Pokój dla dziewczynki – jak odpowiednio urządzić pokój dla dziewczynki?
Odpowiednio zaaranżowany pokój dla dziewczynki to przestrzeń łącząca wiele funkcji – powinna być przytulna, sprzyjająca zabawie, nauce oraz wypoczynkowi. Nie bez znaczenia są również kolory oraz styl wnętrzarski, w jakim urządzimy wnętrze. Sprawdź nasze wskazówki i przekonaj się, że aranżowanie pokoiku dziewczynki może być wspaniałą zabawą!
Dziecięce pokoje wymagają odpowiedniej aranżacji – niezależnie od tego, w jakim stylu wybraliśmy projekt domów, przestrzeń, w której na co dzień przebywa dziecko, musi być dostosowana do wymogów małego człowieka. Ważne są nie tylko meble do pokoju dziecięcego, ale również ciekawa koncepcja wnętrza. Jak stworzyć funkcjonalną i przytulną aranżację?
Pokój dla dziewczynki – od czego warto zacząć aranżacje pokoju?
Pokój dla dziewczynki to przestrzeń, która powinna być przede wszystkim bezpieczna oraz komfortowa dla dziecka – niezależnie od jego wieku. Dobrze, żeby aranżacja pokoiku dziecięcego odpowiadała zainteresowaniom najmłodszego mieszkańca – świetnie sprawdzą się zatem meble i dodatki z motywami ulubionych bajek czy bohaterów kreskówek.
Niezależnie od tego, czy urządzamy pokój dziecka na poddaszu, czy wąskie i niewielkie pomieszczenie, powinniśmy pamiętać o tym, żeby znajdujące się w nim sprzęty spełniały normy bezpieczeństwa. Wybierajmy produkty oznaczone certyfikatami (CE dla mebli, Oeko-Tex dla tekstyliów, atest PZH dla farb) i nie oszczędzajmy na jakości.
Inspiracje na pokój dla dziewczynki znajdziemy na blogach wnętrzarskich, w katalogach oraz sklepach z artykułami dla dzieci.
Jak urządzić pokój dla dziewczynki? Najważniejsze zasady
Jak urządzić pokój dla dziewczynki, żeby przestrzeń zachęcała do zabawy, nauki i komfortowego odpoczynku? Wystrój wnętrza warto aranżować zgodnie z wiekiem dziecka i w ten sposób dobierać meble oraz pozostałe wyposażenie.
- pokój dla dziewczynki 2 latka – dziecko w tym wieku potrzebuje bliskości rodziców, a jednocześnie przestrzeni, która będzie wspierać jego harmonijny rozwój. W pokoiku warto umieścić małe krzesełka dostosowane do wzrostu dziecka, stolik do prac plastycznych oraz urządzić kreatywne miejsce do zabawy. Nie można też zapominać o uroczych dodatkach, przytulankach, namiocie tipi czy baldachimie nad łóżeczkiem.
- pokój dla dziewczynki 3 latka – nasza mała pociecha staje się coraz bardziej samodzielna, z pewnością chodzi już do przedszkola i potrzebuje funkcjonalnego biurka, dostosowanych do wzrostu półek na książeczki, tablicy, na której zawiesi swoje prace. Przydadzą się także pojemne kosze na drobne zabawki – pomogą w utrzymaniu porządku w pokoiku.
- pokój dla dziewczynki 6 lat – dziecko w tym wieku potrzebuje kreatywnej przestrzeni, w której będzie mogło uczyć się i bawić. Wygodne biurko z przestronnym blatem, duża szafa, komoda z szufladami, łóżko-domek – to wszystko doskonale sprawdzi się w pokoiku 6-latki.
- pokój dla dziewczynki 8 lat – dziewczynka w wieku szkolnym chce rozwijać swoje pasje i często samodzielnie decydować o wystroju wnętrza. Pamiętajmy o ergonomicznym krześle na kółkach, odpowiednim oświetleniu biurka, a także dekoracjach zgodnych z zainteresowaniami dziecka. Pokój w konwencji bajkowej to strzał w dziesiątkę!
To może Cię zainteresować: Drzwi do pokoju dziecięcego – jak wybrać i czym się kierować?
Pokój dla dziewczynki – jakie powinien mieć wymiary?
Pokoik dziecięcy powinien zapewniać odpowiednią ilość przestrzeni na zabawę, naukę i relaks. Ergonomiczne pomieszczenie ma od 8 do 15 m2. Niestety nie zawsze mamy do dyspozycji przestronne wnętrze – najczęściej musimy urządzić mały pokój dla dziewczynki. To spore wyzwanie, jednak nawet przy niewielkim metrażu możemy stworzyć funkcjonalną przestrzeń.
Warto np. postawić na łóżko z wysuwanymi szufladami do przechowywania. Dobrym pomysłem, szczególnie w wąskim pokoju dla dziewczynki, są też meble na wymiar – np. szafa w zabudowie.
Pokój dla dziewczynki – jak go urządzić by był funkcjonalny?
Interesuje Cię najlepszy pomysł na pokój dla dziewczynki? Zacznij od podziału przestrzeni na kilka stref – strefę zabawy, nauki oraz wypoczynku. Odpowiednie zaplanowanie przestrzeni ma kluczowe znaczenie dla harmonijnego rozwoju dziecka – wspiera zdobywanie nowych umiejętności oraz relaks.
W części przeznaczonej na zabawę może znaleźć się np. mata edukacyjna, stoliczek do prac plastycznych, kosze z zabawkami, pluszaki oraz inne rzeczy niezbędne w pokoju dla dziewczynki.
Aranżacja strefy nauki to przede wszystkim wygodne biurko, krzesło obrotowe, tablica korkowa i półki na książki. Strefę wypoczynku reprezentuje nie tylko łóżko, ale również wygodny puf lub worek do siedzenia. Poszczególne strefy warto od siebie oddzielić, np. regałem lub po prostu wyróżnić innym kolorem. Jeśli zależy nam na komfortowym i wygodnym małym pokoju dla dziewczynki, w aranżacjach uwzględnijmy także meble wielofunkcyjne.
Pomysł na pokój dla dziewczynki na poddaszu
Pokój dla dziewczynki na poddaszu może być trudny do zaaranżowania ze względu na skosy – pod nimi nie umieścimy wysokiej szafy, ale możemy zmieścić inne meble. Pod oknami dachowymi można postawić np. biurko – naturalne światło zapewni doskonałą przestrzeń do nauki.
Skosy to także idealne miejsce na łóżeczko dziecięce czy niską komodę. Przestrzeń pod dachem można też zagospodarować w sprytny sposób, np. poprzez zabudowanie jej półkami lub stworzenie szafy wnękowej. Oczywiście wystrój wnętrza oraz lokalizacja mebli będzie uzależniona od metrażu pokoju dla dziewczynki na poddaszu. Aranżacje zachęcają jednak do eksperymentowania.
Dowiedz się więcej: Pokój chłopca — jak go urządzić? Pomysły i inspiracje
Pokój dla dziewczynki – w jakim stylu go urządzić?
Modny pokój dla dziewczynki to przestrzeń, której wystrój odpowiada aktualnym trendom wnętrzarskim, a jednocześnie jest zgodna z zainteresowaniami dziecka. Niezależnie od tego, czy chcemy urządzić nowoczesny pokój dla dziewczynki, czy wnętrze inspirowane bajkami, pamiętajmy o tym, że pociecha powinna się dobrze czuć w swoim pokoiku.
Małe księżniczki, które uwielbiają kolor różowy lub lawendowy, z pewnością pokochają wnętrza wypełnione pastelowym barwami. Pokój dla dziewczynki w stylu glamour to przede wszystkim łóżko z ozdobnym wezgłowiem, np. kutym, ale także lustro w ozdobnej ramie oraz różowe mebelki.
Z kolei pokój dla dziewczynki w stylu prowansalskim to pomieszczenie z efektowną tapetą w kwiatowe motywy, królestwo jasnych kolorów, światła, a także mebli na wygiętych nóżkach. Pojemna skrzynia, ozdobna toaletka – to wszystko warto uwzględnić w aranżacji. Taki romantyczny pokój dla dziewczynki będzie świetnym rozwiązaniem dla miłośniczek Ani z Zielonego Wzgórza czy Elsy z Krainy Lodu.
Modny pokój dla dziewczynki w stylu skandynawskim to przestrzeń, w której ważną rolę grają dodatki – tipi w rogu pomieszczenia, dywan w geometryczne, czarno-białe wzorki, monochromatyczne grafiki na ścianach, fototapeta z górskim motywem czy baldachim nad łóżkiem. Skandynawskie motywy znajdziemy także w modnym pokoju dla dziewczynki w kropki. Efektowna jasna tapeta w delikatne groszki będzie świetnym tłem dla innych elementów wystroju.
Pomysł na pokój dziewczynki – jak pomalować ściany?
O czym należy pamiętać wybierając farbę do pokoju dla dziewczynki? Kolory ścian bardzo oddziałują na nastrój i budują charakter wnętrza. Warto sięgać po optymistyczne i jasne odcienie, które zapewnią dziecku dawkę pozytywnej energii.
Różowy pokój dla dziewczynki można skontrastować z białymi meblami oraz szarymi dodatkami – wówczas nie będziemy mieli wrażenia, że kolor przytłacza. Pokój dla dziewczynki szaro różowy to modne połączenie, które sprawdza się wszędzie – zarówno w niewielkim i wąskim pomieszczeniu, jak i zlokalizowanym na poddaszu.
Ciekawą alternatywą dla różu jest błękit oraz różne jego odcienie. Pokój dla dziewczynki miętowy to dawka świeżości, którą można zestawić z naturalnym drewnem, np. w postaci mebli lub desek na podłodze.
W niebieskim pokoju dla dziewczynki sprawdzi się również jasny dywan, białe mebelki i szare dodatki, np. wygodny puf do siedzenia.
Ciekawie prezentuje się także błękitny lub turkusowy pokój dla dziewczynki – kolory można połączyć z różem i stworzyć królestwo małej księżniczki. Intensywny odcień można zastosować tylko na jednej ze ścian lub wprowadzić do wnętrza pod postacią dodatków.
Kolorowy pokój dla dziewczynki to oczywiście nie wszystko – warto też postawić na jasne wnętrze, które będzie urzekało elegancją i klasą. Jeśli chcesz urządzić biały pokój dla dziewczynki, wybierz stylistykę skandynawską – jasne deski na podłodze, ściany w kolorze ecru, meble z białą okleiną. Całość można ocieplić dodatkami. W pokoju dla dziewczynki sprawdzi się również tapeta, np. z motywem lasu.
Sprawdź: Jak dostosować domową przestrzeń do małego dziecka?
Pokój dla dziewczynki – jakie meble wybrać?
Sprzęty dla dziecka powinny być przede wszystkim bezpieczne i wykonane z solidnych materiałów. Chcesz urządzić przytulny pokój dla dziewczynki? Meble warto dostosować do indywidualnych preferencji dziecka.
Pierwsze skrzypce w pomieszczeniu gra oczywiście łóżko. Na rynku mamy bogaty wybór mebli – łóżka metalowe, z fantazyjną ramą, modele drewniane, wielofunkcyjne, z tapicerowanym zagłówkiem. Dobrze, jeśli łóżko ma możliwość dostosowania do wzrostu dziecka – regulacja rozmiaru to bardzo ważna funkcja, która na pewno się przyda.
W strefie nauki powinno zagościć ergonomiczne biurko z przestronnym blatem, szufladami oraz półkami na szkolne akcesoria i artykuły papiernicze. Funkcjonalny mebel ma regulację wysokości i rośnie razem z dzieckiem. Do biurka warto dopasować wygodne krzesło z regulowanym siedziskiem oraz kółkami.
W pokoju dziewczynki musi też znaleźć się miejsce do przechowywania – pojemna szafa lub komoda z szufladami. Można w nich schować nie tylko ubranka czy akcesoria sportowe, ale również inne rzeczy. Nie zapominajmy także o regałach lub półkach na książki – to bardzo waży element wystroju.
Dodatki w pokoju dla dziewczynki
Wymarzony pokój dla dziewczynki to przestrzeń uporządkowana, w której każdy element ma swoje miejsce. Ład i harmonię zapewnią praktyczne organizery, pojemniki oraz pudełka. Te akcesoria pozwolą przechować zabawki, książeczki do kolorowania oraz wiele innych przedmiotów.
Ważnym dodatkiem są także dekoracje okienne. W romantycznym pokoju uczennicy sprawdzą się zwiewne firanki lub cięższe zasłony wykonane z miękkiego weluru. Oświetlenie zapewni lampa ścienna np. w kształcie ulubionego zwierzątka. Warto także zainwestować w lampkę biurkową, która pomoże podczas odrabiania lekcji. Wystrój uzupełni puszysty dywanik na podłodze, kolorowe poduszki na łóżku oraz grafiki na ścianach.
To oczywiście nie wszystkie dodatki, jakie powinny znaleźć się w pokoju dla dziewczynki. Inspiracji możesz poszukać również w innych naszych artykułach.
Dodano: 10.06.2021 | Zaktualizowano: 10.06.2021
Autor artykułu
Zobacz profil
Zobacz inne artykuły tego autora