Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Płytki rektyfikowane – czym są płytki rektyfikowane i kiedy warto się na nie zdecydować?

Płytki rektyfikowane

Płytki rektyfikowane cieszą się dzisiaj dużą popularnością, ponieważ najlepiej nadają się do modnego bezfugowego montażu glazury i posadzki. Jest to możliwe dzięki procesowi rektyfikacji, który nadaje płytkom ceramicznym idealnie proste i równe krawędzie. Sprawdź, czym jeszcze wyróżniają się płytki rektyfikowane i kiedy warto się na nie zdecydować.

Płytki rektyfikowane cieszą się dzisiaj dużą popularnością, ponieważ najlepiej nadają się do modnego bezfugowego montażu glazury i posadzki. Jest to możliwe dzięki procesowi rektyfikacji, który nadaje płytkom ceramicznym idealnie proste i równe krawędzie. Sprawdź, czym jeszcze wyróżniają się płytki rektyfikowane i kiedy warto się na nie zdecydować.

Bez względu na to, na jaki projekt domu się zdecydujesz, zapewne do wykończenia jego wnętrz wykorzystasz płytki ceramiczne. Jest to bowiem najpopularniejszy materiał do aranżacji łazienki i kuchni, choć coraz częściej stosowany jest także na posadzki podłogowe, okładzinę schodów, a także na tarasy i balkony. Warto więc wiedzieć, kiedy wybrać płytki rektyfikowane.

Płytki rektyfikowane — co to znaczy, że płytki są rektyfikowane?

Przeglądając oferty płytek ceramicznych na ściany lub podłogi, możesz spotkać się z określeniem w ich opisie, że są to płytki rektyfikowane – co to znaczy? To znaczy, że zostały one poddane rektyfikacji, a więc specjalnej obróbce mechanicznej, dzięki której zyskały idealnie równe krawędzie, które stykają się pod kątem 90 stopni.

Aby lepiej zrozumieć, co oznacza, że płytki są rektyfikowane, warto wiedzieć, jak przebiega proces produkcji płytek ceramicznych.

Otóż wytwarza się je z mieszanki gliny, piasku i innych składników mineralnych oraz wody. Najpierw tworzy się z niej granulat, który potem umieszczany jest w formach i prasowany pod dużym ciśnieniem. Po uformowaniu i pokryciu szkliwem płytki trafiają do pieca, gdzie są wypalane w temperaturze od 1000 do 1300oC.

Podczas tego procesu masa kurczy się, dlatego po wyjęciu i ostudzeniu poszczególne płytki z danej partii nigdy nie są idealnie równe. Różnice sięgają nawet kilku milimetrów.

Właśnie dlatego przed wysłaniem ich do sprzedaży, sortuje się je według rozmiarów – do jednej paczki trafiają zawsze płytki o najbardziej zbliżonym rozmiarze. Ten proces sortowania nazywany jest kalibracją. Innym sposobem na dostarczenie klientom idealnie równych płytek jest właśnie rektyfikacja.

Rektyfikacja płytek — na czym polega?

Rektyfikowane płytki po wstępnym sortowaniu poddawane są obróbce mechanicznej, a dokładnie cięciu i szlifowaniu. W efekcie można uzyskać partię materiału o dokładnie tych samych wymiarach co do dziesiątych części milimetra. Właśnie dzięki temu można je układać bez zastosowania fug, a więc stworzyć jednolitą i niemal idealnie płaską okładzinę ścienną lub podłogową bez widocznej siatki spoin.

Płytki rektyfikowane i nierektyfikowane – różnice

Płytki rektyfikowane a nierektyfikowane różnią się nie tylko dokładnością wymiarową. Płytki kalibrowane mają bowiem zaokrąglone krawędzie i są przy nich nieco cieńsze. Jeśli dodać do tego nieidealnie równe wymiary, układanie takich elementów jest dość trudne i dlatego wymaga fugowania. Fuga eliminuje te nierówności, ale przy okazji w połączeniu z zaokrąglonymi krawędziami płytek podkreśla niejednolitość powierzchni okładziny.

Płytki rektyfikowane mają ostre krawędzie zakończone pod kątem 90 stopni, dzięki czemu można je ułożyć ściśle koło siebie, a więc uzyskać niemal idealnie płaską powierzchnię bez widocznych zagłębień i nierówności.

Płytki rektyfikowane montaż

Płytki rektyfikowane — jakie wybrać?

Na pytanie, jakie płytki rektyfikowane wybrać, odpowiedź jest dość prosta: takie, które z założenia mają tworzyć jednolitą powierzchnię. Najczęściej do bezfugowego montażu wybierane są płytki wielkoformatowe, czyli obecnie najmodniejsze rodzaje kafelków. W ich przypadku widoczne szczeliny wypełnione spoiną wyglądałyby po prostu mało estetycznie.

O ile spoiny nie przeszkadzają w przypadku płytek o jednolitej barwie, o tyle mogą być problemem w przypadku kafli we wzory — szczególnie takich, które imitują inne materiały wykończeniowe.

Najczęściej więc wybierane są rektyfikowane płytki drewnopodobne rektyfikowane, płytki imitujące marmur lub granit, albo płytki przypominające beton architektoniczny. Dzięki możliwości zamontowania ich bez widocznych spoin ułożona z nich powierzchnia do złudzenia przypomina np. panele drewniane lub okładziny z kamienia naturalnego.

Warto też dodać, że rektyfikowane mogą być płytki ceramiczne i gresowe o dowolnym sposobie wykończenia, a więc szkliwione, matowe i polerowane.

Sprawdź: Płytki kuchenne — jakie są rodzaje płytek do kuchni?

W jakich wnętrzach sprawdzą się płytki rektyfikowane?

Płytki rektyfikowane sprawdzą się wszędzie tam, gdzie chcemy uzyskać efekt idealnie równej i płaskiej powierzchni, a więc przede wszystkim w nowoczesnych i minimalistycznych wnętrzach.

Wyjątkowo pięknie wyglądają w taki sposób posadzki, dlatego warto wybrać płytki podłogowe rektyfikowane na podłogę w kuchni, łazience, korytarzach, a nawet w salonie. W pomieszczeniach mieszkalnych doskonale będą się prezentowały np. płytki podłogowe drewnopodobne rektyfikowane. Oprócz estetycznego wyglądu ich zaletą jest łatwiejsze utrzymanie w czystości podłóg – w podłogowe fugi bowiem dość szybko wnika brud, który z czasem jest bardzo trudny do usunięcia.

Pod tym względem doskonale sprawdzają się także płytki ścienne rektyfikowane do łazienki i w kuchni, gdzie fugi są podatne na wnikanie wilgoci i zabrudzenia z mydła, czy odprysków powstających podczas gotowania. Brak spoin w takich miejscach eliminuje także dość powszechny problem powstawania ciemnych wykwitów z pleśni i grzybów.

Przeczytaj: Płytki do łazienki – jakie płytki do łazienki wybrać?

Płytki rektyfikowane — jakie kolory wybrać?

Wybór płytek ceramicznych jest dzisiaj bardzo duży, jednak najmodniejsze są kafle wielkoformatowe o jednolitym kolorze bez wyraźnych deseni. Szukając eleganckich rozwiązań, warto zwrócić uwagę na płytki rektyfikowane białematowe prezentują się szykownie i doskonale pasują do większych wnętrz np. w łazience w stylu skandynawskim.

Te błyszczące są natomiast łatwiejsze do mycia i mają właściwości rozświetlające, dlatego sprawdzają się np. w mniejszych łazienkach. Do dużych pomieszczeń w nowoczesnym stylu można wybrać także czarne płytki rektyfikowane – brak fug w ich przypadku da niesamowity efekt głębi.

Dla wielbicieli bardziej tradycyjnych aranżacji idealne będą natomiast kafle w odcieniach beżu lub szarości. Beżowe i szare płytki rektyfikowane dość często proponowane są w delikatne wzory przypominające naturalny kamień.

Z kolei w przypadku białych i czarnych kafli ciekawym rozwiązaniem są desenie dające efekt trójwymiarowych struktur np. mniejszych kafelków, fal lub innych fantazyjnych żłobień.

Płytki rektyfikowane układanie

Płytki rektyfikowane — jak je układać? Instrukcja krok po kroku

Zastanawiasz się, jak się kładzie płytki rektyfikowane? Ich układanie przebiega w ten sam sposób co montaż zwykłych kafli kalibrowanych. Prace wymagają jednak większej precyzji, ponieważ w tym przypadku trudno zniwelować błędy odpowiednio szeroką fugą. Do wykończenia wnętrza warto więc zatrudnić fachowca, który ma doświadczenie i wie, jak położyć płytki rektyfikowane, by uzyskać efekt nieskazitelnie równej płaszczyzny.

Dowiedz się więcej: Układanie płytek – jak układać płytki na ścianie lub podłodze?

Płytki rektyfikowane — z fugą czy bez?

Wielokrotnie podkreślaliśmy już, że płytki rektyfikowane kładzie się bez fugi. Można je rzeczywiście tak przykleić do podłoża, jednak w praktyce zawsze stosuje się jakąś spoinę – tyle że jest ona bardzo cienka i niemal niewidoczna.

Spoina jest potrzebna, ponieważ neutralizuje minimalne ruchy płytek wynikające z tego, że są one poddawane różnym naciskom i siłom pochodzącym z podłoża (ściany czy podłogi). Obecność choćby niewielkiej fugi zapobiega więc pęknięciom płytek, a ponadto ułatwia ewentualny demontaż pojedynczego kafla w przypadku jego uszkodzenia.

Jaka fuga do płytek rektyfikowanych będzie najlepsza? Polecana jest tutaj fuga elastyczna, którą warto dopasować kolorystycznie do barwy płytek, aby uzyskać pożądaną, jednolitą płaszczyznę. Najczęściej jej grubość między kaflami rektyfikowanymi wynosi około 1,5 -2 mm, a więc jest praktycznie niedostrzegalna.

Płytki rektyfikowane — cena

Ze względu na dodatkową obróbkę płytki rektyfikowane są nieco droższe od kafli kalibrowanych. Cena płytek rektyfikowanych ściennych ceramicznych wynosi od około 60 do ponad 100 zł za m2. Nieco mniej kosztują płytki podłogowe rektyfikowane – cena gresu szkliwionego rektyfikowanego na posadzki zaczyna się bowiem od około 45 zł/ m2.

Płytki rektyfikowane — czy warto?

Na pytanie, czy warto wybrać płytki rektyfikowane, trudno udzielić jednoznacznej odpowiedzi. Bez wątpienia ten rodzaj obróbki płytek ma wiele zalet, ponieważ ułatwia ich równe ułożenie i uzyskanie najmodniejszego efektu idealnie płaskiej powierzchni. Pod względem estetyki spotkać można opinie, że płytki rektyfikowane warte są swojej ceny – prezentują się niezwykle elegancko i nowocześnie, a dzięki łatwiejszemu utrzymaniu w czystości z powodu braku fug, zachwycają swoim pięknem przez długie lata.

Jeśli zdecydujesz się na taki materiał, pamiętaj, by sprawdzić przed zakupem, czy rzeczywiście zostały poddane rektyfikacji. Jak oznaczone są płytki rektyfikowane? Na opakowaniu powinna widnieć jednoznaczna informacja o ich rektyfikacji. Niektórzy producenci i sprzedawcy umieszczają także przy nich symbol kąta prostego, co również potwierdza ich dodatkową obróbkę.

Wady i zalety płytek rektyfikowanych

Ponieważ nie istnieją idealne materiały wykończeniowe, także płytki rektyfikowane mają wady i zalety

Zalety płytek rektyfikowanych:

  • precyzja wykonania i duża dokładność wymiarowa,
  • możliwość zastosowania bardzo cienkiej, niemal niewidocznej fugi, 
  • prostszy montaż,
  • łatwiejsze utrzymanie w czystości posadzki lub glazury,
  • estetyczny efekt jednolitej powierzchni,
  • idealne rozwiązanie w przypadku płytek wielkoformatowych i imitujących naturalne materiały takie jak drewno, granit, czy marmur.

Wady płytek rektyfikowanych:

  • wysoka cena,
  • montaż wymagający precyzji,
  • rozwiązanie sprawdza się w nowoczesnych aranżacjach, a więc niekoniecznie będzie dobrze wyglądać we wnętrzach urządzonych w stylu retro, czy rustykalnym. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
widok z góry na podłogę z paneli Arbiton

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

REKLAMA
Zamknij