Grill w prezencie  🔥

Koniec oferty za:

0dni

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Jak wykończyć ściany w przedpokoju, aby były spójne z całą aranżacją?

Ściany w przedpokoju

Przedpokój to szczególne pomieszczenie. Z jednej strony to właśnie on stanowi wizytówkę mieszkania, podkreślając jego styl i budując pierwsze wrażenie, z drugiej jednak – porady wnętrzarskie stosunkowo rzadko odnoszą się właśnie do tego obszaru. Na jakie kwestie praktyczne warto zwrócić uwagę?

Jak stworzyć efektowne ściany w przedpokoju? Pomysły

Przedpokój, niezależnie od swoich wymiarów, powinien być wygodny. Zwykle wiele się w nim dzieje: to tutaj przygotowujesz się do wyjścia, ubierasz dzieci, wprowadzasz ubłoconego psa lub wnosisz zakupy. Ściany w przedpokoju powinny być na to przygotowane, dlatego wielu architektów i dekoratorów wnętrz proponuje rozwiązania, które umożliwiają szybkie doczyszczenie powierzchni.

Jak zrobić ściany w przedpokoju? Warto przestrzegać kilku wnętrzarskich reguł. Pomysł na ściany w przedpokoju powinien być spójny z aranżacją pozostałych części mieszkania. Niezależnie od tego, czy preferujesz styl industrialny czy skandynawski, zachowaj konsekwencję. Wyjątkiem jest sytuacja, gdy dążysz do eklektyzmu.

Funkcjonalność przedpokoju zakłada co prawda rezygnację z nadmiaru bibelotów i dekoracji, zwłaszcza gdy pomieszczenie jest niewielkie, jednak nie oznacza to, że musisz porzucić wszelkie dodatki.

Jak ozdobić ściany w przedpokoju? Pamiętaj o lustrach, dzięki którym sprawdzisz wygląd przed wyjściem z domu. Odpowiednio zawieszone dodatkowo powiększą i rozjaśnią przestrzeń.

Dowiedz się więcej: Zabudowa przedpokoju – jak przeprowadzić zabudowę wnęki w przedpokoju?

Co położyć na ściany w przedpokoju?

Czym pokryć ściany w przedpokoju? Do wyboru masz kilka możliwości: od gładkich powierzchni pomalowanych odpowiednio dobraną farbą, przez panele, aż po efektowne fototapety. Każde z tych rozwiązań ma swoją specyfikę, dlatego warto przeanalizować opcje przed podjęciem ostatecznej decyzji, co na ściany w przedpokoju trafi. Jakie aspekty przede wszystkim wziąć pod uwagę?

Zanim określisz, czym wyłożyć ściany w przedpokoju w domu jednorodzinnym, rozważ kilka trików wnętrzarskich. Możesz zachować spójność, określając, co położyć na ściany w przedpokoju i klatce schodowej jednocześnie. Wówczas obie strefy łączą się, od progu akcentując styl całej części mieszkalnej. W bloku zwykle przestrzeń jest bardziej ograniczona, ale zasada konsekwencji również sprawdzi się znakomicie.

Już na etapie planowania, jak wykończyć ściany w przedpokoju, pomyśl o dekoracjach i oświetleniu. Horyzontalne lustra i obrazy są idealne do większych lub długich pomieszczeń. Pamiętaj, że lampy sufitowe i ścienne nie tylko rozjaśniają przestrzeń, ale również mogą wizualnie poprawić jej proporcje. Podobna zasada dotyczy zresztą wzorów i deseni umieszczanych na ścianach.

Tynk ozdobny na ściany w przedpokoju

Jednym z popularnych trendów ostatnich kilku lat jest tynk ozdobny na ściany w przedpokoju. To znakomita propozycja w sytuacji, gdy zależy ci nie tylko na estetycznym wykończeniu, ale również na ukryciu mankamentów, na przykład drobnych nierówności podłoża. Mimo że ich położenie wymaga zaangażowania profesjonalisty, efekt wart jest wysiłku.

Możesz wybrać na ściany w przedpokoju tynki o różnym zabarwieniu, strukturze i wykończeniu. Do najpopularniejszych zaliczają się:

  • tynki zacierane – najpopularniejszy tynk dekoracyjny, który uzyskuje wybraną strukturę dzięki przecieraniu packą;
  • tynki strukturalne – na których odciska się różnego rodzaju wzory, gdy powłoka jest jeszcze mokra;
  • tynki ciągnione – wzbogacone o wypełniacze, dzięki którym wzory tworzą się już podczas aplikacji materiału;
  • tynki mozaikowe – zawierające drobne kamyki pozwalające uzyskać chropowatą strukturę;
  • tynki japońskie – z kawałkami jedwabiu, bawełny, minerałów lub miki;
  • stiuki – imitujące naturalny kamień.

Tynki na ścianę do przedpokoju to dobry wybór. Są efektowne, odporne na uszkodzenia mechaniczne i łatwe w czyszczeniu.

Sprawdź: Stiuk wenecki – czym jest tynk wenecki i jak go wykonać?

Kamień dekoracyjny na ściany w przedpokoju

Ciekawym pomysłem na urozmaicenie wystroju są ściany z kamienia dekoracyjnego w przedpokoju. Podobnie jak tynk, kamień to materiał odporny na uszkodzenia mechaniczne i estetyczny. Stanowi niebanalne tło dla mebli i dodatków w różnym stylu.

Jedyne, o czym trzeba pamiętać, to umiar. Materiał jest na tyle wyrazisty, że zintensyfikowany zacznie się przytłaczać. Z tego właśnie względu dobrym pomysłem jest ograniczenie detalu do jednej ściany w przedpokoju z kamienia lub wybranych fragmentów, na przykład przestrzeni między drzwiami wewnętrznymi.

Tapety na ściany w przedpokoju

Szerokie możliwości aranżacyjne uzyskasz, decydując się na tapety. Trzeba jednak, ze względu na specyfikę pomieszczenia, dopasować wariant o konkretnych właściwościach. Najodpowiedniejsze będą tapety winylowe – o odporności porównywalnej do parametrów farb ceramicznych. Bez problemu zmyjesz z nich wszelkie zabrudzenia. Godne uwagi są także tapety flizelinowe.

Jakie desenie sprawdzą się w przedpokoju? W tym zakresie masz dużą dowolność. Uniwersalne zastosowanie znajdują tapety jednolite oraz te w drobne, dyskretne wzory, ale do dyspozycji masz także szereg oryginalnych faktur: ziarniste, lekko wypukłe. Za ich pomocą zamaskujesz drobne nierówności ścian i nadasz pomieszczeniu niepowtarzalny charakter.

Jeśli obawiasz się, że print przytłoczy aranżację, możesz nałożyć tapetę do połowy ściany w przedpokoju, a górną część pomalować farbą o neutralnym kolorze.

Ciekawym rozwiązaniem jest także fototapeta przyklejona na jedną ze ścian. Obecnie na czasie są geometryczne wzory, motywy florystyczne lub fragmenty krajobrazu. Zachowaj proporcje: jeśli fototapeta rzuca się w oczy, reszta powierzchni powinna być stonowana, by nie zaburzać harmonii wnętrza.

Przeczytaj: Tapety na ścianę – jakie są modne i jak wybrać tapetę ścienną?

Cegły na ściany w przedpokoju

Kolejny popularny trend wnętrzarski to ściana pokryta cegłą. Takie rozwiązanie pasuje przede wszystkim do przedpokoju urządzonego w stylu klasycznym, loftowym lub rustykalnym. Jeśli jednak ceglana ściana ma być jedynym wyrazistym detalem, sprawdzi się również w odsłonie nowoczesnej czy minimalistycznej.

Cegła jest polecana nie tylko ze względu na jej walory dekoracyjne. Ten materiał jest trwały, nie chłonie brudu i kurzu, dlatego stanowi idealny wybór do przedpokoju. Jeśli chcesz uzyskać łagodniejszy efekt, zamiast klasycznego wariantu wybierz białą cegłę, która delikatnie rozświetli wnętrze, lub szarą – bardzo uniwersalną.

Żywica na ściany w przedpokoju

Kolejną ciekawą propozycją jest żywica na ściany w przedpokoju. Ten materiał bardzo szybko zastyga, tworząc twardą, wytrzymałą i odporną na działanie wszelkich czynników mechanicznych powierzchnię. W przypadku zabrudzenia warstwę żywiczną wystarczy umyć ciepłą wodą, dlatego ten wybór sprawdzi się we wszystkich pomieszczeniach narażonych na zabrudzenia z zewnątrz: przedpokojach, ale także wiatrołapach czy garażach.

Żywica jest dostępna w wielu kolorach – wszystko zależy od wykorzystanych w produkcji komponentów. Możesz także nałożyć ją tylko do połowy, a górną część ściany pomalować farbą.

Panele na ściany w przedpokoju

W latach 80. i 90. wnętrzarskie triumfy święciła boazeria. Później trend popadł w niełaskę, a dzisiaj powraca w nowoczesnym wydaniu. Chodzi oczywiście o nowe wcielenie tego rozwiązania, czyli panele na ściany w przedpokoju. Są one niedrogie i w wielu przypadkach poradzisz sobie z montażem samodzielnie.

Panele dostępne są w wielu wzorach i kolorach, dlatego z łatwością dopasujesz je do każdego stylu. Łatwo utrzymać je w czystości – wystarczy od czasu do czasu umyć je wodą z odpowiednim detergentem, a na dodatek wiele typów paneli jest odpornych na zabrudzenia. Taka ściana może stanowić również dodatkową izolację cieplną i akustyczną.

Ściany w przedpokoju

Jak pomalować ściany w przedpokoju?

Wiele osób, planując wygląd przedpokoju, decyduje się po prostu pomalować ściany farbą. Takie rozwiązanie wcale nie musi być mniej praktyczne od łatwych w czyszczeniu powłok, a duża różnorodność kolorów sprawia, że bez trudu dopasujesz efekt do swoich upodobań. Farbę możesz także łączyć z innymi materiałami. Jak pomalować ściany w przedpokoju, by efekt był satysfakcjonujący?

Wybór konkretnej formy powinien być podyktowany zarówno względami estetycznymi, jak i praktycznymi. Możesz zastosować:

  • farbę emulsyjną: akrylową, lateksową, winylową, akrylowo-lateksową lub winylowo-akrylową;
  • farbę strukturalną: ceramiczną lub lateksową.

Większość farb emulsyjnych i strukturalnych nadaje się do mycia, a nawet szorowania, ale zawsze należy to zweryfikować, sprawdzając informacje umieszczone na opakowaniu.

Duże znaczenie ma również kolor ściany w przedpokoju. Jeżeli nie dociera tu światło dzienne albo wnętrze jest małe lub bardzo wąskie, lepszy efekt osiągniesz, sięgając po jasne barwy. Zdecyduj się na tradycyjne białe ściany w przedpokoju, które powiększą i rozświetlą przestrzeń.

Podobnie działają nieco cieplejsze kremowe tony lub bardzo modne w ostatnich kilku sezonach szare ściany w przedpokoju. Ciekawie prezentują się także jasne warianty beżowych ścian w przedpokoju.

Oczywiście, nie oznacza to, że wszystkie powierzchnie muszą być utrzymane w jednolitej tonacji. Ciemne barwy, mimo że w nadmiarze często przytłaczają i wizualnie zmniejszają wnętrza, pozwalają na tworzenie iluzji optycznych. Możesz zatem zdecydować się nawet na czarne ściany w przedpokoju, lokując kolor na wybranych fragmentach muru.

Z kolei wąskie butelkowo-zielone, burgundowe lub granatowe ściany w przedpokoju wizualnie go poszerzą, sprawiając, że będzie wydawał się przestronniejszy.

Warto wiedzieć: Jaką farbę wybrać, aby cieszyć się pięknymi ścianami?

Ściany w przedpokoju – inspiracje i aranżacje

Jeśli planujesz w efektowny sposób wykończyć ściany w przedpokoju, inspiracje prezentowane w trendach mogą stanowić cenną podpowiedź. Co jest na czasie?

  • Przedpokój w stylu glamour

Wybór dla miłośników mocnego wejścia. Taki nastrój zakłada mocno dekoracyjne ściany w przedpokoju. Możesz zdecydować się chociażby na tapety w śmiałe wzory lub tynki z metalicznym akcentem. Będą świetnie kontrastować z jasną kolorystyką i klimatycznymi lustrami. Efekt dodatkowo podkreślą pikowane ściany w przedpokoju osłaniające wieszak i ławeczkę pomocną przy zakładaniu butów.

  • Przedpokój w stylu skandynawskim

To kolejne ciekawe w kontekście przedpokoju inspiracje. Ściany dobrze współgrające ze stylem skandynawskim są białe lub szare, zestawione z jasnymi listwami przypodłogowymi. Jeśli interesują cię ściany ozdobne w przedpokoju, wskazane są tapety w geometryczne, kontrastowe wzory lub fototapety dopasowane do nastroju panującego w mieszkaniu.

  • Przedpokój w stylu industrialnym

To miejsce na wyraziste ściany dekoracyjne w przedpokoju. Wybierz czerwoną cegłę, tynk imitujący beton lub drewno. Surowość takiej przestrzeni ocieplisz, decydując się na fragmentarycznie tapicerowane ściany w przedpokoju.

  • Przedpokój w stylu minimalistycznym

W minimalizmie najważniejsza jest czystość i rezygnacja ze zbędnych dodatków. Najczęstszy wybór stanowi zatem monochromatyczna aranżacja ściany w przedpokoju. Zbędne przedmioty ulokuj w szafach w zabudowie. Postaw na jasną kolorystykę mebli i dodatków.

  • Przedpokój w stylu nowoczesnym

Nowoczesne ściany w przedpokoju to przede wszystkim neutralne barwy. Pomaluj powierzchnię na biało lub szaro, dołóż do nich jasną cegłę i zawieś kilka dużych luster. Sprawdzi się również tapicerowana wnęka na ławkę i wieszak.

Ściany w przedpokoju

Jak zabezpieczyć narożniki ścian w przedpokoju?

W przedpokoju nietrudno o uszkodzenia mechaniczne ścian. Problem ten najczęściej dotyczy naroży. Wystarczy, że podczas wnoszenia mebli czy przy wprowadzaniu roweru zahaczysz ostrym fragmentem o ścianę, a natychmiast odpadnie nie tylko farba, ale również fragment tynku. Takie obtłuczenia psują estetykę całego pomieszczenia. Czy można im zapobiec? Jak zabezpieczyć narożniki ścian w przedpokoju?

Mimo że do naprawienia uszkodzonych narożników ścian wystarczy odrobina zaprawy gipsowej, zdecydowanie lepiej zapobiegać niż usuwać mankamenty. Rozwiązaniem są kątowniki ochronne, które idealnie zabezpieczą te wrażliwe miejsca. Dodatkowo mogą stanowić element dekoracyjny – wystarczy wybrać oryginalny, ozdobny model.

Co zrobić, żeby ściana w przedpokoju się nie brudziła?

Utrzymanie czystości ścian w przedpokoju może być wyzwaniem. Okazuje się jednak, że szeroki asortyment wykończeń ułatwia osiągnięcie takiego efektu. Co na ścianę w przedpokoju, żeby się nie brudziła? Wystarczy wybrać jedną z powierzchni odpornych na brud, pył i kurz. Niektóre z powłok po prostu odpychają zanieczyszczenia, eliminując problem.

Ważne, aby powłoki można było umyć, a nawet wyszorować. Takimi właściwościami cechują się zarówno tynki i panele, jak i nowoczesne farby lub tapety. Jeśli do zabrudzenia już dojdzie, czyść ścianę na bieżąco. W wielu przypadkach wystarczy przetrzeć ją szmatką nasączoną ciepłą wodą. Pomocne okażą się także przystosowane do danego tworzywa detergenty.

Nie przegap: Farba zmywalna – jak wybrać najlepszą farbę plamoodporną?

Autor artykułu

Podobne artykuły

Nowości w tej kategorii

Hol/Przedpokój
Wąski przedpokój
08.03.2022 r. Diana Sulyma

Jak urządzić wąski przedpokój, by uzyskać maksimum funkcjonalności?

Wyobraź sobie, że wchodzisz do mieszkania i widzisz przed sobą długi, wąski p...

Hol/Przedpokój
garderoba do przedpokoju
05.01.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać garderobę do przedpokoju? Sprawdź pomysły na urządzenie garderoby w holu

Funkcjonalny przedpokój powinien uwzględniać garderobę – szafę, w której będz...

Hol/Przedpokój
Zabudowa przedpokoju
22.07.2021 r. Diana Sulyma

Zabudowa przedpokoju – jak przeprowadzić zabudowę wnęki w przedpokoju?

Zabudowa przedpokoju to nie tylko szafa na odzież wierzchnią. Coraz częściej...

Hol/Przedpokój
Garderoba na poddaszu – aranżacje, inspiracje i pomysły
13.04.2021 r. Daria Rek

Garderoba na poddaszu – aranżacje, inspiracje i pomysły na modną garderobę

Garderoba na poddaszu to wbrew pozorom dobre rozwiązanie. Meble na wymiar czy...

Hol/Przedpokój
Wąski przedpokój
08.03.2022 r. Diana Sulyma

Jak urządzić wąski przedpokój, by uzyskać maksimum funkcjonalności?

Wyobraź sobie, że wchodzisz do mieszkania i widzisz przed sobą długi, wąski p...

Hol/Przedpokój
garderoba do przedpokoju
05.01.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać garderobę do przedpokoju? Sprawdź pomysły na urządzenie garderoby w holu

Funkcjonalny przedpokój powinien uwzględniać garderobę – szafę, w której będz...

Hol/Przedpokój
Zabudowa przedpokoju
22.07.2021 r. Diana Sulyma

Zabudowa przedpokoju – jak przeprowadzić zabudowę wnęki w przedpokoju?

Zabudowa przedpokoju to nie tylko szafa na odzież wierzchnią. Coraz częściej...

Hol/Przedpokój
Garderoba na poddaszu – aranżacje, inspiracje i pomysły
13.04.2021 r. Daria Rek

Garderoba na poddaszu – aranżacje, inspiracje i pomysły na modną garderobę

Garderoba na poddaszu to wbrew pozorom dobre rozwiązanie. Meble na wymiar czy...

REKLAMA
Zamknij