Znajdź idealny projekt nawet 20% taniej 🍂

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Suchy beton. Do czego go zastosować i ile kosztuje?

Wśród różnych rodzajów betonu można wyróżnić tzw. beton suchy. Często jest on wykorzystywany w trakcie budowy domów jednorodzinnych, przy różnych pracach budowlanych jako alternatywa dla zwykłego betonu. Czym się on charakteryzuje? Jakie są proporcje suchego betonu? Gdzie znajduje najczęściej zastosowanie? Jaka jest cena za 1 m3 suchego betonu? Czy można zrobić go samemu? Na te i inne pytania przedstawimy odpowiedzi w kolejnych akapitach.

Suchy beton. Do czego go zastosować i ile kosztuje? - zdjęcie 1

Czym jest suchy beton? Jakie są jego parametry?

Suchy beton to nic innego jak zaprawa cementowa, ale z tą różnicą, że niemal pozbawiona wody. Powstaje on z:

  • cementu,
  • piasku,
  • żwiru,
  • niewielkiej ilości wody.

W zależności od użytych proporcji otrzymujemy mieszankę, która będzie charakteryzowała się różną wytrzymałością. Najczęściej spotykane klasy betonu suchego to: B7,5, B10 (obecnie C8/10), B15 (obecnie C12/15).

Beton suchy od zwykłego różni się przede wszystkim proporcjami, szczególnie zaś dotyczącymi dodanej wody. Właściwości suchego betonu można dowolnie modyfikować dzięki dołączaniu do mieszanki różnych domieszek i kruszyw. Tak przygotowana zaprawa jest bardziej sypka niż te o płynnej konsystencji. Przez to nie nadaje się ona do podawania przez pompę.

Wszystko to sprawia, że suchy beton jest szczególnie wykorzystywany w miejscach, w których ma on styczność z gruntem. Zaprawa dobrze sprawdza się do stabilizacji podłoża. Suchy beton jest często wykorzystywany w przypadku budowania domów jednorodzinnych, a także nawierzchni w miejscach publicznych.

Aby właściwości fizyczne suchego betonu były jak najlepsze, warto wiedzieć, że jego współczynnik wodno-cementowy powinien wynosić 0,5.

Suchy beton dostępny jest w workach, można także zrobić go samemu lub zamówić w betoniarni. W ostatnim przypadku mamy pewność, że mieszanka będzie idealna.

Poznaj ceny, wymiary, właściwości i zastosowanie betonu komórkowego!

Jak zrobić suchy beton?

Jakie są proporcje suchego betonu? Aby uzyskać zaprawę w klasie B10, należy znać uniwersalne wielkości. Do uzyskania 1 m3 mieszanki potrzebne będą:

  • żwir – 1230 kg,
  • piasek – 840 kg,
  • cement – 190 kg,
  • woda – 150 l.

Jak zrobić suchy beton? Wystarczy wszystkie składniki wymieszać, na przykład w betoniarce. Zamiast piasku można dodać różne rodzaje kruszyw, w tym granit, bazalt czy dolomit.

Niekiedy w czasie różnych prac budowlanych przydatne mogą być proporcje suchego betonu na łopaty. Będą one szczególnie istotne zawsze, gdy nie potrzebujemy aż tak dużych ilości zaprawy.

Suchy beton – proporcje na łopaty:

  • 25-kilogramoww worek cementu,
  • 10 łopat żwiru,
  • 6 łopat piasku,
  • 10 litrów wody,
  • domieszki, dodatki – opcjonalne.

ofe-5847238-71032 w-71032

Zastosowanie suchego betonu. Jakich proporcji mieszanki używać do jakich celów?

Podstawowym zastosowaniem suchego betonu są wszystkie prace wymagające wyrównania i stabilizacji podłoża – mieszanka ta sprawdzi się wszędzie tam, gdzie możliwe jest pobieranie przez nią wody z gruntu. Dlatego suchy beton stosowany jest między innymi jako podkład pod ławy fundamentowe.

Gotowy suchy beton w workach posłuży do przygotowania zaprawy, której można użyć między innymi:

  • do wykonania podmurówek;
  • pod chodniki, kostkę brukową czy taras;
  • jako zabezpieczenie słupków ogrodzenia;
  • pod budowę dróg;
  • przy różnego typu pracach ogrodowych, w których konieczne jest ustabilizowanie podłoża.

Aby wiedzieć, jak stosować suchy beton w workach, należy dobrać odpowiednią klasę mieszanki do konkretnego typu prac. W poniższych akapitach przedstawimy kolejne zastosowania suchego betonu.

Suchy beton pod krawężniki

To jedna z podstawowych prac, do których wykorzystywana jest taka zaprawa – suchy beton położony pod krawężniki sprawia, że zyskują one na stabilizacji. Dzięki temu będą mogły przez lata dobrze spełniać swoje zadanie, do którego należy wzmacnianie nawierzchni – ulic, jezdni, parkingów – a także zapobiegnie rozsuwaniu się  np. kostki brukowej. Dzięki takiemu obsadzeniu pozostaną też odporne na niekorzystne warunki atmosferyczne. 

Jakie proporcje ma suchy beton pod krawężniki? Zaprawę należy przygotować w proporcjach 1:12–14, czyli na 1 łopatę cementu należy dać 12–14 łopat piasku. Do tego należy dodać niewielką ilość wody i całość wymieszać w betoniarce, a nawet taczce lub wiadrze.

Do czego przyda nam się beton chudy, tzw. chudziak?

ofe-5847238-72374 w-72374

Suchy baton pod kostkę

Planując układanie kostki brukowej, należy pamiętać, że trzeba najpierw przygotować stabilny i wzmocniony podkład. Suchy beton pod kostkę rekomendowany jest przede wszystkim wszędzie tam, gdzie podłoże jest niestabilne, bardzo miękkie. Stosując suchą zaprawę przed ułożeniem kostki brukowej, można mieć pewność, że jakość wykończenia i trwałość będzie o wiele wyższa.

Warto pamiętać o tym, że warstwa podłoża z suchego betonu pod kostkę powinna wynosić około 15 centymetrów. Suchy beton pod kostkę ma proporcje typowe dla tego typu zaprawy.

Co to jest styrobeton i do czego warto go zastosować?

Suchy beton pod obrzeża

Obrzeża betonowe znajdują zastosowanie przede wszystkim  w przydomowych ogrodach – służą one do oddzielania np. trawnika od ścieżki i wydzielania skrajnych krawędzi nawierzchni. Dzięki obrzeżom kostka brukowa się nie rozsuwa. Obrzeża wykorzystywane są wszędzie tam, gdzie nawierzchnie nie będą narażone na duże obciążenia.

Suchy beton pod obrzeża jest konieczny, aby nawierzchnia była stabilna. Betonowa podstawa będzie gwarancją tego, że nie osiądą czy nie przekrzywią się, nawet w czasie niesprzyjających warunków atmosferycznych. Proporcje suchego betonu pod obrzeża powinny być takie same jak do układania krawężników, czyli 1 łopata cementu na 12 łopat piasku.

Czym jest pianobeton i jak możemy zrobić go samemu?

Suchy beton pod montaż słupków

Suchą zaprawę stosuje się także jako podłoże stabilizujące słupki przy ogrodzeniach. Jeśli pominiemy ten krok i elementy osadzimy bezpośrednio w gruncie, szybko stracą swoją stabilność.

Aby zamocować słupki ogrodzeniowe, można użyć gotowej mieszanki. Inną możliwością jest samodzielne przygotowanie suchej zaprawy. Proporcje na łopaty suchego betonu będą w tym przypadku przedstawiać się następująco: 1 część cementu na 3–4 części piasku. Całość należy połączyć z minimalną ilością wody.

suchy beton po położeniu

Cena suchego betonu. Ile kosztuje za kubik?

Jeśli zdecydujemy się na zakup lub zrobienie suchego betonu, trzeba wiedzieć, z jakimi kosztami wiąże się takie rozwiązanie. Cena suchego betonu będzie więc zróżnicowana przede wszystkim ze względu na sposób produkcji – wylewkę można przygotować samemu, można również kupić gotową mieszankę w workach, a także zamówić suchy beton w betoniarni. Trzeba pamiętać także, że cena będzie uzależniona od klasy betonu.

Przyjrzyjmy się konkretnym przykładom:

Suchy beton w workach najczęściej sprzedawany jest w pojemnościach 25 kilogramowych, takie też pojemności podaliśmy w powyższej liście. Koszt takiego worka mieszanki oscyluje w granicach 13-20 zł, co oznacza, że cena za 1m3 suchego betonu klasy B10 będzie wynosiła około 150 zł. 

Suchy beton można zamówić też w betoniarni. W tym przypadku cena będzie różnić się chociażby od regionu, a także długości trasy do pokonania. Uśredniona cena za kubik suchego betonu z betoniarni będzie wahała się w 170–220 zł. Koszt będzie wzrastał, jeśli zdecydujemy się na beton wyższej klasy lub z dodatkowymi domieszkami.

Pomysły na tani podjazd. Co wykorzystać zamiast kostki brukowej?

Suchy beton – najczęściej zadawane pytania

Zastosowanie suchego betonu jest szerokie, warto więc znać odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania, tak by wylewka była dobrze przygotowana i jak najlepiej spełniała swoje zadanie. 

Czy suchy beton nadaje się na posadzkę?

Suchy beton jest wykorzystywany pod posadzkę, gdy jest ona wykonywana na gruncie. Szczególnie sprawdza się więc w budynkach gospodarczych, halach produkcyjnych, warsztatach. Jeśli w takich przypadkach nie zastosuje się suchego betonu, posadzka może być niestabilna.

Czy suchy beton w ziemi stwardnieje?

W pierwszych godzinach po wyłożeniu suchy beton, który kładzie się najczęściej bezpośrednio na gruncie, pobiera z niego wilgoć i tym samym wiąże się z powierzchnią. Warto pamiętać, że przy wysokich temperaturach suchy beton twardnieje szybciej.

Jak długo schnie suchy beton?

Odpowiadając na pytanie, jak długo wiąże się suchy beton, trzeba pamiętać, że już po 48 godzinach jest twardy. Jednak po tym czasie nie zaleca się ustawania na nim np. ciężkich przedmiotów. Pełne utwardzenie mieszanki następuje po około 28 dniach od wyłożenia.

Czy suchy beton należy polewać wodą?

Częstym pytaniem jest to, czy polewać suchy beton. W początkowej fazie zaprawy nie można polewać znaczną ilością wody – takie działanie może doprowadzić do wypłukiwania się cementu czy kruszywa. Wylewkę można jedynie zrosić wodą, szczególnie gdy panuje sucha i słoneczna pogoda.

Czy suchy beton trzeba zagęszczać?

Zagęszczanie jest bardzo ważnym krokiem związanym z ułożeniem suchego betonu. Aby prawidłowo wykonać tę pracę, trzeba użyć odpowiedniego sprzętu – zagęszczarki. Ten proces sprawia, że gęstość, jednolitość, a co za tym idzie – wytrzymałość betonu – są większe.

Artykuł zawiera linki afiliacyjne firmy: bricoman.pl

Autor artykułu

Podobne artykuły

Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Technologie budowlane
mężczyzna w trakcie budowy domu metodą gospodarczą
Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?
Projekt domu
Dom czy mieszkanie co wybrać
17.10.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Dom czy mieszkanie? Co wybrać w 2024 roku?

Technologie budowlane
mężczyzna w trakcie budowy domu metodą gospodarczą
Ściany, sufity, tynki
Jak ocenić stan domu po zalaniu?

Nowości w tej kategorii

Fundamenty
Posadowienie budynku
20.08.2024 r. Jan Susmaga

Posadowienie budynku: kluczowe aspekty i metody dla solidnych fundamentów

Posadowienie budynku to jeden z kluczowych elementów w procesie budowy domu....

Fundamenty
Jak wytyczyć fundamenty domu?
23.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wygląda wytyczanie fundamentów pod dom?

Wytyczanie fundamentów to pierwszy etap budowy domu. Jednak jak wykonać to zadanie, aby gotowy fundament stanowił solidną...

Fundamenty
mężczyzna na budowie z poziomicą
30.04.2024 r. Daria Sicińska

Płyta fundamentowa pod domy jednorodzinne: rodzaje, wykonanie i koszty

Płyta fundamentowa to coraz popularniejszy element w projektach domów. Wykorz...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
10.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

Fundamenty
Posadowienie budynku
20.08.2024 r. Jan Susmaga

Posadowienie budynku: kluczowe aspekty i metody dla solidnych fundamentów

Posadowienie budynku to jeden z kluczowych elementów w procesie budowy domu....

Fundamenty
Jak wytyczyć fundamenty domu?
23.05.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wygląda wytyczanie fundamentów pod dom?

Wytyczanie fundamentów to pierwszy etap budowy domu. Jednak jak wykonać to zadanie, aby gotowy fundament stanowił solidną...

Fundamenty
mężczyzna na budowie z poziomicą
30.04.2024 r. Daria Sicińska

Płyta fundamentowa pod domy jednorodzinne: rodzaje, wykonanie i koszty

Płyta fundamentowa to coraz popularniejszy element w projektach domów. Wykorz...

Fundamenty
budowa piwnicy pod domem jednorodzinnym
10.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jakie fundamenty pod piwnice i podpiwniczenie w domu jednorodzinnym?

Domy z podpiwniczeniem wymagają zupełnie innego podejścia w kwestii fundament...

REKLAMA
Zamknij