Używamy cookies i podobnych technologii m.in. w celach: świadczenia usług, reklamy, statystyk. Korzystanie z witryny bez zmiany ustawień Twojej przeglądarki oznacza, że będą one umieszczane w Twoim urządzeniu końcowym. Pamiętaj, że zawsze możesz zmienić te ustawienia. Szczegóły znajdziesz w Polityce Prywatności

Doradzamy 7 dni w tygodniu. Pon.-pt. 8-21, sob.-niedz. 9-17

Zadzwoń! 71 715 20 60 lub

Okno kolankowe – co to jest okno kolankowe i jakie ma wady i zalety?

Co to jest okno kolankowe?

Chcesz wpuścić do swojego wnętrza więcej naturalnego światła? W danym pomieszczeniu zastosowanie tradycyjnego okna może okazać się nietrafione bądź niemożliwe? Na szczęście do wyboru masz jeszcze inne rozwiązania. Jednym z nich jest okno kolankowe. Najczęściej montuje się je na poddaszu, ale nie tylko. Co dokładnie charakteryzuje okna kolankowe i kiedy warto się na nie zdecydować?

Wybrałeś projekt domu z poddaszem użytkowym? W takim razie z pewnością konieczny będzie wybór okien kolankowych. Jak je dobrać i dopasować do konkretnego pomieszczenia? Sprawdź, jakie są rodzaje tego typu okien i co musisz o nich wiedzieć.

Okno kolankowe – co to jest?

Chcesz wpuścić do swojego wnętrza więcej naturalnego światła? W danym pomieszczeniu zastosowanie tradycyjnego okna może okazać się nietrafione, bądź niemożliwe? Na szczęście do wyboru masz jeszcze inne rozwiązania. Jednym z nich jest okno kolankowe. Co to właściwie jest? To rodzaj okna, który montuje się w ścianie pionowej na poddaszu. Nierzadko określa się go jako element przedłużający okno dachowe

Okna kolankowe

Okno kolankowe otwiera się nieco inaczej niż to standardowe. W tym przypadku mowa jest głównie o jego uchyleniu. Do wyboru są dwa sposoby jego otwierania: z górnym i z dolnym systemem. Ten pierwszy sprawdzi się, zwłaszcza gdy w danym pomieszczeniu przebywają dzieci. Nieco inny typ stanowią okna klapowo-obrotowe, które zapewniają możliwość uniesienia skrzydła aż o 45º.

Ze względu na szczególną budowę, okna kolankowe montuje się głównie na poddaszu i w innych miejscach, gdzie montaż tradycyjnych okien jest niemożliwy.

Okna kolankowe i ich rodzaje

Do dyspozycji masz kilka rodzajów okien dachowych. Co je różni? Będzie to wszystkim rozmiar, materiał wykonania, a nawet sposób ich otwierania. Duże znaczenie ma zwłaszcza rozmiar okna kolankowego, który powinien być dostosowany do okna połaciowego. W przypadku, gdy ścianka kolankowa jest wysoka, istnieje możliwość wstawienie dwóch dolnych okien pionowych. Okna kolankowe podwójne zapewniają jeszcze większy dostęp do światła dziennego.

Okna kolankowe dachowe dzieli się ze względu na zastosowane okucia na trzy rodzaje. Mogą być uchylne, uchylno-rozwierane bądź nieotwierane, czyli ze szkłem stałym. Wybór konkretnego z nich zależy zazwyczaj od możliwości pomieszczenia. Najpopularniejsze są okna kolankowe uchylno-rozwierane. 

To nie jedyny podział. Musisz jeszcze zdecydować, czy chcesz, aby okna dachowe kolankowe się otwierały, czy nie. Okna fasadowe bez możliwości otwierania są rzadszym rozwiązaniem, niemniej zapewniają równie dobry dostęp do światła dziennego.

Praktyczniejsze wydają się jednak okna kolankowe uchylno-rozwierane, w których otwiera się zarówno część górna, jak i również dolna. Ciekawe rozwiązanie w tym przypadku stanowią tzw. okna kolankowe obrotowe. Ich część górna otwiera się w sposób obrotowy.

Kiedy okno kolankowe będzie dobrym rozwiązaniem?

Okna kolankowe odnajdują zastosowanie w modnych ostatnio dachach bez okapów. To również dobry wybór, gdy konstrukcja dachu posiada mały kąt nachylenia. Wówczas osadzenie okna połaciowego uniemożliwia widok na zewnątrz. Podziwianie nieba z pewnością należy do przyjemnych momentów, lecz sam jego widok z okna może okazać się niewystarczający. Okno kolankowe w połączeniu z połaciowym powinno rozwiązać ten problem. 

Okno dachowe kolankowe może okazać się koniecznością jeśli pomieszczenie jest za mało doświetlone. To także oryginalny sposób na aranżację wnętrza, szczególnie gdy zdecydujesz się na zastosowanie rolet.

Okna kolankowe, jak każde inne rozwiązanie, mają swoje wady i zalety. Co do nich należy? Dla łatwiejszego porównania zebraliśmy je w tabeli. Dzięki temu łatwiej wyrobisz sobie opinie o oknach kolankowych.

Zalety okien kolankowych

Wady okien kolankowych

  • możliwość zastosowania w miejscach, w których montaż tradycyjnych okien jest niemożliwy,
  • atrakcyjny wygląd,
  • doświetlenie poddasza,
  • możliwość swobodnego wyglądania przez okno,
  • duże przeszklenia na poddaszu optycznie je powiększą
  • wyższa cena niż w przypadku tradycyjnego okna dachowego
  • instalacja okien kolankowych wymaga spełnienia określonych wymogów (wysokość ściany kolankowej wynosi minimum 85 centymetrów),
  • skomplikowany montaż

Ile kosztuje okno kolankowe?

Ile kosztuje okno kolankowe? Jego cena uzależniona jest od rodzaju okna, materiału, z jakiego będzie wykonane, a także rozmiaru. Średni koszt zakupu okna kolankowego, które otwiera się zarówno uchylnie, jak i również w sposób rozwierny, wynosi od 1600 do 2400 złotych. 

Od czego dokładnie zależy cena okna kolankowego? Głównie od jego rozmiaru, a także materiału, z jakiego jest wykonane. Cena okna kolankowego z drewnianą ramą będzie wyższa aniżeli gdy zdecydujesz się na PCV, chyba że sięgasz po najnowocześniejszą technologię i design. W takim przypadku cena okna kolankowego może wzrosnąć nawet do 3000 złotych.

Ponadto, na rynku dostępne są także dodatkowe rozwiązania, chociażby w postaci okien dachowych łączonych w zestawach. Musisz jednak mieć na względzie, że sam koszt zakupu okna to nie wszystko. Doliczyć musisz jeszcze cenę jego montażu. Ten koszt zależy od zakresu prac, które planujesz wykonać. Zazwyczaj jest to wydatek, który oscyluje pomiędzy 150, a 350 zł.

Okna kolankowe – gdzie można je zamontować?

Okna kolankowe zazwyczaj kojarzą się z poddaszem i jest to skojarzenie słuszne. To jednak niejedyne miejsce, gdzie się sprawdzą. Sprawdź zatem, gdzie jeszcze można je zamontować.

Okna kolankowe na poddaszu

Okna kolankowe najczęściej montuje się na poddaszu. Jest to bowiem miejsce, w którym trudno o zapewnienie optymalnego poziomu naświetlenia. Tradycyjne okna mogą sobie z tym nie poradzić. Umieszcza się je na poddaszu wyposażonym w ściankę kolankową. Co ciekawe, to nie tylko dobry sposób na doświetlenie, ale i możliwość poprawy izolacyjności poddasza, co przekłada się na spore oszczędności na kosztach ogrzewania.

Okna kolankowe na poddaszu

Okna kolankowe w kuchni

Nic nie stoi na przeszkodzie, aby umieścić okna kolankowe w kuchni, szczególnie gdy znajduje się ona na poddaszu. Domy z poddaszem użytkowym stają się coraz bardziej popularne, dlatego też takie rozwiązanie nikogo nie dziwi. Należy jednak mieć na uwadze, że kuchnia jest pomieszczeniem, w którym panuje wilgoć, z tego też względu zaleca się w niej montaż okien wykonanych z PCV. Ich zaletę stanowi przy tym fakt, że nie wymagają konserwacji.

Okna kolankowe w łazience

W Twojej łazience znajdują się skosy? W takim razie okna kolankowe będą najlepszym rozwiązaniem. I w tym przypadku warto sięgnąć po okna wykonane z PCV lub okna drewniane, pod warunkiem, że zostaną zabezpieczone dodatkową warstwą tworzywa, która chroni drewno przed działaniem wilgoci. Co więcej, okno w łazience najlepiej zamontować nad grzejnikiem, co zapewnia efektywną cyrkulację powietrza.

Okno kolankowe w łazience

Z jakich materiałów najczęściej wykonuje się okna kolankowe?

Wyżej już nieco wspomnieliśmy o materiałach okiennych, dlatego łatwo się domyślić, że okna kolankowe najczęściej wykonane są z PCV lub z drewna. Ten pierwszy wybór jest zdecydowanie popularniejszy. Dlaczego? Okna kolankowe z PCV charakteryzuje wysoka trwałość, odporność na wilgoć oraz działanie szkodliwych warunków atmosferycznych. Ponadto, hamują one wchłanianie wody do wnętrza okna. 

Okna drewniane także posiadają liczne zalety, lecz niestety ich wytrzymałość będzie znacznie słabsza. Dla wielu osób liczy się jednak głównie ich design. W przypadku drewna mamy dwie możliwości: drewno klejone warstwowo lub powlekane powłoką poliuretanową.

Więcej informacji: Okna drewniane czy plastikowe - które wybrać?

Jak zamontować okno kolankowe? Krok po kroku

Jak zamontować okno kolankowe? Sposób montażu okien kolankowych w dużej mierze uwarunkowany jest rodzajem okna. Zdecydowaną większość z nich montuje się bezpośrednio na łatach. Co istotne, należy pamiętać o pozostawieniu odstępów między otworem okiennym a pokryciem dachu.

Ile powinien wynosić odstęp? Odstęp pod oknem musi wynosić ok. 4 cm w przypadku dachu płaskiego, zaś przy tradycyjnej dachówce nawet 8-12 cm. Ostęp zachować należy także nad oknem - ok. 8-14 cm i po jego bokach (ok. 5 cm).

Od czego zacząć montaż okien kolankowych? Od przygotowania otworu okiennego. Konieczne będzie zatem zdjęcie pokrycia dachu, a niekiedy nawet wycięcie łat dachowych. Kiedy to nastąpi, przejść można do tzw. montażu wstępnego, co oznacza, że trzeba przytwierdzić kątowniki montażowe do ościeżnicy. Po tym kroku następuje wypoziomowanie łat montażowych, które należy przytwierdzić do konstrukcji dachowej.

Teraz pora na wełnę mineralną, która pełni funkcję materiału termoizolacyjnego. Umieść ją w dolnej i górnej ościeżnicy. Tak uszczelnione ościeżnice można już zamontować w otworze okiennym. To nadal jednak nie koniec. Trzeba przecież wstawić skrzydła, do których najpierw przytwierdza się dolne kątowniki, a po sprawdzeniu pionu, także górne. Izolacja musi zostać nałożona wokół całej ościeżnicy. Jeśli już ją założysz, to możesz zamontować kołnierz.

W ostatnim etapie ma miejsce montaż pokrycia dachowego, które znajduje się wokół okna i przytwierdzenie skrzydła okiennego. Sprawdź, czy aby na pewno wszystko działa prawidłowo.

Montaż okien kolankowych jest dość trudny do wykonania samodzielnie i najczęściej wymaga pomocy fachowca.

Okna kolankowe – na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Przy wyborze okien kolankowych najistotniejsze będą wymiary. Na szczęście wybór pod tym względem jest bardzo różnorodny. Podstawowy warunek stanowi dopasowanie do okna dachowego w taki sposób, aby współtworzyły komplet.

Możliwe jest m.in. zespolenie obu tych okien przy użyciu specjalnego kołnierza. Rozmiar stolarki okiennej zależy przede wszystkim od ścianki kolankowej. Standardowe wymiary okna kolankowego wynoszą 78 × 60, 78x95 lub w przypadku nieco większych – 94x60.

Rolety na okna kolankowe – czy to dobry pomysł?

Przyzwyczailiśmy się do możliwości montowania rolet okiennych. Dzięki temu łatwiejsze staje się sterowanie natężeniem światła w pomieszczeniu. Czy rolety na okna kolankowe to w ogóle dobry pomysł? W teorii tak, w praktyce może być różnie.

W przypadku rolet na okna kolankowe trzeba liczyć się z dużymi ograniczeniami. Niemniej, coraz więcej firm oferuje takie rozwiązania. Rolety na okna kolankowe montuje się nieco inaczej, zazwyczaj po wewnętrznych stronach wnęki okiennej tuż przy krawędzi. Odpowiednio dobrane nie powinny blokować możliwości otwierania okna. 

Autor artykułu

Podobne artykuły

Finanse i koszty
Ile kosztuje położenie paneli?
Finanse i koszty
Cennik materiałów budowlanych
Finanse i koszty
Ile kosztuje ocieplenie domu 150 m2?
Finanse i koszty
Ile kosztuje położenie paneli?
Finanse i koszty
Cennik materiałów budowlanych
Finanse i koszty
Ile kosztuje ocieplenie domu 150 m2?

Nowości w tej kategorii

Okna
Rolety rzymskie
3 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Rolety rzymskie – na co zwracać uwagę podczas wybierania rolet rzymskich?

Rolety rzymskie to sposób na atrakcyjne zaaranżowanie okien w domu. Uniwersal...

Okna
Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?
21 października 2021 r. Partner .

Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?

Aby dom charakteryzował się energooszczędnością, trzeba wybrać do niego odpowiednią stolarkę okienną. W końcu przez otwory...

Okna
Wymiary okien - poznaj standardy
20 października 2021 r. Diana Sulyma

Wymiary okien – jakie wybrać do domu? Standardowe wymiary okien

Wymiary okien w domu jednorodzinnym mogą być niemal dowolne, ponieważ prawo b...

Okna
Klamki do okien
28 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Klamki do okien – jakie wybrać i jak zamontować klamki do okien?

Klamki do okien pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną. To od ich prawidł...

Okna
Rolety rzymskie
3 listopada 2021 r. Adrianna Bartusik

Rolety rzymskie – na co zwracać uwagę podczas wybierania rolet rzymskich?

Rolety rzymskie to sposób na atrakcyjne zaaranżowanie okien w domu. Uniwersal...

Okna
Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?
21 października 2021 r. Partner .

Jakie okna wybrać do domu energooszczędnego i pasywnego?

Aby dom charakteryzował się energooszczędnością, trzeba wybrać do niego odpowiednią stolarkę okienną. W końcu przez otwory...

Okna
Wymiary okien - poznaj standardy
20 października 2021 r. Diana Sulyma

Wymiary okien – jakie wybrać do domu? Standardowe wymiary okien

Wymiary okien w domu jednorodzinnym mogą być niemal dowolne, ponieważ prawo b...

Okna
Klamki do okien
28 września 2021 r. Adrianna Bartusik

Klamki do okien – jakie wybrać i jak zamontować klamki do okien?

Klamki do okien pełnią przede wszystkim funkcję praktyczną. To od ich prawidł...