Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Do 20% rabatu na projekt 🐰 

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Wanna z hydromasażem - czy wanna z hydromasażem to dobry pomysł?

Wanna z hydromasażem

Wanna z hydromasażem to ekskluzywne rozwiązanie do Twojej łazienki. Dzięki niej będziesz mógł codziennie czuć się u siebie, jak w spa. Wanna taka zapewnia przyjemne doznania oraz prawdziwy relaks. Jest jednak stosunkowo duża, nietania oraz wymaga odpowiednich warunków. Kiedy wanna z hydromasażem rzeczywiście jest dobrym wyborem do łazienki? Sprawdź, na co zwracać uwagę, wybierając tego typu wanny!

Wanna z hydromasażem to doskonały sposób na odprężenie po długim i ciężkim dniu.  Korzystanie z niej wpływa pozytywnie na ciało oraz duszę. Pomaga zredukować stres, przyczynia się do poprawy stanu zdrowia oraz jest pretekstem dla romantycznych wieczorów we dwoje. Niestety idzie to w parze z wyższą ceną oraz koniecznością wygospodarowania odpowiedniej przestrzeni. Czy warto uwzględnić ją w projekcie domu?

Wanna z hydromasażem - jak działa?

Zastanawiasz się, jak działa wanna z hydromasażem? Wanna z hydromasażem może działać w prostszy lub bardziej skomplikowany sposób. Najmniej zaawansowanych mechanizmach masuje tylko woda. Powietrze w takim urządzeniu wtłaczane jest za pomocą dmuchawy ukrytej pod wanną, a następnie rozprowadzane w wodzie.

Pompa ta spręża wodę i wyrzuca ją pod ciśnieniem przez dysze znajdujące się na rogach wanny. W każdym rogu znajduje się co najmniej jedna taka dysza. Bardzo zaawansowana wanna z hydromasazem może mieć nawet trzydzieści pięć taki dysz. Dzięki dyszom naraz masowane są stopy, kark, plecy i nogi.

Wanna z hydromasażem narożna czy wolnostojąca - jaką wybrać?

W ofercie producentów do wyboru masz wiele modeli wanien z hydromasażem. Różnią się one między innymi kształtem, a co za tym idzie, sposobem montowania. W sklepach dostępna jest więc:

  • wanna z hydromasażem narożna, 
  • wanna z hydromasażem wolnostojąca, 
  • wanna z hydromasażem do zabudowy, 
  • wanna z hydromasażem prostokątna, 
  • wanna z hydromasażem o nieregularnych kształtach. 

Wanna narażona zajmuje najczęściej najmniej miejsca, dlatego warto się na nią zdecydować, jeśli masz łazienkę średniej wielkości. Znacznie bardziej obszerna jest wanna wolnostojąca. Wygląda ona bardzo okazale, ale potrzeba do niej dużo miejsca. Często wstawia się ją w ekskluzywnej sypialni, w ogrodzie lub w naprawdę dużych łazienkach. Jeśli zależy Ci dodatkowo na naprawdę wysokiej estetyce wykończenia, dobrym wyborem będzie wanna do zabudowy.

Dowiedz się więcej: Wanna narożna – czy warto wybrać wannę narożną do łazienki?

Wanna z hydromasażem - jaką wybrać?

Jaka wanna z hydromasażem będzie najlepsza? Wybór powinieneś uzależnić od kilku czynników.

Generowany hałas

Każda wanna z hydromasażem generuje hałas, jednak niektóre działają głośniej od innych. Wanny pod napięciem większym niż 230 V ciężko jest zagłuszyć. Warto więc przeanalizować poziom decybeli, które generuje wanna.

Pojemność wanny

Im większa pojemność wanny, tym większe ilości wody są zużywane. Większa wanna to więc większe koszty utrzymania. Koszt napełnienia wanny o pojemności 400 litrów to około 100 zł.

Moc i rodzaj pompy

Im wyższa moc pompy, tym lepszy i skuteczniejszy masaż. Rodzaj pompy wpływa natomiast na sposób masażu. Pompy wodne pozwalają na masaż strumieniem wody, pompy powietrzne powietrzem, a łączone zarówno wodą, jak i powietrzem.

Rodzaj masażu

Jaka wanna z hydromasażem ma najlepszy sposób masowania? Opinie użytkowników są zróżnicowane. Zwykle do wyboru są trzy tryby: pulsacyjny, szampański i falowy.

Tryb pulsacyjny wbudowany jest w modele o najniższych cenach. Polega na pulsacyjnym wypuszczaniu strumienia wody lub powietrza z dysz lub otworów. Tryb szampański pozwala na nasycenie wody bąbelkami powietrza. Tryb falowy gwarantuje naprzemienne zmiany strumienia powietrza lub wody.

Interesuje Cię wanna z hydromasażem? Jaką wybrać do średniej łazienki? W średniej wielkości pomieszczeniach dobrym wyborem jest wanna z hydromasażem dwuosobowa. Zajmuje ona sporo miejsca, ale nie na tyle dużo, co wanna wolnostojąca. Uniwersalnym rozwiązaniem będzie też wanna z hydromasażem i prysznicem

Wanna z hydromasażem i kabiną prysznicową zajmuje stosunkowo mało miejsca oraz pozwala kąpać się komfortowo zarówno miłośnikom szybkich pryszniców, jak i długich leniwych kąpieli. 

To może Cię zainteresować: Wanna z prysznicem - czy takie połączenie sprawdzi się w każdej łazience?

Ile kosztuje wanna z hydromasażem?

Ile kosztuje wanna z hydromasażem? Cena może bardzo zmieniać się w zależności od wielkości modelu. Ceny najtańszych wanien zaczynają się od 2000 zł. Najdroższe wanny z hydromasażem mogą kosztować nawet tyle, co średniej klasy samochód. 

Warto wiedzieć!

W podstawową cenę wanny nie jest wliczony koszt dodatkowych elementów. Zwykle nie ma w niej paneli osłonowych. Nie musisz ich jednak kupować, jeśli zamierzasz obłożyć wannę glazurą. W takiej sytuacji musisz jednak pamiętać o pozostawieniu otworów rewizyjnych, które ułatwią serwisowanie.

Wanna z hydromasażem - dostępne wymiary

Im większa wanna, tym oczywiście wygodniejsza. Musisz jednak brać pod uwagę wielkość łazienki.

Jak duża wanna z hydromasażem zmieści się w łazience? Wybierając odpowiedni model, pamiętaj o tym, że potrzebujesz nie tylko miejsca na samą wannę, ale również przestrzeni wokół niej. Najlepiej, jeśli będzie to 100 – 120 cm szerokości oraz 90 – 100 cm długości.

Zastanawiasz się jaka wanna z hydromasażem będzie najlepsza? Analizując wymiary bierz pod uwagę nie tylko wielkość wanny, ale również jej głębokość oraz wyprofilowanie dna. Wannę najlepiej jest kupować bezpośrednio w sklepie. Można wtedy w niej usiąść i sprawdzić na ile jest Ci w nim wygodnie.

Wanna z hydromasażem - jak ją podłączyć?

Jak powinna być mocowana wanna z hydromasażem? Jak podłączyć wszystkie elementy, żeby wanna działała w pełni bezpiecznie? Montaż powinien być wykonany przez profesjonalistów. Wanna musi być bowiem poprawnie uziemiona oraz spełniać wymagania ochronne, podobnie jak inne urządzenia elektryczne montowane w łazienkach. Urządzenia pod napięciem muszą mieć pełną ochronę przed strugami wody.

W wannie z hydromasażem warto również zastosować rozwiązania, które podnoszą bezpieczeństwo korzystania z niej. Są to:

  • uziemienie pompy wodnej i ramy metalowej, 
  • zasilenie elementów w bezpośrednim zasięgu kąpiącego prądem o stałym pod napięciem 12V, 
  • zamocowanie pompy w odpowiedniej odległości od otworu, który zasysa wodę – powinno być to co najmniej 40 cm – zabezpieczy to przed wciągnięciem włosów przez pompę.

W związku z tym, że podczas pracy wanny występują drgania, konstrukcja nie może być sztywno połączona z podłogą lub ścianą. Podczas montażu trzeba też zadbać o to, aby dostęp do instalacji był ułatwiony. Wanna najczęściej mocowana jest więc na stelażu, a urządzenie, które odpowiada za pracę dysz, znajduje się na zewnątrz i przykryte jest panelem.

Wanna z hydromasażem - jak o nią dbać?

Jak wanna z hydromasażem powinna być czyszczona, aby działała sprawnie przez lata? Jak czyścić poszczególne jej elementy? Wanny z hydromasażem powinny być dezynfekowane co 2-3 tygodnie. Dzięki temu nie będą się w nich rozwijały bakterie. Czyszczenie można wykonać ręcznie, wlewając do wanny odpowiedni środek czyszczący, a następnie kilka razy włączyć i wyłączyć wannę. 

Niektóre wanny wyposażone są natomiast w system samoczyszczący. Część z nich ma dodatkowo wbudowaną możliwość ozonowania lub dezynfekujące promienie UV, które przeciwdziałają rozwojowi mikroorganizmów. 

Wanna z hydromasażem - na co warto jeszcze zwrócić uwagę?

Jaka będzie najlepsza wanna z hydromasażem? Na co zwrócić uwagę podczas wybierania odpowiedniej wanny?

Oświetlenie podwodne

Dodatkowym elementem, na jaki możesz zwrócić uwagę, jest oświetlenie podwodne. Często w wannach montowane jest kolorowe oświetlenie, które można włączyć podczas sesji hydromasażu. Dostępne jest również oświetlenie podwodne w jednolitej barwie. Odpowiednie oświetlenie może dodatkowo zwiększyć przyjemność korzystania z wanny.

Waga wanny 

Wybierając odpowiedni model, sprawdź też jak duża jest waga wanny. Wanny z hydromasażem mają instalacje, które dodatkowo podwyższają wagę urządzenia. Będą więc ważyć więcej niż standardowe wanny plastikowe. Musisz się upewnić, że podłoga w Twoim mieszkaniu poradzi sobie z takim obciążeniem. Może okazać się, że podłoga pod wanną powinna zostać dodatkowo wzmocniona.

Materiały, z których wykonana jest wanna

Wanna z hydromasażem wykonana jest z tworzywa sztucznego. Jest to najczęściej włókno szklane lub akryl. Takie materiały są podatne na kształtowanie, dlatego łatwo je formować w wanny narożne, okrągłe, prostokątne, czy wykonane na zamówienie. Wykorzystanie tworzywa sztucznego pozwala też obniżyć cenę wanny.

Wanna z hydromasażem - czy warto?

Czy jest Ci potrzeba wanna z hydromasażem? Czy warto na pewno w nią inwestować? Wanna z hydromasażem to dodatkowy wydatek oraz coś, co zajmuje stosunkowo dużo miejsca. Ma jednak ogromnie dużo zalet, które zachęcają do zainwestowania w taki dodatkowy wydatek.

Sesje w wannie z hydromasażem działają antystresowo i odprężająco na umysł. Ciepła woda wpływa kojąco na układ nerwowy, przyczyniając się do wytwarzania hormonów szczęścia. Po nawet kilkunastu minutach sesji kąpieli możesz uzyskać przyjemne uczucie relaksacji. Regularne kąpiele ułatwiają również wyregulowanie cykli dobowych, dzięki czemu dobrze reagują na nie osoby, które cierpią na bezsenność.

Masaż wodny ma również korzystny wpływ na ciało. Pobudza drenaż płynów limfatycznych. Jest więc pomocny przy walce z cellulitem oraz może wpływać pozytywnie na proces walki z tkanką tłuszczową. Niektóre modele wanien pozwalają również korzystać podczas kąpieli z olejków aromatycznych.

Korzystanie z wanny z hydromasażem polecane jest sportowcom. Sesje w wannie pozytywnie wpływają na rozluźnienie mięśni. Wspierają również działanie terapeutyczne w momencie pojawienia się niewielkich urazów: skurczy, siniaków, czy skręceń.

Jest więc mnóstwo zalet, które ma wanna z hydromasażem. Opinie klientów, którzy zainwestowali w ten typ wanny, są również bardzo przekonujące. Jeśli masz odpowiednią ilość miejsca oraz chcesz sprawić sobie przyjemność, relaksując się w wannie wieczorami, postaw na wannę z hydromasażem.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia z chlodziarko-zamrazarka Haier
Sponsorowane
Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji
27.02.2024 r. Artykuł partnerski

Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji

Sponsorowane
nowoczesna kuchnia z chlodziarko-zamrazarka Haier
Sponsorowane
Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji
27.02.2024 r. Artykuł partnerski

Testuj suszarkę Candy i skorzystaj z nowej promocji

Nowości w tej kategorii

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

Łazienka
Hydroizolacja łazienki
27.04.2023 r. Jan Susmaga

Hydroizolacja łazienki. Jaka jest jej cena i czy warto ją zrobić?

Negatywny wpływ wilgoci na różne elementy domu może doprowadzić do poważnych...

Łazienka
Biały montaż
11.07.2022 r. Jan Susmaga

Czym jest biały montaż i co wchodzi w jego zakres?

Odpowiedni projekt łazienki to podstawa późniejszej funkcjonalności tego pomieszczenia. Zanim jednak rozpoczniesz korzysta...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12.11.2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Łazienka
Bidet
23.09.2021 r. Jan Susmaga

Bidet – co to jest i do czego służy bidet łazienkowy?

Urządzając łazienkę, warto stawiać na rozwiązania zapewniające maksymalny komfort. W nowoczesnym i funkcjonalnym pomieszcz...

REKLAMA
Zamknij