Projekty nawet 20% taniej  ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Oświetlenie salonu - jakie wybrać? Pomysły i inspiracje na oświetlenie do salonu

Oświetlenie salonu - jak je zaprojektować?

Urządzając wnętrze swojego salonu, często skupiamy się na kolorach, meblach czy dodatkach, nie zwracając uwagi na jeden bardzo istotny aspekt, jakim jest oświetlenie salonu. Oprócz źródła światła stanowi ważny element, który buduje nastrój, podkreśla styl wnętrza i zmienia proporcje pomieszczenia. Sprawdź jakie oświetlenie do salonu sprawdzi się w Twoim domu.

Oświetlenie salonu - jak je zaprojektować?

Jak zaprojektować oświetlenie w salonie? To pytanie, powinna zadać sobie każda osoba, która aranżuje przestrzeń w swoim domu. Salon, który służy głównie do wypoczynku, często pełni też rolę miejsca pracy, zabaw z dziećmi, jadalni czy strefy gościnnej. Oświetlenie w salonie powinno więc dobrze doświetlać każdy kąt, najlepiej regulowaną mocą światła. 

Jak rozmieścić oświetlenie w salonie? Oświetlenie, które wybierzesz do swojego salonu, powinno cechować się wysoką funkcjonalnością, a jednocześnie mieć charakter dekoracyjny. Przed zakupem konkretnej lampy, powinieneś określić, które strefy chciałbyś oświetlić (np. stół, miejsce za telewizorem itd.) i sprawdzić, czy w każdym z tych miejsc zostały doprowadzone punkty świetlne. Jeśli nie, to niestety będziesz musiał skorzystać z pomocy elektryka, który w odpowiedni sposób rozłoży instalację elektryczną

Projektując oświetlenie do swojego salonu, pamiętaj o wydzieleniu tzw. czterech stref świetlnych: 

  • strefa relaksu;
  • strefa jadalni;
  • strefa hobby;
  • strefa dodatkowych punktów świetlnych.

Oświetlenie salonu - kiedy je zaplanować?

Rozplanowanie oświetlenia to bardzo istotna czynność, którą najlepiej wykonać jako następny etap po zakupie projektu domu. Dzięki temu unikniesz późniejszego remontu i bałaganu związanego z kuciem ścian czy sufitów. Mając przed oczami rzut salonu, postaraj się rozplanować, w którym miejscu staną jakie meble.

Pozwoli Ci to w najbardziej ergonomiczny sposób podejść do tematu oświetlenia. Oświetlenie salonu w domu, który od dawna jest urządzony, można zmienić, wybierając inny rodzaj lamp np. taki z kilkoma punktami świetlnymi. 

Oświetlenie salonu

Oświetlenie do salonu — jakie są dostępne rodzaje?

Pomysły na funkcjonalne i ergonomiczne oświetlenie mogą być niezwykle różnorodne. Współczesna aranżacja wnętrz oferuje pod tym kątem wiele rozwiązań, a jednym z najczęściej wybieranych jest oświetlenie sufitowe. Tutaj zdecydowany prym wiodą tradycyjne lampy wiszące, zwane też żyrandolami o dowolnej formie czy kształcie.

Bez problemu znaleźć można minimalistyczną, metalową lampę czy tę wykonaną w stylu glamour z ozdobnymi kryształkami. Ciekawą propozycję stanowią też ledowe plafony, które świetnie sprawdzą się przy wysokich meblach, jak i podwieszany sufit z zamontowanymi listwami ledowymi.

Alternatywą lub wsparciem do lamp sufitowych może być oświetlenie ścienne. W tym przypadku wybór jest tak samo duży i bez problemu będziesz w stanie wybrać odpowiedni kinkiet, czyli lampę, którą przymocujesz do ściany. Kinkiety często spotykane są w sypialni, przy wezgłowiach łóżek.

Dowiedz się więcej na temat oświetlenia sypialni: Oświetlenie sypialni – jak dobrze je zaplanować?

ofe-5847238-70018 w-70018

Oświetlenie do salonu — jakie lampy wybrać?

Na rynku dostępnych jest wiele lamp, które z powodzeniem możesz dopasować do wnętrza swojego salonu. Przed wyborem konkretnego modelu, zastanów się nad barwą światła, wybierając pomiędzy: ciepłą, zimną i neutralną. 

Jakie oświetlenie najlepsze do salonu? Mówi się, że najlepszym światłem do wypoczynku jest barwa ciepła, która sprawia, że wnętrze wydaje się nieco bardziej przytulne. Zimne światło sprawdzi się w pomieszczeniach, w których pracujemy, a neutralne w przedpokoju, kuchni czy łazience. Barwa światła ma duży wpływ na to, w jaki sposób postrzegamy kolory, dlatego pamiętaj, aby w jednym pomieszczeniu zamontowane było oświetlenie o takiej samej barwie.

Nie przegap: Oświetlenie do łazienki - jakie wybrać?

Konkretny model czy rodzaj lampy w dużej mierze zależy od wysokości pomieszczenia, które chcemy oświetlić czy też sposobu jego aranżacji. W salonach z wysokimi sufitami doskonale będą prezentowały się lampy na długich kablach, a duże pomieszczenia najlepiej oświetlać rozłożystymi lampami z kilkoma żarówkami, tak aby dobrze oświetlić każdy kąt.

Niskie salony lub też te zabudowane pod sufit powinny mieć zamontowane plafony. Dobierając odpowiednie oświetlenie, nie możesz zapomnieć o lampach ściennych czy podłogowych. Te prezentują się doskonale zwłaszcza w pobliżu kanapy czy fotela wypoczynkowego.

Przeczytaj więcej na temat oświetlenia w kuchni: Jak prawidłowo rozplanować oświetlenie kuchni?

Czy warto zamontować oświetlenie LED w salonie?

Oświetlenie LED w salonie może pełnić funkcję dekoracyjną, służąc do zabudowy karnisza, czy rozświetlenia przestrzeni za sprzętem RTV. Często daje piękną, przyjemną poświatę oraz odciąża oczy, szczególnie jeśli ma za zadanie doświetlić ścianę za telewizorem. Oświetlenie w salonie ledy to rozwiązanie ekonomiczne i ekologiczne. Porównując do innych źródeł światła, ledy zużywają najmniej energii elektrycznej i mają dłuższą żywotność w porównaniu do tradycyjnych żarówek.

Gdzie zamocować oświetlenie w salonie?

Gdzie oświetlenie w salonie? Wspominaliśmy już o podziale salonu na tzw. cztery strefy, w skład których wchodzi przestrzeń do: relaksu, jadalni, hobby i dodatkowych punktów świetlnych. 

  • Strefa relaksu — jest to miejsce, w którym stoi Twój ulubiony narożnik czy sofa, na której możesz odpocząć po całym dniu pracy. Na tym obszarze całkowicie zbędne będzie mocne oświetlenie, a zdecydowanie bardziej sprawdzą się delikatne punkty świetlne budujące atmosferę. 
  • Strefa jadalni — najczęściej znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie kuchni czy aneksu kuchennego. Tutaj stawiamy stół z krzesłami, który służy do wspólnych posiłków oraz sporadycznej pracy. Oświetlenie nad stołem w salonie może przyjąć kształt kwadratowych czy okrągłych lamp z jedną lub kilkoma żarówkami.
  • Strefa hobby — najczęściej pomijana strefa w naszym salonie. Tutaj najlepiej sprawdzi się dodatkowe oświetlenie, którego będziesz mógł użyć np. podczas czytania swojej ulubionej książki.
  • Strefa dodatkowych punktów — każdy salon jest inny, dlatego ciężko jednoznacznie powiedzieć, które strefy należy oświetlić. Niezwykle ciekawie będą prezentowały się podświetlone obrazy, zdjęcia czy regał z książkami.

Oświetlenie salonu

Jak prawidłowo dobrać oświetlenie do salonu?

Jak dobrać oświetlenie w salonie? Każde pomieszczenie w domu służy nam do innych celów, a co za tym idzie, potrzebuje różnorodnego oświetlenia. Salon, który poniekąd stanowi centrum życia rodzinnego i towarzyskiego musi mieć stały dostęp do kilku źródeł światła. 

Jak dobrać oświetlenie do salonu ze względu na metraż? Pomieszczenie o wymiarach 4 × 5 metrów (20m2) potrzebuje źródła światła o łącznej wartości 400W. Ważne, aby główne źródło stanowiła lampa sufitowa, a resztę światła dostarczały np. lampy podłogowe czy ścienne.

Oświetlenie salonu — jakie natężenie światła będzie odpowiednie?

Natężenie światła, czyli inaczej gęstość strumienia świetlnego, który pada na daną powierzchnię, podaje się w luksach (lx). Do rozpoznania rysów twarzy potrzebujemy 20 lx, do wykonania prostych czynności 50 lx, a do prac biurowych nawet 500 lx.

Oświetlenie do salonu, według specjalistów, powinno wynosić około 100 luksów, dzięki czemu będziemy w stanie komfortowo wypoczywać. Jeśli pomieszczenie to służy nam też do pracy, wtedy warto dołożyć dodatkowe 500 luksów do stanowiska komputerowego. 

Nowoczesne oświetlenie salonu — czym się wyróżnia?

Oświetlenie w nowoczesnym salonie spełnia bardzo ważną funkcję dekoracyjną. Wybrana lampa powinna dopasować się do stylu, w którym zostało zaaranżowane wnętrze oraz podkreślić wybrane elementy takie jak np. betonowa ściana. W sklepach budowlanych oraz tych z wyposażeniem wnętrz bez problemu znajdziesz modne, nowoczesne, a często też awangardowe lampy.

Nowoczesne oświetlenie w salonie wyróżnia się kolorem, materiałem, z którego zostało wykonane czy wykorzystaniem omawianych wcześniej źródeł LED. Najczęściej występuje jako oświetlenie halogenowe w salonie czy też oświetlenie punktowe w salonie.

Nowoczesne oświetlenie salonu to lampy wykonane z metalu i syntetyków. Najczęściej dostępne w kolorach czarnych czy białych, jednak można znaleźć też takie w odcieniach miedzi czy metalu. Nowoczesne lampy to często oświetlenie szynowe w salonie, które wyróżnia się niesamowicie prostą formą. Funkcjonalne lampy z wieloma żarówkami, stały się prawdziwym hitem w nowoczesnych wnętrzach.

Oświetlenie salonu

Jaki styl oświetlenia do salonu wybrać?

Modne oświetlenie do salonu dostępne jest w różnych stylach. W praktyce jego wybór powinien zostać podyktowany stylistyką, w której chcesz urządzić swój dom, dlatego trudno jednoznacznie powiedzieć, która z nich cieszy się obecnie największą popularnością. Bez wątpienia można jednak stwierdzić, że niesamowicie modne oświetlenie salonu stanowią lampy wykonane w stylu skandynawskim oraz oświetlenie salonu w stylu minimalistycznym. Wykonane często z podobnych materiałów bez problemu mogą stanowić źródło światła w tym samym pomieszczeniu. 

Niesłabnącą popularnością od lat cieszy się oświetlenie salonu w stylu klasycznym. Najczęściej przyjmuje formę żyrandola i stanowi doskonały dodatek do salonów w stylu glamour. Aktualnie coraz częściej przypomina oświetlenie salonu w stylu vintage, w którym królują duże lampy odtwarzające czasy młodości naszych rodziców. 

Oświetlenie salonu w stylu industrialnym to przede wszystkim surowe lampy bez opraw, które nadają wnętrzom oryginalnego charakteru. Często przypominają te, które można było kiedyś spotkać w fabrykach czy na halach magazynowych.

Aranżacja oświetlenia w salonie — o czym jeszcze warto pamiętać?

Przed zakupem konkretnej lampy, sprawdź przykładowe katalogi, w których znajdziesz rozdział: oświetlenie w salonie aranżacje, które będą stworzone pod konkretny styl. Pozwoli Ci to wybrać odpowiednią formę lampy — dla przykładu, żyrandole świetnie wpiszą się w klimat glamour bądź tradycyjny, jednak zupełnie nie pasują do stylistyki minimalistycznej czy rustykalnej.

Oświetlenie dekoracyjne do salonu niedobrane do konkretnego stylu może spowodować chaos i dodatkowo kłócić się z całym wnętrzem. Pamiętaj też, że oświetlenie niekoniecznie musi być dyskretne. Jeśli w Twoim salonie mają rządzić dodatki, to lampa jak najbardziej powinna przykuwać wzrok.  

Nietypowe pomysły na oświetlenie salonu

Marzysz o wnętrzarskim szaleństwie albo wręcz odwrotnie, chciałbyś przełamać nudę w Twoim salonie dzięki niesztampowym dodatkom? W sieci możesz znaleźć oryginalne pomysły na oświetlenie w salonie. Lampa w kształcie liścia już nikogo nie dziwi, dlatego zachęcamy Cię do większej odwagi. 

Przeglądając oryginalne i niespotykane aranżacje wnętrz natrafiliśmy na wiszący ogród w szkle, który jest lampą sufitową w kształcie kuli oraz na designerską lampę, która swoim wyglądem przypomina ptasie gniazdo.

W nowoczesnych projektach domów oświetlenie sterowane jest przy pomocy instalacji smart home i często służy do tworzenia dekoracji, np. podkreślając fakturę na ścianie, podświetlając zdjęcia, czy obrazy. Oryginale oświetlenie mogą też stanowić lampy ścienne, zamontowane w taki sposób, aby padające od nich światło tworzyło ciekawy wzór czy kompozycję.

Oświetlenie salonu

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Salon
Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu
09.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu? Czy możemy go dobudować?

Wykusz w bryle budynku jednorodzinnego pozwoli na urozmaicenie architektonicz...

Salon
Czyszczenie szyby od kominka
21.02.2022 r. Jan Susmaga

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Salon
Salon w stylu boho
09.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak urządzić salon w stylu boho i na jakie detale zwrócić szczególną uwagę?

Niezobowiązujący charakter, energia i przyciągające wzrok dodatki – taki właś...

Salon
Salon na poddaszu
21.09.2021 r. Jan Susmaga

Salon na poddaszu – jak urządzić salon ze skosami? Sprawdź inspiracje i pomysły

Salon na poddaszu to pomieszczenie o ogromnym potencjale aranżacyjnym, w któr...

Salon
Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu
09.01.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Jak wykorzystać i zaaranżować wykusz w domu? Czy możemy go dobudować?

Wykusz w bryle budynku jednorodzinnego pozwoli na urozmaicenie architektonicz...

Salon
Czyszczenie szyby od kominka
21.02.2022 r. Jan Susmaga

Czym wyczyścić szybę od kominka? Sprawdź najlepsze domowe sposoby!

Wiele osób decyduje się umieścić kominek w salonie lub sypialni głównie z prz...

Salon
Salon w stylu boho
09.02.2022 r. Jan Susmaga

Jak urządzić salon w stylu boho i na jakie detale zwrócić szczególną uwagę?

Niezobowiązujący charakter, energia i przyciągające wzrok dodatki – taki właś...

Salon
Salon na poddaszu
21.09.2021 r. Jan Susmaga

Salon na poddaszu – jak urządzić salon ze skosami? Sprawdź inspiracje i pomysły

Salon na poddaszu to pomieszczenie o ogromnym potencjale aranżacyjnym, w któr...

REKLAMA
Zamknij