Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Zabudowa przedpokoju – jak przeprowadzić zabudowę wnęki w przedpokoju?

Zabudowa przedpokoju

Zabudowa przedpokoju to nie tylko szafa na odzież wierzchnią. Coraz częściej pomieszczenie to pełni funkcję małej garderoby z licznymi półkami oraz wygodnym siedziskiem. Sprawdź, jaka zabudowa wnęki w przedpokoju sprawdzi się w Twoim domu oraz o czym musisz pamiętać, wykonując projekt.

Zabudowa przedpokoju – dlaczego warto ją zastosować?

Przedpokój to najczęściej niewielkie pomieszczenie (nawet w projektach domów jednorodzinnych), w którym chcemy zmieścić całą masę niezbędnych rzeczy. Kurtki, parasole, buty, a często też odkurzacz i deska do prasowania - wszystkie te elementy sprawiają, że mała przestrzeń niebezpiecznie się kurczy. W takim przypadku doskonale sprawdzi się zabudowa pełna małych skrytek i półek, w których schowasz potrzebne bibeloty.

Decyzja o wykonaniu zabudowy może nieść ze sobą wiele korzyści. Z pewnością ułatwi przechowywanie oraz utrzymanie porządku. Jakie jeszcze zalety ma to rozwiązanie?

  • Pozwoli Ci stworzyć jednolitą przestrzeń, która nada wnętrzu schludnego wyglądu.
  • Zabezpieczy rzadko używaną odzież oraz akcesoria przed zakurzeniem.
  • Sprawi, że zyskasz dużo więcej miejsca na przechowywanie.

Dzięki zabudowie w przedpokoju nie będziesz musiał martwić się doborem poszczególnych elementów wyposażenia. Szafka na buty, wieszaki czy półki - nierzadko trudno jest samodzielnie skompletować odpowiednie moduły.

Zabudowa wnęki w przedpokoju – jak ją zrobić krok po kroku?

Zabudowa małej wnęki w przedpokoju może być prosta, zwłaszcza jeśli przestrzeń ta ma już boczne ścianki oraz tylną. W takim wypadku wystarczy, że zamontujesz prowadnice i zainstalujesz na nich np. drzwi harmonijkowe - te z łatwością kupisz w sklepie budowlanym. Inny sposób to zakup mebli modułowych, które po prostu samodzielnie powiesisz.

Jak zabudować wnękę w przedpokoju samodzielnie? Pamiętaj o kilku kwestiach.

  • Miejsce, które przeznaczysz na zabudowę, powinno mieć minimum 60 cm głębokości, dzięki czemu swobodnie powiesisz odzież wierzchnią.
  • Jeśli chcesz uniknąć ryzyka wyłamania drążka, zdecyduj się na taki, który ma długość maksymalnie 1 m.
  • Na samym dole zabudowy zaprojektuj półki, na których będziesz trzymać obuwie.
  • Sprawdź, czy w miejscu, w którym planujesz zabudowę, nie ma żadnych rur lub licznika. Jeśli tak, to pamiętaj o tym, że w każdej chwili powinieneś mieć zapewniony łatwy dostęp do tego miejsca.

Zabudowa w przedpokoju – jaki projekt wybrać?

Szukając pomysłu na to, jak zabudować przedpokój, warto kierować się przede wszystkim układem pomieszczenia oraz jego powierzchnią. Na dużej przestrzeni możesz pozwolić sobie na stworzenie dodatkowego siedziska czy miejsca do przechowywania torebek, natomiast niewielkie pomieszczenie pomieści jedynie samą zabudowę przedpokoju. Inspiracje dotyczące najczęściej wybieranych projektów, możesz znaleźć poniżej.

Zabudowa przedpokoju z siedziskiem

Zabudowa w przedpokoju z siedziskiem to z pewnością wygodne rozwiązanie. Na pufie z łatwością postawisz torebkę czy usadowisz na niej dziecko przy zakładaniu butów. Decydując się na taką opcję, możesz dokupić gotowe już siedzisko lub wykonać je samodzielnie, wykorzystując skrzynię z wiekiem. Otwierana pufa będzie pełnić funkcję schowka, w którym przechowasz rzadko używane buty, plecaki czy torebki.

Zabudowa szafy w przedpokoju

Nowoczesna zabudowa przedpokoju wykonana jest z naturalnych materiałów w jasnych i neutralnych kolorach. Najczęściej składa się z półek oraz wieszaków, ale w przypadku większych przestrzeni mogą to być również schowki na chemię gospodarczą czy słoiki. Przechowywanie produktów, które naturalnie składowane są w spiżarni, pozwoli zaoszczędzić z kolei nieco miejsca w kuchni.

Szafa w przedpokoju w zabudowie może zostać wyposażona również w przestronne lustro. Taka opcja jest niesamowicie przydatna, szczególnie jeśli nie masz możliwości przywieszenia osobnej tafli na innej ścianie. Jeśli w domu mieszkają małe dzieci, możesz rozważyć pomysł pomalowania jednej z bocznych ścian szafy, farbą tablicową. Takie rozwiązanie pomoże Ci stworzyć miejsce do kreatywnej zabawy dla najmłodszych domowników.

Sprawdź: Szafa w zabudowie – jak ją zaprojektować?

Zabudowa małego przedpokoju – o czym warto pamiętać?

Jak zabudować mały przedpokój? Zabudowa wąskiego przedpokoju może stanowić duże wyzwanie, zwłaszcza w kontekście zachowania odpowiedniej szerokości potrzebnej na wieszaki. Aranżując takie pomieszczenie, warto więc zdecydować się na szeroko rozumiany minimalizm zarówno jeśli chodzi o elementy wyposażenia, jak i o kolor.

Biała zabudowa przedpokoju podobnie jak ta wykonana w innych, jasnych tonacjach, optycznie powiększy przestrzeń. W niewielkim przedpokoju doskonale sprawdzą się też szafy z lustrami, które odbijają wpadające do środka promienie słoneczne.

Zabudowa wnęki w przedpokoju – ile kosztuje?

Ile kosztuje zabudowa wnęki w przedpokoju? Ceny mogą być różne. Wiele zależy od metrażu pomieszczenia, wyposażenia szafy oraz tego, czy zdecydujesz się wykonać większość prac samodzielnie, czy skorzystasz z usług fachowców.

Z całą pewnością droższą opcją jest zabudowa przedpokoju na wymiar. Profesjonalna firma przed realizacją zlecenia przygotuje projekt według Twoich potrzeb oraz dokona stosownych pomiarów. Skorzystanie z takiej opcji jest za to bardzo wygodne. Cała odpowiedzialność za złe dopasowanie materiałów spoczywa na zleceniobiorcy.

Przeczytaj: Wiatrołap – co to jest i jak urządzić wiatrołap w domu?

Zabudowa licznika w przedpokoju – jak ją przeprowadzić? 

Wystające liczniki elektryczne czy gazowe nie wyglądają estetycznie i psują każdą aranżację. Taki problem mają szczególnie mieszkańcy starych budownictw, jednak nawet w mieszkaniach z rynku pierwotnego, zdarzają się problemy z rurkami poprowadzonymi na zewnątrz, które rzucają się w oczy. Jak zabudować licznik w przedpokoju, aby zapewnić sobie do niego swobodny dostęp?

Zabudowa licznika gazowego w przedpokoju może zostać zbudowana z 4 ścianek: dwóch bocznych, jednej górnej i jednej frontowej. W zależności od ilości miejsca, w środku możesz zamontować półki lub skrytki na narzędzia, klucze lub też inne przydatne rzeczy. Pamiętaj o tym, aby zabudowa została wyposażona w drzwiczki lub też, aby przednią ściankę dało się szybko zdemontować, po to, aby zachować swobodny dostęp do instalacji.

Zabudowa pralki w przedpokoju – kiedy się sprawdzi?

Jak zabudować pralkę w przedpokoju? Układ niektórych mieszkań nie pozwala na to, by pralka znajdowała się w łazience czy też kuchni. W takim przypadku najczęściej instaluje się ją w przedpokoju i wtedy nierzadko występuje w zestawie z suszarką. Do zamontowania takiego zestawu będziemy potrzebowali specjalnego łącznika służącego do postawienia suszarki na pralce. Przed założeniem zabudowy koniecznie pamiętajmy o założeniu gniazdka elektrycznego oraz odpływu.

Jeśli w dalszym ciągu nie wiesz jak zabudować przedpokój w bloku lub w domu, wypisz na kartce wszystkie przedmioty, które chcesz przechowywać w tym pomieszczeniu. Taka wiedza pomoże Ci dokładnie rozplanować ilość potrzebnych skrytek i półek, a to stanowi dobrą bazę wyjściową do samodzielnego zaprojektowania własnej zabudowy.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Hol/Przedpokój
Wąski przedpokój
08.03.2022 r. Diana Sulyma

Jak urządzić wąski przedpokój, by uzyskać maksimum funkcjonalności?

Wyobraź sobie, że wchodzisz do mieszkania i widzisz przed sobą długi, wąski p...

Hol/Przedpokój
Ściany w przedpokoju
07.02.2022 r. Diana Sulyma

Jak wykończyć ściany w przedpokoju, aby były spójne z całą aranżacją?

Przedpokój to szczególne pomieszczenie. Z jednej strony to właśnie on stanowi...

Hol/Przedpokój
garderoba do przedpokoju
05.01.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać garderobę do przedpokoju? Sprawdź pomysły na urządzenie garderoby w holu

Funkcjonalny przedpokój powinien uwzględniać garderobę – szafę, w której będz...

Hol/Przedpokój
Garderoba na poddaszu – aranżacje, inspiracje i pomysły
13.04.2021 r. Daria Rek

Garderoba na poddaszu – aranżacje, inspiracje i pomysły na modną garderobę

Garderoba na poddaszu to wbrew pozorom dobre rozwiązanie. Meble na wymiar czy...

Hol/Przedpokój
Wąski przedpokój
08.03.2022 r. Diana Sulyma

Jak urządzić wąski przedpokój, by uzyskać maksimum funkcjonalności?

Wyobraź sobie, że wchodzisz do mieszkania i widzisz przed sobą długi, wąski p...

Hol/Przedpokój
Ściany w przedpokoju
07.02.2022 r. Diana Sulyma

Jak wykończyć ściany w przedpokoju, aby były spójne z całą aranżacją?

Przedpokój to szczególne pomieszczenie. Z jednej strony to właśnie on stanowi...

Hol/Przedpokój
garderoba do przedpokoju
05.01.2022 r. Jan Susmaga

Jak wybrać garderobę do przedpokoju? Sprawdź pomysły na urządzenie garderoby w holu

Funkcjonalny przedpokój powinien uwzględniać garderobę – szafę, w której będz...

Hol/Przedpokój
Garderoba na poddaszu – aranżacje, inspiracje i pomysły
13.04.2021 r. Daria Rek

Garderoba na poddaszu – aranżacje, inspiracje i pomysły na modną garderobę

Garderoba na poddaszu to wbrew pozorom dobre rozwiązanie. Meble na wymiar czy...

REKLAMA
Zamknij