Krokiew

nowości, pytania, odpowiedzi

Galeria zdjęć

więcej »

Krokiew jest to pochyła belka stanowiąca szkielet więźby dachowej, oparta na murłacie. Odpowiada za przenoszenie obciążeń od wiatru, śniegu i obciążeń własnych dachu. Ponadto nadaje dachowi spadek. Ma prostokątny przekrój o wymiarach od 5x10 do 8x16 cm. Wymiary przekroju krokwi dobiera się odpowiednio do ich rozpiętości i wartości obciążeń, które mają przenieść. Ich rozstaw zależny jest natomiast od rodzaju podkładu dachowego i od masy pokrycia. Do krokwi mocuje się prostopadle płatwie, na których kładzie się pokrycie dachowe. Krokwie łączone są ze sobą w kalenicy bezpośrednio złączem ciesielskim, przy użyciu nakładek, bądź pośrednio za pomocą deski kalenicowej. Krokiew jest elementem każdego wiązaru dachowego. Przy małych rozpiętościach więźby dachowej krokwie pracują samodzielnie, w przypadku większych rozpiętości stężane są jętkami bądź podpierane płatwiami i kleszczami.

Zadawaj pytania, publikuj posty i zdjęcia związane z Krokiew
Zaloguj się lub Zarejestruj

Ostatnia aktywność

Bianka WRP1456pawel-sek opublikował(a) plik.

5 czerwca 2019

1

Kry podoba się to.

ancia2703
ancia2703   0   ·  6 czerwca 2019

Dzień dobry 😃 Czy okno w kuchni jest tego wymiaru co w projekcie?

pawel-sek
pawel-sek   0   ·  6 czerwca 2019

Tak. 210x140. Chodziło o to żeby w kuchni było dużo światła zwłaszcza że dach nad wejściem do domu robi tam dużo cienia.

ancia2703
ancia2703   0   ·  6 czerwca 2019

Dziękuję za odpowiedź 😃 Też myśleliśmy nad tym i też nie będziemy go pomniejszać żeby nie zaciemnić kuchni ;). Pozdrawiam i życzę powodzenia w dalszej budowie:)

Zaloguj się lub Zarejestruj, aby zobaczyć więcej treści związanych z Krokiew