Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Czy warto kupić pochłaniacz wilgoci do swojego domu?

Pochłaniacz wilgoci do domu — jaki wybrać?

Pochłaniacz wilgoci do domu staje się niemal obowiązkowym elementem wyposażenia, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Rośnie nasza wiedza na temat szkód, jakie może wyrządzić nadmierna wilgotność powietrza w pomieszczeniach, dlatego chętnie sięgamy po rozwiązania pozwalające z nią walczyć. Pochłaniacz wilgoci do domu nie tylko usunie nadmiar wody, ale również umożliwi pozbycie się nieprzyjemnego zapachu i blokuje powstawanie grzybów oraz pleśni. Sprawdź, jaki model wybrać do własnego domu.

Nad tym, jak walczyć z wilgocią, zastanawiają się – wbrew pozorom – nie tylko mieszkańcy starych budynków. Problem dotyka także nowych inwestycji, choć osoby, które niedawno rozpoczynały budowę, były przekonane, że nie będą musiały mierzyć się ze skutkami nadmiernej wilgotności.

Przyczyny wilgoci w domu są zróżnicowane. Najczęściej wiążą się one z kwestiami konstrukcyjnymi – tworzeniem szczelnych budynków, w których wentylacja grawitacyjna nie zawsze zachowuje odpowiednią wydolność. Czasami nadmiar wilgoci wynika z oczywistych błędów budowlanych: niepoprawnie wykonanej izolacji termicznej, a nawet nieprawidłowej konstrukcji fundamentów. Powodem może być również wysoki poziom wód gruntowych.

W przypadku pochłaniacza wilgoci do domu opinie wskazują, że to właśnie on może rozwiązać problem. Jak działa pochłaniacz wilgoci? Na co zwrócić uwagę, wybierając konkretny model?

Jak działa pochłaniacz wilgoci do domu?

Odpowiednia z punktu widzenia zdrowia i komfortu funkcjonowania wilgotność powietrza w domu wynosi ok. 50-60%. Wyższy poziom objawia się między innymi zaparowywaniem szyb okiennych, skraplaniem pary wodnej pod sufitem, zawilgoceniem mebli czy tapet. Stopniowo we wnętrzach pojawia się nieprzyjemny zapach. W skrajnych przypadkach skórzane lub tapicerowane meble zaczynają gnić, a pojawienie się grzyba i pleśni to już stan alarmowy!

Nadmierna wilgotność może mieć również konsekwencje zdrowotne w postaci chorób układu oddechowego, zmian skórnych, grzybicy, ogólnego zmęczenia i złego samopoczucia. Wilgoć jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci oraz osób starszych, ze względu na mykotoksyny wytwarzane przez niektóre gatunki grzybów.

Czasami bez remontu się nie obędzie, jednak w wielu przypadkach to właśnie pochłaniacz wilgoci eliminuje problem. To urządzenie w podstawowej wersji składa się ze zbiornika i wkładu absorbującego. Decydując się na konkretny rodzaj pochłaniacza, można wybrać ten najtańszy lub zdecydować się na urządzenie, które dodatkowo posiada jonizator powietrza, higrometr, higrostat.

Jak działa pochłaniacz wilgoci? Wiele zależy od jego typu, gdyż wyróżniamy pochłaniacze wilgoci do domu w tabletkach, granulkach lub elektryczne. Główna zasada pozostaje natomiast taka sama. Pochłaniacze wyłapują parę wodną przez specjalny wkład, absorbują ją, a następnie umożliwiają skraplanie jej w zbiorniku.

Czy pochłaniacze wilgoci działają? Tak, łatwo zresztą ich skuteczność sprawdzić, porównując stan pierwotny i późniejszy według wskazań higrometru.

Przemarzanie ścian i stropów. Jakie są na to sposoby?

Pochłaniacz wilgoci do domu co to

Czy pochłaniacz wilgoci jest szkodliwy dla zdrowia?

Być może zastanawiasz się, czy pochłaniacz wilgoci jest szkodliwy. Okazuje się, że jego stosowanie jest nie tylko całkowicie bezpieczne, a niekiedy wręcz niezbędne. Ignorowanie problemu nadmiernej wilgotności wnętrz może wywołać wiele uciążliwych dolegliwości i problemów zdrowotnych.

Dodatkowo na wielu pochłaniaczach znajduje się oznakowanie wskazujące, że są one bezpieczne dla dzieci. Nie musisz jednak obawiać się: żadne urządzenie tego typu – o ile nie znajduje się w bezpośrednim zasięgu malucha – nie stanowi dla niego zagrożenia. Wątpliwości, czy pochłaniacz wilgoci jest trujący, są zatem nieuzasadnione.

Jaki pochłaniacz wilgoci będzie najlepszy do domu?

Na rynku znajdziesz wiele urządzeń mających za zadanie pochłanianie nadmiernej wilgoci. W zależności od budżetu możesz wybierać pomiędzy tanimi modelami lub też zdecydować się na urządzenie elektryczne z dodatkowymi funkcjami. Jaki pochłaniacz wilgoci do domu będzie najlepszy w Twoim przypadku?

  • Pochłaniacze wilgoci w tabletkach

Zdecydowanie największą popularnością, chociażby ze względu na niską cenę, cieszą się pochłaniacze wilgoci w tabletkach. Takie rozwiązanie jest szeroko dostępne (znajdziesz je nawet w hipermarketach), a wymiana wkładów łatwa i tania. Za absorbent służą tu różne sole, na przykład chlorek wapnia czy chlorek sodu.

Niestety, ten pochłaniacz nie może pochwalić się dużą wydajnością. Zbiera maksymalnie około 200 ml wody na dobę, natomiast w mieszkaniu o powierzchni 50 m2, w którym przebywają dwie osoby wykonujące standardowe obowiązki, takie jak pranie czy gotowanie, powstaje nawet 5 litrów wody na dobę.

  • Pochłaniacze wilgoci w granulkach

Występują w formie niewielkich saszetek wypełnionych granulatem. Z powodzeniem można stosować je w szafkach, spiżarniach czy samochodach. Pochłaniacze wilgoci są łatwe i bezpieczne w użyciu, natomiast – podobnie jak przy pochłaniaczach tabletkowych – nie zapewniają wysokiej wydajności.

  • Pochłaniacze wilgoci elektryczne

Zdecydowanie najskuteczniejszy, choć również wyraźnie droższy będzie pochłaniacz elektryczny. Warto po niego sięgnąć zwłaszcza, gdy poziom wilgoci w domu jest bardzo wysoki, a jego przyczyną jest na przykład nieodpowiednio ocieplona przegroda zewnętrzna. Wówczas zwykłe pochłaniacze mogą nie wystarczyć, natomiast dobrze poradzi sobie elektryczny pochłaniacz wilgoci. Opinie i pomiary jednoznacznie na to wskazują.

Na rynku znajdziesz elektryczne pochłaniacze zarówno w cenie nie przekraczającej 200 złotych, jak i bardziej zaawansowane modele, na których zakup trzeba przeznaczyć kilka tysięcy. Te droższe są wyposażone w higrometr, dzięki któremu uruchamiają się tylko wtedy, gdy jest to konieczne, a także panel sterowania pozwalający na programowanie pracy i dopasowanie pracy urządzenia do indywidualnych potrzeb.

Jak spośród tych wszystkich modeli wybrać odpowiedni pochłaniacz? Tak naprawdę podczas podejmowania decyzji pod uwagę powinno się wziąć dwa aspekty: wielkość pomieszczeń i poziom zawilgocenia wnętrz. Nie zawsze ta najdroższa opcja jest najlepsza, jeśli jednak na ścianach jest już zauważalne zagrzybienie, postaw na maksymalną wydajność.

Co to jest mostek termiczny i jak go skutecznie wyeliminować?

Elektryczny pochłaniacz wilgoci do domu – czy warto się na niego zdecydować?

Zanim zdecydujesz się na pochłaniacz wilgoci do mieszkania lub domu, warto sprawdzić, czy w ogóle jest on w nim potrzebny. Aby to określić, wystarczy sprawdzić poziom wilgotności za pomocą higrometru, który kupisz w każdym sklepie budowlanym. Prawidłowa wartość powinna wynosić pomiędzy 50 a 60%, choć poziom od ok. 35% także jest akceptowalny.

Oczywiście, bardzo ważną wskazówkę stanowi nieprzyjemny zapach, wykwity na ścianie czy wiecznie zaparowane okna. Jeśli obserwujesz takie zjawisko, nie ma na co czekać – najlepiej postawić na elektryczny pochłaniacz wilgoci do domu.

Co będzie lepsze: zwykły czy elektryczny pochłaniacz wilgoci? Opinie użytkowników jednoznacznie wskazują, że urządzenia elektryczne są bardziej sprawne, dlatego najlepiej sięgnąć po nie w przypadku poważniejszych problemów lub większych powierzchni.

Wybierając elektryczny pochłaniacz, zwróć uwagę na:

  • czas i częstotliwość działania urządzenia,
  • obszar działania,
  • zapach — na rynku możesz znaleźć urządzenia bezzapachowe lub generujące aromat, na przykład owocową woń,
  • zastosowane zabezpieczenia, które uniemożliwią rozlanie wkładu czy ochronią urządzenie przed przepięciami.

Niektórzy analizują także, ile prądu zużywa pochłaniacz wilgoci. Modele domowe mają moc na poziomie od ok. 150 do 700 watów. Zużycie energii zależy głównie od stopnia zawilgocenia i szybkości jego odnawiania, gdyż właśnie te kwestie decydują o długości i częstotliwości pracy urządzenia. Ostateczne koszty nie są jednak wysokie.

Jak uszczelnić okna w domu: plastikowe, drewniane, dachowe?

pochłaniacz wilgoci w salonie

Gdzie najlepiej umieścić pochłaniacz wilgoci w swoim domu?

Nawet najlepszy i najbardziej zaawansowany pochłaniacz wilgoci ma ograniczony obszar działania. Oznacza to, że w dużym domu trzeba będzie użyć kilku urządzeń lub dokładnie przemyśleć usytuowanie jednego, mającego zaradzić problemowi w kluczowym miejscu.

W jaki sposób wprowadzić pochłaniacz wilgoci do pokoju? Ogólna zasada głosi, że urządzenie powinno znajdować się w niewielkim odstępie od ściany, by jego usytuowanie nie zaburzało naturalnej cyrkulacji powietrza.

W przypadku pochłaniacza wilgoci do łazienki warto ustawić go w pobliżu umywalki czy prysznica, gdzie woda skrapla się zdecydowanie najszybciej. Jeśli problem wilgotności w tym pomieszczeniu jest duży, możesz pomyśleć też o tym, aby mały osuszacz absorpcyjny położyć na szafce lub w innym miejscu na wysokości. Nieco inaczej ustawisz pochłaniacz wilgoci do pokoju – tam powinien on stać najbliżej źródła wilgoci.

Jaki kupić pochłaniacz wilgoci do łazienki? W pomieszczeniach o dużej wilgotności, najlepszym pomysłem będą urządzenia elektryczne.

Zdarza się, że problem z wilgocią w domu jest tak duży, że dotyczy nawet wnętrza szaf i ubrań. W takiej sytuacji warto zamontować pochłaniacz wilgoci do szafy i umieścić go w głębi mebla na samym dole. W tym przypadku doskonale sprawdzi się pochłaniacz absorpcyjny z wkładami czy kulkami.

Jeśli widzisz krople na tylnej ścianie lodówki, oznacza to, że we wnętrzu urządzenia dochodzi do skraplania się ciepłego powietrza, docierającego tam przy otwieraniu. Jedzenie traci wówczas swoje walory i psuje się o wiele szybciej. Wówczas włóż, najlepiej na górną półkę, mały osuszacz absorpcyjny. Pamiętaj jednak, by unikać bezpośredniego kontaktu żywności z wkładem.

Izolacja przeciwwilgociowa – co oznacza i kiedy warto ją wykonać?

Kiedy należy wymienić pochłaniacz wilgoci?

Jak długo działa pochłaniacz wilgoci? Wszystko zależy od typu urządzenia. Najczęściej wkład wystarcza na 2 – 3 miesiące bezproblemowego użytkowania. W praktyce trzeba po prostu przypilnować momentu, kiedy wymienić pochłaniacz wilgoci, czyli chwili, w której wkład zostanie wyczerpany.

Koszt nowej tabletki lub wkładu nie jest duży. To zaledwie kilka złotych.

Ile kosztuje pochłaniacz wilgoci do domu?

Ile kosztuje pochłaniacz wilgoci? Na rynku znajdziesz urządzenia zarówno za kilkadziesiąt złotych, jak i za kilka tysięcy złotych. Finalny koszt w dużej mierze zależy od producenta oraz konkretnego typu urządzenia.

Zdecydowanie więcej zapłacisz za modele ciche (głośność pracy nie przekracza wówczas 45 dB), z higrostatem i higrometrem oraz dodatkowymi funkcjami. Musisz w tym przypadku przygotować się na wydatek w okolicach 700 – 800 złotych. Warianty z dużym zbiornikiem potrafią kosztować nawet powyżej 2000 złotych. Jeśli wiesz już, na jakie parametry zwrócić uwagę przy zakupie pochłaniacza wilgoci, jesteś w stanie oszacować ten koszt przed wizytą w sklepie.

Na co zwrócić uwagę przy zakupie pochłaniacza wilgoci, poza wymienionymi wyżej parametrami? Sprawdzaj opinie. Zapoznaj się także z dodatkowymi opcjami, na przykład opcjonalnym zabezpieczeniem przed dziećmi czy możliwie największą oszczędnością baterii.

Właściwości, zastosowanie i prawidłowy montaż folii paroizolacyjnej

Wilgoć w domu

Czym różni się pochłaniacz wilgoci od osuszacza powietrza?

Przeglądając modele pochłaniaczy wilgoci, możesz napotkać także na inny sprzęt o podobnym działaniu. Mowa o osuszaczach powietrza. Oba urządzenia skutecznie poradzą sobie z omawianym problemem, a zakresy ich działania w dużej mierze pokrywają się. Który więc wybrać?

Osuszacz powietrza jest droższy i ma nieco większe możliwości. Różnica polega przede wszystkim na wydajności – ilości pochłanianej wody. Dodatkowo osuszacze są w stanie filtrować i ogrzewać powietrze.

Łatwo na tej podstawie wywnioskować, że w codziennym zastosowaniu pochłaniacz okaże się całkowicie wystarczający. Osuszacze natomiast wykorzystuje się w sytuacjach awaryjnych, we wnętrzach mocno zwilgoconych, po remontach i zalaniu. Sprawdzą się również przy lokalnych podtopieniach, również w piwnicach.

Autor artykułu

Podobne artykuły

Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu
Sponsorowane
mężczyzna wykonuje opryska trawnika w ogrodzie przed domem
22.04.2024 r. Artykuł partnerski

Jak chronić rośliny ogrodowe przed szkodnikami?

Technologie budowlane
szkielet drewniany domu nad jeziorem w trakcie budowy
Sponsorowane
dom jednorodzinny w trakcie wykonywania termoizolacji ze styropianu

Nowości w tej kategorii

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

Ogród i Taras
układanie kostki brukowej
08.04.2024 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak prezentują się ceny za układanie kostki brukowej w 2024 roku?

Zagospodarowanie przestrzeni wokół domu jednorodzinnego bardzo często jest od...

Ogród i Taras
Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?
06.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak pozbyć się gniazda os lub szerszeni?

Gniazdo os czy gniazdo szerszeni tuż pod dachem Twojego domu to poważny problem. Co powinieneś zrobić, jeśli zauważysz cor...

Ogród i Taras
impregnaty do drewna na zewnątrz
16.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Szukasz impregnatu do drewna na zewnątrz? Znajdziesz go w naszym rankingu!

Drewno, choć ponadczasowe i piękne, może z upływem lat tracić na estetyce ora...

Ogród i Taras
Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu?
26.07.2023 r. Wojciech Rynkowski

Jak stworzyć wymarzony ogród po wybudowaniu domu? Przewodnik krok po kroku

Myśl o wypoczynku na własnym tarasie w przydomowym ogrodzie jest często jedny...

REKLAMA
Zamknij