8 ponadczasowych projektów domów z dachem dwuspadowym
Dom z dachem dwuspadowym to klasyk, który można spotkać na większości osiedli w Polsce. Ponadczasowy wygląd i prosta konstrukcja to nie jedyne zalety tego rozwiązania. W dzisiejszym artykule postaramy się przybliżyć temat najpopularniejszego rodzaju dachu w domach jednorodzinnych oraz przedstawimy 8 propozycji gotowych projektów z naszej oferty.
Najważniejsze funkcje dachu
Dach to niewątpliwie jeden z elementów, którym poświęcamy największą uwagę podczas wyboru projektu. Wielu inwestorów uważa go za wizytówkę domu – stanowi jego najbardziej wyeksponowaną i najwyżej położoną część. Geometria dachu (kąt nachylenia, wysokość głównej kalenicy i jej kierunek oraz układ połaci dachowych) wpływa na estetykę i charakter całej bryły, nadając jej właściwe proporcje.
Najważniejszą jednak funkcją dachu jest ochrona przed czynnikami atmosferycznymi: deszczem, śniegiem, wiatrem. Dodatkowo jego konstrukcja pełni funkcję stabilizującą całość budynku.
Rodzaje dachów, które możesz spotkać w domach jednorodzinnych
Rodzaje dachów możemy wyróżnić na podstawie kształtu ich połaci. Najpopularniejszym rozwiązaniem są dachy dwuspadowe, które wielu inwestorom kojarzą się z klasyczną, ponadczasową bryłą. W ostatnich latach na popularności zyskały także dachy bez okapu – stosowane szczególnie w domach w stylu „nowoczesnej stodoły”.
Poza dwuspadowymi w przestrzeni możemy spotkać głównie dachy: czterospadowe (kopertowe, namiotowe), wielospadowe (wielopołaciowe), jednospadowe i płaskie. Pozostałe rozwiązania, takie jak dachy naczółkowe czy mansardowe są obecnie sporadycznie wykorzystywane w budownictwie jednorodzinnym.
Zalety dachu dwuspadowego
Aspekt ekonomiczny jest jednym z głównych czynników, który inwestorzy biorą pod uwagę przy budowie domu. Na tle pozostałych dach dwuspadowy wyróżnia stosunkowo niski koszt wykonania. W porównaniu do dachów czterospadowych ma znacznie mniejszą powierzchnię.
Dach dwuspadowy docenią także osoby planujące poddasze użytkowe ze względu na większe możliwości aranżacji przestrzeni. Co więcej, przez prostą konstrukcję zminimalizowane zostaje ryzyko błędu na budowie oraz liczba miejsc mogących wpływać na utratę ciepła. Niewątpliwą zaletą dachu dwuspadowego jest także możliwość dopasowania do większości działek, ze względu na obowiązujące zapisy miejscowych planów zagospodarowania przestrzennego.
Wybrane projekty domów z dachem dwuspadowymi
W zestawieniu przedstawimy 8 propozycji z dachem dwuspadowym – 4 tradycyjne bryły oraz 4 propozycje o nowoczesnej estetyce. Staraliśmy się bazować głównie na nowszych projektach, jednak w rankingu nie zabraknie znanym większości klasyków. Domy zostały uszeregowane według metrażu.
Miami 2 C dom mieszkalny, całoroczny SLN2821 (47 m2)
Klasyczna, prosta bryła projektu Miami 2 C to dobry wybór dla osób, którym zależy na projekcie tanim w budowie. Sprawdzi się szczególnie dla młodych par lub rodzin z jednym dzieckiem, które marzyły o własnym kącie. Część dzienna stanowi serce domu, a z salonu można wyjść bezpośrednio na taras. Wielbiciele majsterkowania docenią stosunkowo duże pomieszczenie gospodarcze, o powierzchni prawie 6 m2.
Stodoła Chalet KRY1009 (71,64 m2)
Bryła z ponadczasową, drewnianą elewacją Stodoły Chalet została przełamana dużymi przeszkleniami, nadającymi jej nowoczesnego designu. Jest to nowość w naszej ofercie, na którą powinny zwrócić uwagę rodziny 2+1 lub 2+2. W projekcie przewidziano 2 sypialnie na poddaszu oraz 1 na parterze, którą z powodzeniem można wykorzystać także jako gabinet ze względu na lokalizację bezpośrednio przy wejściu do domu.
Mokka 16 mini WOF1184 (90 m2)
Seria projektów, której nie trzeba przedstawiać – Mokka, tym razem w wariancie 16 mini. Tradycyjna bryła na planie prostokąta, kryta dachem dwuspadowym. Dom został wyraźnie podzielony pod kątem funkcjonalnym. Część dzienna składa się z otwartej kuchni, salonu z bezpośrednim wyjściem na taras oraz niewielkiej łazienki. Strefa nocna to 3 komfortowe sypialnie z dużą łazienką, w której przewidziano dodatkowe miejsce na pralkę. Projekt przewiduje strop żelbetowy, cechujący się największą wytrzymałością. Z powodzeniem na strychu można więc przechowywać cięższe przedmioty, które nie znalazły swojego miejsca w przestrzeni użytkowej.
uA344 WCB1488 (103,68 m²)
Minimalizm w nowoczesnej odsłonie, czyli projekt uA344. Z pozoru prosty dom, kryje w sobie bardzo ciekawy układ funkcjonalny – z salonem i kuchnią w centrum. Strefa dzienna oddziela master bedroom od pozostałych 2 sypialni, dzięki czemu mieszkańcy mają zapewnione większe poczucie intymności. Taki układ sprawdzi się szczególnie w przypadku rodzin z dziećmi w wieku szkolnym, gdy nie ma już potrzeby by sypialnia rodziców była blisko pokojów pociech.
Koliber 2 BSA2013 (115,08 m²)
Projekt Koliber 2 to propozycja dla inwestorów mierzących się z problemem wąskiej działki. Autor projektu udowodnił, że nawet w przypadku działki o szerokości poniżej 14 m, można zaprojektować wygodny układ funkcjonalny. Projekt zakłada typowy podział na strefę dzienną na parterze oraz strefę nocną na poddaszu. Koliber 2 to prosta, klasyczna bryła – dla inwestorów szukających tradycyjnych rozwiązań.
HomeKoncept 117 wariant 01 KRX1242 (121,55 m²)
Nowość na stronie - HomeKoncept 117 wariant 01 pokazuje, że czasem mniej znaczy więcej. Jego nowoczesna, minimalistyczna bryła, będzie pasować do każdego otoczenia. Dwuspadowy dach bez okapu pokryty jest blachą, a zaproponowana biała elewacja, została urozmaicona o elementy drewniane. Dzięki temu mimo pozornej surowości sprawia wrażenie przytulnej. Projekt posiada 3 sypialnie, w tym 2 z prywatnymi garderobami. W bryle przewidziano garaż jednostanowiskowy.
Dom przy Słonecznej 10 KRK1622 (130 m²)
Jak sama nazwa wskazuje, projekt przy Słonecznej 10 to propozycja dla osób posiadających działkę z wjazdem od południa – strony najlepiej nasłonecznionej. Strefa dzienna przewidziana została od frontu, natomiast od strony tylnej elewacji zaplanowano 3 przestronne sypialnie. Projekt cechuje prosta, klasyczna architektura. Dach dwuspadowy pokrywa całość bryły, łącznie z częścią garażową.
Modern House New House 790 wariant 2 (172,58 m²)
Bryła nowoczesnej stodoły projektu Modern House New House 790 wariant 2 została przełamana płaskim zadaszeniem nad częścią garażową. Charakteru dodają duże przeszklenia, które w przypadku tylnej elewacji rozciągają się prawie na całej szerokości salonu i kuchni. W projekcie przewidziano 3 sypialnie na poddaszu (w tym master bedroom) oraz gabinet na parterze.
W przypadku projektów z dodatkowym płaskim zadaszeniem warto dokładnie zweryfikować zapisy warunków zabudowy lub miejscowego planu zagospodarowania i ustalić, czy takie rozwiązanie będzie dopuszczalne na danej działce.
Kilka słów na koniec
Domy z dachem dwuspadowym cieszą się bardzo dużym zainteresowaniem, dlatego też dbamy o to, by nasza baza była na bieżąco uzupełniana o nowe projekty. Jeśli masz wątpliwości czy na swojej działce możesz wybudować dom z tym rodzajem dachu, skorzystaj z bezpłatnej analizy działki.
Do usłyszenia!
Kamila Szymkowiak
Twoja doradczyni Extradom.pl
Dodano: 05.12.2023 | Zaktualizowano: 05.12.2023
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora