Dach

Pierwszym etapem montażu dachu jest więźba dachowa. Następnie przykrywa się dom papą i robi deskowanie, które zapewnia szczelność i dodatkowo ociepla poddasze. Tańszą alternatywą jest folia lub membrana, ale nie zapewnią one takiej szczelności jak drewno. Następny etap to ten najbardziej efektowny - układanie pokrycia dachowego. Ładny dach jest swoistą wizytówką budynku. Bezdyskusyjnie musi się dobrze prezentować. Przy wyborze pokryć dachowych, trzeba się kierować jednak nie tylko estetyką, ale i funkcjonalnością. Do domów tradycyjnych pasuje dachówka ceramiczna tradycyjna, typu „karpiówka” lub blacho dachówka. Pierwsze rozwiązanie jest trwalsze i wygląda efektowniej, ale kosztuje więcej. W przypadku tańszej blacho dachówki, niewprawne oko nie dostrzeże różnicy. Trzeba się jednak liczyć z hałasem podczas opadów deszczu i rdzą. Nowoczesne domy pięknie prezentują się z płaską dachówką ceramiczną lub blachą „na rąbek”.

Zadawaj pytania, publikuj posty i zdjęcia związane z Dach
Zaloguj się lub Zarejestruj

Ostatnia aktywność

Superdekarz

Superdekarz (Superdekarz)

2 godz temu

„Marudny dekarz” to nie takie zło!

Rozmowa z Rafałem Szczepańskim, trzykrotnie nagrodzonym tytułem SUPERDEKARZ ROKU, właścicielem firmy „Ciesielstwo-Dekarstwo Szczepański” z Poddębic /woj. Łódzkie.

 

Inwestorzy biorący udział w naszym badaniu “Pod pewnym dachem” często wskazywali, że nie lubią “marudzenia” dekarzy (że dach jest trudny, że dachówka nie taka itd.). Z drugiej strony, nie lubią zbyt optymistycznych założeń co do kosztorysu i terminu zakończenia budowy dachu.  Jak Pana zdaniem znaleźć kompromis?

„Marudzenie” dekarza to bardzo ciekawe określenie. Idąc tym tropem trzeba by uznać, że klient oczekujący równego dachu, szczególnie z dachówki ceramicznej płaskiej, jest również marudny. Każdy człowiek niezależnie, jaki zawód uprawia, dąży do używania w pracy takich materiałów czy urządzeń, które maksymalnie usprawnią wykonywanie jego obowiązków. Dlaczego zatem dekarz ma nie zwracać uwagi na jakość stosowanych przez siebie materiałów? Dlaczego klient kupujący materiał „na własną rękę”, bez konsultacji z wykonawcą i otrzymujący z hurtowni „Cena Cena Cena” materiały najtańsze i najniższej jakości, ma otrzymać tyle samo gwarancji na wykonawstwo, co inwestor wybierający materiały z najwyższej półki? Kto będzie przyjeżdżał do odklejającej się taśmy kalenicowej, spękanego silikonu czy okien, na których ramie pojawi się grzyb? Zapewne nie handlowiec, który to sprzedał. Dopóki producenci będą wprowadzać na rynek substytuty dobrej jakości produktów, dopóty będą „marudni dekarze” tacy jak ja.

 

A jak to wygląda u Pana?

W moim przypadku klient czeka na mnie z zakupem materiału lub gdy ma już zakupiony materiał, wymieniamy te elementy, które według mnie są marnej jakości. Ostatecznie nie podejmuję się wykonawstwa i nie mam już tego problemu. Moim kolegom czasami jedyne, co pozostaje, to przekonać handlowców, z którymi współpracują, do sprzedaży dobrej jakości produktów dla dobra inwestora, jak i własnego, bo ataku z dwóch stron klient nie odbierze jako „marudzenie”. Inną kwestią jest zaniżanie ilości sprzedawanego materiału przez takie tanie hurtownie, bo policzą dachówkę z najmniejszego zapotrzebowania, nie mówiąc o doliczeniu materiału na docinki. I taki Inwestor ma pretensje do „Pana Boga”, że kupił tam, gdzie na końcu była najniższa kwota, nie prosząc wykonawcy o weryfikację ilości i nie zadając sobie pytania, dlaczego w innym składzie otrzymał wyliczenie na paletę dachówki więcej. 

 

Jakie technologie wprowadzone przez producentów dachówek wpłynęły znacząco na Pana pracę? Które z rozwiązań/produktów marki Braas?

Dla mnie w kontakcie z dachówką najważniejsza jest prostota, szczelne zamki i powierzchnia bez tzw. pajączków. Produkowane w ostatnich latach dachówki znacząco poprawiły swoją jakość, choć jeszcze są na rynku modele dachówek, których wolałbym nie dotykać. Kiedy tylko klient o którymś z nich wspomina, od razu dorzucam paręnaście złotych do metra dachu za wykonawstwo, bo wiem, ile dni stracę na szlifowaniu każdej dachówki, by później dach wyszedł równy i by nie musieć tłumaczyć się klientowi: „bo dachówka była krzywa”. Szczelne zamki dają mi pewność, że zimą, nawet jeśli zastosuje wyłącznie membranę, klient nie wejdzie na poddasze i nie zauważy nawiewów śniegu. Nie będę wysłuchiwał, że dach źle położony, że polecona dachówka do niczego nie podobna. Podobnie jest z dobrą powłoką. Daje ona pewność czystości i długotrwałej estetyki dachu. Zarówno Cisar, jak i glazura Topline dają mi pewność, że nawet chodząc po dachówce w trakcie budowy dachu, albo jak inwestorowi omsknie się noga i zamiast na ławie kominiarskiej stanie na dachówce, to nic się nie stanie. Nie pozostanie ślad, a najbliższy deszcz zmyje wszelkie nieczystości. Dzięki temu klient za dobrą robotę poleci mnie, a za te najważniejsze dla mnie cechy dachówki, produkt Braasa.

 

Jakie domy buduje się w okolicach Łodzi, czyli Pana regionie działania? Czy inwestorzy są tradycjonalistami, czy chętnie korzystają z nowości produktowych?

Ogólnie możemy zauważyć dwa trendy w pokryciach dachowych. Pierwszy z nich to budowa domów jednokondygnacyjnych z poddaszem nieużytkowym. Z reguły są to domy o charakterze klasycznym z dachówką holenderką płaską lub betonową tradycyjną. Drugim nurtem, jaki możemy obserwować, są domy piętrowe z dachami dwuspadowymi o poddaszu użytkowym. Na takich budynkach dominujące jest pokrycie dachowe płaskie. W przypadku dachówek sprawdza się Teviva, gdyż według opinii większości inwestorów, jej powierzchnia jest gładka o umiarkowanym stopniu połysku. Na te dwie cechy dachówki klienci liczą najbardziej. Wspomniany połysk nie jest zbyt agresywny dla osób oczekujących, że ich dach będzie miał charakter matowy, zaś dla Inwestorów poszukujących gładkości glazury - Cisar w pełni spełnia ich oczekiwania. Miłośnicy efektownych dachów zawsze oczekują dachówek w szarym krysztale glazurowanym.

 

Co uważa Pan za najtrudniejsze w prowadzeniu firmy dekarskiej?

Jak każdy przedsiębiorca powiem, że najtrudniejsze są „papierki”. Jednak w naszej branży problemy piętrzą się od momentu, kiedy zadzwoni inwestor z informacją, że chce, byśmy to właśnie my wykonywali mu dach, aż po dzień wypłaty ostatniej złotówki z wynagrodzenia. Dla mnie najtrudniejsza w prowadzeniu firmy jest dyskusja z kierownikiem budowy. Czasem temat opiera się o konstruktora, co należałoby zmienić w projekcie, by dach służył klientowi długie lata. Męczymy się z kominem w koszu, oknem dachowym pod lukarną albo wolim okiem o złych proporcjach. Nie ma projektu bez wady. Osobiście zajmuję się również konstrukcjami dachowymi, więc każdy projekt to konkurs „znajdź 10 błędów”. Najtrudniejsze jest udowadnianie, że jednak papier wszystkiego przyjmować nie powinien.

 

Czym jest dla Pana zawód dekarza?

Dekarstwo, jeszcze jak połączymy je z ciesielką dachową, to bardzo interesujący, a także - moim zdaniem - prestiżowy i wymagający zawód. Trzeba mieć ogromną wyobraźnię przestrzenną, widzieć, jak powinny się układać rzędy dachówki na dachu. Trzeba mieć wiedzę odnośnie praw fizyki, by wiedzieć, jak go odpowiednio zabezpieczyć obróbkami przed przenikaniem wody. To nie jest wbrew pozorom praca odtwórcza, gdyż każdy dach jest inny. Do każdego dachu należy od nowa opracować obróbki kominów, przeanalizować projekt, czy wszystko, co jest w nim wyrysowane, da się wykonać, a jeśli nie, to na nas spoczywa odpowiedzialność za wskazanie błędu i jednocześnie rozwiązania problemu. Dekarz to nie „brudas” układający na oślep dachówki w rządku - to specjalista od złożenia ogromnej ilości malutkich elementów wpływających na szczelny, funkcjonalny i estetyczny dach w jedną spójną całość, która będzie pełnić swoje funkcje przez dziesiątki lat. Bez dekarza, nawet z najlepszym materiałem, każdemu z nas leciałoby na głowę. Dekarz to konstruktor, architekt, doradca techniczny, psycholog i esteta w jednym, a o pieniądzach dżentelmeni nie rozmawiają.

Superdekarz
Superdekarz   0   ·  1 godz temu

Źródło: superdekarz.pl 

papa76

Oceania WRP1523papa76 opublikował(a) plik.

8 godz temu

Pp77
Pp77   0   ·  32 min temu

Widzę, że Bożenka czuwa na budowie:) pozdrowienia dla mamy

Pedros4

Pedros4 zadał(a) pytanie.

Wczoraj o 14:19

Ocieplanie poddasza pianką poliuretanową

Czy ktoś z Państwa ocieplał dom pianką poliuretanową kilka lat temu i może napisać z doświadczenia czy po np 10 latach pianka nadal dobrze izoluje i zachowuje swoje parametry? Jakie macie zdanie na temat takiego ocieplenia, czy jest lepsze, zdrowsze niż wełna?
9 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
Pedros4
Pedros4   0   ·  7 godz temu

Dlatego póki co też się skłaniamy ku wełnie. Nie ma tu żadnego zwolennika pianki, który z doświadczenia mógłby coś napisać? 😃

kika*22
kika*22   1   ·  4 godz temu

Zwolenicy pianki na extra na pewno są;-) My na przykład będziemy ocieplać pianką i wiem, że już nie jedna osoba tutaj też nią ocieplała

Brzulik podoba się to.

Brzulik
Brzulik   1   ·  2 godz temu

U nas ocieplony jest strop pianka, dach będziemy ocieplac w ten sam sposób. Co do palenia się pianki, zależy jaka. Nasza się nie pali, Pan nam kawałek podpalił a raczej probowal 😃 i żadnego ognia nie było. Dla nas nr 1 jest pianka.

kika*22 podoba się to.

dixon7

August PS WRW1238dixon7 opublikował(a) plik.

Wczoraj o 14:12

iwanienka
iwanienka   0   ·  19 godz temu

Witam, co jest na dachu?

dixon7
dixon7   0   ·  8 godz temu

Blacha Novatic

kasiakrak

APS 234 LUA1267kasiakrak opublikował(a) plik.

Wczoraj o 08:27

6

kinia61, RafMar, kowali_kw i 3 innym podoba się to.

7 komentarzy
Zaloguj się, aby zobaczyć pozostałe komentarze
kasiakrak
kasiakrak   0   ·  Wczoraj o 14:47

Wystarczy w budowlanym kupić taką cieniutką ,plastikową siatkę .Z jednej strony grządki przymocować do ziemi np grubym drutem ,wygiętym w "U" ,a z drugiej strony na końcu przymocować listewkę i nakrywać truskawki.

MONIKA&ANDRZEJ
MONIKA&ANDRZEJ   1   ·  20 godz temu

Dziękuję bardzo Kasiu

kasiakrak podoba się to.

RafMar
RafMar   1   ·  19 godz temu

Pięknie 😍😍😍

kasiakrak podoba się to.

Zaloguj się lub Zarejestruj, aby zobaczyć więcej treści związanych z Dach