Więźba prefabrykowana

nowości, pytania, odpowiedzi

Galeria zdjęć

więcej »

Więźba dachowa prefabrykowana jest to więźba, której wiązary nie powstają, jak w przypadku więźby tradycyjnej, na budowie wykonane przez cieśli, lecz są wcześniej skonstruowane w fabryce, przywożone na plac budowy gotowe i umieszczane na budynku. Wiązary takiej więźby składają się z belek tarcicowych, połączonych płytkami kolczastymi. Nie są to zatem standardowe połączenia ciesielskie. Podstawowym atutem więźby prefabrykowanej jest krótki czas jej montażu - 1-2 dni. Ponadto cechuje ją duża nośność przy minimalnym zużyciu drewna. Pozwala to na uniknięcie stosowania słupów, dzięki czemu swobodniej można kształtować przestrzeń na poddaszu. Ponadto pas dolny więźby może służyć jako strop nad poddaszem. Wadą rozwiązania jest konieczność montażu za pomocą dźwigu przy dużych rozpiętościach dachu, ze względu na znaczny ciężar wiązarów. Wpływa to znacznie na cenę inwestycji, a dodatkowo nie na każdej działce możliwe jest operowanie dźwigiem.

Zadawaj pytania, publikuj posty i zdjęcia związane z Więźba prefabrykowana
Zaloguj się lub Zarejestruj

Ostatnia aktywność

zadał(a) pytanie.

Czy do tego projektu istnieje dach wiązarowy prefabrykowany o kącie nachylenia 30 stopni i gdzie można ewentualnie go zamówić. Pozdrawiam.

0

opublikował(a) plik.

20 września 2019

1

podoba się to.

5 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  18 marca 2020

Dzięki

  0   ·  31 marca 2020

Jaki jest kąt dachu

  0   ·  31 marca 2020

Taki jak w projekcie... 30*

  0   10 września 2019

  1   21 lipca 2019

  1   21 lipca 2019

zadał(a) pytanie.

Jakie są koszty dachu z kratownicy?

0

(Extradom)

21 sierpnia 2018

Drodzy Extradomowicze, jakiego wyboru dokonać pomiędzy więźbą prefabrykowaną, a tradycyjną? Czy moglibyście wskazać argumenty przemawiające za jednym jak i drugim rozwiązaniem?

Wydaje się, że więźba prefabrykowana powinna być oczywistym wyborem - znacznie przyśpiesza proces budowy, konstrukcja jest dokładniejsza, można zaoszczędzić przy budowie stropu oraz pozwala na zaoszczędzenie miejsca.

0

12 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  3   ·  22 sierpnia 2018

opublikował(a) plik.

, i podoba się to.

  2   ·  22 sierpnia 2018

Aaaaaa i roznica miedzy tradycyjna a z kratownic to w naturalnej mamy poddasze uzytkowe a przy kratownicach juz nie , a cena pewnie ta sama a moze i wyzsza bo przy kratownicach idzie pewnie wiecej drewna na wykonanie 😉

i podoba się to.

  0   ·  23 sierpnia 2018

Bardzo dziękuję za odpowiedzi i zdjęcie - na pewno ktoś skorzysta z Waszych porad 😃

(MiTek Industries Polska Sp. z o.o.)

26 czerwca 2018

Zakup gotowej więźby – prefabrykowanych wiązarów dachowych

Coraz częściej, na polskich budowach, stosuje się elementy prefabrykowane, a więc produkowane w fabrycznych halach, na specjalistycznych maszynach. Dotyczy to także więźby dachowej, która później przyjeżdża w gotowych elementach z fabryki.

Dlaczego warto zdecydować się na więźbę prefabrykowaną?

Ważną zaletą korzystania z prefabrykacji jest gwarancja jakości. Gdy projekt został wykonany przez biuro projektowe, drewno kupiliśmy w tartaku a konstrukcję wzniósł cieśla często nie jest jasne kto odpowiada za końcowy efekt. Fabryka wiązarów zaś to projektant, tartak i cieśla w jednym, a więc odpowiedzialność spada na producenta.

Warto dodać, że wytwórcy konstrukcji podlegają procesowi unijnej certyfikacji i ich praca jest regularnie weryfikowana przez właściwe instytucje. Dlaczego jeszcze warto zainwestować w prefabrykat?

● Wybierając gotowe wiązary z fabryki budowa naszego domu zyska na czasie, ponieważ montaż trwa od jednego do dwóch dni.

● Prefabrykowana więźba cechuje się bardzo wysoką jakością i precyzją wykonania, ponieważ dzięki zastosowaniu nowoczesnych maszyn i komputerów można tworzyć konstrukcje o bardzo dokładnych wymiarach.

● Więźba prefabrykowana nie wymaga budowy kosztownego stropu, ponieważ dolne pasy wiązara tworzą strop. Dzięki temu można zaoszczędzić pieniądze rezygnując z budowy ciężkiego stropu.

● Gotowe wiązary nie wymagają podparcia jeśli ich rozpiętość nie przekracza 30m, dzięki czemu można zaoszczędzić i zagospodarować więcej przestrzeni w budynku.

● Więźby prefabrykowane dzięki technologii w jakiej są tworzone pozwalają zazwyczaj stworzyć poddasza bez słupów. Łatwo się tworzy dachy łukowe, manasardowe, o nietypowych kształtach.

● Drewno do produkcji więźby prefabrykowanej jest suszone w 70 stopniach Celsjusza. Dzięki temu belki nie muszą być impregnowane gdyż w takich temperaturach ginie wszelkie życie biologiczne (owady, pleśni, grzyby).

● Dzięki precyzji, z którą wykonywane są prefabrykowane więźby możliwe jest wykonanie nawet najbardziej skomplikowanych form.

1

podoba się to.

  0   ·  26 czerwca 2018

Zobacz adresy dostawców prefabrykowanej więźby w twoim regionie >>> http://www.dachymitek.pl/producenci_mapa.htm 

  0   ·  26 czerwca 2018

Jak widzę te blaszki łącznikowe, to mnie trzęsie.

  0   ·  27 czerwca 2018

no dokładnie

  0   9 kwietnia 2018

  0   9 kwietnia 2018

  2   9 kwietnia 2018

  0   9 kwietnia 2018

  0   9 kwietnia 2018

  0   9 kwietnia 2018

  0   9 kwietnia 2018

  1   9 kwietnia 2018

  0   9 kwietnia 2018

  0   9 kwietnia 2018

  0   9 kwietnia 2018

  0   9 kwietnia 2018

2 kwietnia 2018

Dzień dobry. Pomiędzy projektem wiązarów, a wizualizacją jest rozbieżność. W projekcie, wiązary są trójkątne, a w wizualizacji mają wypuszczone pod kątem 30* krokwie. Jakie rozwiązanie wybraliście w czasie realizacji budowy?

0

  0   ·  10 kwietnia 2018

My zdecydowaliśmy się na taki projekt.

  0   ·  20 maja 2018

Dziękuję za odpowiedź. Ja ostatecznie zrezygnowałem z prefabrykatów, bo miałem wątpliwości, które opisałem kilka postów poniżej.

(Extradom)

14 marca 2018

Drodzy Extradomowicze!

Więźba dachowa jest podstawą do podtrzymywania obciążenia pochodzącego z dachu. Pomimo tego że konstrukcja nie jest narażona na bezpośrednie oddziaływanie warunków atmosferycznych warto dodatkowo zabezpieczyć jej drewniane elementy specjalnymi środkami impregnacyjnymi.

Dużym zagrożeniem dla konstrukcji są przede wszystkim owady żerujące w drewnie oraz mikroorganizmy (np. grzyb). Powstają szczególnie na poddaszach użytkowych, gdzie panuje wilgoć, gdyż więźba jest szczelnie zaizolowana oraz nie jest wystawiona na większe przewiewy. Dodatkowe ograniczenia wentylacji i dostępu do świeżego powietrza nie pozwalają na swobodne oddychanie drewna. Impregnaty w połączeniu z drewnem zmieniają kolor na zielony, pomarańczowy lub lekko niebieskawy. Dzięki temu Inwestor wie, że elementy konstrukcyjne zostały zabezpieczone.

Czym najlepiej zabezpieczyć więźbę dachową? Czy impregnacja w połączeniu z farbą jest dobrym rozwiązaniem? Czy drewno po zaimpregnowaniu zachowuje i spełnia wszystkie właściwości?

1

podoba się to.

10 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  3   ·  15 marca 2018

witam, sam widziałem jak na składach opryskują to opryskiwaczem żeby tylko kolor był żeby było dobrze zaimpregnowane powinno być moczone w kadziach a tak niestety yo tylko powierzchowne

, i podoba się to.

  1   ·  15 marca 2018

A potem mówią że impregnowane ciśnieniowo.

podoba się to.

  1   ·  16 marca 2018

Żeby drzewo dobrze impregnat przyjęło musi buc suche i później moczone A kto tak robi ??? Przecież to co na budowe przyjeżdża jest mokre .I dopiero schnie po zamontowaniu

podoba się to.

16 lutego 2018

Czy ktoś zamawiał więźbę prefabrykowaną na ten domek?

0

16 lutego 2018

Czy ktoś zamawiał więźbę prefabrykowaną na ten domek?

0

16 lutego 2018

Czy ktoś zamawiał już więźbę prefabrykowaną na ten domek?

0

22 komentarze
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
  0   ·  29 maja 2018

Trochę nie rozumiem dylematu. Masz w projekcie wiązary, których poprawność potwierdziłaś u autora. Co zatem jeszcze chcesz zmieniać? Co znaczy "wzmocnić trochę konstrukcję i zrezygnować z wiązarów"? W sensie zastosować inny rodzaj stropu? Moim zdaniem nie ma co szukać dziury w całym ;-)

  0   ·  29 maja 2018

Masz rację, decyzja podjęta 😃 Udało się uzyskać zwrot zaliczki od firmy, która miała nam robić więźbę z prefabrykatu. Nasz wykonawca powiedział, że ogarnie temat wiązarów:)

  0   ·  30 maja 2018

Gratulacje! U mnie więźba jest już zamówiona. Czas oczekiwania 3 tygodnie. Kleszcze wymagają dużych bali drewna do wycinki, więc proponuję Wam odpowiednio wcześniej zainteresować się tematem.

Zaloguj się lub Zarejestruj, aby zobaczyć więcej treści związanych z Więźba prefabrykowana