Oświetlenie kuchni - jak prawidłowo rozplanować oświetlenie w kuchni?
Oświetlenie kuchni pełni bardzo ważną funkcję. Podkreśla główne atuty aranżacji wnętrza, ale również zapewnia dostęp do światła, w sytuacji, gdy dopływ promieni słonecznych jest ograniczony. Wybierając oświetlenie do kuchni, należy więc kierować się nie tylko estetyką, ale również funkcjonalnością. Sprawdź, jak dobrze je zaplanować.
Dla wielu osób kuchnia w domu czy też kuchnia letnia to coś więcej niż miejsce do przygotowywania posiłków. Tutaj spędzamy dużo czasu, rozmawiając z domownikami czy nawet pracując przy kuchennym stole. Ważne więc, aby była ona nie tylko piękna, ale również funkcjonalna.
Oświetlenie w kuchni — według jakich zasad je zaplanować?
Planując oświetlenie w kuchni, warto zwrócić uwagę na newralgiczne punkty w całym pomieszczeniu. Są to strefy, które potrzebują dobrego doświetlenia, takie jak np. blat roboczy. Światło w kuchni, szczególnie jeśli we wnętrzu nie ma okien, lub są one niewielkie, odgrywa bardzo ważną rolę. Przede wszystkim sprawia, że przygotowane przez nas potrawy wyglądają bardziej apetycznie, a nam znacznie wygodniej się pracuje.
Oświetlenie w kuchni zasady — chcąc dowiedzieć się jak zaprojektować oświetlenie w kuchni, aby było ono w pełni funkcjonalne, wystarczy zaplanować sobie rozkład przyszłych mebli oraz sprzętów AGD. Warto, wyznaczyć również punkt centralny, w którym zawiśnie lampa rozświetlająca całe wnętrze.
Kuchnia oświetlenie — w pomieszczeniu powinny znaleźć się też elementy świetlne nad takimi strefami jak: blat roboczy, stół lub wyspa oraz ewentualne oświetlenie dekoracyjne, które podkreśli walory estetyczne pomieszczenia. O tym, jak rozmieścić oświetlenie w kuchni musisz więc pomyśleć już na etapie budowy domu.
Oświetlenie kuchnia — pamiętaj, że lampy w kuchni muszą być dopasowane do stylu, w którym postanowisz urządzić to wnętrze. Kuchnia w stylu skandynawskim, podobnie jak kuchnia urządzona w stylu nowoczesnym potrzebuje dużej ilości światła, jednak zupełnie różnych lamp.
Oświetlenie w kuchni — jaki są rodzaje?
Jak już wspominaliśmy, oświetlenie kuchni powinno być zlokalizowane w różnych strefach tego pomieszczenia. Planując je już na etapie projektowania kuchni, możemy uniknąć wielu kosztownych błędów. Wśród rodzajów oświetlenia kuchennego znajduje się zarówno oświetlenie górne, główne, jak i punktowe na ścianach lub nad blatem roboczym. Wyróżnić można przy tym takie rodzaje oświetlenia, jak:
Światło centralne, czyli oświetlenie kuchni sufitowe
Ten rodzaj ma za zadanie dobrze oświetlić całe pomieszczenie, dlatego wybrana lampa powinna mieć dużą moc. Oświetlenie sufitowe do kuchni wykorzystuje się najczęściej w sytuacjach, gdy chcemy posprzątać pomieszczenie, przygotować posiłek czy wyłożyć zakupy. Centralne oświetlenie kuchni nie jest używane tak często, jak chociażby lampy kierunkowe, jednak ma duży wpływ na odbiór całego wnętrza.
Oświetlenie sufitowe w kuchni powinno być zamontowane w taki sposób, by w pierwszej kolejności światło było skierowane centralnie w dół lub tak, by odbijało się najpierw od sufitu, a później rozpraszało promienie na poszczególne sprzęty w kuchni. Jest to szczególnie istotne zwłaszcza przy małych kuchniach — w przypadku górnego światła odbitego pomieszczenie będzie optycznie powiększone.
Wybierając oświetlenie w kuchni sufitowe, możemy zdecydować się zarówno na standardowy wiszący żyrandol, jak i plafon. Coraz popularniejsze staje się również oświetlenie LED w kuchni, które może przybrać formę zarówno dużej lampy sufitowej, panelu, oprawy świecącej w dół, jak i plafonu o dowolnym kształcie.
Oświetlenie punktowe w kuchni
Ten rodzaj oświetlenia, montowany jest w miejscach, które wymagają mocniejszego doświetlenia, takie jak, chociażby przestrzeń nad i pod szafkami kuchennymi. Oświetlenie podszafkowe do kuchni najczęściej stanowi źródło światła dla blatu roboczego, na którym przyrządzamy posiłki, ale też może stanowić funkcję dekoracyjną, zwłaszcza jeśli jest to oświetlenie w kuchni połączonej z salonem. W takiej sytuacji oświetlenie podszafkowe w kuchni występuje najczęściej w postaci lampek LED lub halogenowych o niewielkiej mocy.
Innym sposobem, który może pomóc w tym, jak oświetlić kuchnię jest oświetlenie LED do kuchni montowane na specjalnych wysięgnikach (nad górnymi szafkami) lub na suficie podwieszanym. Ważne jest, aby zamontowane punkty były nieco wysunięte od brzegu szafek, ponieważ prace kuchenne wykonujemy na ogół w pozycji stojącej, przez co zasłaniamy górne światło. Oświetlenie kuchni sufit podwieszany sprawdzi się w sytuacjach, gdy chcemy zamaskować przewody instalacyjne lub krzywy sufit.
Oświetlenie do kuchni podszafkowe powinno mieć wybraną odpowiednią barwę, która musi być jasna, ale nie oślepiająca. W tym wypadku dobrze sprawdzi się tzw. barwa uniwersalna, która nie zaburzy sposobu postrzegania produktów spożywczych używanych do przygotowywania posiłków.
Punkty świetlne do szczegółowego doświetlania wybranych miejsc mogą by również zamontowane na suficie. Oświetlenie do kuchni sufitowe sprawdzi się w przypadku chęci doświetlenia, chociażby stołu, przy którym spożywamy posiłki.
ofe-5847238-70018 w-70018
Oświetlenie dekoracyjne
Kuchnia, jak każde inne pomieszczenie w naszym domu, jest miejscem, w którym estetyka odgrywa również olbrzymie znaczenie. Oświetlenie dekoracyjne powinno być przede wszystkim dopasowane do stylu aranżacji pomieszczenia. Umiejscowienie lamp jest w takim wypadku dowolne. Można zastosować oświetlenie przeszklonych witryn, fantazyjne oświetlenie w kuchni nad blatem przy użyciu halogenów czy uniwersalnych taśm LED-owych.
Warto pamiętać,
że oświetlenie LED do kuchni zmniejsza zużycie energii, co stanowi ich przewagę nad standardowymi żarówkami.
LED do wszystkich typów oświetlenia
Oświetlenie kuchni LED powinno mieć barwę 3000K lub 4000K, ponieważ w tym świetle jedzenie (a szczególnie mięso), wygląda najbardziej apetycznie. Za pomocą diody, można oświetlić tak naprawdę całe pomieszczenie, montując oświetlenie szafek w kuchni (najczęściej przy pomocy taśmy oraz profilu aluminiowego), czy wybierając oświetlenie nad wyspą w kuchni (decydując się, chociażby na tzw. lampę liniową).
Oświetlenie LED do kuchni podszafkowe dodaje dużego uroku całemu pomieszczeniu, a światło, które wydobywa się zza mebli, tworzy niepowtarzalny klimat. Z kolei oświetlenie LED do kuchni sufitowe pozwoli nam zaoszczędzić na comiesięcznych rachunkach i dostarczy światło o odpowiedniej barwie do całego pomieszczenia.
Oświetlenie do kuchni — jak wybrać prawidłowe?
Paręnaście lat temu, pełne oświetlenie do kuchni stanowiła jedynie jedna lampa sufitowa wisząca na środku pomieszczenia. Następnie pojawiały się okapy z żarówkami, które doświetlały kuchenkę oraz halogeny montowane na wysięgnikach. Aktualnie wiemy już, że prawidłowe oświetlenie kuchni powinno składać się z kilku punktów świetlnych i na szczęście, można dowolnie przebierać w ich rodzajach.
Jeśli dokonałeś już podziału na strefy i zastanawiasz się jakie oświetlenie do kuchni wybrać, to przemyśl dokładnie jakie funkcje będzie ono spełniać. Taśmy LED sprawdzą się w przypadku doświetlenia małych przestrzeni oraz w sytuacji, gdy mają one pełnić funkcję dekoracyjną. Plafony świetnie sprawdzą się szczególnie w niskich pomieszczeniach lub w sytuacji, gdy meble zabudowane są bardzo wysoko, a otwarcie szafki mogłoby uszkodzić wiszącą lampę.
Oczka wpuszczane, chociaż dostarczają dużo światła, są bardzo problematyczne pod kątem montażu, ponieważ naruszają konstrukcję sufitu. Jak widzisz, chcąc zdecydować jakie oświetlenie w kuchni sprawdzi się najlepiej, musisz dopasować je do swoich potrzeb.
Dowiedz się więcej: Jak urządzić funkcjonalną kuchnię?
Jakie oświetlenie w kuchni będzie najlepsze? Ciepłe vs. zimne
Na żarówkach kupowanych do lamp domowych zawsze znajduje się oznaczenie, czy barwa światła jest ciepła, zimna czy neutralna. Dla wielu problemem może być dopasowanie odpowiedniej barwy światła do potrzeb wynikających z oświetlenia kuchni. Wybierając je, trzeba jednak wiedzieć, że każde światło może dawać inny efekt. Zasadniczo najlepszym rozwiązaniem i swoistym kompromisem jest pomieszanie kilku źródeł światła o różnej barwie, chociaż w kuchni to rozwiązanie może nie zdać egzaminu.
Przyjmuje się zwykle, że pod szafkami najlepiej sprawdzi się światło neutralne lub zimne, ponieważ wygodnie się przy nim pracuje. W dłuższej perspektywie czasowej może jednak męczyć oczy, a światło zimne niekorzystnie wpływa na wygląd potraw. W tym wypadku najlepiej postawić na neutralną barwę.
Światło centralne może mieć barwę ciepłą, podobnie jak oświetlenie nad stołem rodzinnym, co nada kuchni przytulny charakter. Można też dopasowywać jego barwę do koloru zabudowy w kuchni oraz do kolorystyki ścian. Do drewnianych, tradycyjnych frontów pasuje światło ciepłe, a w minimalistycznej, nowoczesnej kuchni z frontami na wysoki połysk w kolorze białym lepiej sprawdzi się światło o barwie zimnej. Kwestie oświetlenia należy dopasować też do samego pomieszczenia. Jeśli kuchnia połączona jest z salonem, to barwa oświetlenia w tych dwóch wnętrzach powinna być dopasowana.
Oświetlenie w kuchni — jak dopasować je do stylu wnętrza?
Inaczej będzie prezentować się oświetlenie małej kuchni jako zamkniętego pomieszczenia, a inaczej, jeśli będzie to oświetlenie kuchni z salonem. W ślepej kuchni bez okna bardzo ważne jest doświetlenie jej światłem sztucznym, o zróżnicowanej barwie, aby z jednej strony było to przytulne pomieszczenie, a z drugiej jak najbardziej funkcjonalne. W kuchni zamkniętej o małej powierzchni przydadzą się oświetlenie górne typu plafon oraz oświetlenie zadaniowe, w szczególności nad blatem roboczym.
Z kolei w dużej, przestronnej kuchni otwartej na salon, z wyspą kuchenną lub z barkiem kuchennym, można wykorzystać funkcjonalne i efektowne lampy wiszące z ozdobnymi kloszami. Poza tym przyda się rozproszone światło górne, które będzie współgrało z typem oprawy oświetleniowej w salonie.
Oświetlenie w kuchni aranżacje — planując zakup oświetlenia do kuchni, warto przejrzeć przykładowe aranżacje. W sklepach budowlanych, w których często kupujemy oświetlenie, nie ma zbyt bogatej oferty lamp, które sprawdzą się zwłaszcza w tym pomieszczeniu. Przed zakupem, powinniśmy odpowiedzieć sobie przede wszystkim na pytanie, czy wybrana lampa będzie nie tylko funkcjonalna, ale też dopasuje się do stylu, w którym urządziliśmy dom.
Warto pamiętać o tym, że oprawa oświetleniowa to nie tylko urządzenie elektryczne, ale również świetny dodatek. Pomysł oświetlenie w kuchni — w internecie można znaleźć wiele inspiracji na pomysłowe i oryginalne oświetlenie. Jeśli nie ograniczają Cię finanse ani styl, w którym urządziłeś dom, możesz zdecydować się np. na odważny żyrandol wykonany z ręcznie robionego szkła, czy fantazyjny plafon.
Oświetlenie do kuchni — jakich błędów unikać?
Oświetlenie kuchni odgrywa bardzo ważną rolę. W tym pomieszczeniu nie powinno być wielu ciemnych miejsc, najlepiej zsynchronizować też ze sobą oświetlenie górne i punktowe, a do tego dopasować oświetlenie dekoracyjne. Należy unikać przy tym zbyt dużego urozmaicenia – jeśli górne oświetlenie jest nowoczesne, np. w stylu industrialnym, to tradycyjne kinkiety na ścianach nie będą do niego pasować.
Wybrane przez nas oświetlenie kuchni, powinno zostać zamontowane w ustalonych wcześniej strefach. Niestety ten rodzaj pomieszczenia, rządzi się swoimi prawami i warto pamiętać o nich podczas urządzania domu.
Dodano: 09.04.2020 | Zaktualizowano: 28.01.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora