Setki projektów nawet -500 zł ✂️

Koniec oferty za:

00godz.

00min.

00sek.

Sprawdź

Projekty domów - szukasz wymarzonego?

Zadzwoń! 71 715 20 60 (pon.-pt. 8-21, sob. 9-17) lub

Stiuk wenecki: aplikacja i konserwacja. Ile kosztuje, czy warto?

Stiuk wenecki – czym jest tynk wenecki i jak go wykonać?

Stiuk wenecki to rodzaj tynku dekoracyjnego stosowanego od czasów antycznych, który jest dzisiaj polecany przez projektantów do ozdabiania eleganckich wnętrz. Używając gotowych mieszanek do wykonania stiuku weneckiego, również Ty możesz udekorować nim ściany i nadać pomieszczeniu luksusowy wygląd. Sprawdź, jak położyć stiuk wenecki oraz jaki efekt można dzięki niemu uzyskać.

Chcąc najprościej wytłumaczyć, co to jest stiuk wenecki, wystarczy powiedzieć, że jest to dekoracyjny tynk wielowarstwowy dający efekt szlifowanego marmuru. 

Ścianę pokrytą takim tynkiem rozpoznasz po nieregularnych przetarciach oraz błyszczącej powierzchni. Kojarzy się z zabytkowymi budowlami włoskimi, ponieważ istotnie ten rodzaj tynku dekoracyjnego stosowany był jeszcze za czasów starożytnego Rzymu. Spotkasz się z nim również w wielu kościołach i pałacach renesansowych oraz barokowych.

Dzisiaj jego unowocześniona wersja wykorzystywana jest również do ozdabiania wnętrz mieszkalnych. 

Gdzie możemy zastosować stiuk wenecki? 

Można nakładać go we wnętrzach na tynki gipsowe i cementowo-wapienne, beton, płyty gipsowo-kartonowe oraz inne powierzchnie pokryte gładziami. Powstająca z niego warstwa tynkowa jest twarda, błyszcząca oraz odporna na uszkodzenia i zabrudzenia.

Dekoracja sprawdzi się zarówno na ścianie, jak i na suficie. Stiuk wenecki najczęściej stosowany jest w salonie, zwłaszcza w dużych przestronnych wnętrzach. Ponieważ imituje naturalny kamień, nadaje im luksusowego wyglądu. Szczególnie polecany jest do pomieszczeń w stylu klasycznym, chabby chic, a także chłodnych i minimalistycznych wnętrz w stylu nowoczesnym.

Tynk świetnie prezentuje się na jednej lub dwóch ścianach, można go także zastosować na filarach i na kominku. Podobnie stiuk można wykorzystać w sypialni urządzonej w eleganckim stylu.

Stiuk wenecki doskonale sprawdza się w łazienkach i w kuchni. Należy go jednak zabezpieczyć przed wilgocią dodatkową warstwą wosku impregnującego. Wówczas z powodzeniem może zastąpić płytki.

Wiele osób stosuje stiuk wenecki w przedpokoju, któremu można dzięki temu nadać szykownego wyglądu. Gładka i błyszcząca powierzchnia dodaje wnętrzu głębi i łatwo usuwać z niej zabrudzenia.

ofe-5847238-70013 w-70013

Jaki jest koszt jego wykonania?

Stiuk wenecki sprzedawany jest jako gotowa masa w opakowaniach o różnej wadze. Jego cena niestety nie jest niska – za 1 kg produktu renomowanej marki trzeba zapłacić około 50 zł. Oczywiście na rynku dostępne są też tańsze wersje – dostać można nawet stiuk w cenie około 20 zł za 1 kg.

Na pokrycie ściany o powierzchni 10 m2 trzema warstwami tynku potrzebnych jest nawet 15 kg materiału, a to oznacza, że cena stiuku weneckiego dobrej jakości do takiej dekoracji wyniesie około 800 zł. Należy jeszcze wziąć pod uwagę koszt zakupu produktów dodatkowych np. wosku zabezpieczającego, gruntu i specjalnej pacy weneckiej (łącznie to około 200 zł).

Można jednak znaleźć i tańsze materiały na bazie akrylu np. za około 350 zł kupimy zestaw wszystkich produktów niezbędnych do pokrycia ściany o powierzchni 19 m2.

A ile kosztuje położenie stiuku za metr kwadratowy? Cena za m2 robocizny za stiuk wenecki wynosi zazwyczaj około 250–330 zł w zależności od regionu. Najwięcej zapłacą mieszkańcy takich miast jak Kraków czy Warszawa, najmniej między innymi w Białymstoku czy Zielonej Górze.

Stiuk wenecki ciemnoszary

W jaki sposób nakładać stiuk wenecki?

Wykonanie stiuku weneckiego na ścianie nie jest trudne, ale zajmuje sporo czasu i wymaga przestrzegania pewnych zasad. Najważniejsze, by dokładnie przeczytać instrukcję na opakowaniu tynku i wykonać według niej kolejne czynności.

Do wykonania stiuku weneckiego niezbędne są następujące materiały i akcesoria:

 • mieszanka tynkowa na stiuk oraz pigment,
 • grunt,
 • wosk impregnujący,
 • specjalna paca wenecka do nakładania tynku i wygładzania powierzchni.

Poniżej przedstawiamy ogólne wytyczne, jak położyć stiuk wenecki krok po kroku.

 1. Przygotuj ścianę. Powinna być dokładnie oczyszczona i wyrównana, a także sucha.
 2. Zagruntuj powierzchnię ściany – wystarczy ją pomalować specjalnym gruntem jeden raz, a następnie poczekać, aż się całkowicie wchłonie i wyschnie.
 3. Nałóż pierwszą warstwę stiuku za pomocą pacy weneckiej – należy to zrobić dokładnie na kolejnych fragmentach ściany, tworząc na niej dość cienką (około 1 mm) i jednolitą warstwę tynku.
 4. Odczekaj, aż pierwsza warstwa stiuku całkowicie wyschnie.
 5. Połóż drugą warstwę stiuku, a po jej wyschnięciu także trzecią, jeśli jest to konieczne. Ostatnią warstwę wyszlifuj i wypoleruj, nadając jej idealnie gładką powierzchnię.
 6. Po kilku godzinach od położenia ostatniej warstwy powierzchnię ściany pokryj woskiem impregnującym. Po jego nałożeniu wypoleruj powierzchnię miękką szmatką, aby nadać jej połysk.

Jeśli masz wątpliwości, jak wykonać stiuk wenecki lub obawiasz się o efekt swojej pracy, zatrudnij do tego zadania fachowca. Zapraszamy również do przeczytania naszego artykułu wyjaśniającego jak samodzielnie położyć tynk strukturalny na ścianę?

Jak usunąć stiuk wenecki ze ściany?

Może się zdarzyć, że po jakimś czasie efektowna dekoracja nam się znudzi i zapragniemy pokryć ścianę np. zwykłą farbą. Warto więc wiedzieć, jak usunąć stiuk wenecki. Otóż najpierw należy zeszlifować warstwę wosku, a następnie zmiękczyć stiuk mydłem malarskim lub zmywaczem. Potem warstwy tynku należy zeskrobać skrobakiem.

Ile kosztuje tynkowanie ścian? Cennik usług tynkarskich

Konserwacja i pielęgnacja powierzchni pokrytej stiukiem 

Konserwacja nie jest trudna. Ważne jest, by zadbać o jedną podstawową kwestię, a mianowicie właściwe zabezpieczenie powierzchni dekoracyjnej. Do tego wykorzystuje się wosk impregnujący. Podstawowym zadaniem tego produktu jest ochrona struktury przed zabrudzeniami oraz ułatwienie jej czyszczenia.

Co więcej, wosk zabezpiecza też stiuk przed działaniem wilgoci, ścieraniem oraz podkreśla cały efekt dekoracyjny. Dzięki właściwemu zabezpieczeniu kolory wybranej struktury pozostaną żywe przez długi czas, nie wyblakną i nie stracą nic ze swej dekoracyjności.

Czyszczenie stiuku weneckiego również nie powinno przysporzyć żadnych problemów. Aby usunąć lekkie zabrudzenia, wystarczy użyć do tego:

 • ciepłej wody z dodatkiem delikatnego detergentu,
 • miękkiej gąbki lub szmatki.

Ścianę należy delikatnie przemyć, a następnie delikatnie osuszyć z największego zawilgocenia i pozostawić do całkowitego wyschnięcia. Trzeba jednocześnie pamiętać o tym, by do czyszczenia tej struktury dekoracyjnej nie używać twardych szczotek czy proszków ściernych.

Co jednak zrobić, gdy na stiuku weneckim pojawią się mocne plamy? W takim przypadku najlepiej użyć specjalistycznego mydła malarskiego. Po rozpuszczeniu go w wodzie trzeba szybko umyć zabrudzoną strukturę. Po takim czyszczeniu stiuku weneckiego należy zapewnić w pomieszczeniu dobrą wentylację, by ściana szybko wyschła.

Jaki tynk będzie najlepszy na elewację domu?

Strukturę można również odnowić, np. gdy jej kolor przestał się już podobać czy pasować do aranżacji pomieszczenia. Wtedy wystarczy przemalować ścianę, na której położony jest stiuk, specjalistyczną farbą do efektów dekoracyjnych. Wcześniej jednak należy zmatowić powierzchnię i pokryć ją farbą  przeciwko zaciekom i plamom. W ten sposób farba z wybranym nowym kolorem zyska o wiele lepszą przyczepność do ściany ze strukturą dekoracyjną.

Warto też wiedzieć, że na powierzchnię ze stiukiem weneckim można położyć kolejną warstwę tynku, gdy chce się odświeżyć wnętrze lub nieco zmienić jego wygląd.

W niektórych sytuacjach trzeba usunąć stiuk i nałożyć go od nowa. Dzieje się tak przede wszystkim wtedy, gdy na strukturze pojawią się pęknięcia lub zostanie ona zabrudzona tłuszczem. W zależności od grubości warstwy tynku dekoracyjnego można go skuć lub zeszlifować, a nierówności wyrównać szpachlą.

Stiuk wenecki w pytaniach i odpowiedziach

Nakładanie stiuku weneckiego wiąże się z zachowaniem odpowiedniej kolejności i wykonywania pracy krok po kroku. Konieczne jest też pamiętanie o kilku istotnych kwestiach, by efekt był jak najbardziej zadowalający, a stiuk zachwycał przez długi czas. Poniżej przedstawiamy odpowiedzi na najczęstsze pytania.

Czy stiuk wenecki można myć?

Aby wyczyścić stiuk, można użyć wilgotnej ściereczki. Dozwolone jest także użycie delikatnych detergentów. Ciepła woda powinna poradzić sobie z większością zabrudzeń. Warto też pamiętać o tym, by po położeniu stiuku odpowiednio go zabezpieczyć, dzięki czemu jego czyszczenie będzie prostsze.

Wosk na stiuku. Jak nałożyć?

 • Jak nałożyć wosk na stiuk? Na powierzchnię należy nanieść go za pomocą pacy lub suchej szmatki. Wosk trzeba nakładać równomiernie, usuwając za każdym razem jego nadmiar.
 • Ile warstw wosku na stiuk nałożyć? Zazwyczaj woskowanie powtarza się dwu-, trzykrotnie, zachowując jednogodzinne odstępy. Istotna jest też odpowiedź na pytanie, po jakim czasie polerować wosk na stiuku. Czynność tę należy wykonać, po upływie kilku minut po naniesieniu ostatniej warstwy. Polerowanie najlepiej wykonać suchą szmatką wełnianą.

Autor artykułu

Nowości w tej kategorii

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

Ściany, sufity, tynki
Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe
26.09.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking farb do ścian: najlepsze farby białe i kolorowe

Planujesz malowanie ścian? Kluczem do sukcesu będzie więc wybór odpowiedniej farby. To od jej jakości zależy między innymi...

Ściany, sufity, tynki
Ranking gruntów głęboko penetrujących
22.08.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ranking gruntów głęboko penetrujących: który warto wybrać?

Planujesz malowanie ścian? Prawdopodobnie potrzebny Ci będzie grunt głęboko penetrujący, który sprawdza się w przypadku st...

Ściany, sufity, tynki
Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2
22.06.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Ile kosztuje szpachlowanie ścian? Cena za m2 szpachlowania i gipsowania

Usługi związane z wykańczaniem mieszkań najczęściej obejmują malowanie ścian....

Ściany, sufity, tynki
Osuszanie ścian w domu
27.02.2023 r. Zuzanna Kaliska-Borowicz

Osuszanie ścian w domu. Czym się je przeprowadza i ile kosztuje?

W starym (ale także niejednokrotnie w nowym!) budynku może dojść do problemat...

REKLAMA
Zamknij