Więźba

Galeria zdjęć

więcej »

Więźba dachowa jest to szkielet dachu, zbudowany z drewnianych belek, przenoszący obciążenia z pokrycia dachowego oraz obciążenia zewnętrzne działające na dach - wiatrem, śniegiem. Podstawowym elementem nośnym więźby dachowej są pary krokwi, oparte na murłatach, dodatkowo często towarzyszą im elementy stężające lub wsporcze, jak jętki, płatwie czy kleszcze. W zależności od typu konstrukcji wyróżnia się trzy główne rodzaje więźby dachowej - krokwiową, jętkową i płatwiowo-kleszczową. Typ więźby dachowej dobiera się do budynku w zależności od jego rozpiętości oraz obciążeń, jakie będzie miała za zadanie przenieść.

Zadawaj pytania, publikuj posty i zdjęcia związane z Więźba
Zaloguj się lub Zarejestruj

Ostatnia aktywność

doraa

Sezam 3 WOF1039doraa opublikował(a) plik.

18 marca 2018

3

karolkowska, mrówka77 i doraa podoba się to.

mrówka77
mrówka77   0   ·  18 marca 2018

gratuluję kolejnego etapu 😃

Drodzy Extradomowicze!

Więźba dachowa jest podstawą do podtrzymywania obciążenia pochodzącego z dachu. Pomimo tego że konstrukcja nie jest narażona na bezpośrednie oddziaływanie warunków atmosferycznych warto dodatkowo zabezpieczyć jej drewniane elementy specjalnymi środkami impregnacyjnymi.

Dużym zagrożeniem dla konstrukcji są przede wszystkim owady żerujące w drewnie oraz mikroorganizmy (np. grzyb). Powstają szczególnie na poddaszach użytkowych, gdzie panuje wilgoć, gdyż więźba jest szczelnie zaizolowana oraz nie jest wystawiona na większe przewiewy. Dodatkowe ograniczenia wentylacji i dostępu do świeżego powietrza nie pozwalają na swobodne oddychanie drewna. Impregnaty w połączeniu z drewnem zmieniają kolor na zielony, pomarańczowy lub lekko niebieskawy. Dzięki temu Inwestor wie, że elementy konstrukcyjne zostały zabezpieczone.

Czym najlepiej zabezpieczyć więźbę dachową? Czy impregnacja w połączeniu z farbą jest dobrym rozwiązaniem? Czy drewno po zaimpregnowaniu zachowuje i spełnia wszystkie właściwości?

10 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
jacek147
jacek147   3   ·  15 marca 2018

witam, sam widziałem jak na składach opryskują to opryskiwaczem żeby tylko kolor był żeby było dobrze zaimpregnowane powinno być moczone w kadziach a tak niestety yo tylko powierzchowne

jacek147, natalnik i MarekPopis podoba się to.

b lania67
b lania67   1   ·  15 marca 2018

A potem mówią że impregnowane ciśnieniowo.

MarekPopis podoba się to.

MarcinAsia
MarcinAsia   0   ·  16 marca 2018

Żeby drzewo dobrze impregnat przyjęło musi buc suche i później moczone A kto tak robi ??? Przecież to co na budowe przyjeżdża jest mokre .I dopiero schnie po zamontowaniu

Ja juz mam wiezbe
Krzysiek5054
Krzysiek5054   0   ·  16 marca 2018

jaki jest koszt budowy na tym etapie?

Zaloguj się lub Zarejestruj, aby zobaczyć więcej treści związanych z Więźba