Setki projektów w NAJLEPSZYCH cenach!

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Podkład pod panele – jak wybrać podkład pod panele w zależności od rodzaju podłogi?

Podkład pod panele

Podkład pod panele odgrywa ważną rolę. Wycisza, chroni przed wilgocią i zapewnia warunki do optymalnej pracy całej podłogi. Nie wszystkie rodzaje podkładów sprawdzą się jednak w każdej sytuacji. Sprawdź jaki podkład pod panele wybrać w przypadku podłogi winylowej, a jaki pod ogrzewanie podłogowe.

Podkład pod panele – jakie pełni funkcje

Jeśli zdecydowałeś już, że na podłodze w swoim nowym domu jednorodzinnym położysz panele, czas na dobór odpowiednich dodatków. Zakup listew przypodłogowych i podkładów to czynność, którą warto wykonać od razu. O ile, każdy z nas wie, do czego służą listwy, o tyle niektórzy bronią się przed zakupem podkładu. Teoretycznie możemy położyć panele od razu na podłoże, ale w praktyce może to przynieść dużo szkód. Dlaczego?

Podkład pod panele ma wiele zalet:

 • chroni podłogę przed wilgocią,
 • zapewnia izolację akustyczną i izolację termiczną,
 • przenosi naprężenie (stanowi jedyną miękką warstwę pomiędzy dwoma sztywnymi: podłożem i panelami),
 • wyrównuje nierówności podłoża,
 • eliminuje problem skrzypienia podłogi.

Decydując się na założenie ogrzewania podłogowego, przede wszystkim powinieneś zainwestować w dobry podkład pod panele. “Ocieplająca warstwa” wyróżnia się dobrym przewodnictwem cieplnym, dzięki czemu temperatura będzie mogła swobodnie przejść w górę i ogrzać podłoże.

Podkład dobrej jakości sprawdzi się również w mieszkaniu w bloku, szczególnie jeśli mieszkasz z małymi dziećmi. Podkład wyciszający pod panele przytłumi dźwięki transmisyjne oraz odbite o kilkanaście decybeli.

Podkład pod panele – na co zwrócić uwagę przy wyborze?

Dobierając dobry podkład pod panele, warto kierować się przede wszystkim rodzajem podłoża oraz indywidualnymi potrzebami domowników. Zupełnie inny materiał zastosujemy w przypadku nierównej podłogi, a jeszcze inny pod ogrzewanie podłogowe, dlatego warto brać również pod uwagę rekomendację producenta.

Na co zwrócić uwagę wybierając podkład pod panele podłogowe:

 1. Sprawdź zalecenia producenta panele winylowe inaczej reagują na obciążenie oraz absorbują wilgoć, dlatego wymagają zastosowania podkładów dostosowanych do swoich specyficznych wymagań.
 2. Zwróć uwagę na rodzaj podłoża — czy występują na nim nierówności lub, czy planujesz założenie ogrzewania podłogowego.
 3. Dowiedz się, czy podkład jest wyciszający. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci lub przebywają w nim czworonogi — opcja ta może okazać się potrzebna.
 4. Jeśli w danym miejscu, podłoga będzie narażona na mocny nacisk, wybierz podkład wyróżniający się dużą odpornością na obciążenie.
 5. Sprawdź, czy podkład nadaje się dla alergików. Jeśli ktoś z domowników uczulony jest na kurz lub roztocza, wybierz podkład wykonany z takich materiałów, które odporne są pleśń czy grzyby. W takiej sytuacji doskonale sprawdzi się podkład korkowy, który nie chłonie wilgoci.

Dowiedz się więcej: Gdzie i jak zbudować dom przyjazny alergikowi?

Podkład pod panele winylowe – jaki wybrać?

Najlepszy podkład pod panele to ten, który spełnia wszystkie nasze oczekiwania. W wielu przypadkach znalezienie ideału nie jest możliwe, dlatego ważne jest wyznaczenie tzw. złotego środka.

Najważniejszym czynnikiem, którym należy się kierować, są zalecenia producenta. On najlepiej dobierze rodzaj podkładu pod konkretny typ podłoża, a podążanie za jego rekomendacjami, minimalizuje ryzyko utraty gwarancji na panele. Czasami, nie musimy jednak sztywno trzymać się wytycznych, szczególnie jeśli producent jasno nie wskazał, na jakim podkładzie powinny zostać zamontowane konkretne panele.

Jaki podkład pod panele winylowe? Zdarzają się sytuacje, w których wybór odpowiedniego podkładu jest niezbędny do prawidłowej pracy całej podłogi. Mowa tu oczywiście o panelach winylowych. Wybrany przez nas podkład powinien mieć niską przepuszczalność cieplną oraz wyróżniać się dużą trwałością.

Podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe – jaki będzie najlepszy?

Jeśli rozważasz położenie ogrzewania podłogowego, to wybór dobrego podkładu będzie w tej sytuacji szczególnie istotny. Prawidłowo dobrany pomoże zwiększyć efektywność ogrzewania oraz przełoży się na konkretne oszczędności.

Jaki podkład pod panele na ogrzewanie podłogowe? Przed zakupem, zwróć uwagę na jeden z ważniejszych parametrów, a mianowicie: opór cieplny. Jest wyrażony w m²K/W i pokazuje relację pomiędzy grubością a przewodnictwem cieplnym podkładu. Im mniejszy jest opór, tym więcej ciepła będzie w stanie przepuścić. Jeśli więc szukasz takiego, który będzie dobrze współgrał z ogrzewaniem, wybierz ten o oporze niższym niż 0,01 m²K/W.

Materiałem, który dobrze sprawdzi się w przypadku ogrzewania podłogowego, jest podkład polistyrenowy pod panele, zwany też podkładem do zadań specjalnych.

Jaki podkład pod panele wybrać na ogrzewanie podłogowe wodne?

Decydując się na ogrzewanie podłogowe, możemy wybrać czy interesuje nas ogrzewanie elektryczne, powietrzne czy wodne. Wybierając to ostatnie, pamiętaj, aby kupić dedykowany podkład ze specjalnym oznaczeniem na opakowaniu. Śmiało możesz wybierać spośród podkładów korkowych, wykonanych z polistyrenu ekstrudowanego oraz mat kwarcowych, a także zdecydować się na podkład poliuretanowo-mineralny (PUM).

Sprawdź: Papa czy folia - co kłaść pod posadzki?

Podkład pod panele – jaka grubość będzie odpowiednia?

Grubość podkładów pod panele nierzadko zależy od ich konkretnego rodzaju, dlatego przy wyborze trudno kierować się jedynie tym kryterium. Dla przykładu: podkład pod panele 3 mm najczęściej wykonany jest z gąbki, a podkład pod panele 5 mm z tektury. Oczywiście nie jest to złota zasada, jednak przyjmując pewne uogólnienie, możemy stwierdzić, że:

 • podkład pod panele 4 mm może być wykonany z maty kwarcowej czy też płyty ekologicznej;
 • podkład pod panele 7 mm najpewniej wykonany jest z polietylenu, płyty ekologicznej lub maty kwarcowej;
 • podkład pod panele 8 mm może być wykonany z pianki PE lub maty korkowej;
 • podkład pod panele 10 mm — najczęściej wykonane są z pianki polietylenowej;
 • podkład pod panele 15 mm może być wykonany z maty piankowej;
 • podkład pod panele 20 mm — rzadko spotykane, najczęściej wykonane są z pianki polietylenowej.

Jaki podkład pod panele wybrać na nierówną podłogę?

Jeśli podłoże, na którym planujesz montaż, nie jest idealnie równe, możesz sięgnąć po podkłady wyrównujące pod panele, które zniwelują krzywiznę nawet do 3 mm.

W przypadku większego odchylenia, podkłady pod panele na nierówną podłogę nic nie pomogą i w takich sytuacjach należy wykonać wylewkę.

Pamiętaj, że równa i gładka powierzchnia jest szczególnie istotna w przypadku paneli winylowych. Ich miękka i cienka struktura sprawia, że na powierzchni mogą być widoczne nawet niewielkie szczeliny.

Sprawdź także: Jak połączyć płytki i panele?

Ile kosztuje podkład pod panele?

Koszt zakupu podkładu w dużej mierze zależy od konkretnego rodzaju. Jeśli wybierzemy podkład korkowy, to zapłacimy za niego około 9 zł, a w przypadku najtańszej płyty ekologicznej będzie to koszt około 4 zł za m2 podkładu pod panele.

Cena materiału zależy też od jego wytrzymałości. Najtańsza pianka kosztuje około 2 zł, a ta z polistyrenu nawet 9 za m2.

Jak układać podkład pod panele?

Zanim zaczniesz układać podkład, pamiętaj o tym, aby dobrze przygotować sobie podłoże. To powinno być czyste, suche i pozbawione wszelkich nierówności. Jeśli takie się znajdują, sięgnij po wylewkę samopoziomującą, a następnie połóż folię izolacyjną.

Podkład pod panele, którą stroną kłaść? Podkład pod panele należy ułożyć szorstką stroną do dołu, pod kątem 45 stopni w stosunku do ułożenia paneli podłogowych. Szczególnie istotne w tym procesie jest odpowiednie docięcie poszczególnych części podkładu. Podkład pod panele z folią aluminiową należy ułożyć folią do dołu, czyli w stronę posadzki.

Sposób montażu jest podobny w wielu przypadkach. Podkład akustyczny pod panele kładziemy w ten sam sposób co podkład kwarcowy. Pod panele zawsze jednak należy założyć odpowiednią folię izolacyjną, chyba że podłoga wykonana jest z drewna. W takich sytuacjach warto wybrać piankę (np. podkład z polietylenu pod panele), a pod nią podłożyć płyty MFP lub OSB. Niektóre materiały występują w tzw. rolkach. Przykładem może być podkład korkowy pod panele, który należy ułożyć kolumnami, podobnie jak tapetę na ścianę.

Przeczytaj: Układanie paneli podłogowych – jak prawidłowo układać panele podłogowe?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
Jakie zalety mają zlewy granitowe?
23.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jakie zalety mają zlewy granitowe?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Drzwi w magazynie producenta – zamów dziś i oszczędź czas!
Sponsorowane
Jakie zalety mają zlewy granitowe?
23.07.2024 r. Artykuł partnerski

Jakie zalety mają zlewy granitowe?

Projekt domu
jak czytać rysunki szczegółowe projektu domu
18.07.2024 r. Kamila Szymkowiak

Jak czytać rysunki szczegółowe do projektu domu?

Sponsorowane
Drzwi w magazynie producenta – zamów dziś i oszczędź czas!

Nowości w tej kategorii

Posadzki
Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?
28.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?

Układanie płytek w łazience na ścianach i podłodze należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża i wykonaniem hydro...

Posadzki
Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?

Wylewka betonowa, nazywana również jastrychem lub szlichtą, jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Pozw...

Posadzki
Dylatacja posadzki
17.05.2023 r. Jan Susmaga

Dylatacja posadzki. Czym jest i jak ją wykonać?

Posadzka nie popęka, będzie solidna i trwała, jeśli zostanie wykonana w prawidłowy sposób. W wielu przypadkach konieczne b...

Posadzki
Subit
06.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest subit i jak go usunąć ze starej posadzki?

Czasy PRL to nie tylko kartki żywnościowe, proszek Pollena czy słynne PEWEX-y. W budownictwie okres ten miał również swoje...

Posadzki
Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?
28.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Układanie płytek w łazienkach. Co rozważyć, jak to zrobić?

Układanie płytek w łazience na ścianach i podłodze należy poprzedzić odpowiednim przygotowaniem podłoża i wykonaniem hydro...

Posadzki
Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?
20.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Wylewka betonowa. Do jakich celów możemy jej użyć?

Wylewka betonowa, nazywana również jastrychem lub szlichtą, jest powszechnie stosowana w budownictwie jednorodzinnym. Pozw...

Posadzki
Dylatacja posadzki
17.05.2023 r. Jan Susmaga

Dylatacja posadzki. Czym jest i jak ją wykonać?

Posadzka nie popęka, będzie solidna i trwała, jeśli zostanie wykonana w prawidłowy sposób. W wielu przypadkach konieczne b...

Posadzki
Subit
06.12.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Czym jest subit i jak go usunąć ze starej posadzki?

Czasy PRL to nie tylko kartki żywnościowe, proszek Pollena czy słynne PEWEX-y. W budownictwie okres ten miał również swoje...

REKLAMA
Zamknij