę? 

Obudowa wanny z półkami i ze schowkiem to świetny pomysł na sprytne stworzenie dodatkowej przestrzeni do przechowywania. Warto o tym pomyśleć np. w niewielkim wnętrzu, w którym nie ma miejsca na meble łazienkowe. W obudowie można zamontować jedynie półki albo szafki zasłonięte drzwiczkami. Taka obudowany wanny z półkami jest nie tylko praktyczna, ale może także zaprezentować się bardzo atrakcyjnie. Tylko jak ją wykonać?

Wykonanie obudowany wanny ze schowkami od podstaw najlepiej powierzyć fachowcom. Można także zdecydować się na zakup gotowego panelu meblowego do wanny. Najczęściej proponowana jest standardowa obudowa wanny ze schowkami 140x70 do modelu prostokątnego, która dostępna jest w różnych wariantach kolorystycznych i do której można dokupić pasujące inne elementy umeblowania.

Warto wiedzieć: Parawan nawannowy – składany czy przesuwny? Jaki parawan na wannę wybrać?

Obudowa wanny akrylowej – co warto wiedzieć na ten temat?

Obudowa wanny akrylowej to obecnie zdecydowanie najbardziej popularny wybór. Takie rozwiązanie ma szereg istotnych zalet. Zaliczyć można do nich lekkość, a także atrakcyjną cenę. Ponadto, akryl jest ciepły w dotyku, co w takim pomieszczeniu jak łazienka może mieć znaczenie, zwłaszcza podczas kąpieli. Akryl jest poza tym dźwiękochłonny, dlatego wykonane z niego wanny nie potrzebują okładzin wyciszających.

Wanny akrylowe dostępne są w różnych kształtach i zazwyczaj można do nich dokupić gotowe obudowy, które montuje się na zatrzaski. Obudowa wanny akrylowej może być także wykonana w innej technologii np. z bloczków z betonu komórkowego, jednak nie powinna być zabudowana na stałe.

Obudowa wanny

Jak wygląda montaż obudowy wanny w zależności od kształtu? 

Przebieg montażu obudowy wanny w dużej mierze zależny jest od jej kształtu. W łazienkach najczęściej pojawiają się wanny prostokątne, coraz częściej można jednak spotkać wanny narożne, które pozwalają ciekawie wykorzystać dostępną przestrzeń. W sklepach dostępne są również wanny półokrągłe, choć te zabudować będzie zdecydowanie najtrudniej.

Jak obudować wannę narożną? 

Wanna narożna jest bardzo praktyczna, ponieważ doskonale prezentuje się zarówno w dużej, jak i niewielkiej łazience. Jej dwa proste boki przylegają do ścian, natomiast trzeci zewnętrzny może być prosty lub zaokrąglony. Wanna narożna to także świetny wybór, gdy nie chcesz tracić zbyt wiele przestrzeni. Możesz ustawić ja w rogu, czyli w miejscu, które przeważnie pozostaje niewykorzystane.

Obudowa wanny narożnej jest dość prosta, a to dlatego, że niemal każdy producent dostarcza gotową obudowę do danego modelu wanny narożnej. Najczęściej zrobiona jest z białego akrylu i montuje się ją w prosty sposób na zatrzaski, a więc bez konieczności wykonywania prac mokrych. Z takim montażem można poradzić sobie bez większego doświadczenia.

W sprzedaży są także uniwersalne obudowy z elastycznych płyt styropianowych oklejonych siatką z włókna szklanego, które można z łatwością dopasować także do zaokrąglonego boku wanny. Potem wystarczy zamocować na niej dowolną okładzinę np. z glazury.

Wybierając obudowę do wanny narożnej z hydromasażem, pamiętaj, by była to konstrukcja umożliwiająca łatwy dostęp do elementów instalacyjnych, które od czasu do czasu wymagają regulacji lub naprawy. Najlepiej sprawdzają się tutaj gotowe panele, które można szybko odczepić i potem z powrotem zamocować do wanny.

Sprawdź: Wanna z hydromasażem – czy wanna z hydromasażem to dobry pomysł?

Jak obudować wannę prostokątną? 

Wanna prostokątna to wybór najpopularniejszy z uwagi na funkcjonalność. Obudowa wanny prostokątnej jest prosta do wykonania i można ją zrobić w zasadzie z każdego możliwego materiału. Nie jest wymagana w tym przypadku duża elastyczność. Bardzo ciekawie zaprezentują się m.in. płytki wielkoformatowe. To modne wykończenie, które spotkać można uksusowych hotelach. Od niedawna pojawia się także w domach i mieszkaniach.

Równie ciekawy wybór to szerokie deski drewniane, a raczej wykonane z materiałów drewnopodobnych. Spektakularnie zaprezentują się też płyty szklane, lecz ten materiał będzie dość drogi.

Jak obudować wannę półokrągłą?

Obudowa wanny półokrągłej lub owalnej jest pod tym względem nieco trudniejsza, szczególnie jeśli chce się zachować zaokrąglony kształt krawędzi. Nie tak łatwo przecież przyciąć materiał w taki sposób, aby poradził sobie z zaokrąglonym kształtem.

Najwygodniej zastosować więc gotowy panel lub nośnik z elastycznego styropianu, który potem można udekorować innym materiałem. W roli okładziny sprawdza się głównie mozaika ceramiczna albo pionowe i wąskie elementy np. z glazury lub drewna.

Obudowa wanny

Jakie materiały na obudowę wanny będą najlepsze? 

Wiesz już, jaki kształt wanny wybrać. Nieco już także dowiedziałeś się o materiałach, które można wybrać do obudowy. Warto przyjrzeć się im nieco bliżej, aby odpowiedzieć na pytanie, jakie materiały na obudowę wanny będą najlepsze. W końcu nie tak łatwo podjąć decyzję, gdy wybór jest tak szeroki.

Drewniana obudowa wanny – czy to dobry pomysł? 

Nie da się ukryć, że drewniana obudowa wanny jest obecnie niezwykle popularna. Drewno w łazience wygląda bardzo efektownie i sprawia, że wnętrze wydaje się cieplejsze i przypomina luksusowe SPA. Doskonale sprawdza się zwłaszcza w łazience w stylu skandynawskim.

Drewniana obudowa wanny może być ważnym elementem podkreślającym taką stylistykę wnętrza. Należy jednak pamiętać, że taka okładzina będzie narażona na częsty kontakt z wodą, co może negatywnie wpłynąć na jej wygląd i stan.

Właśnie dlatego do takich celów używa się najczęściej drewna egzotycznego takiego jak merbau czy teak, które są odporne na wilgoć. Do obudowy wanny stosuje się także nasz rodzimy buk. Dodatkowo drewno warto zabezpieczyć olejem lub innym preparatem, dzięki któremu nie będzie się wypaczać ani pleśnieć.

Bezpieczniejszą pod tym względem alternatywą jest obudowa wanny drewnopodobna np. ze specjalnych paneli meblowych do łazienki, które są wykonane z płyty wiórowej pokrytej warstwą odporną na wilgoć. W sprzedaży są też bardzo stylowe płytki ceramiczne przypominające drewno, którymi można wyłożyć nie tylko ściany, ale także wannę.

Najpopularniejszym rozwiązaniem jest obudowa wanny narożnej drewnem, szczególnie tej o prostokątnym kształcie. Taką obudowę można w dość prosty sposób wykonać nawet samodzielnie i to niekoniecznie z desek, ale np. z wodoodpornej sklejki meranti, która jest tańsza, a równie estetyczna.

Przeczytaj: Łazienka w drewnie – czy warto wykorzystać drewno w łazience?

Obudowa wanny płytkami – czy warto się na to zdecydować? 

Obudowa wanny glazurą jest chyba najczęściej spotykanym rozwiązaniem w polskich łazienkach. Kafelki na wannie można dopasować do płytek ściennych lub podłogowych, tworząc tym samym spójną aranżację wnętrza.

Obudowa z płytek jest także trwała i praktyczna – można ją łatwo czyścić i nie wymaga specjalnych zabiegów konserwacyjnych. Co więcej, nowoczesne płytki zupełnie nie przypominają dawnych kafelków, które nieco odstraszały swoim wyglądem.

Aktualnie ich wybór jest tak duży, że można w nich przebierać, co pozwala na łatwe dopasowanie płytek do wystroju łazienki. Do obudowy wanny prostokątnej można wykorzystać te same kafelki co na ścianach, natomiast wannę owalną najłatwiej udekorować drobną mozaiką.

łazience w stylu loftowym dobrze będzie wyglądać wanna obłożona płytkami betonowymi. W bardziej przytulnych wnętrzach sprawdzi się wspomniana już wyżej obudowa wanny płytkami drewnopodobnymi. Atrakcyjnie wygląda także obudowa wanny narożnej płytkami wielkoformatowymi.

Nie przegap: Płytki do łazienki – jakie płytki do łazienki wybrać?

Murowana obudowa wanny – w jaki sposób możemy obmurować wannę?

Murowana obudowa wanny to wybór zdecydowanie rzadszy z uwagi na cenę, ale i zakres dodatkowych prac, które należy wykonać. Ponadto, takiej wanny nie można łatwo wymienić.

Zabudowę murowaną wykonuje się zazwyczaj z cienkich bloczków z betonu komórkowego o grubości od 6 do 8 cm, które należy ustawić poziomo jeden na drugim. Do ich połączenia niezbędna jest zaprawa cementowa lub klejowa. Wzniesioną konstrukcję (po wyschnięciu zaprawy) należy zabezpieczyć przed wilgocią – jej wnętrze trzeba uszczelnić płynną folią, natomiast powierzchnię zewnętrzną zagruntować.

Ponieważ konstrukcja jest „nierozbieralna”, należy pamiętać o pozostawieniu otworu rewizyjnego umożliwiającego łatwy dostęp do kanału odpływowego i elementów hydraulicznych. Na takim solidnym nośniku sprawdza się np. obudowa wanny z płytek. Murowana obudowa wanny sprawdzi się zwłaszcza we wnętrzach tradycyjnych.

Obudowa wanny

Czy można obudować wannę płytami g-k? 

Obudowa wanny z płyt g-k również jest możliwa do wykonania, choć to wybór zdecydowanie rzadszy, a to z uwagi na fakt, że płyty te nie są odporne na długotrwałe zawilgocenie (z czasem tracą wytrzymałość).

Do zabudowy wanny stosuje się specjalne, impregnowane płyty gipsowo-kartonowe o podwyższonej odporności na wilgoć, które mogą być dodatkowo wzmocnione włóknem szklanym. Do wanien prostokątnych można użyć płyt sztywnych, a do narożnych giętkich. To bardzo ważny aspekt, ponieważ pod wanną zawsze pojawia się dużo wilgoci.

Montaż płyt wymaga zastosowania stelaża z profili systemowych CD i UD do suchej zabudowy. Poszczególne elementy łączy się za pomocą specjalnych wkrętów i kołków rozporowych. Samodzielny montaż będzie trudny do wykonania, dlatego w tym celu warto skorzystać z usług specjalisty.

Obudowa wanny z płyt g-k może wyglądać nieco staromodnie, dlatego nie sprawdzi się w każdym wnętrzu.

Czy styropianowa obudowa wanny sprawdzi się w Twojej łazience? 

A co ze styropianem? Czy ten materiał również można wykorzystać do obudowy wanny? A jeśli tak, to w taki sposób?

Styropianowe nośniki są bardzo łatwe w montażu, nie trzeba do nich stosować żadnych kotew, ani wiercić ścian. W sklepach znaleźć można zarówno uniwersalne elementy, jak i zestawy dopasowane do konkretnych modeli wanien. Płyty są bardzo lekkie, a jednocześnie pozwalają na stabilne osadzenie wanny i są odporne na nacisk, dlatego nie uginają się pod ciężarem konstrukcji.

Ich zaletą jest tłumienie hałasu podczas napełniania wanny, a także izolacja termiczna – dzięki niej wanna jest cieplejsza w dotyku, a znajdująca się w niej woda wolniej stygnie. Co ważne, obudowa wanny styropianowa jest łatwa do wykończenia – można na niej bezpośrednio przykleić glazurę.

A czy obudowa styropianowa do wanny ma jakieś wady? Może nie okazać się tak trwały, jak wyżej opisane materiały.

Czy panele polistyrenowe i elastyczne nadają się na obudowę wanny? 

Wygodnym rozwiązaniem są również płyty budowlane wykonane z polistyrenu ekstradowanego, które z reguły są z obu stron pokryte warstwą zaprawy cementowej z siatką z włókna szklanego. Takie panele są elastyczne, a więc można je giąć i tym samym łatwo dopasować do kształtu wanny.

W ich montażu pomagają także specjalne wycięcia. Materiał jest wodoodporny i ma zastosowanie jako uniwersalne podłoże pod płytki lub tynk dekoracyjny. To także dobre rozwiązanie do obudowy wanny asymetrycznej mozaiką – inspiracje, jak nią udekorować panel, znajdziesz w Internecie.

Obudowa wanny

Gotowe obudowy do wanny – jakie mamy do wyboru? 

Gotowe obudowy dopasowane są do konkretnego modelu wanny. Najczęściej wykonane są z gładkiego akrylu w uniwersalnym kolorze białym, dlatego pasują praktycznie do każdej aranżacji łazienki. Zwykle można je zamontować zarówno lewo-, jak i prawostronnie, za pomocą zatrzasków.

Montaż takich konstrukcji jest łatwy i szybki. Gotowe obudowy skutecznie zasłaniają przyłącza i odpływ, a także tworzą ładne wykończenie połączenia krawędzi wanny ze ścianami.

Jeśli chodzi o rodzaje obudowania wanny, stosowane są przeróżne okładziny. Oprócz płytek i drewna ciekawym pomysłem jest zabudowanie wanny za pomocą paneli ściennych, szkła lub płyt OSB. Ponadto, gotowa obudowa wanny to zazwyczaj rozwiązanie najbardziej atrakcyjne pod względem cenowym.

To może Cię zainteresować: Wanna z prysznicem – czy takie połączenie sprawdzi się w każdej łazience?

Ile kosztuje zabudowa wanny w zależności od wybranego rodzaju?

Dla większości inwestorów istotną kwestią jest, ile kosztuje obudowy wanny oraz jaka jest cena robocizny. Poniżej przedstawiamy orientacyjny cennik poszczególnych rodzajów zabudowy.

Rodzaj obudowy wanny Cena
Gotowa obudowa z akrylu do wanny prostokątnej – panel frontowy o dł. 170 cm 250-350 zł
Gotowa obudowa do wanny półokrągłej z akrylu 300-500 zł
Gotowa obudowa do wanny narożnej z akrylu 450-600 zł
Gotowy zestaw montażowy do wanny prostokątnej pod płytki (panel frontowy i boczny) 250-400 zł
Panel meblowy czołowy z szafkami o dł. 160 cm 500-600 zł
Obudowa wanny z drewna z buku wykonywana na zamówienie 1500-2500 zł
Styropianowa obudowa do wanny gotowa 280-420 zł
Obmurowanie i obłożenie płytkami wanny 250-500 zł
Wykonanie półki przy wannie 100 zł

Cena obudowy wanny różni się w zależności od zastosowanego materiału. Można jednak powiedzieć, że koszt ten waha się 350 do 600 złotych.

O czym musisz pamiętać podczas montowania obudowy wanny? 

Przy wyborze rodzaju obudowy wanny warto wziąć pod uwagę różne kwestie. Będzie to m.in. kształt (najprostsza do zabudowy jest wanna prostokątna, natomiast owalna będzie wymagała zastosowania odpowiedniej technologii), materiał czy funkcjonalność. Należy także pamiętać o kilku aspektach podczas jej montowania.

Przede wszystkim nie zapomnij zabezpieczyć dojścia rewizyjnego do syfonu. Dzięki niemu, w przypadku awarii może nam się udać uniknąć demontażu elementów zabudowy, a nawet całej wanny. Kluczowe będzie również dokładne wypełnienie silikonem sanitarnym szczeliny między wanną a ścianą. W ten sposób unikniesz nieestetycznych zarysowań.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij