Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Najbardziej popularne projekty domów z rabatami nawet do 1000 PLN. Ostatni moment na zakup w niższej cenie!

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Pochłaniacz wilgoci do domu — jaki wybrać? Co pomoże zwalczyć wilgoć w domu?

Pochłaniacz wilgoci do domu — jaki wybrać?

Pochłaniacz wilgoci do domu powoli staje się elementem obowiązkowym, zwłaszcza w sezonie jesienno-zimowym. Nasza wiedza na temat szkód, jakie może wyrządzić nadmierna wilgotność powietrza, z roku na rok jest coraz większa, dlatego chętnie sięgamy po różne rozwiązania, które pozwolą nam z nią walczyć. Pochłaniacz wilgoci do domu nie tylko usuwa nadmiar wody, ale też pozbywa się nieprzyjemnego zapachu i blokuje powstawanie grzybów oraz pleśni. Sprawdź, jaki model wybrać do własnego domu.

Wilgoć w pomieszczeniu to problem, który może dotyczyć zarówno starych budynków, jak i tych nowych. Jeszcze do niedawna osoby, które wybierały projekt domu i rozpoczynały budowę, były przekonane, że jeszcze przed długi czas nie będą musiały mierzyć się ze skutkami nadmiernej ilości wody w powietrzu. Aktualnie wiemy, że wilgoć może pojawić się w budynku nawet po wykonaniu złej konstrukcji fundamentów czy błędnie wykonanej izolacji termicznej.

Pochłaniacz wilgoci do domu — co to jest?

Wilgoć w domu może pojawić się z wielu przyczyn, nawet jako skutek nieprofesjonalnej pracy ekipy budowlanej lub użycia nieodpowiednich materiałów. Jej obecność, oprócz nieestetycznych wykwitów na ścianie oraz mało przyjemnego zapachu, może nieść za sobą też zdrowotne konsekwencje w postaci chorób układu oddechowego, zmian skórnych, grzybicy paznokci oraz ogólnego zmęczenia.

Wilgoć jest szczególnie niebezpieczna dla małych dzieci oraz osób starszych, ze względu na mykotoksyny, wytwarzane przez niektóre gatunki grzybów.

Pochłaniacz wilgoci do domu co to

Jednym ze sposobów walki z nadmierną ilością wody w powietrzu jest pochłaniacz wilgoci, czyli urządzenie, które w dużej mierze składa się ze zbiornika i wkładu absorbującego. Decydując się na konkretny rodzaj pochłaniacza, można wybrać ten najtańszy lub zdecydować się na urządzenie, które dodatkowo posiada jonizator powietrza, higrometr, czy też higrostat.

Pochłaniacz wilgoci do domu — jak działa?

Tradycyjny pochłaniacz wilgoci wyłapuje parę wodną, która następnie skrapla się w zbiorniku. W tym celu posiada specjalny wkład, który absorbuje zebraną w powietrzu wilgoć, dzięki czemu traci ona swoją objętość.

Chcąc zapewnić dobre działanie pochłaniacza wilgoci, wkłady do domu należy wymieniać raz na dwa lub trzy miesiące. Koszt nowej tabletki lub wkładu nie jest jednak duży i wynosi około kilku złotych.

Jaki pochłaniacz wilgoci będzie najlepszy do domu?

Na rynku możemy znaleźć wiele różnych urządzeń, których głównym zadaniem jest pochłanianie nadmiernej wilgoci. W zależności od budżetu możesz wybierać pomiędzy tanimi modelami lub też zdecydować się na urządzenie elektryczne z dodatkowymi funkcjami. Jaki pochłaniacz wilgoci do domu będzie najlepszy w Twoim przypadku?

Zdecydowanie największą popularnością ze względu, chociażby na swoją niewielką cenę, cieszą się pochłaniacze wilgoci w tabletkach. Takie rozwiązanie jest szeroko dostępne (znaleźć możemy je nawet w hipermarketach), a wymiana wkładów jest łatwa i tania.

Niestety ten pochłaniacz nie może pochwalić się dużą wydajnością. Maksymalnie może on zebrać około 200 ml wody na dobę, gdzie przyjęło się, że w mieszkaniu o powierzchni 50 m2, w którym przebywają dwie osoby, wykonując przy tym standardowe obowiązki takie jak: pranie czy gotowanie, mogą wydzielać nawet 5 l wody na dobę.

Innym rozwiązaniem są pochłaniacze wilgoci w granulkach. Ten rodzaj stosowany jest głównie w przemyśle i podobnie jak pochłaniacze w tabletkach nie może pochwalić się zadowalającą wydajnością. Taki pochłaniacz możesz jednak z powodzeniem zamieścić w szafie czy torebce.

Zdecydowanie prym wiodą więc pochłaniacze elektryczne, które w większości potrafią automatycznie przeanalizować stan wilgotności w pomieszczeniu i pochłonąć tylko jej nadmierną ilość. Ponadto urządzenia te często wyposażone są w wiele dodatkowych funkcji, dzięki którym możesz dostosować sposób działania do Twoich indywidualnych potrzeb.

Warto wiedzieć: Oczyszczacz powietrza - jaki oczyszczacz wybrać do swojego domu?

Elektryczny pochłaniacz wilgoci do domu — czy warto się zdecydować?

Zanim zdecydujesz się na konkretny rodzaj urządzenia, warto, abyś przede wszystkim sprawdził, czy pochłaniacz wilgoci w ogóle jest w Twoim domu potrzebny. Aby się o tym przekonać, wystarczy, że sprawdzisz, poziom wilgotności za pomocą wilgotnościomierza, który kupisz w każdym sklepie budowlanym. Prawidłowa wartość powinna wynosić pomiędzy 35%, a 55%, chociaż przyjęło się, że granica ta może wynosić od 40% do 60%.

O wilgotności w domu może świadczyć też nieprzyjemny zapach, wykwity na ścianie czy wiecznie zaparowane okna. Jeśli zaobserwowałeś jeden z powyższych problemów, nie czekaj tylko kup pochłaniacz wilgoci.

Jaki elektryczny pochłaniacz wilgoci do domu? Jeśli przekonałeś się już, że urządzenie do pochłaniania wilgoci sprawdzi się w Twoim przypadku, powinieneś zdecydować się na konkretne urządzenie. W przypadku dużych powierzchni zdecydowanie zalecamy wybór elektrycznego pochłaniacza, który przy okazji może wyleczyć również inne Twoje problemy.

Wybierając elektryczny pochłaniacz, zwróć uwagę na:

 • czas działania urządzenia;
 • obszar działania;
 • zapach — na rynku możesz znaleźć urządzenia bezzapachowe lub też takie, które wydzielają np. owocową woń;
 • zastosowane zabezpieczenia, które uniemożliwią rozlanie wkładu czy ochronią urządzenie przed przepięciami.

Osuszacz powietrza a pochłaniacz wilgoci do domu — różnice

Stając do walki z nadmierną wilgocią w domu, możesz skorzystać nie tylko z pochłaniacza, ale też osuszacza. Oba rozwiązania skutecznie poradzą sobie z tym przeciwnikiem, które więc wybrać?

Osuszacze powietrza są przede wszystkim droższe od pochłaniaczy wilgoci do domu. Osuszacz powietrza różni się także ilością wody, którą może skroplić, a dodatkowo może również przefiltrować oraz ogrzewać powietrze. Oba urządzenia działają jednak na prąd, dzięki czemu mają podobną wydajność i właściwości.

Osuszacz zdecydowanie lepiej sprawdzi się w bardzo zawilgoconych miejscach takich jak: piwnica czy mieszkanie po zalaniu, jednak oba rodzaje urządzeń można stosować wymiennie.

Pochłaniacz wilgoci do domu — gdzie postawić?

Pochłaniacz wilgoci, jakkolwiek dobry by nie był, ma ograniczony obszar działania. Oznacza to, że w dużym domu najlepiej użyć dwóch urządzeń lub postawić jeden w najbardziej problematycznym miejscu. Ogólnie przyjęta zasada jest taka, że urządzenie powinno stać w niewielkim odstępie od ściany, po to, aby nie zaburzać naturalnej cyrkulacji powietrza. W ten sposób możemy wstawić pochłaniacz wilgoci do piwnicy czy pomieszczenia gospodarczego.

W przypadku pochłaniacza wilgoci do łazienki warto ustawić go w pobliżu umywalki czy prysznica, gdzie woda skrapla się zdecydowanie najszybciej. Jeśli problem wilgotności w tym pomieszczeniu jest duży, możesz pomyśleć też o tym, aby mały osuszacz absorpcyjny położyć na szafce lub w innym miejscu na wysokości. Nieco inaczej ustawisz pochłaniacz wilgoci do pokoju, który powinien stać najbliżej źródła wilgoci.

Pochłaniacz wilgoci do domu - gdzie postawić?

Zdarza się, że problem z wilgocią w domu jest tak duży, że atakuje ona nawet wnętrze naszych szaf i przedostaje się do ubrań. W takiej sytuacji warto zamontować pochłaniacz wilgoci do szafy i umieścić go w głębi mebla na samym dole. W tym przypadku doskonale może sprawdzić się pochłaniacz absorpcyjny z wkładami czy kulkami.

Czy można zrobić pochłaniacz wilgoci do domu samodzielnie?

Jeśli nie chcesz korzystać z gotowych urządzeń, możesz samodzielnie przygotować specjalne woreczki do pochłaniania wilgoci. Oczywiście ich wydajność nie będzie tak duża, jak pochłaniaczy, które można zakupić w sklepie, ale w ten sposób z całą pewnością poradzisz sobie z nadmiarem wilgoci w szafie, samochodzie czy torebce.

Jak zrobić pochłaniacz wilgoci do domu? Przede wszystkim przygotuj główny materiał, który będzie odpowiedzialny za absorpcję wody. Do wyboru masz:

 • żel krzemionkowy,
 • czarną herbatę,
 • sodę oczyszczoną.

Następnie możesz dodać kilka aromatycznych dodatków, które sprawią, że woreczek będzie przyjemnie pachniał. Tutaj możesz skorzystać z:

 • plastrów suszonych owoców,
 • ziaren świeżo mielonej kawy,
 • wosku zapachowego,
 • naturalnych, pachnących mydełek,
 • ususzonych ziół (np. tymianku, melisy, mięty czy bazylii).

W kolejnym kroku przygotuj woreczek, który wyróżnia się dużą przepuszczalnością (np. taki wykonany z organzy czy lnu), a następnie umieść w nim wybrane wcześniej elementy, zawiąż i gotowe. Tak przygotowany pochłaniacz możesz zamontować w samochodzie czy umieścić na dnie szafy.

A czy wiesz: Gdzie i jak zbudować dom przyjazny alergikowi?

Pochłaniacz wilgoci do domu — ile kosztuje?

Cena pochłaniaczy wilgoci do domu może wynosić zarówno 100 zł, jak i 2000 zł. Finalny koszt w dużej mierze zależy od producenta oraz konkretnego typu urządzenia i posiadania dodatkowych funkcji. Za ciche urządzenie (do 45 dB.) z higrostatem i higrometrem zapłacisz minimum 600 zł, natomiast za takie, które ponadto zostało wyposażone w ogromny zbiornik (powyżej 4,5 l), już nawet 2000 zł.

A gdzie kupić pochłaniacz wilgoci do domu? Takie urządzenie znajdziesz w każdym sklepie z AGD. Dużą popularnością w tym zakresie cieszą się też serwisy aukcyjne oraz sklepy internetowe z elektroniką.

Pochłaniacz wilgoci do domu — czy warto się zdecydować?

Pochłaniacz wilgoci to urządzenie, które skutecznie pomoże Ci walczyć z zawilgoceniem w Twoim domu. Warto zdecydować się na jego zakup możliwie najwcześniej, po to, aby zapobiec ewentualnym skutkom wilgoci w postaci małoestetycznych plam na ścianie czy nieprzyjemnego zapachu unoszącego się w pomieszczeniu.

Jeśli problem nie jest duży, możesz skorzystać z tradycyjnych osuszaczy z małą wydajnością. W przypadku rażącego odbiegania od zakładanej normy, postaw na dobre i wydajne urządzenie.

Pochłaniacz wilgoci do domu — wady i zalety

Zdecydowanie ciężko rozważać użycie pochłaniacza wilgoci w kontekście jego wad. Tak naprawdę oprócz ceny urządzenia oraz ewentualnego poboru prądu, pochłaniacz podobnie jak osuszacz ma za zadanie pomóc nam w walce z nadmierną ilością wody w powietrzu. Przywrócenie harmonii w tej kwestii będzie miało znaczący wpływ nie tylko na nasze samopoczucie, ale też pozwoli uniknąć wielu, naprawdę groźnych chorób.

Wilgoć w domu

Decydując się na zakup urządzenia, zwróć uwagę na opinie. Pochłaniacz wilgoci do domu oprócz estetycznego wyglądu oraz dobrej wydajności, w niektórych przypadkach powinien posiadać zabezpieczenia przed dziećmi, czy też wyróżniać się możliwie największą oszczędnością baterii. Porównując miedzy sobą urządzenia, zwróć uwagę przede wszystkim na potrzeby Twojej rodziny.

Koniecznie przeczytaj: Jak ochronić dom przed wilgocią za pomocą instalacji drenażowej?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Okna
Jak uszczelnić okna?
14 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak uszczelnić okna? Poznaj kilka sprawdzonych sposobów

Finanse i koszty
Cennik usług geodezyjnych
Finanse i koszty
Dom gotowy
14 stycznia 2022 r. Wojciech Rynkowski

Dom gotowy – czy to się opłaca?

Nowości w tej kategorii

Hol/Przedpokój
garderoba do przedpokoju
5 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak wybrać garderobę do przedpokoju? Sprawdź pomysły na urządzenie garderoby w holu

Funkcjonalny przedpokój powinien uwzględniać garderobę – szafę, w której będz...

Ogród i Taras
Wiata ogrodowa
3 grudnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wiata ogrodowa – czy budowa wiaty wymaga pozwolenia na budowę?

Wiaty ogrodowe to konstrukcje podobne do altan. Różnią się między sobą jedyni...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Ogrodzenie i bramy
Siatka ogrodzeniowa
2 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Siatka ogrodzeniowa – cena, wymiary i montaż siatki ogrodzeniowej

Siatka ogrodzeniowa to sprawdzony sposób na tanie i funkcjonalne ogrodzenie....

Hol/Przedpokój
garderoba do przedpokoju
5 stycznia 2022 r. Adrianna Bartusik

Jak wybrać garderobę do przedpokoju? Sprawdź pomysły na urządzenie garderoby w holu

Funkcjonalny przedpokój powinien uwzględniać garderobę – szafę, w której będz...

Ogród i Taras
Wiata ogrodowa
3 grudnia 2021 r. Adrianna Bartusik

Wiata ogrodowa – czy budowa wiaty wymaga pozwolenia na budowę?

Wiaty ogrodowe to konstrukcje podobne do altan. Różnią się między sobą jedyni...

Łazienka
Wentylator łazienkowy
12 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Wentylator łazienkowy – jaki wybrać i jak podłączyć wentylator łazienkowy?

Wentylator łazienkowy to element, nad którym warto zastanowić się już na etap...

Ogrodzenie i bramy
Siatka ogrodzeniowa
2 listopada 2021 r. Diana Sulyma

Siatka ogrodzeniowa – cena, wymiary i montaż siatki ogrodzeniowej

Siatka ogrodzeniowa to sprawdzony sposób na tanie i funkcjonalne ogrodzenie....